Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

    Нямам никакъв опит с гармин, но няма ли някъде сетинг за уникод? Не ми се струва нормално GPS система предназначена за многонародния пазар да няма поддръжка на уникод

    Коментар


    • #32
      От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

      Първоначално публикуван от ivanatora Преглед на мнение
      Нямам никакъв опит с гармин, но няма ли някъде сетинг за уникод? Не ми се струва нормално GPS система предназначена за многонародния пазар да няма поддръжка на уникод
      Ми оправих го проблема с Mapwel и импортнах там един osm файл но нещо не ме кефи поради липсата на възможности за финна настройка кое как да се конвертира при импортването на данните. Май по-добрия вариант е да се ползва mkgmap програмата или руския скрипт писан на Пърл от потребителя liosha osm2mp.

      Коментар


      • #33
        От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

        Между другото виж това което сме направили тук: http://dev.ivanatora.info/roads/ Ако можеш да вкараш тази информация в гармина, ще е много ценно. Използваме smoothness тага и доста пътища вече го имат и са up to date. Ще е яко ако можеш да кажеш на навигацията "Прекарай ме по най-хубавите пътища"

        Коментар


        • #34
          От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

          Първоначално публикуван от ivanatora Преглед на мнение
          Между другото виж това което сме направили тук: http://dev.ivanatora.info/roads/ Ако можеш да вкараш тази информация в гармина, ще е много ценно. Използваме smoothness тага и доста пътища вече го имат и са up to date. Ще е яко ако можеш да кажеш на навигацията "Прекарай ме по най-хубавите пътища"
          Хареса ми много. Какъв е начина да "вържа" (конвертирам) Вашата карта към Androzic или OruxMaps, за да мога да я ползвам на смартфона под Андроид? Ще отразявате ли меки пътища и пътеки?
          LZ1AIV

          Коментар


          • #35
            От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

            Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
            Хареса ми много. Какъв е начина да "вържа" (конвертирам) Вашата карта към Androzic или OruxMaps, за да мога да я ползвам на смартфона под Андроид? Ще отразявате ли меки пътища и пътеки?
            По принцип най-лесния вариант за който се сещам е да се направи растерна карта и да се тури в Орукса. По принцип ако ти трябва векторна карта базирана на Openstreetmap можеш да ползваш Osmand който си поддържа и офлайн рутиране.
            До ivanatora.
            Малко трудно ще е да се вкара картата и да я накараш примерно да те рутира през тези пътища които например са с най-голям smoothness по простата причина че Гармин ползват стандартните класове пътища, като напирмер автомагистрали, първокласни второкслани и т.н. пътища при изчислението на маршрута както и ограниченията на скоростта за дадения клас път. Другия вариант за който се сещам е да се направи нещо като тематична карта например без рутиране и да е прозрачна и да може да се надсложи над други типове карти в Гармина и например да се виждат пътищата със същите цветове както е в твоята карта. Ако например можеш да помогнеш например с това как да се екстракне наприме от OSM файла само тези пътища които съдържат тези пътища ще бъде доста добре и може да облекчи доста процеса по конвертирането.

            Коментар


            • #36
              От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

              И аз ползвам OruxMaps и ти сега ме замисли как мога да ползвам картата вътре Гледам че орукса има някакъв feature да ползва карта от WMS източник... та някой ако е пускал WMS сървър, може да удари едно рамо.
              Черните пътища (highway=track) и горските пътеки (highway=path) се отразяват - респективно с кавяв и с черен пунктир. Черните пътища освен това имат 5 степени, които се изразяват в различен стила на пунктира. Те не се рендват в отделния слой, тъй като базовия рендър на картите ги показва по дефаулт. За пълна легенда на мапника може да видиш тук: http://www.openstreetmap.org/key

              @icpart Може да се екстрактнат с osmosis. Никога не съм го ползвал, но в OSM има един потребител Reaktor, който се занимава с мапника на нашата карта и той може да ти помогне.

              Коментар


              • #37
                От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

                ivanatora, похвално начинание, ама защо така в легендата са червено, жълто, зелено, а на самата карта са червено, оранжево, зелено?! Също така черните пътища не присъстват в легендата.

                icpart, не знам дали проблемът не е в предмониторното устройство, обаче като цъкна на map на някой GPS запис от /traces/tag/Bulgaria въпросният запис не ми се визуализира на самата карта, мога да си сваля .gpx файла, но не това е идеята. Също би било супер полезно, ако тези тракове се виждат от главната страница, тоест зуумваш на България и в падащо меню да има опция да ти визуализира налинчите записи, така както в Гугъл мапс можеш да избереш дали да ти показва снимки и т.н. Няма и сателитни снимки.

                Като гледам project-orsm е доста по-добро начинание, но и те разчитат на картите на OSM, които представят като гори участъци, които съвсем не са горски.

