Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Техническа литература и документация за металообработващи машини

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

    Сложих китайския днес. Ама освен друго, стария фланец за нищо не става. Първо влиза подозрително лесно в конуса на шпиндела, второ, като сравних с новия, явно е престъргван вече, и трето - закрепва се с 4 обикновени болта - няма ги анждакламите, дето се завиват на него и влизат в 4-те големи дупки на шпиндела, а върху тях гайките, с които се стяга. Отделно, освен за 250-ка, беше дупчен и за по-малък универсал или нещо друго.

    Накратко, преди мен явно достатъчно народ се е "изходил" по въпроса. Ще поръчам още един. Днес взех тоя - новия. Дойде си с всичко, комплект. Нямах време обаче да го пристържа и да сложа чешкия универсал.

    Китайския - 5 стотни биене на тялото, толкова и на детайл, сложен на него. нормата му е 7 стотни радиално и 4 стотни аксиално биене. И двете ги докарах, ама смятам че може още. На чешкия по книжка нормата му е 4 стотни радиално. Аксиалното не го помня, а книжката е на село.

    Как се регулира луфта на напречната шейна? Има по един болт отпред и отзад. Когато издърпам към мен с винта, и стегна леко болтовете, луфт няма. Обаче, като избутам напред така че върха на ножа да дойде в центъра, или при вътрешно струговане, има луфт сигурно към милиметър, който не мога да обера с нищо. Нормално ли е, или и по регулацията някой е срал?

    Иначе, пуснах още една чашка. Докарвам точност от около 3-5 стотни. Намерих и удобен начин за закръглението от едната страна, отвътре. Докарвам го грубо с двете подавания и ножа за вътрешно струговане, после отхлабвам държача така че да се върти свободно,вкарвам ножа вътре, и после с напречния винт го изкарвам, при което ножодържача се завърта, а аз в същото време леко натискам на ръка. 2-3 такива манипулации, и закръглението се изглажда.

    Има ли някоя друга хитринка за такива работи?
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

      Минималните луфтове които ги има са нормални винта на шейната си ги поддържа обрани в съответната посока някой път става да намалиш луфта като си поиграеш да охлабваш единя и натягаш другия клин . На твоя С 11 има една особеност горната надлъжна шейна (малкия нониус) винаги трябва да е изнесена напред и да покрива болта на реглажния клин защото при по отворени челюсти обикновенно удря и кърти болта заедно с част от отливката на моите два в работата са откъртени сигурно още като нови . Нямам спомени но мисля че за малкия супорт ти казах гяволията за обиране на луфта в задния край подлагаш едно подходящо парче желязо и го стягаш с винта така му обираш ако е необходимо луфтовете а когато ти трябва охлабваш парчето испада и си работиш с нониуса.Не работи с хлабав ножодържател ако матеряла е мек и се завърти малко повече от необходимото ножа ще се закопае в матеряла ако искривиш/счупиш ножа си добре но може да искривиш оста на ножодържателя. Тези окръгления се правят или с профилно заточен кобалтов нож или с двете подавания на ръка едновременно. Подозрително лекото влизане на фланеца в центровъчния конус се дължи обикновенно на системното чистене на появилата се ръжда с шкурка от стругарите там се почиства само с парцал или в краен случай със скочбрайт. За биенето може и по малко аз лично съм го докарвал до към две стотни което е на практика нищо .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

        На малката шейна съм обрал всичко. Луфта там беше в лагера. Долу, в лястовичата опашка беше съвсем малък. Сега е обран до нормално за работа ниво. Като буташ напред-назад видим луфт почти няма, а се чува само шума от отлепването от маслото. На голямата шейна обаче луфта е около милиметър, не от винта, а от нейната лястовича опашка, когато е изнесена в посока гърба на струга. Може да е пълно с боклуци отдолу. Ще проверя.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

          Днес махнах малката шейна с ножодържача. Отдолу беше малко грняс и ръжда, но нищо сериозно. Вадих и клина на напречната шейна. Отворих капачето през което се регулира гайката, както и двата болта и трите фиксатора там, като си мислех че така ще мога да измъкна шейната, но не стана. Явно или не съм видял нещо, или за да се измъкне шейната ще трябва да се освободи винта, което пък става като се свали супортната кутия.

          Винта и гайката са в задоволително състояние, но проблема с напречната шейна май ще се окаже неприятен. Някой е срал там, навивал е задния упорен болт със сила, а той вместо да подпира клина минал покрай него, леко се износил по периферията, и износил периферията на клина, като заедно с това го и притиска неправилно. Но това е "белия кахър". С клин докрай навътре (докрай навит преден волт), луфта е около милиметър, а може и повече. Извадих клина. Беше крив на две места, и от страната на задния болт заедно с кривината беше и понамачкан и усукан от задния болт. Коригирах кривините, изправих усукването, но файда - никаква. За да пооплътни, трябва да влезе още едни 5-7 см навътре, след крайното положение на предния болт.

