Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Западни Балкани 2010 - No Commerce

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Западни Балкани 2010 - No Commerce

    Понеже официално навлязохме в 2010, ще нахвърлям и аз малко щрихи , върху какво пътуване се замислям , заедно с Фори , за да покажа част от Красотите , които ме вдъхновиха мен лично , за този странен , непознат , и не толкова комерсиален ( с някои изключения ) маршрут . Изповядвайки веруюто , че е важно да тръгнеш , и да стигнеш , по непознати места , попивайки видяното по пътя и наслаждавайки се на карането , без да следваш конкретен точен план по часове и километри , е възможно част от маршрута да не е точно това което си планираме , но при всички случаи ще е ПОВЕЧЕ от очакваното. След миналогодишният трип на Запад , беше логично да се замислим , за минаване по места , които са ни непознати , до колкото е възможно . Официално се каним да преминем 10 държави - ето ги по ред – дом -Сърбия – Косово – Черна гора – Албания – Черна гора – Босна и Херцеговина – Хърватско – Словения – Италия – Словения – Австрия – Унгария – Сърбия – пак у дома. Така написано изглежда стряскащо , но всъщност през някои от държавите ще преминем за по няколко километра . За сега няма да описвам маршрута , етапите ще са с максимална дължина около 500 км , общо всичко е около 3000 км – значи 5-6 дена. Част от пътя минава през високопланински проходи, на места липсва асфалтова настилка , много каране през национални паркове , никакви магистрали ...
    Неща които възнамеряваме да видим ( някои сме ги посещавали , но си заслужават отново ...) – снимките са художествени , и успяват да пресъздадат част от магията на природата – линковете са от нета , повечто са на феноменалния фотограф A.Gospic –взети са от този форум - http://crometeo.net/phpbb/viewtopic.php?t=4639

    Enjoy !
    Високопланинското езеро Власина – веднага на влизане в Сърбия.


    Шар планина в Косово .

    Пътят под зъберите на планината Проклетия – Проклето красива планина – настилката е без асфалт , успореден е на границата с Монтенегро. Не сме сигурни дали има КПП , но ще проверим на място...

    Шкодренското езеро.


    Боко-Которски залив и Котор.


    Жабляк – 1450 м надморска височина ...

    Моста над Тара – 150 м височина .

    Дурмитор .




    Язовира преди границата с Б&Х

    Преди Фоча.

    Сараево – каквото и да кажа ще е субективно , имам слабост към този град.


    Мостар .

    Остров Крк – Хърватско – национален парк.


    Словения – Пещерата Постойна и и замъка.


    Толмин – Кобарид ( Метал Камп....)


    Бовец и връх Мангарт.


    Езерото Блед .


    .............
    После пак...

  • #2
    До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

    Много хубаво. За кога планувате пътуването?

    Коментар


    • #3
      До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

      Успех, и ще ви чакаме със много снимки и впечатления, койте ще споделите с нас
      Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
      Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

      Коментар


      • #4
        До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

        Май месец , макар че може би ще имаме проблеми със снега , от време на време. Една репетиция за Африка ? То в Котор не е лошо...

        Коментар


        • #5
          До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

          Ееее, Гошо, постарал си се със снимките...

          То като види това, скромен човек, като мен, не може да не се замисли:

          "Колко пък са 500 км на ден, при темпото на тия двамата скорострелни и далекобойни"? Хммм...?
          Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

          Коментар


          • #6
            До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

            Напротив , това май ще ни е най лежерното пътуване - два етапа са по 500 км, другите около 400 , на първо четене . Другото характерно е че е наблеганто на природа , няма го мотаенето по градовете , освен вечер , така че мисля че няма да е много натоварващо. Другото което е , че може да се изчакваме на чекпойнтовете , където ще се спи , автономноста е гарантирана, някой ако не му понася темпото - било то бавно или бързо , или местата на които да се спира. Гледай да си осигуриш седмичка за май месец, може пък да се навиеш , я поразгледай пак снимките... а региона вече не ти е непознат .

            Коментар


            • #7
              До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

              Хммм ... на 90% от местата съм бил и найстина си заслужава да се види ... Но едно от любимите ми места си остава Словения...
              С удовоствие бих се присъединил ... НО ще съм в сесия ... Иначе много добре сте го планирали...
              ПС:За Албания иска ли се виза ?

