Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Инжекцион - помогнете с малко теория

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Инжекцион - помогнете с малко теория

    Колеги, започнах да преработвам един мотор ЗМЗ 402 от карбуратор в инжекцион. Електрониката е готова. Имам нужда от малко инфо - искам да бъдат минимални преработките. Та за смукателните колкектори - доста са къси, естествено смятани за готова смес. Сега обаче е по различно. Та, колко трябва да бъде дължината на всеки колекектор и по важното - какъв обем и каква форма трябва да има ресивера. Някакъв начин за сметки?
    Предварително благодаря за конкретната помощ.
    Поздрави!!
    Когато нямаме това, което ни трябва,
    ни трябва това, което имаме!

  • #2
    До: Инжекцион - помогнете с малко теория

    Разгледай тази книга - Modern Engine Tuning на изд. Haynes. Има доста интересни и полезни неща в нея
    http://www.mediafire.com/?oaxn2do4b0t
    Пробвай от този линка, ако не - потърси в google друг, има я на много места.

    Коментар


    • #3
      До: Инжекцион - помогнете с малко теория

      Много полезна и интересна книга. Задължиелна за всеки който иска да има по сериозни познания за двигателите изобщо
      Имам предишната-синята на Graham Bell за тюнинг на класически двигатели, но тази е още по-богата.
      Теглете докато я има!
      Последно редактирано от ctef; 04-03-10, 19:14.

      Коментар


      • #4
        До: Инжекцион - помогнете с малко теория

        Първоначално публикуван от kamazmaster Преглед на мнение
        Разгледай тази книга - Modern Engine Tuning на изд. Haynes. Има доста интересни и полезни неща в нея
        http://www.mediafire.com/?oaxn2do4b0t
        Пробвай от този линка, ако не - потърси в google друг, има я на много места.
        Много ти благодаря за линка, изтеглих я и залягам да я прегледам тази вечер. Поздрави!!!
        Когато нямаме това, което ни трябва,
        ни трябва това, което имаме!

        Коментар


        • #5
          От: Инжекцион - помогнете с малко теория

          Ползвам стара тема, че е по темата.
          Така:
          -имаме курник1 с редови 4л. 6 цилиндъра мотор (паднАл от високо и се сплескАл)
          -имаме курник2 с V8 4.7л. (пийнал вОдА и умрЕл)
          Ако съм се люто нАпил и им разменя моторите, 4литровия как ще се държи теоретично с компа на 8-мака? т.е. от коляновия вал си поучава "баш си на такт" а от разпределителния "сега си на 1-ви".
          Какво би станало ако разменим палец/капачката с три двойки бобини?
          П.П. По дифолт моторните компютри са с по три еднотипни куплунга......
          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

          Коментар


          • #6
            От: Инжекцион - помогнете с малко теория

            Може и да стане нещо...има няколко 'странични' въпроса...примерно тия мотори секвенционално впръскващи ли са и дюзите еднакви ли са? 3-те двойки бобини предполагат 'изгубена искра' запалване, ама не да може да заменят делкото директно. Делкото предполага само един сигнал/драйвер за запалване. За 3 двойни бобини трябват 3 сигнала/драйвера от компа.

            Коментар


            • #7
              От: Инжекцион - помогнете с малко теория

              Дедо, спри се овреме.
              "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

              Коментар


              • #8
                От: Инжекцион - помогнете с малко теория

                Първоначално публикуван от Andrei Преглед на мнение
                ...примерно тия мотори секвенционално впръскващи ли са и...
                Това не го разбрах? Ако питаш дали всяка дюза е с отделно управление - да. Дюзите еднакви ли са - да.
                Обаче това за трите драйвера на бобините вярно е жокер, не се бях сетил ......
                Късно онзи ден ми докараха "Гранд" WJ 4.0л. очевиден сбироток. Платил го, изкарал го от авто къщата.... и колата на другия ден умряла. "Майстор" казал - изтропал мотор, джамбазина - задръстен катализатор, а "щастливия" собственик стигнал до мен....Когато е студена колата си мърка, загрее ли тропа на "аванс" като стара жигула с краден камионджийски бензин, назориш ли я тропа още по зле и гасне, като поизстине се оправя......За това ми беше и въпроса, ако и двете са с палец и капачка иди-дойди, с три бобини явно компа и инсталацията са за 4.0л. и проблема не е в тях....ще вадим мотор....Благодаря!
                0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                Коментар


                • #9
                  От: Инжекцион - помогнете с малко теория

                  Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                  Дедо, спри се овреме.
                  Подкрепям.

