Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направа на домашна сауна?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направа на домашна сауна?

    Имам идея на вилата да си направя в едно от помещенията малка сауна, имам много дървен материял ще купя само една печка.
    Някой знае ли има ли някъква специфика, като изолация и др.?
    Предварително благодаря на коментиращите в темата и обещавам посещение
    Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

  • #2
    До: Направа на домашна сауна?

    ами първо ,материала какъв е ?
    за специфика си има , но не е чак кой знае колко сложно.
    Най важно е материала да е много сух , да не е смолист( много люти ако има смола ,няма да влезнеш въобще ако не ти е отбран материала , не се трае)
    Печки се продават вече ,за около 1000лв може да се вземе читава.
    И вратата е другото важно задължително навън и само с бутане да се отваря, продават се специални врати стъклени за висока температура, а навремето ги правехме дървени и им вграждахме стъкла от фурна(термоустойчиви).
    Като изграждане нищо сложно , ламперия по стената като под нея скара дървена и 10см каменна вата.

    това е , два три дена работа стига да си набавиш материалите.От личен опит със 5 изградени и редовно ползващи се сауни ти говоря. Малко каарам по спомен , от години 6-7 не се занимаваме с това , макар че още се обаждат хора.

    Ако имаш да питаш нещо съм насреща....
    Grand Vitara 2005g- за работа
    Honda CR-V 2.2 2008- грижа се за нея
    Lexus RX200t -2016г.-евридейката

    Коментар


    • #3
      До: Направа на домашна сауна?

      Първоначално публикуван от damianski Преглед на мнение
      ами първо ,материала какъв е ?
      за специфика си има , но не е чак кой знае колко сложно.
      Най важно е материала да е много сух , да не е смолист( много люти ако има смола ,няма да влезнеш въобще ако не ти е отбран материала , не се трае)
      Печки се продават вече ,за около 1000лв може да се вземе читава.
      И вратата е другото важно задължително навън и само с бутане да се отваря, продават се специални врати стъклени за висока температура, а навремето ги правехме дървени и им вграждахме стъкла от фурна(термоустойчиви).
      Като изграждане нищо сложно , ламперия по стената като под нея скара дървена и 10см каменна вата.

      това е , два три дена работа стига да си набавиш материалите.От личен опит със 5 изградени и редовно ползващи се сауни ти говоря. Малко каарам по спомен , от години 6-7 не се занимаваме с това , макар че още се обаждат хора.

      Ако имаш да питаш нещо съм насреща....
      Много ти благодаря за споделеното.
      До колкото съм запознат(ходя често сауна) истинската сауна се прави от специално африканско черно дърво което не приема топлина(такава е старата сауна на басейна Спартак в София) иначе сауните който се продават са от обикновен чам.
      Ще ми трябва малка печка сауната ще е за 2-3 души.
      Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

      Коментар


      • #4
        До: Направа на домашна сауна?

        Спасе не си прав за обикновения чам, колегата ти е обяснил, че ако е обикновен ще лепне от смолата в него.
        Аз в момента правя 5-та сауна и сряда вечер мога да ти разкажа това и онова..знаеш къде.

        П.П. Не пиша тук защото не смятам, че мнението ми може да бъде от полза за всички.
        Надявам се да имаме колега който да е по в час от мен. Аз просто знам откъде и какво да се купи.

        Коментар


        • #5
          До: Направа на домашна сауна?

          Първоначално публикуван от Chinela Преглед на мнение
          Спасе не си прав за обикновения чам, колегата ти е обяснил, че ако е обикновен ще лепне от смолата в него.
          Аз в момента правя 5-та сауна и сряда вечер мога да ти разкажа това и онова..знаеш къде.

          П.П. Не пиша тук защото не смятам, че мнението ми може да бъде от полза за всички.
          Надявам се да имаме колега който да е по в час от мен. Аз просто знам откъде и какво да се купи.
          Чинел, мерси за инфото, като се видим ще споделш.
          Това което имах вредвид е, че истинската хубава сауна трябва да е направена от това черно дърво, което предполагам е доста скъпо, а не от чам или бор без смола каквито сауни продават в магазините.
          Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

          Коментар


          • #6
            До: Направа на домашна сауна?

            За първи път чувам за черно дърво...ще попитам.
            Сауните по-принцип се правят от смърч, бял бор, Абачи..Липа и др.
            Най-важното е материала да няма чепове/чворове...

            Коментар


            • #7
              До: Направа на домашна сауна?

              Първоначално публикуван от Chinela Преглед на мнение
              За първи път чувам за черно дърво...ще попитам.
              Сауните по-принцип се правят от смърч, бял бор, Абачи..Липа и др.
              Най-важното е материала да няма чепове/чворове...
              Не съм на 100%, това което знам е от управителите на Спартак.
              Истината е, че там сауната е най-хубавата в която съм бил
              (доста съм посетил), както и е истина, че там дървото си е направо хладко на допир за разлика от всички други.
              Но нека да има дискусия така се ражда истината
              Последно редактирано от Спас; 16-01-10, 22:09.
              Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

              Коментар


              • #8
                До: Направа на домашна сауна?

                За дървения материал - специално за сауна си търси смърч или ела. Останалото са митове и легенди. Има и още чуждоземни видове, ама няма смисъл. Белия бор е толкоз фрашкан със смола, че вътре настава ужас. Колегата го е казал добре. Ако могат да ти го изсушат до 7-8% макс (значи, че от сушилнята трябва да излезнат около 4% влажност) си си решил проблемите. Успех!
                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                Коментар


                • #9
                  До: Направа на домашна сауна?

                  всички сауни които сме правили навремето бяха от смърч , но материала е подбиран примерно от 20м3 материал си заделил максимум 2-3кубика.При нас беше лесно защото имаме цех и минава много материал. Освен това беше от естесвено съхнене поне на 3 години материал. За смолата лютеше само при първото палене и то много малко.Имам още малко материал за около 3 сауни големи ,който стои поне 7години но не го давам .
                  Имаше един колега от стамболийски който продаваше руски материал много добър .Определено става за сауна тъй като има много по малко смола от българския , продава също и ламели за трислойна дограма мисля че чам ли беше името на фирмата,но не съм сигурен.
                  Преди правих дървена трислойна дограма и още я работя но само за собствени обекти ( за българина това е най смотаната дограма а и хем била боклук, хем пък най скъпа)

                  успех в начинанието, не е толкова сложно. Ако беше по-близо щях да ти пратя едно момче което работеше преди за мен и взима много евтино кажи речи на надница работи а от теб материала, а е правил сауни .

                  Имам и снимки някаде, но трябва да ги сканирам че това нещо беше през аналоговите години
                  Grand Vitara 2005g- за работа
                  Honda CR-V 2.2 2008- грижа се за нея
                  Lexus RX200t -2016г.-евридейката

                  Коментар


                  • #10
                    От: До: Направа на домашна сауна?

                    Клиент ми иска сауна и се замислих аз да я направя ,хареса ми идеята .Разбрах от писаното дотук за дървото какво да е и лесни го намирам по складовете.Единственното което ме притеснява е печката,незнам какво трябва да внимавам и знам .Сауната е за 4 човека .Ако някои може да даде съвет да не взема нещо което не върши работа.Благодаря!!
                    Grand Vitra ddis 2008
                    SEAT Althea XL tsi 2010
                    Mitsubishi Canter

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X