Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нишадър?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нишадър?

    Какво е нишадъра и къде да се открие в малки количества?
    И още: какво друго се използва за запояване на медни тръби,със сребърен припой, сега. Че моите спомени са от преди 20 г. А трябва лек ремонт на казана за "благата течност" ?

  • #2
    До: Нишадър?

    Нишадър = амониев хлорид. NH4Cl. Защо сребърен припой?

    Коментар


    • #3
      До: Нишадър?

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Нишадър = амониев хлорид. NH4Cl. Защо сребърен припой?
      Такъв имам.

      Коментар


      • #4
        До: Нишадър?

        Ако обещаеш да ползваш калай, става и с по-човеколюбиви флюси - колофон, солна киселина и тн.

        Нишадър вероятно продават в аптеките или във фирмите за химикали.

        Коментар


        • #5
          До: Нишадър?

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Ако обещаеш да ползваш калай, става и с по-човеколюбиви флюси - колофон, солна киселина и тн.

          Нишадър вероятно продават в аптеките или във фирмите за химикали.
          Благодаря, ще потърся в аптека.
          А с калай, точно там е лепено няколко пъти, но не издържа. Серпентината е разглобяема и при разбутване отлепя. Просто трябва да е по-здраво там.

          Коментар


          • #6
            До: Нишадър?

            Значи не е лепено добре. Колко ти е голям казанът?

            Коментар


            • #7
              До: Нишадър?

              Нишадър си купуваш от жълтия магазин.
              Чупи се щото спойката е кофти - ти с чист калай ли пробваш?
              Има английски флюси за водопроводчици на паста - те са доста добри за такива дейности, но не знам къде продават - донесоха ми.
              Ако имат нишадър на блокче си вземи такъв - по удобен е за работа.
              Ако не стане с нишадъра пробвай с гасена солна киселина.

              Имаш ли хубав поялник щото с тия купешките по 100 Вт не става ако е голям казанът.
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #8
                До: Нишадър?

                Казан се запоява само с чист калай. Калаено-оловните сплави са отровни - не че много олово ще премине в дестилата, но все пак си е олово.

                Коментар


                • #9
                  До: Нишадър?

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Значи не е лепено добре. Колко ти е голям казанът?
                  Знам, че не е лепено както трябва. Казана на е мой, просто ме помолиха да го закърпя, преди с един колега да варим неговите джибри и моята захар.
                  В момента на двете приблемни снадки има към кило калай и пак издиша. Процедурата я знам - до чисто и наново.
                  Просто при поредното разчистване на подземните"складове" съм се престарал.
                  Ама то си е така: тъкмо го изхвърлиш като непотребно и веднага ще ти потрябва.
                  Последно редактирано от Пенчо; 01-02-10, 18:14. Причина: допълнение

                  Коментар


                  • #10
                    До: Нишадър?

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Казан се запоява само с чист калай. Калаено-оловните сплави са отровни - не че много олово ще премине в дестилата, но все пак си е олово.
                    Нали затова се калайдисва накрая, за да няма контакт с медта и припоя (ако има нужда да не се пои с чист калай)
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #11
                      До: Нишадър?

                      Да, ама върху калаено-оловна спойка не можеш да калайдисаш.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Нишадър?

                        .

                        Имаш ли хубав поялник щото с тия купешките по 100 Вт не става ако е голям казанът.[/QUOTE]
                        Мисля да запоявам с гол пламък. За това не искам калай. Те до сега са пробвали с поялници.
                        Тръбата там е Ф40 и стена 3мм.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Нишадър?

                          Имам някакъв бегъл спомен, че със сребърен припой се лепеше посредством бораксова паста. Това го ползвахме за месинг. Но не съм сигурен за бораксовата паста, утре ще питам. Иначе отрязана на 45 гр. тръба месинг с 0,8мм стена я лепяхме към друга такава и носеше доста голяма тежест. Дали е вредно и дали става водоплътно - не знам.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Нишадър?

                            Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                            Имам някакъв бегъл спомен, че със сребърен припой се лепеше посредством бораксова паста. Това го ползвахме за месинг. Но не съм сигурен за бораксовата паста, утре ще питам. Иначе отрязана на 45 гр. тръба месинг с 0,8мм стена я лепяхме към друга такава и носеше доста голяма тежест. Дали е вредно и дали става водоплътно - не знам.
                            Сега, като се замисля, може и боракс да беше.
                            А той от къде да се намери?
                            Баси как летят годините.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Нишадър?

                              Последно си купих боракс от магазин за химикали за винопроизводство, но дали е същото като това за запояване - утре ще пиша. Сребърния припой иска висока температура, ползвахме горелка. Извини ме, че пиша малко наизуст, но тогава аз си исках нещо, пък друг ми ходеше по гайдата, аз само държах

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X