Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Надморска височина при навигациите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Надморска височина при навигациите

    Здравейте на всички потребители на форума.
    Искам да попитам дали всички модели навигации показват надморската височина. Ако някой знае нещо по въпроса, нека сподели.
    Предварително благодаря.
    Последно редактирано от cveti; 21-01-10, 17:25.

  • #2
    До: Надморска височина при навигациите

    ДА!
    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

    Коментар


    • #3
      До: Надморска височина при навигациите

      Имай наум, че при равни условия височината я определят по-неточно от дължината и ширината.

      Коментар


      • #4
        До: Надморска височина при навигациите

        Благодаря ви за отделеното внимание.
        Интересуваше ме точно това дали го имат като опция или да речем като екстра.
        Защото като гледам снимките на различните модели не виждам да го изсписва на екрана и затова предположих че не всички вероятно ще я показват.

        Коментар


        • #5
          До: Надморска височина при навигациите

          Първоначално публикуван от ionko2222 Преглед на мнение
          Благодаря ви за отделеното внимание.
          Интересуваше ме точно това дали го имат като опция или да речем като екстра.
          Защото като гледам снимките на различните модели не виждам да го изсписва на екрана и затова предположих че не всички вероятно ще я показват.
          GPS-приемникът получава трите координати едновременно. После, дали софтуерът показва височината на удобно място, дали може да се настрои да я показва на удобно място или е забутана някъде в менютата - това според случая.

          Коментар


          • #6
            До: Надморска височина при навигациите

            Височината която показва GPS-а е спрямо референтния елипсоид на WGS84. Тя се различава от надморската, в различните райони разликата е различна, достига до над 100 метра. За България разликите са около 40-50 метра.

            http://www.cadastre.bg/instrukcii/Instr_GPS/Pril_3.htm
            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

            Коментар


            • #7
              До: Надморска височина при навигациите

              Я!

              А защо тогава на морското равнище винаги показва около нулата в рамките на собствената му грешка (2-5м)?

              Коментар


              • #8
                До: Надморска височина при навигациите

                Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
                Височината която показва GPS-а е спрямо референтния елипсоид на WGS84 ...
                Освен в случаите, когато има барометричен висотомер.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  До: Надморска височина при навигациите

                  За Пловдив разликата е 20тина метра.Например показание 200,при реални 180.
                  Наблюденията ми са до преди година ,когато продавахме и сверявахме GPSи и часовници с барометри-високомери.
                  Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Надморска височина при навигациите

                    Току-що направих следствен експеримент с GPS в Слатина за една и съща точка и ето показанията :

                    GPS с алтиметър - 551 м
                    OFRM 5.01 - 539 м
                    Google Earth - 543 м

                    Смених няколко екзотични датума на GPS-а като тайвански и др. , но показанията си останаха все 551 метра.
                    Доколкото знам има голяма разлика в нивата на различните морета и океани.
                    Явно скоро няма да определяме с точност истинската надморска височина, каквото и да означава това.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Надморска височина при навигациите

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Я!

                      А защо тогава на морското равнище винаги показва около нулата в рамките на собствената му грешка (2-5м)?
                      На мен , на шабленския бряг, до водата , ми е показвал 17м, при реален 0.5-1.
                      подаръци за мъже от FACOM
                      промоция на читави инструменти

                      и на хоби такива

                      тел. О879 Ч8Ч 2З5

                      Коментар


                      • #12
                        До: Надморска височина при навигациите

                        Ако приемника е с барометър, ще показва вярно, но ако не е калибриран показанието е малко случайно. Някои приемници може да имат и вградена "карта на корекциите" подобно на тази от линка който съм дал.

                        Ако приемника няма никакви други вградени методи за корекция, ще показва над-елипсоидната височина, която се изчислява директно от пространствените координати с които работи GPS системата.
                        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                        Коментар


                        • #13
                          До: Надморска височина при навигациите

                          Другият начин за точно определяне на надморската височина с GPS без барометричен висотомер е да си заредите достатъчно подробна топографска карта.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Надморска височина при навигациите

                            Прибора, за който говоря е GPS72 - предимно морски. Вероятно има таблица с корекциите, защото ще е странно в океана да виждаш че си на +70 или -58 метра.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Надморска височина при навигациите

                              Имаме стар служебен GPSMap 76S, той също показва вярно надморските височини. Явно морските имат вградени корекциите, но не се сещам точно на тях за какво им служат... да мерят височината на вълните ?!?
                              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X