Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    То с бакелитови основи не съм виждал да се продават от поне 10 - 15 години .
    Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
    И аз не крия нищо, но просто като съм сам, няма кой да снима. А аз като се омажа и ми "става хубаво да снимам с апарата". Обикновенно правя някоя снимка след като е завършено всичко. А като се пише нещо без снимков материал е за хората, които си нямат и понятие е неразбираемо. Понякога постове от непрофесионалист, като мене, могат да останат неразбираеми и за хора, които си имат понятие.
    За това се извинявам че не съм качил снимки.
    Аз имах късмета на времето в стария завод да попадна на стари майстори стругари ; фрезисти ; шлайфисти все машиностроители от преди девети септември . Хората имаха търпението да ни учат на тия тежки занаяти за което съм им безкрайно благодарен и често си ги спомням въпреки че повечето от тях вече не са на тоя свят . От тях си пазя като скъпи спомени някои специфични инструменти .
    Последно редактирано от sek.1; 05-10-13, 21:07.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      "То с бакелитови основи не съм виждал да се продават от поне 10 - 15 години ." -цитат
      Има ги на битака в Малашевци .Както ги уцелиш-на различни цени от 15 до към 50лв.Много са практични за заточватето на нажове с твъдосплавни пластини и за дозаточване (заглаждане )на кобалтови ножове.Аз ползувам три такива на моят шмиргел ,като двете са от 2001-2002г слагани.Когато се ползуват разумно без излишен натиск са много дълговечни.Бях качвал в форума снимка на шмиргелчето някъде ,но не помня къде....Затовва ето една снимчица. На шмиргела имам и камък за свредла и кобалт
      :Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0091.jpg
Прегледи:5
Размер:126.4 КБ
ID:5523761
      "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
      Ат.Буров.

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        А по повод флашкодържача в задното седло - той може да е и без направляващ канал. Моят го ползувам от 87г. без проблем.Задното седло не го застопорявам и резбата си изтегля флашкодържача заедно със седлото , като паралелите водещи задното седло са смазани обилно с масло.От 6мм нагоре не съм имал проблем , а малките диаметри 4-5 им помагам малко. 2-3 мм само на ръка с ръчният флашкодържач.Моят е от стар въртящ се център -морз 5 .Направил съм си и държач за метчици до 16мм , а по големите се застопоряват в една от вложките на която има стопериМ8 четиристранно.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0119.jpg
Прегледи:3
Размер:91.6 КБ
ID:5523763Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0120.jpg
Прегледи:3
Размер:92.6 КБ
ID:5523764
        "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
        Ат.Буров.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
          "То с бакелитови основи не съм виждал да се продават от поне 10 - 15 години ." -цитат
          Има ги на битака в Малашевци .Както ги уцелиш-на различни цени от 15 до към 50лв.Много са практични за заточватето на нажове с твъдосплавни пластини и за дозаточване (заглаждане )на кобалтови ножове.Аз ползувам три такива на моят шмиргел ,като двете са от 2001-2002г слагани.Когато се ползуват разумно без излишен натиск са много дълговечни.Бях качвал в форума снимка на шмиргелчето някъде ,но не помня къде....Затовва ето една снимчица. На шмиргела имам и камък за свредла и кобалт...
          Пак не става ясно - каква е причината основата да е от текстолит или бакелит ?
          Това къде се продават не представлява интерес. Не е космическа наука да се издяла нещо подобно...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Не знам защо едните са със свързващо вещество бакелит и смола а другите с бронз(месинг) но тези с бакелит или нещо такова работят по добре -заточват по добре видиите, другите с месинг се пързалят малко.Може би те са за обработка на камъни и стъкло. Според мен това е нещото - в зависимост какво ще обработват диамантините се определя свързващото вещество.Тъща ми беше стъклодув(Майстор на лаболаторна стъклария) и всичките шайби с които режеше тръбите стъкло, бяха със свързващо в/во месинг.
            "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
            Ат.Буров.

