Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Cuba

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Cuba

    Мога да започна само по един начин разказ за Куба: Пожелавам на всички да се разходят дотам!
    Разбира се, почитателите на лукса и удобствата по-добре да си спестят разочарованието. Куба е многопластова страна и трябва да бъде посетена с детска невинност и любопитство. Резултатът е...че си тръгваш влюбен..за цял живот Веднъж попитах учителя ми по танци (кубинец) дали жена му (българка) обича да ходи в Куба. Той ме погледна много сериозно и отговори :"Не". След кратка пауза и дяволски пламъчета в очите добави:" тя обожава.." и избухна в смях на шегата Силно впечатляващ е контрастът между мизерията и високия дух на кубинците, между военната диктатура и любовта им към свободата. Народният фолклор е сътворил много вицове на тази тема - изпълнени с горчивина и черен хумор, които обаче те карат да се превиваш от смях. Един велик кубински музикант беше казал, че ако кубиците нямаха своя неотразим висок дух, подложени на толкова гонения и тормоз, отдавна щяха да са изчезнали като нация..
    Една важна подробност за времето - от август до октомври е сезонът на ураганите. Тогава не е време за пътуване. Тяхната зима съвпада с нашата, малката разлика е в температурите - там през декември е средно 22-24 градуса, тихо, спокойно време, прекрасно за плаж. През този сезон няма насекоми и като изключим високата влажност, времето е идеално. През лятото е прекалено горещо. Туристическият сезон май започва от средата на декември. Дотогава има намаление и на самолетните билети. Недостатък на този период е само ограничения асортимент плодове на пазара.









    Летището на Хавана е старо и не изглежда добре. Достъпът на частни автомобили до него не е разрешен. Там може да ходят само таксита и чуждестранни автомобили. Ако кубинец бъде хванат там без мнооого уважителна причина, рискува много. Има специална полиция в Куба - Червените ризи - които имат функция да следят населението, доходите им, контактите с други хора, особено чужденци. Следят например какви електроуреди имат в дома си и проверяват дали с доходите си могат да си купят тези неща или са ги взели "на черно". Ако кубинци поканят чужденци на гости, рискуват да бъдат обвинени , че припечелват незаконно от продажба на храна !?? Компютри и интернет имат малко хора, предполагам - повечето тайно. Телефон няма във всеки дом. Наказанията са жестоки. Писмата се следят. Изобщо, социализмът в България беше "песен" в сравнение с кубинския .
    Имате възможност да отседнете в хотел или на квартира. Цените в последните бяха 10 евро на легло/ден. Ето снимка на нашата квартира - беше много чисто, миеха всеки ден. За разлика от външността на сградите - ще видите много черни петна-от мухъл, предполагам, поради влажния климат. Жилищните сгради са с типична, много странна за нашите традиции архитектура. Отпред изглеждат "на калкан", но имат тесни вътрешни "дворове", чред които се осветяват и проветряват (виж снимката). Стаите са навързани анфиладно на вътрешен коридор. А към улицата е големия балкон





    Задължителни за всеки дом са люлеещите се столове, изкуствени цветя и множество декоративни фигури. От входната врата на сградата нагоре води винаги дълго и стръмно стълбище. И още един типичен детайл - прозорците нямат стъкла, а само дървени ламелки, заради климата. Всички отвори на партерните етажи са защитени с решетки. Почти навсякъде между балконите на различните жилища са поставени красиво оформени декоративни метални прегради.



    Архитектурата на Хавана, особено старата част, е изключително красива. Правителството на Фидел трябва да бъде съдено за още един геноцит - към световното архитектурно наследство! Тези прекрасни сгради са оставени да се рушат, от някои е останала само фасадата, вътре са изтърбушени от времето.... Да ти се приплаче...









    за днес толкова....
    Последно редактирано от Петя; 31-01-07, 00:04.
    НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
    Omnia vincit amor !

  • #2
    Благодаря Петя, и за темата и за това че съживи идеята за описание на други страни...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      Продължавам с разказа. За съжаление времето ми е кът, а доста време отсявах между стотици снимки да отделя 30-тина ))и т.н. Нарочно разказвам в "телеграфен" стил, защото целта не е да се увличаме в пътеписи, а да представим полезна информация. И така...



