Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се нарязват резби на струг

    Сега ще обясна как се правят резби на струг дано да е полезно за някой начинаещи в стругарлъка като мене....
    Струга дето работя е СУ 582 3000мм междуцентрово,производство на ЗММ София.Машината е като нова и почти не е работила,но това не е от значение,важно е зад съпортното устройство

    Та на темата.
    За да нарязва един струг резби,трябва да има набор зъбни колела в лирата,тоя има готов набор и се сменя,не е нужно да се цапаш с грес до лактите за да сменяш колела,колелата се сменят единстевно при разни екзотични ДП и модулни резби и от сорта.Но на този струг и там не се пипа.
    А мелиметровите и цоловите резби се сменят от ключ в левия ъгъл на струга,ръчката има 3 положения.
    -Горно-Цолови/инчови/ резби.
    -Средно-стъргане и всичко свързано с не нарязването на резби.
    -Долно-милеметрови.
    Тая ръчка дефакто включва трапецовидния винт,.

    Сега за да режеме резба трябва да знаеме въпросната колко навивки има на мм. или инч,при 1.1/4 навивките са 11.
    Гледа се таблицата-
    Търсиме в графата 1цол къде е 11,и засичаме-отлево 1/1 отгоре 5
    демек лявата ръчка завъртаме на 1/1
    дясната на 5.
    и слагаме най-лявата в горно положение.
    на снимката стъргах 3/4 тръба затва е на 2,ама се разбира за що иде реч
    След като сме побрали подаванията,следва да знаеме как се стърже.
    Отиваме при съпортната кутия.

    от ляво надясно-Надлъжно подаване,Отгоре-напречното.
    Ръчката за посоката и самохода.Движи надлъжно и напречно.
    Над нея е така наречената "ножица" тя захапва трапецовидния винт и съпортната кутия се движи с неговата скорост,която определихме преди малко по таблицата,Управлението напред/назад -става със съединитела и дефакто с него се обръща и посоката.
    Панела е :пуск/стоп,бръз ход ,помпа за охлаждане и авариен стоп.
    Сега следва най тънкия момент самото нарязване.
    Пускаме машината,с едната ръка/лявата/ държиме съединитела горно положение-назад,с другата бутаме ръчката на "ножицата" надолу,докато захапи и съпорта тръгне назад,Ножицата се пуска само в движение иначе не може да захапи.Винаги требе да е назад съединитела,щото като режеме "дълги" ,едри ,резби,съпорта ще побегне и като начинаещи докато се усетиме,ще се утресе у универсала.
    Но преди да почнеме да правиме резбата трябва да има някаква подготовка все пак.
    Слагате тръбичката в случая 1цол, горе долу гледате половината да е в универсала, половината навън.Затягате всичко много здраво.
    Ножа-Ножа трябва да е за резби,добре да е правен кобалтов,защото държи повече на грешките на начинаещия,докато такъв с твърдосплавна пластина и при най-малката грешка не прощава.Ъгъла отпред е 60*.

    Определяте колко ще е дълга резбата.Закарвате ножа с бързия ход,пускате машината и бележите с ножа,около 0.2мм. стигат,разкотряте нониуса и го давате на 8,спрямо 0-та,законтряте,и почвате с едната ръка държите долното колело-за напред с другата -напречното.И давате с двете ръце от 8 до 9 десети ,трябва да стане нещо като конус,пускате самохода напред,като преценявате така ,че напречно да подадете около 0.8мм,на края спирате самохода и на ръка вземате фаска.
    Това са важни неща и не бива да се отбягват-накрая резбата ще е негодна.
    Следва вече най-интересното.
    Връщате ножа,къде направихте "конуса"-края на резбата пускате струга,без да пускате ножицата.И бележеите с ножа,.Ако правилно сте законтрили нониуса ,трябва да почне да стърже на 0.,ако не,разконтряте и закотвяте на 0.
    Връщате назад,Включвате със съединитела реверс ,и пускате ножицата.
    Давата на неутрално съединитела,и с напречния премествате от 0,на 0.2мм. и пускате,
    ако правилно сте преместили,трябва да стръгне само в края.Връщате и подавате още 0.2,така до 3мм,спрямо 0-та.
    Като стигнете 3мм. връщате назад,като НЕ изключвате ножицата,защото ако резбата не е добре,ще трябва с кръстатия съпорт на вкарате ножа в резбата.
    С пробна муфа,навивате и гледате,ако върви свободно ,значи е добре,ако не,подавате 0.2,и така докато тръгне,но При мене не се стига до повече от 3.4мм.
    Ако случйно счупите ножа,или спрете погрешка ножицата.Със кръстатия съпорт,вкарвате ножа у резбата.
    Значи при реженето на резби чалъма е да кординитате двете ръце,защото блъскате съпорта в универсала иначе.
    Метода е следния,2навивки преди края на резбата вадите ножа и изключате съединитела и реверсирате.
    Оборотите с които се реже,се определят лесно на око,ако отделената стружка посинее-високи,аз работя на 150,може и на 250.Оборотите се сменят лесно,.С външната ръчка въртите кръга с цветовете-Син,Червен и Зелен. с вътрешната оборотите,Примерно на зелено е 31.5 ,завъртате кръга като зеленото сочи 31.5 ,.
    При включена ножица единствено напречно може да местите,самохода-не,,надлъжно се регулира от съединитела.
    Така на писане,според мене не стана много разбираемо,но дава обща представа.забравих да снима,напречното колело и 0-те за по лесно,но мисля,че ще се орентирате,ако не,-питайте.
    Последно редактирано от sparow; 30-12-09, 22:49.

