Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зареждане на пакет батерии

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Зареждане на пакет батерии

    Дайте идея как да зареждам пакет от 10 бр. батерии ААА 1000mA/h NiMH . От невнимание стопих няколко пакета, трябва примерно генератор на ток и нещо да ги спре, като се заредят. Не се сещам за готов вариант на 12в.
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

  • #2
    До: Зареждане на пакет батерии

    Ако държиш да зареждаш едновременно 10-те елемента май нямаш кой знае какъв избор.
    Аз намерих това - http://cgi.ebay.com/Smart-Charger-10...item518f52c6fc

    Коментар


    • #3
      До: Зареждане на пакет батерии

      Не става, нали са в пакет. Все едно клетките в автомобилния акумулатор.
      Не знам братче. Подозирам че ще трябва да се прави. Или поне автоматика към проста автомобилна зареждачка.

      Коментар


      • #4
        До: Зареждане на пакет батерии

        С автомобилна не става че е голяма и принципът е друг . Три пъти сменям нови елементи още при второто зареждане понеже се отнасям и им пускам голям ток , сега ще направя един генератор на ток , но ми се ще да е нещо дребно и автоматично да ги изключва . Наскоро срещах някакъв чип за тази работа , но не помня какъв беше, пък или ми се видя доста сложен или ме е домързяло да го разбера как работи .
        0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

        Коментар


        • #5
          До: Зареждане на пакет батерии

          Въй, каза Йода. Тривиално зареждането на пакет батерии не е.

          Вземаме за база 1 амперчас, 10 елемента:

          Ако си склонен да ги чакаш 12-14 часа, просто им пускаш 100 милиампера и чакаш 12-14 часа - всичко ще е наред. И да ги забравиш, пак ще е наред. При ток 1/10 повечето съвременни батерии издържат неограничен презаряд. Ако искаш да си още по-чист, след като минеш 12-те часа можеш да превключиш на 10 милиампера подзаряд. За да работят фокусите, напрежението трябва да може да достигне поне 16 волта при 100-те милиампера.

          Ако решиш да ги зареждаш бързо (за 1-2 часа примерно) ще ти трябва доста точен критерий за край на заряда, защото ще се пръснат след няколко минути презаряд. В такива случаи се използват критерии +dT/dt и/или -dU/dt. Запасът по напрежение трябва да ти е около 20 волта.

          При такъв голям пакет, разбалансирането на отделните елементи от саморазряд е сериозен проблем и съкращава живота на пакета при системно зареждане без "изравнителен презаряд" с малък ток.

          Особено ако искаш да го зареждаш по-бързо, използването на отделен заряден контролер за всеки елемент е наложително.

          Коментар


          • #6
            До: Зареждане на пакет батерии

            Да допълня - не си мечтай за разглобяем пакет, който да напъхваш 1 по 1 в бързото зареждало - контактните съпротивления ще те прецакат при употреба.

            Чипове-контролери за батерии има всякакви, но зареждането на голям последователен пакет си е шашма. Повечето производители на батерии силно препоръчват броят на NiMH последователни елементи в пакета да се ограничи до 9, за да се осигури изтощаването до разумни предели само с контрол на напрежението на пакета. Донякъде, предпазна мярка е обратен диод на всеки елемент. Той пък трябва да е Шотки, за да сработва по-навреме при обръщане на полюсите. Шотки пък имат голям обратен ток, който на пакет от NiMH със намален саморазряд ще се усети.

            Коментар


            • #7
              До: Зареждане на пакет батерии

              Ако настроя един адаптер на 16в и му сложа един токоограничителен резистор дали ще се получи ? Ще е с падаща характеристика , но е много просто за изпълнение .
              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

              Коментар


              • #8
                До: Зареждане на пакет батерии

                Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                Ако настроя един адаптер на 16в и му сложа един токоограничителен резистор дали ще се получи ? Ще е с падаща характеристика , но е много просто за изпълнение .
                Дървено, но става. 30 ома те оправят идеално. Като са докрай зареден, пакетът ще е примерно 14 волта и ще получиш примерно 60ма ток на презаряд.

                Но ще чакаш - за по-сигурно ги дръж по денонощие.

                Коментар


                • #9
                  До: Зареждане на пакет батерии

                  Май няма да достигаш никой от фабричните параметри на пакета.
                  Производителя на това чудо не предлага ли зареждачка? Макар че то пакета трябва да е пълен с електроника ...

                  Коментар


                  • #10
                    До: Зареждане на пакет батерии

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    ... то пакета трябва да е пълен с електроника ...
                    Истинските мъже не харчат ток и пари за глупости като контролери на батерията. Тва чудо харчи цели три микроампера и на финала - пак разбалансиран пакет.

                    Идеално ще си го зареди с резистора, не му мъти главата.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Зареждане на пакет батерии

                      Ами производителя съм аз и това се мъча да измисля . Става въпрос за едни СВ токита , които искат 12в, за да изкарат 4 вата , а кутиите бяха за 6 бр АА батерии, общо 9в при незареждаеми батерии . Успях да натъпча 10бр ААА акумулатори , но трябва да се зареждат с нещо кво да е , но да не се стопяват както до сега има няма 5 до 10 зареждания на година да претърпят .
                      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                      Коментар


                      • #12
                        До: Зареждане на пакет батерии

                        Виж тава. www.kvalitet-21.com/sport/shop.php?pr.297.all.1
                        Mitsubishi Padjero 2, 2.5
                        тел 0898-31-о8-41

                        Коментар


                        • #13
                          До: Зареждане на пакет батерии

                          Първоначално публикуван от ledenia1973 Преглед на мнение
                          Не става. Балансира до 6 елемента, неговите са 10 нарочно. А за просто зареждане е вероятно безумно скъп.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Зареждане на пакет батерии

                            Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                            Ами производителя съм аз...
                            Я кажи, как съедини батерийките една с друга? Защото ако е запояване, ...

                            Тия не умират чак толкова лесно от презаряд.

                            И още, да не очакваш обикновени NiMH да имат нещо в тях след 2 месеца?

                            Коментар


                            • #15
                              До: Зареждане на пакет батерии

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Не става. Балансира до 6 елемента, неговите са 10 нарочно. А за просто зареждане е вероятно безумно скъп.

                              По надолу пише 1-14 клетки аз го имам същия 167лв.
                              Mitsubishi Padjero 2, 2.5
                              тел 0898-31-о8-41

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X