      Макар че метат и дори мият улиците, хигиената не е добра. Магазините са малко, хранителни на практика не видях, само няколко лавки, където продават тютюневи, малко сладкарски изделия и един вълшебен еликсир - кубински ром (няма НИЩО общо с този, който се предлага у нас). Видяхме няколко пазарчета, на които се продават плодове и зеленчуци, дори месо. Има малко ресторанти, повечето са с лоша хигиена и ограничен асортимент, особено италианските. Цената за една вечеря на човек е между 15 и 30 евро, почти колкото месечната заплата на кубинец Хубавата бира е Боканеро, а класиката в жанра са коктейлите мохито и куба либре. Интересното е, че всеки барман ги прави с различни пропорции - според клиента На много кафенета има жива музика, повечето от съставите продават албумите си на СД. Лъскави магазини (и съответно МНОГО по-скъпи) има в хотелите и до тях. Посетихме един малък ресторант, който се държеше от кубинец. Обслужването беше на световно ниво, а храната - достойна за най-изисканите ресторанти. Казва се Huron Azul - на улица Humboldt 153, esq.P, tel 879 1691 - само с резервации! Имам и телефон на квартира. Хотелите са с пъти по-високи цени, но качеството на обслужване е по-ниско. Персоналът е мързелив и може да те влуди. Единственото предимство е самостоятелната стая със санитарен възел. В квартирата ние бяхме 7 човека с една баня+тоалетна. Малко неудобно, не можехме да се къпем едновременно, все пак ) Градският транспорт .... е, вижте сами снимката на какво прилича автобусът! Първият ден го проследихме с ококорени очи и увиснало чене



      Не ни стигна авантюристичен дух да се повозим LOL Преобладаващо aвтомобилите са американски отпреди десетилетия. Голяма гордост е за тях да се сдобият с кола. Едно такси, в което се возихме беше шевролет. Отворът за резервоара се намираше на пода на багажника и шофьорът - за наш ужас - наливаше бензин от педя разстояние и изобщо не се впечатляваше, че пръска отстрани! Ние се шегувахме, че
      мнооо трябва да внимаваме с изхвърлянето на пурите, да не вдигнем kолата във въздуха!! Освен колите, за таксита се използваха триколки-велосипеди и моторетки, оформени като яйца -Коко такси.





      Местната валута е два вида - песо и кубински песо. Първата е почти колкото еврото. Втората е с много по-ниска стойност и с нея работят само местните. Сещате се, че се иска доста внимание при пазаруване, макар че обикновените хора се държаха много точно. Няма джебчийски банди по улиците, но в танцовите клубове си дръжте чантите под око! Някъде дори прибират всички чанти и багажи, по-големи от пощенски плик на гардероб и така ви пускат да влезете. Кубинците по правило въпреки бедността си са дружелюбни и открити хора. ! Общоприето в общуването е при среща да се разменят по три целувки по бузите! Да не се шашкате ) Дори си направих шега с една симпатична дама - тръгнах бодро срещу нея и я поздравих, сякаш се познаваме. Тя не посмя "да си признае", че не ме помни, така че си разменихме задължителните поздрави и целувки и тя си тръгна доста озадачена )
      По улиците няма да срещнете скитници и просяци. !За женската част - кубинците са много открити, искрени и чистосърдечни хора и изразяват мнението и чувставата си открито. Когато видят хубава жена, те задължително свиркат, натискат клаксоните или издават един специфичен звук - "пссссст". В това "ухажване" няма нищо цинично или обидно и го приемахме с усмивки и благодарности. ( за разлика от просташките подвиквания на нашите строителни работници).









      Ще се включа за още една-последна част, че има мнооо за разказване. Пък ако още някой може да добави нещо по темата, ще е супер!
      НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
      Omnia vincit amor !

      Коментар


      • #4
        Петя,извинявай за невежеството,но какво значи " LOL"?
        Прости мя Господи,че чух вся премудрости твои,но бидох простак и невозползвaхся.