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Явно тия дни по-бавно ми сгрява реотана... Мислех, че става въпрос за подложките на които се опира инструмента при заточване. Вероятно съм се подлъгал от снимките на твоят шмиргел...
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Имам следния въпрос.На моето стругче ТОС МН80 под ножодържача като го махна има една дупка, в която няма нищо а на самия ножодържач има някакви резки като,че трябва да има съчма с пружина или нещо подобно отдолу в тази празна дупка,но при мен го няма. Та въпроса ми е съчма ли се слага да подпира и да позиционира ножодържача правилно? Снимката показва какво представлява ножодържача ми отдолу. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1060222-640x480.jpg
Прегледи:1
Размер:59.3 КБ
ID:5525324

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Поне мен са ме учили, колкото е по-твърд материала, който се търка на шайбата, толкова да е по-мека свръзката.

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Направих няколко снимки на плшкодържача.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6133.jpg
Прегледи:1
Размер:114.4 КБ
ID:5525402Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6134.jpg
Прегледи:1
Размер:111.0 КБ
ID:5525403Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6135.jpg
Прегледи:1
Размер:124.3 КБ
ID:5525404Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6136.jpg
Прегледи:1
Размер:157.9 КБ
ID:5525405Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6137.jpg
Прегледи:1
Размер:151.3 КБ
ID:5525406
                    През водещата втулка ще пробия канал на фреза с широчина на главата на шестограмна глава на болт М8. В предния край за контриране на плашката трябва да се направят отвори. За ползване на по-малки плашки, ще си направя преходник, както и за по-големи с изнесено гнездо напред. Отвора за плашката е 38мм, за плашки 12 и 14мм. В петък ще ходя при познат с фреза и ще се опитам там да го довърша, ако остане време, че има и друга работа за фреза.
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Защо не навиеш болт с цилиндрична глава и имбус отгоре - по-тесен канал и по лесно ще се премества (малка допирна площ в канала)
                      "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                      Ат.Буров.

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
                        Защо не навиеш болт с цилиндрична глава и имбус отгоре - по-тесен канал и по лесно ще се премества (малка допирна площ в канала)
                        Точно за болт с цилиндрична глава имам предвид с вътрешен шестограм. При ползване ще се смазва за по-лесно плъзгане. Плажката влиза плътно като лагер по външна гривна.
                        Пробвах как върви на навита резба така и оставам доволен. Въртях универсала на ръка при пробата. Идеята направо в седлото да се сложи неподвижен държач е хубава, но при мене има доста голямо триене в направляващите. трябва да се охлаби седлото при което седлото се мести с не голямо усилие, но може да шава.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                          Аз за това поствам снимки на всичко което от собствен опит съм направил и съм видял от колеги . Нищо не крия от това което знам и мога защото и на времето като начинаещ старите колеги така се отнасяха с мен . Защо да откриваш топлата по няколко пъти ? Днес ходих до битака такъв нож с кобалтова пластина с 1 брой пластина е 20 лева една пластина е 6 лева . При човека от визитката може и по евтини да има поне пластини .[ATTACH=CONFIG]634297[/ATTACH]
                          Понеже не се чете може ли да ми кажеш как е e-mail -а на този човек?

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Попаднах на интересни видео уроци.Мисля,че ще са интересни за всички,които посещават темата.http://www.youtube.com/user/Eksmast

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              "Имам следния въпрос.На моето стругче ТОС МН80 под ножодържача като го махна има една дупка, в която няма нищо а на самия ножодържач има някакви резки като,че трябва да има съчма с пружина или нещо подобно отдолу в тази празна дупка,но при мен го няма. Та въпроса ми е съчма ли се слага да подпира и да позиционира ножодържача правилно? Снимката показва какво представлява ножодържача ми отдолу."- цитат

                              Да колега пружина с сачма.Желателно е пружината да е твърда за да може да има достатъчен напън в/у сачмата.
                              "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                              Ат.Буров.

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
                                "Имам следния въпрос.На моето стругче ТОС МН80 под ножодържача като го махна има една дупка, в която няма нищо а на самия ножодържач има някакви резки като,че трябва да има съчма с пружина или нещо подобно отдолу в тази празна дупка,но при мен го няма. Та въпроса ми е съчма ли се слага да подпира и да позиционира ножодържача правилно? Снимката показва какво представлява ножодържача ми отдолу."- цитат

                                Да колега пружина с сачма.Желателно е пружината да е твърда за да може да има достатъчен напън в/у сачмата.
                                Тая гад няма нищо общо с ножодържачите на големите стругове . Един цилиндричен детайл е на пружина който горе завършва на срязан на половина конус . Всички малки стругчета до С 8 включително са така . Утре ще го снимам имам едно от С 8 .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X