Обява

Свий
Няма добавени обяви.

All Wheel Drive на различни марки и модели

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • All Wheel Drive на различни марки и модели

    http://www.awd.ee/cars.html#sub
    Пускам го като нова тема ,а вероятно можеше като мнение в http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=24563. Нека модераторите преценят.Извинявам се ако е било вече пуснато ,моля да се затрие този пост.
    То достига тук благодарение на колегата @suba от Субару форума ,но засяга доста марки автомобили.
    Защо в нова тема-ще ми се по-знаещи и разбиращи колеги да посмелят инфото т.е. да се коментира и сравнява....Освен това в съществуващата тук подобна тема , периода е 90-99г,а в този линк е друг.
    Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

  • #2
    До: All Wheel Drive на различни марки и модели

    Интересно беше, поне за мен като новобранец, но пак останах нещо недоразбрал . Та значи Viscous coupling се използва при Automatic all wheel drive както Full-time all wheel drive.
    Неразбрах това многодисков съединител ли е? И каква им е разликата?
    Примерно субаруто, мерцедес, джиип и др. постоянно разпределя м/у двата моста приблизително 50/50, при постоянно задвижени 4 колела, предполагам, е направено някак механично докато "при поискване" е със някъв втвърдяващ се силикон (или нещо подобно, поне от изчетените разни материали) който при продъжително използване губи свойства и почва да приплъзва, т.е. почва да губи сцепление втория мост със задвижващите го елементи.
    Та ми е любопитно като начин на работа и изработка в какво се различават точно тези две системи, понеже и двете ги водят "виско"
    Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
    И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
    вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

    Коментар


    • #3
      До: All Wheel Drive на различни марки и модели

      Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
      Интересно беше, поне за мен като новобранец, но пак останах нещо недоразбрал . Та значи Viscous coupling се използва при Automatic all wheel drive както Full-time all wheel drive.
      Неразбрах това многодисков съединител ли е? И каква им е разликата?
      Примерно субаруто, мерцедес, джиип и др. постоянно разпределя м/у двата моста приблизително 50/50, при постоянно задвижени 4 колела, предполагам, е направено някак механично докато "при поискване" е със някъв втвърдяващ се силикон (или нещо подобно, поне от изчетените разни материали) който при продъжително използване губи свойства и почва да приплъзва, т.е. почва да губи сцепление втория мост със задвижващите го елементи.
      Та ми е любопитно като начин на работа и изработка в какво се различават точно тези две системи, понеже и двете ги водят "виско"
      Колега накратко и лаишки:
      В единия случай се подава въртящ момент (чрез междинен диференциал) и към четирите гуми и ако една от даден мост се опита да боксува виското блокира изходните оси(една спрямо друга) към двата моста и другия мост ,където няма боксуваща гума движи колата.
      В другия случай се подава въртящ момент само към колелата на единия мост (предния в повечето случаи) и ако една гума от този мост се опита да боксува ,тогава се подключва като движещ и втория мост.
      Това е основното ,но има доста теми (в този форум), в които е подробно обяснено това и много добре развито.

      ПП Като гледам Няма особен интерес към темата ,няма и как да е друго яче ,че доста е писано по нея,затова нямам против модераторите да 'приберат' само линка от тази тема в другата голяма,а тази.....в коша.
      Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

      Коментар


      • #4
        До: All Wheel Drive на различни марки и модели

        Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
        Интересно беше, поне за мен като новобранец, но пак останах нещо недоразбрал . Та значи Viscous coupling се използва при Automatic all wheel drive както Full-time all wheel drive.
        Неразбрах това многодисков съединител ли е? И каква им е разликата?
        Примерно субаруто, мерцедес, джиип и др. постоянно разпределя м/у двата моста приблизително 50/50, при постоянно задвижени 4 колела, предполагам, е направено някак механично докато "при поискване" е със някъв втвърдяващ се силикон (или нещо подобно, поне от изчетените разни материали) който при продъжително използване губи свойства и почва да приплъзва, т.е. почва да губи сцепление втория мост със задвижващите го елементи.
        Та ми е любопитно като начин на работа и изработка в какво се различават точно тези две системи, понеже и двете ги водят "виско"
        Виското е многодисков съеднител, но дисковете са стационарни (спрямо оста) и се зацепва чрез втвърдяващ се флуид. Другия многодисков съединител (Haldex,Borg-Warner...) e с изместващи се спрямо оста дискове- движат се по нея,за да се зацепят директно един към друг. И в двата случая има някакво приплъзване, и в двата случая при прегряване има поне едно НО.
        Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
        Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
        Volkswagen Bora AKL

        Коментар


        • #5
          До: All Wheel Drive на различни марки и модели

          И кое е по-доброто? Виското, или Халдекса? Щото Субарото (Форестъра) е с постоянно 4х4 и с Виско, а пък Фолксваген (Тигуана) е с предно и Халдекс...
          И според мен Субарото е по-доброто от двата модела и на черно и на сняг и т.н. Това точно на тези системи ли се дължи, или на други фактори?
          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
          Златомир Попов - Forry

          Коментар


          • #6
            До: All Wheel Drive на различни марки и модели

            Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
            И кое е по-доброто? Виското, или Халдекса? Щото Субарото (Форестъра) е с постоянно 4х4 и с Виско, а пък Фолксваген (Тигуана) е с предно и Халдекс...
            И според мен Субарото е по-доброто от двата модела и на черно и на сняг и т.н. Това точно на тези системи ли се дължи, или на други фактори?
            Халдекса е електронно управляем вискокуплунг-получава данни от датчиците на АБС, от компа на колата, сравнява скоростта на въртене на колелата,и решава какъв процент да пусне към втория мост. Изисква поддръжка-смяна на масло и филтър. Обикновеното виско е капсуловано,не иска сервизиране,не подлежи на ремонт. Въпреки това някои ги разчарковат и пробват да ги ремонтират,не знам обаче какъв е резултата.
            Животът е харизан кон според мен...