        Коментар


        • #5
          Loughing Out Loud - т.е. "смея се силно" на английски. Абревиатурата идва от чат-форумите и се ползва от години.
          АМАН ОТ ТОЯ АНГЛИЙСКИ )) и все пак имаме нужда, ние, децата на планетата от един общ език да се разбираме
          НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
          Omnia vincit amor !

          Коментар


          • #6












            Във Форума четох мнение на друга жена, че мъжете в Н-броя страни не ставали за нищо Това за кубинците не може да се каже. Сексапилът им е като метеорологичен фронт и се усеща от метри...а като те обгърнат за танц, на дансинга става много горещо... Дотук съм с личните си впечатления от кубинците като мъже. Но секстуризмът в Хавана е развит (не знам за другите градове). Хубави момчета, чисти и добре облечени, говорещи чужди езици, добре танцуващи и умеещи да забавляват (видях го на живо) предлагат услугите си на доста места, особено в старата част на града. Дами, ако не си търсите белята, не се разхождайте сами и не се усмихвайте на мъжете! Сигурно тук е мястото да спомена танците - неотменна част от живота и душата на Куба. Фолклорът тук се нарича "сон", а салсата, макар и създадена от емигранти извън Куба - в Щатите, може да се чуе навсякъде. Друг актуален стил е регетон, който се слуша в целия латиноговорящ свят - това е един наистина горещ танц, в който почти се имитира сексуален акт на дансинга.



            Тук по права асоциация се сещам за външния вид на кубинките и типичната им структура - с "повдигнати задници". Доста от по-зрелите жени са пълни, дори дебели, но ми обясниха, че "лоените топки" не се ценят, жената може да е дебела, но трябва да има изваяни форми!
            Това е снимка на всеизвестния "Малекон" - булевардът, който разделя града от океана, прекрасен е за разходки и стига до крепостта, затваряща входа на пристанището. Трябва да посетите шоуто, което се провежда всяка вечер в 21 часа и повтаря старинна церемония - произвежда се топовен гърмеж, с който жителите на града се известяват, че градските порти се затварят. После има стари негърски танци, а освен това може да видите и красив оръжеен музей.







            В Хавана е построено копие на американския Капитолий. Нашият kубинец ни разказа, че американците са дали пари, за да се вдигне сградата едно-към-едно с оригинала. Но част от парите са поизчезнали и затова Хаванският Капитолий е малко по-малък от Вашингтонския )))



            Ако някой ви дръпне и иска да ви продаде пури на черно и ви предложи да отидете в някой вход да ви ги покаже на скрито - не се връзвайте!!!! Това е опита за грабеж, не за продажба!
            В хотелите има туристически бюра, които предлагат най-различни eкскурзии - според разстоянията - с автобус или самолет, някои включват и корабче - до туристически обекти, оффроад, плантации за орхидеи, гмуркане, прекрасни южни острови с интересни плажове, плуване с делфини и т.н. Цените на екскурзиите с автобус са около 50 песо (евро). Междуградските пътища са с високо качество - това беше приятна изненада, а покрай тях дори поддържат зеленина и цветя! Прочутият курорт Варадеро прилича на стария Слънчев бряг - само спомен от старата слава. Но плажът е прекрасен.... а обслужването (без бирата) е all inclusive + оркестър.



            Ние посетихме и Гуама (ударението е на последната сричка) - фермата за крокодили. Там се отглеждат и развъждат два вида крокодили - aмерикански и кубински. Твърдяха, че всички екземпляри наоколо са уловени и затворени във фермата и наолоко по блатата няма kрокодили....е, на 99 % Навсякъде хората са любезни и повсякакъм начин ви подканят да похарчите парите си - като свирите и танцувате с оркестъра, например или се снимате с екзотични животни....Посетихме и острова на индианците. Това е резерват, където "живеят".....скулптури на индианци, вършещи някоя характерна дейност от битието си - лов, риболов, танц, садене на юка, грънчарство....Тъжната причина, поради която индианците не са живи хора, а статуи е, че при нахлуването си испанските конквистадори са изтребили местното население до крак...какво варварство







            Крокодилското месо е твърдо като говеждото и вкусно като пилешкото с много лека миризма на речна риба. Непременно го опитайте, заедно с коктейл от ром+кокосов сок - натюр, в кокосова черупка И снимка на баобаб - никога не съм знаела, че има бодли...