  • #2
    До: Как се нарязват резби на струг

    Много ми хареса. Евала за написаното. Представи си сега един WEB дизайнер да ти напише така как се прави сайт.
    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

    Коментар


    • #3
      До: Как се нарязват резби на струг

      Мерси.Сега само чакаме баш стругара Станьо да си каже мнението-/sek.1/
      Забравих да снимам и продукцията,ама следващия път..
      Най-важното ако искате бързо да се научите ,да нямате много брак и потрошени ножове,е да се концетрирате и кординирате двете ръце,сичко идва и с практиката,явно стругаря искал да набера опит,от лятото бачкам на тоя струг.Нарязал съм 2км. тръба.
      Имам и клипче,но не знам как да го кача и няма кво много да се види.

      Коментар


      • #4
        До: Как се нарязват резби на струг

        Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение



        Ножа-Ножа трябва да е за резби,добре да е правен кобалтов,защото държи повече на грешките на начинаещия,докато такъв с твърдосплавна пластина и при най-малката грешка не прощава.Ъгъла отпред е 60*.


        Значи при реженето на резби чалъма е да кординитате двете ръце,защото блъскате съпорта в универсала иначе.
        Метода е следния,2навивки преди края на резбата вадите ножа и изключате съединитела и реверсирате.
        .
        Тъй, тъй.
        Само да уточня, че ъгълът на върха на ножа за метрична резба е 60° , а за цолова - 55° .

        И си прав - винаги първо се вади ножът от резбата и след това се обръща движението. Аз, като бивш барабанист бързо свикнах. Това е важно, защото иначе веднага се хвърля ножа, ако е с твърдосплавна пластина.

        Коментар


        • #5
          До: Как се нарязват резби на струг

          Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
          Мерси.Сега само чакаме баш стругара Станьо да си каже мнението-/sek.1/
          Забравих да снимам и продукцията,ама следващия път..
          Най-важното ако искате бързо да се научите ,да нямате много брак и потрошени ножове,е да се концетрирате и кординирате двете ръце,сичко идва и с практиката,явно стругаря искал да набера опит,от лятото бачкам на тоя струг.Нарязал съм 2км. тръба.
          Имам и клипче,но не знам как да го кача и няма кво много да се види.
          Тоя урок си го спомням. При това на точно същия струг.

          Резбата - трапецовидна, едра - беше със стъпка около 10мм и дълбочина около 5. Ножа го беше наточил даскала, но ни обясни кое-що. Схваща се, но наистина иска тренинг. Всички в началото бъркахме с координацията на ръцете - съединителя и напречното подаване. Ама, 10-ина минути така, и някак привикваш. Като карането на кола - педали, скорости, волан.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            До: Как се нарязват резби на струг

            Значи аз много бързо свикнах,защото си работя на тоя струг от доста време ,и що годе добре работя,според стругара.,Ама има още много да уча...
            За ъгъла на ножа, така пишеше в нета,още не ме е научил сам да ги точа,само ми показва...
            А за ваденето на ножа,-ако не го извадите,а първо спрете със съединитела,ножа утива в дебелото и се троши на секундата или изкъртва от ножодържача,или изкъртва детайла от универсала,.Вчера така,стана,тръбата я окърти и омачка.,Затова съм написал зверско стягане.За няколко дена съм счупил само един нож и то твърдосплавен.

