Обява

Свий
Няма добавени обяви.

УАЗова глава - преработка за 92 бензин

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Първоначално публикуван от Yordan Kolev
    При сгъстяване въртящият момент се премества надолу в оборотите.
    Ако имаш предвид, че максималната стойност се измества надолу, не мога да се съглася. Въпроса ми просто беше дали някой не е качвал такъв двигател на спирачка за да наблюдава разликите, защото при тези най-древни методи за форсиране на бензинови двигатели без свръхпълнене (повишаване степента на сгъстяване и/или намаляване на хидравличните съпротивления на пълнене) винаги се наблюдава изместване на максималната стойност на въртящият момент към по-високи честоти на въртене или оставане на старата честота, но никога изтегляне в по-ниски обороти. Характеристиката става и по-изправена респ. коефициента на приспособяемост (който доста се цени в офроуда) намалява. Мощността търпи същите изменения просто защото е функция на въртящия момент.
    Принципно при обикновения бензинов ДВГ така ценната максимална стойност на въртящия момент достигната при ниски обороти най-често е за сметка на ниски индикаторни респективно ефективни показатели на двигателя (ниски степени на сгъстяване, ниска литрова мощност), като отново става въпрос за ДВГ без принудително пълнене и статични фази на газоразпределение. Този ефект се наблюдава просто с един кратък поглед назад във времето – ЗИС 5 (1933 г.) – водачите са го сравнявали с трактор, можел е да поддържа устойчива скорост 4 км/ч в доста голям диапазон на външното натоварване. Имал е литрова мощност 13 к.с./л., степен на сгъстяване 4,3 и е можел в топло време да работи с керосин. И падаща х-ка на момента след 1000 об/мин (почти като парна машина). При ЗИС 151 честотата е вече 1200 (двигателя е същият, но форсиран) и т.н. колкото по-напред отиваме виждаме една основна тенденция – по-високи степени на сгъстяване, по-високи честоти на въртене при максимални мощност и момент и в последна сметка масовите агрегати за леки автомобили се стабилизираха около 10-11 (ст. на сгъстяване) и 5500-6500 об/мин (честота при максимална мощност).
    Но да се върнем на темата – откъде идва това изменение. Кривата на изменение на въртящия момент има същият характер като кривата на изменение на коефициента на пълнене на двигателя – за определен режим на работа нараства до определени обороти, а след това намалява (ако нямаме ограничител на обороти може да стане и нула). Отначало нараства поради факта, че се появява ефект на инерционно дозареждане на цилиндрите с прясна горивна смес. Дозареждането е пропорционално на оборотите на двигателя (най-общо казано, защото зависи и от доста други фактори). Другият фактор, който оказва влияние, но с обратен знак, са загубите вследствие хидравличното съпротивление на пълнителният тракт на двигателя. Тези загуби също са пропорционални на честотата на въртене на двигателя респ. скоростта на потока през каналите за пълнене, но в този случай въпросната скорост участва във функцията на втора степен и нараства по-бързо, като в един хубав момент взима превес над инерционното дозареждане. Именно в този момент, кривата на коефициента на пълнене (въртящият момент) започва да пада. Само по себе си, увеличаването на степента на сгъстяване намаля обема на горивната камера, което води но по-малко остатъчни газове в началото на процеса пълнене, което пък води до по-високо начално налягане в края на същия процес и от там до по-късно достигане на въпросната равновесна точка “инерционно дозареждане/хидравлични загуби”.
    Разбира се, при малко повишаване на степента на сгъстяване, динамометричната спирачка може почти да не отчете въпросното изместване, но ако комбинираме манипулацията с някакво намаляване на съпротивлението на пълнителните тръби (поставяне на двукамерен карбуратор вместо еднокамерен, полиране на канали, монтаж на карбуратор на всеки цилиндър, монтаж на горивовпръскваща уредба и т.н.) то разликата става “очевадна”.

    Коментар


    • #17
      Има логика в написаното по-горе.

      Процедурата с намаляването на височината на главата, поправката на стиковете на каналите и карбуратора вече сме я правили на няколко УАЗ-а. Субективно не мога да определя дали въртящия момент се е преместил по-високо и с колко, автомобилите почват да вървят като цяло по-добре и по-икономично. Но разбира се едно такова преместване едва ли ще може да се "хване" на око.

      Скоро ще напиша за резултатите от още един "тунинг" на същия двигател, който ми беше препоръчан от конструкторското бюро на УМЗ. А именно настроената изпускателна система. Според тях това е единствения практичен способ за подобряване на параметрите на двигателя в областта на ниските обороти...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #18
        Първоначално публикуван от Двигателист
        Първоначално публикуван от Yordan Kolev
        При сгъстяване въртящият момент се премества надолу в оборотите.
        Ако имаш предвид, че максималната стойност се измества надолу, не мога да се съглася.
        Правилно, грешно се изразих. В действителност максималния въртящ момент след сгъстяване се постига на по високи обороти но той е по голям като стойност, а предишната максимална стойност се постига на по ниски обороти.
        http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

        Коментар


        • #19
          Първоначално публикуван от wheels
          Здравейте,
          мен също ме интересува темата за преработка на глава на УАЗ за бензин 92. ОТ Шумен съм и имам частен автосервиз, заедно с 2-ма приятели. Ремонтираме главно камиони, бусове и разбира се УАЗ. Важат ли данните за намаляване на главата от двигател 421 за двигатели 417 и 451. Височината на главите на тези двигатели за бензин А-76 е 98мм, като на 421. Впрочем в УАЗбука намерих данни за глава 417, същите са. Досега сме рециклирали 3 джипа, купени от армията, много стари, с двигатели 451. Няма проблем с работа на бензин, но незнам как ще бъде на газ.]