            Това момиче е на 15 години и е облечена празнично, за да отпразнуват превръщането й от момиче в жена - тя трябва символично да извърви "път" - в случая беше алеята зад хотел Насионал. A това е от фермата за орхидеи:





            Непременно посетете старите гробища в Хавана, фабриката за пури+музея и музея за ром. Можете да видите и кафенето, където е отсядал Хемингуей, ако сте почитатели на този отчаян алкохолик )



            Това е максимално сбитото резюме, което можах да напиша. Пожелавам ви да отидете до Куба и да го допълните !!!
            НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
            Omnia vincit amor !

            Коментар


            • #7
              Re: Cuba

              Много е красиво.И действително екзотично.Ходих там на Нова година 2001/02 година.Все си мисля, какво ли ще стане ,когато чичо Фидел си замине.
              B+

              Коментар


              • #8
                Re: Cuba

                Браво Петя!Страшно много ми хареса пътеписа ти.Много интересно си описала всичко
                Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
                A2 (+)

                Коментар


                • #9
                  Re: Cuba

                  Изключително красиво,романтично,лирично,но.......далечно!
                  0899 шест5313нула
                  За всекиго по нещо

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Cuba

                    Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                    Изключително красиво,романтично,лирично,но.......далечно!
                    Не е точно така. Когато в края на август нашият кубинец ни каза за фестивала и попита искаме ли да отидем, отговорих без да се замислям: ХАЙДЕ!
                    В този момент нямах една спестена стотинка, но истински си пожелах да отида и вярвах, че ще стане. В следващите три месеца получих достатъчно работа и си изкарах парите + покупка на фотоапарат и всички други текущи разходи. Майка ми и сестра ми поеха малката за 10 дни и... тръгнах.

                    Всеки може да отиде навсякъде, ако го иска в сърцето си и вярва в себе си!
                    НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                    Omnia vincit amor !

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Cuba

                      поздравления, наистина увлекателно и автентично. Не съм посещавала Куба, но съм разглеждала снимки и съм слушала на приятели ходили до там Почти няма турист завърнал се без снимана кубинка с пура в уста пред дома и или дремещи пред магазинчетата търговци след нощната фиеста

                      единственото, което се случи на последните познати пътували за Куба е да оциллят преминаването на ураган и за тяхно съжаление са прекарали екскурзията в "мазето" на хотела

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Cuba

                        Браво, искаме още.
                        LZ1VMH

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Cuba

                          Първоначално публикуван от GOLDY-Владиан Христов Преглед на мнение
                          Браво, искаме още.
                          Нека и Vokel разкаже нещо.
                          НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                          Omnia vincit amor !

                          Коментар


                          • #14
                            До: Cuba

                            тази тема на петя я видях чак сега.с петя май обичаме пътешествията.
                            и аз съм бил в хавана,но когато нямаше още визи.и в камилите съм се возил/петя
                            сигурно ги знае/,там ми взеха дребните от джоба джебчий.джебчий та майстори.
                            изобщо не можеш да се усетиш как те издрусват.и обувките искаха да ми купуват.
                            само че за колко ли така и не ги разбрах.нямаха магазини,няма веро в пицариите,чаши-
                            те мазни....... сега как е не знам.ако са се подобрили нещата и сега за туристите е
                            по-поносима мизерията която е наоколо ще се радвам.иначе в песните и танците са.....
                            о йе,но са мързеливи горките.сигурно не виждат смисъл да работят за 15 долара на
                            месец.ако е така значи са си прави за тях си.айде с тромпета като се здрачи по
                            малекона и това им дай.хубаво,хубаво лошо нема след като им харесва.уж остров на свободата, а нямат право да пътуват по света и да се чувстват свободни.поне така е
                            било преди,сега не знам.иначе да си изкараш почивката на варадеро си е супер та су-
                            пер.само че както виждате аз гледам и другите неща.нещата от народа.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Cuba

                              По-добре късно от колкото никога(чак сега открих този много интересен пътепис)
                              LZ1ZAH

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X