            Коментар


            • #7
              До: Как се нарязват резби на струг

              Като чета и ми хрумна: Днешните машини нямат ли някаква защита против свръх майстори?
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • #8
                До: Как се нарязват резби на струг

                И да имат,башмайсторите ги елиминират.
                Ама тоя струг-не.
                За фрезите на двете врътки за нагоре и напред,имат избутващи механизми,ако включиш на бръз ход да не ти счупи краката.
                Друго важно нещо -при машините особено струговете,дрехите да не са с провиснали ръкави и изобщо висящи части от дрехата.Универсала ги хваща -знам за един пияндурник дето струга ,му беше хванал ръкава и го беше преметнал.
                Основната причина да сбъркате от 0.8 до 0,е че винтовете имат празен ход и ако преминете като върнете,връщата празния ход,затова винаги половин оборот назад/напред и пак на размера,нониуса не се хваща с цяла ръка с два пръста-палец и показалец-показалеца на контра гайката,палеца на върха,иначе може да охлабите и да преместите неволно,-пак грешка.
                Последно редактирано от sparow; 31-12-09, 00:28.

                Коментар


                • #9
                  До: Как се нарязват резби на струг

                  Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                  Значи аз много бързо свикнах,защото си работя на тоя струг от доста време ,и що годе добре работя,според стругара.,Ама има още много да уча...
                  За ъгъла на ножа, така пишеше в нета,още не ме е научил сам да ги точа,само ми показва...
                  Е, това ми беше третия в живота досег със струг. Първия още в 6-ти клас, водиха ни по трудово обучение при един стругар, та пуснах една стружка.

                  Иначе в техникума - в първия час - техника на безопасност, кое-за какво(основните), подаване, самоход, рязане и пристъргване. (часовете по практика ни бяха по половин ден, до колкото помня). втория час - резби. После - заточвания (основните), както и други работи.

                  Нещо, различно от желязо, пипнах едва в първия срок на втори курс, демек чак втория срок по студена обработка. В началото - първия срок изобщо в техникума, ни счупиха от заваряване и ръчно пилене - вездесъщия чук, който всеки кандидат-шлосер трябва да направи на ръка поне веднъж в живота си. А в същата стая имаше шепинг и фреза, дето само гледахме и псувахме.

                  Дуелирането с пили си е... как да кажа... холивудска работа! Хвърчат искри баш като в купешките филми от там.

                  ПП: Читавите все още пили пазехме като очите си, щото иначе - зор, додето с по-лъскава пила от желязото, дето уж пилиш, го направиш да прилича на чук. За съжаление голямата част обаче за друго, освен спец ефекти не ставаха.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Как се нарязват резби на струг

                    При тоя стругар се мотая от 4клас,ама само гледах,някъде 6-7клас ми даваше разни дребни работи,ама от преди една-две години ме фаща за по сериозни работи,секи си има струг,и така.
                    Работното ни време е.
                    9.00-10.00-в 10 стругара гледа дързост и красота,ако ще да има една камара работа
                    11.30-12.00
                    13.00-16.00

                    Коментар


                    • #11
                      До: Как се нарязват резби на струг

                      Ето и от мен един самоцитат, който е полезен за стругари и шлосери:
                      http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...1&postcount=10
                      LZ1HKW
                      Реглаж на преден и заден мост
                      My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                      Коментар


                      • #12
                        До: Как се нарязват резби на струг

                        И аз така... Първия ми допир със струг беше в 6-7 клас. Стъргахме едно дърво. По едно стружка. Бъзикахме даскала да направим по една бухалка, но беше стар човека и викаше: Заради вас не искам да ме вкарват в затвора

                        Коментар


                        • #13
                          До: Как се нарязват резби на струг

                          Това е доста полезно,защото не всеки знае на изус всички.
                          Иначе по дебелите книги,тая таблица я има.Също и в описанията/сервизните/книги на струговете.Защото за всеки струг има различия.-.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Как се нарязват резби на струг

                            Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                            Защото за всеки струг има различия.-.
                            Колега извинявай, ама нещо явно не те разбрах. Какво общо има струга с резбата? Резбата си е резба и нейната стъпка си е такава! А до това как го прави струга е друг въпрос. Все пак това не е таблицаза редена на колелата на струга. Това е таблица със стандартните резби. И да, има грешка в една от резбите, но тя по-скоро е печатна.
                            LZ1HKW
                            Реглаж на преден и заден мост
                            My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                            Коментар


                            • #15
                              До: Как се нарязват резби на струг

                              Става въпрос,че таблицата е универсална,обаче на всеки струг съпортната кутия е с различни колела,и на всеки се комбинира по различен начин.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X