                Коментар


                • #38
                  От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

                  Добър въпрос... По някое време сме сменили жълтото с това оранжево, но не мога да си спомня защо Явно сме сметнали че по-добре се е вижда. Ъпдейтнах легендата с този цвят и добавих връзка към общите означения на Mapnik-а, където могат да се видят всички видове черни пътища и пътеки.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

                    В мп-формата към всеки линеен обект от тип път може да се закачи макс разрешена скорост. Оттам рутера може да се ориентира при избора на маршрут. В случая при ОСМ->МП конверсията може да се закачи такава макс скорост при всеки специфично-тагнат път. Дори за highway=path може да се закачи макс. скорост примерно 3 км/ч.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

                      Първоначално публикуван от Fleetwood Преглед на мнение
                      icpart, не знам дали проблемът не е в предмониторното устройство, обаче като цъкна на map на някой GPS запис от /traces/tag/Bulgaria въпросният запис не ми се визуализира на самата карта, мога да си сваля .gpx файла, но не това е идеята. Също би било супер полезно, ако тези тракове се виждат от главната страница, тоест зуумваш на България и в падащо меню да има опция да ти визуализира налинчите записи, така както в Гугъл мапс можеш да избереш дали да ти показва снимки и т.н. Няма и сателитни снимки.

                      Като гледам project-orsm е доста по-добро начинание, но и те разчитат на картите на OSM, които представят като гори участъци, които съвсем не са горски.
                      Извинявам се предварително но от цялото ти мнение нищо не разбрах като цяло какво искаш да постигнеш?
                      Целта ти е да свалиш GPX трак от ъплоуднатите ли или какво?
                      Траковете са достъпни стига потребителя да ги е направил публично достояние иначе само се изобразяват в самата карта но само в едиторите от типа на Полтах и JOSM там може да си ги гледаш траковете а под JOSM пре спокойно се свалят всичките директно.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

                        Нема проблем, ще се опитам да поясня:
                        - отварям http://www.openstreetmap.org/traces/tag/Bulgaria
                        - за всеки един трак има следните опции more / map / edit, аз си представям, че като цъкна на map това би следвало да ми отвори openstreetmap.org и там да ми визуализира, на самата карта, въпросния трак. Е, явно това е просто линк към самата карта. А мене идеята ми е, че би било добре да се показва трака и на самия openstreetmap.org (гифчетата не вършат особена работа), пък ако ми харесва тогава да си го сваля.

                        И друго нещо: човек ако случайно попадне на http://www.openstreetmap.org/ как да разбере, че има такова животно /traces/tag/Bulgaria?!? Да, има в менюто долу ляво "GPS Traces", но то води към всички общо-достъпни тракове.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

                          Първоначално публикуван от Fleetwood Преглед на мнение
                          Нема проблем, ще се опитам да поясня:
                          - отварям http://www.openstreetmap.org/traces/tag/Bulgaria
                          - за всеки един трак има следните опции more / map / edit, аз си представям, че като цъкна на map това би следвало да ми отвори openstreetmap.org и там да ми визуализира, на самата карта, въпросния трак. Е, явно това е просто линк към самата карта. А мене идеята ми е, че би било добре да се показва трака и на самия openstreetmap.org (гифчетата не вършат особена работа), пък ако ми харесва тогава да си го сваля.

                          И друго нещо: човек ако случайно попадне на http://www.openstreetmap.org/ как да разбере, че има такова животно /traces/tag/Bulgaria?!? Да, има в менюто долу ляво "GPS Traces", но то води към всички общо-достъпни тракове.
                          Какот писах и преди опцията за визуализация я има само в Полтах и JOSM. По принцип тоя линк за картата към съответния трак служи да се показва мястото където се намира трака. В JOSM има специален плъгин за целта при който може да си визуализираш точно определен трак а не всички. И можеш да си го съхраниш за последващо ползване. По принцип давам един линк към случаен трак http://www.openstreetmap.org/user/ne17sg/traces/1131308, на който има опция за даунлод като искаш да си го свалиш но не на всички е така, зависи как потребителя го е шернал. Еми няма такава опция както ти искаш но можеш да си го направиш примерно ако си добър в уеб програмирането, апито на Oenstreetmap дава доста свобода в това отношение. Така преди време бях попаднал например на сайт който визуализира наведнъш всички качени тракове примерно от дадена страна така че няма ограничения. А основната идея на качването на траковете в Openstreetmap не е шерване на тракове за общо ползване а те да подпомогнат картирането например за чертане на пътища по тях. За шерване на тракове има други сумати сайтове които са предназначени с тази цел.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Openstreetmap-световен проект за безплатна ГИС информация

                            Здравейте.
                            Имам инсталиран орукс на телефона с карта осм. Искам да добавям тракове които съм правил. Свалих си веспучи но немога нещо да се оправя. Някой ако има който е успял нека сподели.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X