Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Регистрация на газово и въздушно оръжие

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

    А-бе и аз така разсъждавам, ма знае ли човек - Кога ли държавата ще опре и до тези глоби.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #47
      От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      А-бе и аз така разсъждавам, ма знае ли човек - Кога ли държавата ще опре и до тези глоби.
      Преди парламентарните избори... ще трябват кинти. Освен това ще го изкарат популистко - "я да видим кой кави оръжия има - да се борим с престъпността" - предполагам само де...
      Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
      Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
      ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

      Коментар


      • #48
        От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

        По мое мнение, закона в сегашния си вид е нескопосан опит да се регламентира и урегулира притежанието и употребата на пневматично и ГС оръжие, така както вече това е направено в останалите държави от Евросъюза, а и не само в него. Може би причината за това, е че тази материя по-приоритет е далеч по-назад от много други далеч по-важни. Не изключвам и факта, че в комисиите по изработването на закони често попадат хора, които не са специалисти, а се разчита само информираността им от обща култура.
        Колкото и да е нескопосан да е обаче един закон трябва да се спазва, а споровете във връзка с него се решават в съда. И пак поради същата причина последния ги разглежда като "врата в полето", която се заобикаля отвсякъде и в крайна сметка решава в полза на по-силния. С това исках да ви кажа само, че по-евтино ще ви излезе да си извадите документ за уведомление отколкото впоследствие да доказвате колко джаула ви е пушката - полицая дето ще се заяде в очакване да получи възнаграждение в подобна ситуация си има мотив - той не е специалист да устави мощността, а като няма "дивиденти" си пише акта на всеобщо основание и не носи отговорност. Във всички случаи обжалването на акта ще мине в съда, но ще сте похарчили много повече време и пари за това.
        Последно редактирано от tzocho; 23-07-11, 14:09.
        Honda CR-V 1-st Generation

        Коментар


        • #49
          От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

          Какъв беше срока? А газово декларираше ли се?
          ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
          СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

          Коментар


          • #50
            От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

            Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
            Какъв беше срока? А газово декларираше ли се?
            Петнадесет дни след придобиване или в едногодишен срок от влизане на закона в сила за придобитите преди този закон /заварено положение/.
            Подлежат: газ/сигнално оръжие и въздушно с мощност над 24 джаула.
            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

            Коментар


            • #51
              От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

              И аз минах вчера през районното. Става за 5 мин. Подава се декларация, в която се записва марката и калибъра на оръжието, копие на документите при покупката. Не е задължително, ако имаш, момичето на гишето изпадна във възторг от ксерокопията, които носех, копие на лична карта и 5 лв. (+1 комисионна) такса. След 3 седмици за уверение, пак там. Всичко това в 4то РПУ. Мой приятел пък го карали да си носи и покаже газовия, но това в друго районно. Срока май е до края на август, така казаха по бТВ в репортаж оня ден.
              По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

              Коментар


              • #52
                От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

                Първоначално публикуван от VHS Преглед на мнение
                ..Срока май е до края на август, така казаха по бТВ в репортаж оня ден.
                Срока нито е до май, нито до август. Четеш по-напред в темата: http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...74#post1288674

                Новия закон за оръжията е обнародван в Държавен вестник в брой 73 / 17.09.2010
                § 11. Лицата, придобили неогнестрелни оръжия (газово и сигнално оръжие или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула) до влизането в сила на закона, ги декларират пред началника на РУ на МВР по местонахождението на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице в срок до една година от влизането му в сила.
                Смяташ една година след 17.09.2010 и получаваш 17.09.2011.
                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                Коментар


                • #53
                  От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

                  И Аз ходих до РПУ-то , носих си пушката, защото нямам фактура описах модела и марката както и номера на нея и ще чакам за документ след месец. Така поне ще съм спокоен като си я нося в колата. Актове ще има. Миналата година се "разминах само с едни 200 лв." за смяна на адр.регистрация и не уведомих КОС в срок от 7 дни. Не ми се ще пак да ставам спонсор...
                  FREELANDER 2000 TDI 1999 г.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

                    Първоначално публикуван от VHS Преглед на мнение
                    И аз минах вчера през районното. Става за 5 мин. Подава се декларация, в която се записва марката и калибъра на оръжието, копие на документите при покупката. Не е задължително, ако имаш, момичето на гишето изпадна във възторг от ксерокопията, които носех, копие на лична карта и 5 лв. (+1 комисионна) такса. След 3 седмици за уверение, пак там. Всичко това в 4то РПУ. Мой приятел пък го карали да си носи и покаже газовия, но това в друго районно. Срока май е до края на август, така казаха по бТВ в репортаж оня ден.
                    В 8-мо РПУ, София искат да си носиш и пистолета, на място сверяват данните на оръжието с тези вписани в декларацията. Иначе наистина става за 5 минути
                    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

