Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Техническа литература и документация за металообработващи машини

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

    Шпиндела завършва със конус и резба,гайката е на фланеца на който е закрепен универсала,отливка(балванка)чугун,кадърен стругар и отново си в играта.Леглото за универсала ще трябва да го направиш на твоя струг,след като завиеш фланеца,инак гарантирам биене.
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

      Не съм работил на струг с такъв захват на универсала но от стари стругари съм чувал че при интензивно нарязване на резби от рязкото реверсиране по някога гайката се развива и универсала с детайла хуква из цеха Казваха че дори стругари на преклонна възраст бягали като Бен Джонсън Не знам по кой станадарт е този захват но в стария завод имахме струг Волман от 1940 година и той беше с нормалния за по новите машини ИСО 55022/ДИН 702-3 . С 10 беше почти едно към едно еднакъв с волмана така че предполагам че той е бащицата на серия С 10 - 11 на ЗММ .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

        Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
        Шпиндела завършва със конус и резба,гайката е на фланеца на който е закрепен универсала,отливка(балванка)чугун,кадърен стругар и отново си в играта.Леглото за универсала ще трябва да го направиш на твоя струг,след като завиеш фланеца,инак гарантирам биене.
        Анадъмо.
        При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

        Коментар


        • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

          Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
          Анадъмо.
          Благодаря колеги за мненията.
          Да счупен е фланеца (ще опитам да направя снимка днес и да кача)
          Фланеца е чугунен, само за пояснение - гайката е на шпиндела, а фланеца завършва с резба, сглобката конусна със шпонка.

          Намерил съм място където можеби ще ми го направят.
          Имам въпрос - може ли да го направим от стомана вместо чугун ???
          Дали няма по този начин да елиминираме възела като бушун и да се чупи нещо друго по шпиндела.

          А наистина този захват не е много добър, при него уверсала е по изнесен спрамо лагера на скоростната кутия и предполага по големи вибрации.
          Но какво да се прави това има, като се работи с машинката по внимателно няма ядове.

          А както каза колегата sek.1, бях свидетел на предното чупене, уверсалчето си литна без никакви ядове около 2 - 3 метра и аз направих едно много рязко движение на което и японските нинджи-майстори сигурно ще завидят

          Коментар


          • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

            Ето колеги обещаните снимки.
            Прикачени файлове

            Коментар


            • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

              Е наистина е голяма простотия тоя захват. Мен ще ме е страх да работя на такава машина.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                Това го прави от стомана задължително.
                Е така е тоя модел, и някой други по малки стругчета, което за струг според мен е дедопустимо. Фланеца на универсала на делителните апарати за фрезите е също на резба, и винаги при работа с него, акъла ми е бил винаги там, че може това да се отвие. Е не е имало такъв случай, но си е едно притеснение.
                При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                Коментар


                • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                  Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
                  Това го прави от стомана задължително.
                  Е така е тоя модел, и някой други по малки стругчета, което за струг според мен е дедопустимо. Фланеца на универсала на делителните апарати за фрезите е също на резба, и винаги при работа с него, акъла ми е бил винаги там, че може това да се отвие. Е не е имало такъв случай, но си е едно притеснение.
                  Зависи от делителния апарат. При моя е конус като на шпиндела. Ама е от Deckel.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Зависи от делителния апарат. При моя е конус като на шпиндела. Ама е от Deckel.
                    При тази марка е помислено за всичко.
                    При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                    Коментар


                    • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                      На моя струг С5 е по същия начин захвата. Като го купих беше завит фланец за работа между центри. Универсала ми го дадоха с друг фланец по-голям от моя и съответно не стана. Аз си застъргах фланеца за работа между центри и му сложих универсала. Имам подобен вланец. Дай си размерите и ако е същия може да се разберем нещо.
                      Според мене не е много по-опасно от друг универсал. Самия фланец си влиза на конус върху шпиндела, а гайката е за стягане. Така е хваната гайката че при работното движение може само да се дозатяга. Ако се работи на реверес токава има опасност за развиване.

                      Коментар


                      • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                        Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                        На моя струг С5 е по същия начин захвата. Като го купих беше завит фланец за работа между центри. Универсала ми го дадоха с друг фланец по-голям от моя и съответно не стана. Аз си застъргах фланеца за работа между центри и му сложих универсала. Имам подобен вланец. Дай си размерите и ако е същия може да се разберем нещо.
                        Според мене не е много по-опасно от друг универсал. Самия фланец си влиза на конус върху шпиндела, а гайката е за стягане. Така е хваната гайката че при работното движение може само да се дозатяга. Ако се работи на реверес токава има опасност за развиване.
                        Ще извиняваш, но е МНОГО по-опасно от друг струг, по 2 причини:
                        1. Цялото усилие се предава през центъра, за разлика от новия вариант с 4-те болта по периферията. Това значи много по-натоварен силово фланец. На снимките се вижда и къде е счупен. При новия вид захващане и същото усилие изобщо няма да го усети, камо ли да се строши.
                        2. Тежък универсал на резба в машина, която може да се реверсира, както и да го погледнем е чиста проба недоразумение. И само ще се отвие (тия килограми на универсала значат инерция), а с един по-голям и тежък детайл е само въпрос на късмет дали ще се отвие днес или утре, особено на обороти около между 50 и 200 например, където хем инерцията е голяма, хем въртящия момент от струга е предостатъчен, та при реверс да отвие каквото има.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                          При мен на конуса има шпонка и няма възможност от саморазвиване.

                          Коментар


                          • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                            Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
                            При мен на конуса има шпонка и няма възможност от саморазвиване.
                            Е то все нещо трябва да се сложи. Хем да не се върти, хем да се фиксира положението на фланеца към шпиндела, защото иначе няма да има центриране. Той и новия вид захващане има конус в средата. И може да се хване към фланеца на шпиндела само в едно положение. На завъртане го държат веднъж 4-те болта, и втори път 5-ти болт, дето не стяга нищо а го а играе щифт, влизащ в 5-та нарочна дупка на фланеца на шпиндела. За да превърти това трябва да го няма, 4-те болта да са развити, и гривната за стягане да се завърти. И нито едно от тия не зависи от посоката на въртене, с изключение на гривната. Като сравнявам и фланеца с тоя от снимката, и той е значително по-як, макар и пак от чугун.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                              Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
                              При мен на конуса има шпонка и няма възможност от саморазвиване.
                              Шпонката е само за цнтровка . Гайката се отвива в следствие на собствената си маса . Снимките не са много ясни но се виждат структорни дефекти в отливката и следи от заварка На такова място да сложиш заварен чугунен детайл си е самоубийство .
                              Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
                              Това го прави от стомана задължително.
                              Е така е тоя модел, и някой други по малки стругчета, което за струг според мен е дедопустимо. Фланеца на универсала на делителните апарати за фрезите е също на резба, и винаги при работа с него, акъла ми е бил винаги там, че може това да се отвие. Е не е имало такъв случай, но си е едно притеснение.
                              При делителния апарат няма как да се саморазвие там оборотите на въртене са никакви и обикновено са по посока на затягане .
                              Последно редактирано от sek.1; 19-09-12, 06:33.
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                                [QUOTE=sek.1;1946885]Шпонката е само за цнтровка . Гайката се отвива в следствие на собствената си маса . Снимките не са много ясни но се виждат структорни дефекти в отливката и следи от заварка :

                                Заварката е правена само за да се завърши работата - огъване на едни шини, иначе и аз се загледах в шуплите ?!?!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X