              Коментар


              • #8
                До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

                За никоя от изброените страни не се иска виза за български граждани! За Албания преди имаше нещо като входна такса (10 евро), но последният път беше отпаднала. Единственото по-специфично по маршрута е положението с Косово, където зелената карта не важи и на граничния пункт се налага да сключиш местна застраховка "Гражданска отговорност", която не е от най-евтините. Най-малкият период, за който ти я правят е за 15 дни, стойността и съответно: 20 евро за мотори, 50 за лек автомобил, 200 за товарен и автобус. Поне така беше преди 5-6 месеца, ако след това нещо се е променило, моля да бъда извинен!
                Alvanovo motors - Сам съм си клуб, сам съм си президент!
                Yamaha XJ 900 F, Yamaha FJ 1200, Suzuki GSX 1100 F
                Fiat Grande Punto 1.4, Volvo 460 1.7 T, BMW 523i

                Коментар


                • #9
                  До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

                  Много привлекателно Следя темата с интерес, идеята пасва на моите желания като дупе на цукало, нищо чудно най - накрая да се засечем с Гошката и Фори нейде по пътищата

                  Коментар


                  • #10
                    До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

                    Даже е наложително , за да ни водиш после по румънско малко , че все го прескачаме , а защо не и малко по на северо-изток...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

                      И на мен много ми хареса.Бил сам по тези места-страхотно е!
                      Но с моя Harley не съм сигурен дали ще мога??Но както казва Митака,може и да се срещнем някъде?!
                      Бих добавил и PULA и ISTRA.Разкошен каньон!
                      Ще приложа снимки.
                      [I][FONT=Arial Black]Наско Лазов[/FONT][/I] :DHarley davidson elektra glaid

                      Коментар


                      • #12
                        До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

                        Не очаквахме да има интерес за подобно пътуване , поради засуканият маршрут , тъй като доста от известните места в тая посока сме ги обиколили , и няма да ги посетим , около други ще преминем транзитно, а те са по-интересни , от гледна точка на масовият туризъм , а и наистина си заслужава да се видят - говоря за места като Будва, Дубровник, Трогир , Плитвицките езера и т.н. В случая освен минаването по интересни места , акцентите са два - Черна гора и Словения , преходите в двете държави са най-кратки - 300-400 км , но най-натоварени . Другите пътувания са средно около 500 км, което е реално постижимо , без особено напрягане , но ако някой не го е правил , ще му дойде множко , особено за шест дни подред. Скороста с която се движим не е висока - гравитира около нормално разрешената , до +10 /20 км/ч , но за сметка на това , темпото е постоянно . За маршрута - тук се приемат идеи , не е фиксиран със сигурност , но и никога не сме се старали да го вкарваме в точни граници.


                        Пътуването:
                        1.Тръгване от Сф за Сърбия , през КПП Владичин Хан , на Буяновац - отбивка за Косово и минаване от там ( Идеята е на Фори ) - особености - допълнителна застраховка около 20 Евро , маршрута следва извивката на южната граница , през Шар планина , и на Пейе се отбива към Черна гора. Прохода е доста високопланински , пътя после се насочва към Албания през Плав . Тук е екстремният участък , целият е около 50 км , по трудното - 30 тина. За тези които не им се занимава - може да си продължат за Подгорица през Андриевич. КПП то Албания - Черна гора е до Шкодренското езеро , от там през Подгорица , Цетине ( старата столица ) , през много хубав участък - в Котор . Това е и мястото на първата нощувка , стаите под наем са около 30 евро ( със съответните вариации).
                        2.В северната част на залива е пътят към Никшич , през Грахово , от там Шавник – до моста на Тара и обратно към Жабляк . Тук е учстъка през Дурмитор , до босненската граница , от там през Фоча – в Сараево .
                        3. Пътят до Мостар е през красивото ждрело на Неретва , после пътят се вие успоредно на този по морето , и се слива с него някъде около Госпич (Хърватско) . От там до о.Крк е ривиерата – има доста къмпинзи и места със стаи под наем.
                        4.Пътят след Риека тръгва към границата със Словения , към Постойна – там е голямата пещера и „Предямският замък” , после Идрия , Толмин , Бовец. От тук може да се мине през прохода Вршич , но по-вероятно ще е окол в.Мангарт , с малко навлизане на Италианска територия , и от там към Блед , а после и крайна спирка в Марибор.
                        5.Тук идеята беше да се мине през Австрия , но май няма смисъл , и най-вероятно ще се ходи направо в Унгария – там след една обиколка на Балатон , надолу към Осиек ( Хърватско ) , и от там Нови Сад и Белград .
                        6.Пътят към дома – кой от където е  , планирано е пътуване от към северната страна на ДУнав, по реката , на Румънска територия, живописен маршрут, преминаване в Сърбия на Железни врата ( Кладово ) , от там КПП Брегово – и в България.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

                          Кога, казваш, тръгваме ?

                          Коментар


                          • #14
                            До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

                            Ми 1-6 май ми звучи най-празнично ... 2 дни преди това имам рожден ден, после и и имен ... , та ще трябва да черпите ...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Западни Балкани 2010 - No Commerce

                              Ама 1-6 май изглеждат чудесни дати. Така обаче пропускаме мото училището на Анди Абът на Калояново. Уфф, пак дилеми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X