                      А дали има изискване относно съхранението на газовото както при бойното, теост трябва ли да го държа в каса.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

                        Първоначално публикуван от vasko jonchev Преглед на мнение
                        А дали има изискване относно съхранението на газовото както при бойното, теост трябва ли да го държа в каса.
                        Не!
                        Бойното е на разрешителен режим, демек разрешава ти се и ти се определят условия.
                        Газовото и въздушното /доскоро без всякакви формалности освен навършване на пълнолетие/ сега става на уведомителен режим.
                        Както много е дъвкано във форумите, причината е преправянето на газовото и въздушното кал. 5.5 мм за стрелба с бойни патрони или газови с пректили. Сега вече не би трябвало хванатите да се измъкват и да казват: "Ми аз вчера го намерих и не е мое."
                        Това разбира се налага създаване на централизирана система за проследяване по номерата.
                        П.П. За мен е странно защо при въздушното се слага граница от 24 джаула?
                        По-слабите кал. 5.5 също ги преправят за стрелба с .22 ЛР, а не си длъжен да ги регистрираш.
                        сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                        dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                        Коментар


                        • #57
                          От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

                          Уведомителен, но тук в Козлодуй се напъват да вадят разрешителни за употреба. Утре ще ходя да регистрирам моето и ще видим докъде ще се караме.

                          ПС - гледам има изменение в закона от 07.06.2011

                          (4) Началникът на съответното РУ на МВР по местонахождението на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице издава удостоверителен документ за извършеното уведомление по ал. 1 и 2.
                          Последно редактирано от silverfox; 01-09-11, 14:39.
                          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                          Коментар


                          • #58
                            От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

                            Аз подадох уведомлението за моя газов револвер и въздушна пушка... Само че на въздушната китайците не са сложили номер. Написал съм артикулен номер поради липса на друг. Сори. Оръжията не съм носил, ако мога да ги нарека оръжия. Те са толкова оръжия, колкото и един обикновен чук или лопата.

                            Поканиха ме след 3 седмици да си взема документа.
                            ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                            СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                            Коментар


                            • #59
                              От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

                              Днес направих първи опит да регистрирам газовите си пистолети (4 на брой).
                              Попълних заявление по образец (от линка на втора страница) и отидох в полицията.
                              На гишето ме посрешна дежурния - дадох му заявлението, той го прочете, показа го и на друг негов колега и на края ми го върна с въпроса за какво му го нося. Отговорих му, че според последните поправки в ЗВВООБ газовото оръжие минава на регистрационен режим и за това идвам със заявление.
                              Той ме погледа малко, погледа заявлението и - "Значи е за косаджията, ела другия четвъртък."
                              Опитах се да му обясня че желая да подам заявлението до началника на РПУ както е по закон и както е написано на самото заявление но единствения отговор беше "Това аз не мога да го приема" и затвори прозорчето на гишето.
                              Прецених, че служителите са прекалено компетентни и заинтересовани да ми свършат работа и си тръгнах начумерен...
                              Е, ще се надявам другия четвъртък косадията да ме приеме, въпреки че има голяма вероятност да каже "ама това не е за мене"...

                              Коментар


                              • #60
                                От: Регистрация на газово и въздушно оръжие

                                Ами да, формално молбата е до началника на РПУ-то, но се подава в служба КОС.

                                Нашите косаджии (8-мо РПУ, София) си имат специални часове в които дават аудиенция на простосмъртните (почти като британската кралица) - понеделник и сряда, от 10 до 16 май. С какви отговорни дейности са заети през останалото време, за мен е пълна загадка. При първия ми опит да си регистрирам плякалника, се появих в неуставно време (петък следобед), и заварих един начумерен чичко замислено да си бърка в носа. На деликатното ми покашляне (след 30 секунди тягостно мълчание) ми хвърли пълен с презрение поглед, и ми предложи да излеза от стаята и да се запозная внимателно с графика на аудиенциите закачен на вратата. Направо - английски лорд хока нескопосния си градинар.

                                При второто ходене (тоя път се появих в приемно време, избръснат и с лъснати обувки) небрежно ми подхвърли някаква бланка "Аре попълвай и после в касата да си платиш таксата". Бях в добро настроение и не ми се заяждаше, та си попълних бланката и му я метнах през гишето, заедно с квитанцията. Но иначе цялата обстановка е много соц, предразполагаща към угоднически погледи и наведен гръб от страна на просителя, и царствено държание съчетано със зле прикрито презрение от страна на властимущия зад гишето. Направо ме досмеша. Явно не могат да преглътнат факта, че съдбата на газовия ми плякалник (за разлика от КНО например) не зависи от тяхното божествено одобрение, добро храносмилане и наличие на редовен полов живот.
                                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X