          Да, всички глави се намаляват еднакво, разликата между старите и новите глави е в размера на клапаните и още няколко дребни детайли. Главите са напълно взаимозаменяеми...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #20
            Но за бензин 92 следва да се намали главата с 3.1мм!
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #21
              Благодаря, г-н Петров. Ще го направя и ще информирам за резултата.
              Игнат Донев 0899952444

              Коментар


              • #22
                До: УАЗ 469 глава - преработка за 92 бензин

                Здравейте и от мен.Имам един въпрос за главата на двигател-24 Д,която е шлайфана и размера сега и е 93мм,което малко ме притеснява,понеже в някои от темите тук се споменава,че за този модел главата не е необходимо да се пипа и ако се шлаифа то трябва да е до 94мм.Свалена е почти до резбата на свещите???Има ли някакъв проблем при тва положение...???

                Коментар


                • #23
                  До: УАЗ 469 глава - преработка за 92 бензин

                  Ако караш на газ-НИКАКВИ ако караш на бензин е възможно,но е възможно и да нямаш
                  Луд умора нема,само се поти!!!

                  Коментар


                  • #24
                    До: УАЗ 469 глава - преработка за 92 бензин

                    В Русия масово ги свалят на 93мм
                    Перфектно е за пропан-бутан...
                    Слагай му газ, ако нямаш и хем ще върви, хем ще е икономичен, хем и евтино гориво....
                    Иначе бензин само 98 или 100 от ОМВ, ако трябва малко ще си поиграеш с предварението на искрата.

                    Коментар


                    • #25
                      До: УАЗ 469 глава - преработка за 92 бензин


                      Да попитам как измервате височината на главата?
                      Колко милиметра трябва да са дълги прътовете на повдигачите след като фрезовам главата?
                      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                      Коментар


                      • #26
                        До: УАЗ 469 глава - преработка за 92 бензин

                        Как се измерва височина на правоъгалник?
                        От равнината на която се слага гарнитурата за капака на клапаните до равнината която се слага гарнитурата на глвата/блока, тази с 4-те по големи отвора, мериш я на няколко места и зимаш средната височина за да си точен.

                        Немога да разбера проблема... обяснено е предостатъчно и не само тук, средно интелигентен човек разбиращ малко от механика да се сети че с колкото я "фрезоваш" с толкова трябва да свали и прътите.

                        При некои случеи разликата се обира с болтовете на кобилиците за регулирането на топлинната хлабина на клапаните!

                        А колко ще трябва да скъсим шпилките на главата (за домашно)

                        И пишете нормално няма да слагаме очила само за да разчитаме какво питате, някои хора не са с над 21'' монитори
                        Случайни хора УАЗ не карат

                        Коментар


                        • #27
                          До: УАЗ 469 глава - преработка за 92 бензин

                          А колко ще трябва да скъсим шпилките на главата (за домашно)
                          Зависи колко шайби имаш под ръка

                          И пишете нормално няма да слагаме очила само за да разчитаме какво питате, някои хора не са с над 21'' монитори

                          Не се коси оти Ке ти мине
                          Луд умора нема,само се поти!!!

                          Коментар


                          • #28
                            До: УАЗ 469 глава - преработка за 92 бензин

                            Първоначално публикуван от Nik Преглед на мнение
                            А колко ще трябва да скъсим шпилките на главата
                            При мен шпилките не се наложи да се пипат. Само едната леко я пилнах, че подпираше един шплент.
                            БИО пчелен мед и пчелни продукти
                            0888 66 59 73

                            Коментар


                            • #29
                              До: УАЗ 469 глава - преработка за 92 бензин

                              Аз вече две глави съм шлайфал, една на УМЗ 451 и една на УМЗ 417. И двете ги свалихме от 98мм на 94,5мм, т.е. свалени са по 3,5мм.
                              И на двата не се наложи да се пипат повдигачите, дори остана доволно аванс за още разхлабване.
                              А шпилките за главата при шлайфана глава им остана около 10мм луфт до "кавала".

                              Коментар


                              • #30
                                До: УАЗ 469 глава - преработка за 92 бензин

                                Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                                Аз вече две глави съм шлайфал, една на УМЗ 451 и една на УМЗ 417. И двете ги свалихме от 98мм на 94,5мм, т.е. свалени са по 3,5мм.
                                И на двата не се наложи да се пипат повдигачите, дори остана доволно аванс за още разхлабване.
                                А шпилките за главата при шлайфана глава им остана около 10мм луфт до "кавала".
                                Аз също съм почти сигурен, че ще станат същите повдигачите след фрезоване на главата, но имаше някаде из форума, ако се използват същите повдигачи нещо нямало мазане.
                                "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X