Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стари автомобили на служба

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Стари автомобили на служба

    Писал съм го и преди . Единя ми дядо се връща през 1970 от Египет където е бил главен инженер по монтажа на турбините в Асуан . Изкарал човека долари и решил да смени колата . Отива в Кореком и си харесал един бял Мерцедес 115 / 220 дизел . Естествено като всеки живеещ в социалистическия реализъм първата работа му била да попита къде аджеба ще си поддържа колата . Отговорили му ами никъде още няма изграден сервиз за западни автомобили и не се знае кога ще има . Дефакто му продавали колата без гаранционно или каквото и да било друго обслужване то не че Мерцедес от това поколение се нуждае чак толкова от някакво обслужване . Помислил няколко дена и купил волгата .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: Стари автомобили на служба

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      ....Нищо не беше без вноска. Без чакане (но почти - месеци докъм половин година) беше единствено Москвич.....
      В общия случай тва не е вярно .

      ПС. Всъщност е и вярно и невярно Просто е неясно , щото не уточнявате за кои години говорите .
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • От: Стари автомобили на служба

        Мисля, че съм виждал/чел, книга с ремонтни ръководства на български език, за някои западни автомобили производство около средата на 70-те до началото на 80-те. И мисля, беше издавана още през соца, ако не бъркам. Модели като първия Пасат, Ауди 100, Мерцедес 123, БМВ 5-та серия.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • От: Стари автомобили на служба

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          "Рено 5" бяха ирански и нямаха парно (неясно защо, в Иран си има студове по принцип). Ама лесна работа, разправяше един познат - купуваш му едно парно от "Жигула", монтираш го, има си тапи на блока за тЪрбите! Нито едно такова "Рено" няма оцеляло, щото изгниваха за 1 зима. Корозионна защита - нула.
          Имам Сузуки Алто 1982г, с десен волан, вероятно за индийския пазар. Оригинално има климатик с плавно регулиране, но не и парно. Насадено му е и се спира със сферичен кран

          Коментар


          • От: Стари автомобили на служба

            Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
            ....
            Коли от Кореком се купуваха с бонове които БНБ издаваше срещу валутата. С долари кеш се купуваха дребни работи...
            Колите се купуваха със банково бордеро, за преведена сума.
            Боновете бяха един вид чекова книжка - с по 20 бона вътре, и с макс. стойност 25 USD на бон.
            А с кеш - Кент и Тик-Так.

            Коментар


            • От: Стари автомобили на служба

              Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
              В общия случай тва не е вярно .

              ПС. Всъщност е и вярно и невярно Просто е неясно , щото не уточнявате за кои години говорите .
              Да, това е истината.
              Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
              Мисля, че съм виждал/чел, книга с ремонтни ръководства на български език, за някои западни автомобили производство около средата на 70-те до началото на 80-те. И мисля, беше издавана още през соца, ако не бъркам. Модели като първия Пасат, Ауди 100, Мерцедес 123, БМВ 5-та серия.
              Горнооряховско издателство. Корекомския автосервиз им е зад централна баня, там обслужваха и дизеловата волга.
              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
              Колите се купуваха със банково бордеро, за преведена сума.
              Боновете бяха един вид чекова книжка - с по 20 бона вътре, и с макс. стойност 25 USD на бон.
              А с кеш - Кент и Тик-Так.
              Ако имаш позната продавачка/касиерка, без кола всичко се купуваше, поне в по- късните години. Не говоря за чужденци и чуждестранните студенти.
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • От: Стари автомобили на служба

                А,темата вече може да се преименува на ,,Как некои пазаруваха от Кореком,,.

                Коментар


                • От: Стари автомобили на служба

                  Първоначално публикуван от angelple75 Преглед на мнение
                  А,темата вече може да се преименува на ,,Как некои пазаруваха от Кореком,,.
                  Е, това е друга проявна форма на татоносталгията. "Елитът" пазарувал от "Корекома" и внасял безмитно западни коли, вероятно с бИлеШка от ЦК на БКП, тъгува за онез времена, а не като сега, дето всеки сульо може да си купи кола
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • От: Стари автомобили на служба

                    Първоначално публикуван от Pancho77 Преглед на мнение
                    И що с рубли? Понеже не можеш да обмениш или щото ако обмениш с левове се купува по-трудно.
                    И от корекома ли така... ако си работил на гурбет някъде и имаш, купуваш. Ако не си работил и купиш, те питат от къде си ги спечелил?
                    ОфицЯлния курс на долара беше нещо около 80 ст'инки, толкова беше и на "преводната рубла". След 2,5 години работа в Чехия, през август 1981 баща ми взе Лада 2103 от К-ома в Бяла за около 8000 рубли, което беше почти 1:1.
                    И на талона пише(пазя го) "Мито не платено. Не може да се продава, подарява или преотстъпва."
                    В същия момент вноската беше на 8 години и Лада на хоризонта не се виждаше.
                    П.п. Валута в банката можеха да имат само работили зад граница, моряци, пилоти и тираджии (и богопомазани от ЦК, МС и пр.)
                    Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                    Коментар


                    • От: Стари автомобили на служба

                      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                      В общия случай тва не е вярно .

                      ПС. Всъщност е и вярно и невярно Просто е неясно , щото не уточнявате за кои години говорите .
                      Да, има резон да се направи такова уточнение. Москвич не се чакаше (дълго) през '80-те, когато актуалния модел беше 2140. Това беше моделът, с който тази марка окончателно загуби всякакво реноме (дори в онези години на никакъв избор) и не се продаваше никъде - дори в СИВ - освен в България (а тук даже си го сглобявахме). Преди това - и особено преди да има Лада - не беше така.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Стари автомобили на служба

                        Всъщност, по какво толкова отстъпваше Москвич на Лада, та толкова го хвалеха тоя Фиат?

                        Коментар


                        • От: Стари автомобили на служба

                          Първоначално публикуван от v.kostov Преглед на мнение
                          Всъщност, по какво толкова отстъпваше Москвич на Лада, та толкова го хвалеха тоя Фиат?
                          Лоша динамика, кофти пътно поведение, тясно купе... Па и се повреждаше доста повече, нищо, че и двете коли бяха сделани.
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • От: Стари автомобили на служба

                            И фията не беше цвете,освен дискови спирачки май нямаше нищо друго.Кюнеца гниеше скоропстижно за няма 3-4 месеца,а купето за две-три години.За окачването на предницата нямам думи.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • От: Стари автомобили на служба

                              Интересно... на мен винаги са ми се стрували по масивно направени от ладите, особено окачването.

                              Коментар


                              • От: Стари автомобили на служба

                                Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                                И фията не беше цвете,освен дискови спирачки май нямаше нищо друго.Кюнеца гниеше скоропстижно за няма 3-4 месеца,а купето за две-три години.За окачването на предницата нямам думи.
                                Ти май за баш ФИАТ (полски) говориш? (Вярно нямам спомен за небръмчащ.)
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X