          Имате ли представа как се процедира в случая? Нов клин? И ако са по размери, как да знам какъв да поръчам? На моя има "начукана" тройка от предната му страна. Ама тройка има начукана и върху плочата (дъската) за напречно подаване. Не знам дали двете тройки значат че тоя клин е подбиран за тая дъска, или е простро съвпадение. Да имате някаква информация по въпроса?

          ...или поне от какъв материал е клина? Ако трябва ще си правя къстъм такъв - нали затова е фрезата. Мяза ми на нещо като стомана 45. Не е закаляавано, или поне според мен не е.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

            Най лесния начин е да подложиш пластина под клина това сме правили при мен. Другия варянт е да се направи нов клин . Клина трябва да е от темперован чугун поне на старите С 11 е такъв . Номерата са набити защото всяка машина се пасва индивидуално. До къде стигна с универсалите ?
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Най лесния начин е да подложиш пластина под клина това сме правили при мен. Другия варянт е да се направи нов клин . Клина трябва да е от темперован чугун поне на старите С 11 е такъв . Номерата са набити защото всяка машина се пасва индивидуално. До къде стигна с универсалите ?
              С универсалите съм стигнал до под крушата. Работя си с китайския 4 челюстен, сложен на стария фланец. Набавил дъм два нови фланеца - комплект, и сигурно следващия уикенд ще се занимавам да пристържа единие фланец за чешкия, и да го монтирам. Тогава и ще имам съвсем ясно и обективно сравнение между чешки и китайски универсал. Ясно е кой ще е по-добър, но да видим с колко.

              За дъската за напречно подаване - тая, върху която седи малкото въртящо се седло с ножодържача (въпросната, с луфта) - знаеш ли каква е процедурата по махането и? Трябва ли да махам супортната кутия, да извадя винта, и тогава да махам дъската, или може да се мине и без това? Ще ми се да я махна и да почистя отдолу. Боклук и там има колкото искаш.

              ПП: Пластината предполагам се подлага между клина и външната му страна - тая, която не се трие в другото?
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                Според моя механик като се свалят двата болта които държат гайката шейната трябва да излезе даже сме го били правили преди 7-8 години ама аз нямам никъкви спомени. Клина е темперован чугун и на новите С 11 днес пилнах с пилата клина на една от служебните.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                  Ето и малко подаръче от мен. Таблицата с подаванията на C11MT във векторен формат. Падна половин ден играчка, ама се справих. Дано свърши работа и на някой друг.

                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от sparkybg; 14-07-10, 00:45.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                    Таблицата от техническия паспорт ли е ?
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      Таблицата от техническия паспорт ли е ?
                      От книжката за новия вариант (ръбестите, като моя), дето беше сканирал. Метричното изпълнение.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                        Само да се върнат от отпуска моите хора и ще ти изецвам една върху неръждавейка .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                          Само да се върнат от отпуска моите хора и ще ти изецвам една върху неръждавейка .
                          Таман до тогава ще съм стъкмил и още 2-3 дребни досадно изтъркани табелки - тая за малък и увеличен ход, тая за лява и дясна резба, тая, дето е на маслената помпа на супорта, и милиметровката на малката шейна. Тия по супорта и те не са в завидно състояние, ама те са ясни - едната за подаванията, а другата за зацепването на двуделната гайка - със или без табела, не могат да се сбъркат.

                          ПП: Направих и лека корекция в дробните с цяло число отпред, с цел по-добра четливост. Отразено е в PDF-а в горния пост.
                          Последно редактирано от sparkybg; 14-07-10, 00:47.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                            Вижте каква интересна страничка открих случайно:
                            http://www.usedequip.com/q/nlist/=,010326,20163905
                            Прикачени файлове
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                              Това сме го гледали.С11 за продажба в Америка...те хамериканците не могат да направят струг или поне не като наще от едно време!

                              Коментар


                              • От: Техническа литература и документация за металообработващи машини

                                Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                                Това сме го гледали.С11 за продажба в Америка...те хамериканците не могат да направят струг или поне не като наще от едно време!
                                На мен ми е чудно за какво са двата големи контактора в таблото? Единия - ясно, ама другия? И бързия ход, и охлаждането са с мижавки моторчета...

                                А това дали могат - щом правят совалки, сигурно могат да правят и стругове. Друг е въпроса дали са искали. А съвсем друг е защо нашите заводи рухнаха, при налични пазари.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X