            Теди

            Коментар


            • #7
              До: All Wheel Drive на различни марки и модели

              Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
              И кое е по-доброто? Виското, или Халдекса? Щото Субарото (Форестъра) е с постоянно 4х4 и с Виско, а пък Фолксваген (Тигуана) е с предно и Халдекс...
              И според мен Субарото е по-доброто от двата модела и на черно и на сняг и т.н. Това точно на тези системи ли се дължи, или на други фактори?
              avzdrav ти е отговорил,но от друга гледна точка-сравнение на виско и електронно контролиран многодисков съединител при коли с он-деманд. Субаруто естествено е по-добро,защото там виското служи само за блокиране на средния диф,а не го замества. При Тигуан (Аутлендър,СФ,Фрилендър...) обаче той(ел.многодисковия) не подмомага средния диф,ами играе неговата роля.
              При коли с предно и ел.многодисков/виско, ел.многодисковия е по-добър.
              При сравнение на Full-time 4х4 и 4х4 on-demand по-добре е Full-time 4х4-то,независимо как се задействат и двете.
              А според мен най-добрият вариант е 4х4 с механичен многодисков съединител (куадра драйв,ако не се лъжа).

              Първоначално публикуван от avzdrav
              Халдекс (МЕЖДУ ДРУГОТО ТОВА Е САМО името на ЕДНА МАРКА,ПРОИЗВОДИТЕЛ НА ел-хидравлични МНОГОДИСКОВИ СЪЕДИНИТЕЛ) е електронно управляем вискокуплунг-получава данни от датчиците на АБС, от компа на колата, сравнява скоростта на въртене на колелата,и решава какъв процент да пусне към втория мост. Изисква поддръжка-смяна на масло и филтър. Обикновеното виско е капсуловано,не иска сервизиране,не подлежи на ремонт. Въпреки това някои ги разчарковат и пробват да ги ремонтират,не знам обаче какъв е резултата.
              Това не е вярно,защото няма нищо течно в работата му,та да разчита на вискозитета.

              И "виското" и ел.куплунга са многодискови съединители.

              Виското е многодисков съединител разчитащ на вискозитета на даден флуид,оттам и ВИСКОзитетен.

              Електронно управлавания куплунг също е многодисков съединител и не разчита на гъстотата на даден флуид,а на съпротивлението на самите дискове. Бива два вида: ел-хидравличен и ел-магнитен. И двата взимат данни от АБС,дросел,положение на волана,ЕСП... Хидравличният използва масло,за да притисне дисковете един към друг,а магнитният- да правилно... магнит.
              Последно редактирано от Dino; 09-02-10, 14:39.
              Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
              Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
              Volkswagen Bora AKL

              Коментар


              • #8
                До: All Wheel Drive на различни марки и модели

                Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
                avzdrav ти е отговорил,но от друга гледна точка-сравнение на виско и електронно контролиран многодисков съединител при коли с он-деманд. Субаруто естествено е по-добро,защото там виското служи само за блокиране на средния диф,а не го замества. При Тигуан (Аутлендър,СФ,Фрилендър...) обаче той(ел.многодисковия) не подмомага средния диф,ами играе неговата роля.
                При коли с предно и ел.многодисков/виско, ел.многодисковия е по-добър.
                При сравнение на Full-time 4х4 и 4х4 on-demand по-добре е Full-time 4х4-то,независимо как се задействат и двете.
                А според мен най-добрият вариант е 4х4 с механичен многодисков съединител (куадра драйв,ако не се лъжа).



                Това не е вярно,защото няма нищо течно в работата му,та да разчита на вискозитета.

                И "виското" и ел.куплунга са многодискови съединители.

                Виското е многодисков съединител разчитащ на вискозитета на даден флуид,оттам и ВИСКОзитетен.

                Електронно управлавания куплунг също е многодисков съединител и не разчита на гъстотата на даден флуид,а на съпротивлението на самите дискове. Бива два вида: ел-хидравличен и ел-магнитен. И двата взимат данни от АБС,дросел,положение на волана,ЕСП... Хидравличният използва масло,за да притисне дисковете един към друг,а магнитният- да правилно... магнит.
                Човек винаги научава по нещо.
                Животът е харизан кон според мен...

                Теди

                Коментар


                • #9
                  До: All Wheel Drive на различни марки и модели

                  Първоначално публикуван от avzdrav Преглед на мнение
                  Човек винаги научава по нещо.
                  Tова което си казал е вярно,абстрахираме се от малката грешка относно определението на ел-многодисков,.
                  Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                  Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                  Volkswagen Bora AKL

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X