                  Освен ако компютърът не е някой от универсалните, на който броят цилиндри му се вписва в настройките.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Инжекцион - помогнете с малко теория

                    Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                    ///
                    Късно онзи ден ми докараха "Гранд" WJ 4.0л. очевиден сбироток. Платил го, изкарал го от авто къщата.... и колата на другия ден умряла. "Майстор" казал - изтропал мотор, джамбазина - задръстен катализатор, а "щастливия" собственик стигнал до мен....Когато е студена колата си мърка, загрее ли тропа на "аванс" като стара жигула с краден камионджийски бензин, назориш ли я тропа още по зле и гасне, като поизстине се оправя......За това ми беше и въпроса, ако и двете са с палец и капачка иди-дойди, с три бобини явно компа и инсталацията са за 4.0л. и проблема не е в тях....ще вадим мотор....Благодаря!
                    Да бе, ще вадите мотор. Както разказваш, някой датчик е умрял.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Инжекцион - помогнете с малко теория

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Подкрепям.......
                      Спрял съм се, търся си Газ 69. Въпроса ми беше моментно хрумване като видях какъв сбироток е.

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Да бе, ще вадите мотор. Както разказваш, някой датчик е умрял.
                      Той и така си дойде тих на студено и силно тропащ и гаснещ като позагрее.....и ще вадим мотор, че открих пукнатина в блока
                      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                      Коментар


                      • #12
                        От: Инжекцион - помогнете с малко теория

                        Пукнатината си е пукнатина. Зачита се.

                        Иначе с 6 и 8 цилиндъра има една принципна разлика - на единия компютърът трябва да свърши 3, а на другия 4 работи на всеки оборот, приблизително равноотдалечени във времето. Та от единия на другия ще получиш максимум 2 от цилиндрите да палят приблизително вярно, останалите - със сигурност не.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Инжекцион - помогнете с малко теория

                          Признавам си беше ми първосигнално хрумване и питане
                          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                          Коментар


                          • #14
                            От: Инжекцион - помогнете с малко теория

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Иначе с 6 и 8 цилиндъра има една принципна разлика - на единия компютърът трябва да свърши 3, а на другия 4 работи на всеки оборот, приблизително равноотдалечени във времето. Та от единия на другия ще получиш максимум 2 от цилиндрите да палят приблизително вярно, останалите - със сигурност не.
                            А кой е казал, че тоз комп има нещо общо с паленето?
                            Има инжекцион, който само гледа да приготвя "манджата" за мотора, а запалването може да си е старовремско и съвсем отделно.
                            Не казвам, че ще стане. Казвам, че на всеки оборот компа подава сигнал за впръскване едновременно към всички дюзи(за това е питането на Андрей), който зависи от показанията на дебитомер, ламбда, температурни и пр. датчици. Важно е обаче, как компа отчита оборотите, ако е от датчик на коляновия вал(или някъде), който е еднакъв и за двата мотора, ОК, но ако брои броя подавани импулси за запалването...кофти. В най-добрия вариант, ще си бачка безгрижно, без да го интересува, че две дюзи ги няма. Само не помня имаше ли значение за параметрите на импулсите подавани към дюзите, ако някои от тях липсват... Най-много да се наложи да се ползват резистори вместо липсващите две дюзи. И зависи показанията на някои датчици дали ще се разпознаят коректно от другия комп.(например от дебитомера ако има такъв).
                            Всичко това само теоретично, Ясен може да го опровергае.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Инжекцион - помогнете с малко теория

                              Има много ако. ...

                              Компютри които подговят само 'манджата' съм виждал само по Мерцедеси (тия дето ги крадът..зад фара)....явно са имали неограничено количество 'запалителни' компютри изостанали от мех. инжекции.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X