Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
    Да се върнем към образователния характер на темата . Обработка на детайл позициониран между два центъра и осигурен срещу превъртане със стругарско "сърце" . Теорията казва че това е най точния начин за базиране детайл на струг практиката го потвърждава . [ATTACH=CONFIG]525248[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]525249[/ATTACH]
    Да, но ако не е напъвано със скоба и предният (обикновено) центрови отвор си е непокътнат. А пък и чак между два центри, сърце не за този диаметър както в случая и емалогия при сваляне на универсала! В добър и точен патронник също би се получил същия резултат.
    При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Става и в патронник но за него трябваше да вадя лагера за да базирам по него а това е повече хамалогия от универсала . Аз за роторите си имам принцип само между 2 центъра . Сърца имам сигурно поне 20 броя всички размери и качвам това което застане най лесно да се законтри .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Браво на колегата sek.1 за усилията, които полага да ни демонстрира различните похвати в стругарлъка. Без него и други като него, форума няма де е същия
        ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Искам да споделя с вас едно мое откритие, което в последствие се оказа, че не съм открил топлата вода. Когато трябва да се направи резба, вътрешна или външна, но почти без канал за изваждане на ножа, по стандартния метод с движението на ножа от дясно на ляво и изваждане накрая, това е почти невъзможно. Да не казвам, че видимоста при вътрешна резба е нулева. Понеже исках да си направя преходник за фотоапарата, с резба 58 х 1, но с дължина на резбата 5мм, а струга който притежавам е настолен "Краснии Пролетарии". При него резбата се прави с пускане и спиране на мотора, а не със съединител. Двигателя продължава да се върти неивестно време след спирането на тока. След известен умствен напън от моя страна, реших да направя резбата с включена ръчка за дясна резба, обръщане на посоката на въртене шпиндела и нож за вътрешна резба, но зад детайла. Така със зацепена муфа и въртене на ръка позиционирам ножа в канал 1мм, а след това пускам двигателя . Тъй като ножа се движи на дясно, спирането може да се направи когато си искате. При вътрешна резба, това се прави с ляво заточен нож за резба, но на отсрешната страна на отвора. При такова изпълнение е възможно и направата на конусни външни и вътрешни резби. Такива са водопроводните и газовите. Желая ви, успешни експерименти :-)
          Последно редактирано от nola; 17-12-12, 17:10. Причина: допълнение
          [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
            Искам да споделя с вас едно мое откритие, което в последствие се оказа, че съм открил топлата вода. Когато трябва да се направи резба, вътрешна или външна, но почти без канал за изваждане на ножа, по стандартния метод с движението на ножа от дясно на ляво и изваждане накрая, това е почти невъзможно. Да не казвам, че видимоста при вътрешна резба е нулева. Понеже исках да си направя преходник за фотоапарата, с резба 58 х 1, но с дължина на резбата 5мм, а струга който притежавам е настолен "Краснии Пролетарии". При него резбата се прави с пускане и спиране на мотора, а не със съединител. Двигателя продължава да се върти неивестно време след спирането на тока. След известен умствен напън от моя страна, реших да направя резбата с включена ръчка за дясна резба, обръщане на посоката на въртене шпиндела и нож за вътрешна резба, но зад детайла. Така със зацепена муфа и въртене на ръка позиционирам ножа в канал 1мм, а след това пускам двигателя . Тъй като ножа се движи на дясно, спирането може да се направи когато си искате. При вътрешна резба, това се прави с ляво заточен нож за резба, но на отсрешната страна на отвора. При такова изпълнение е възможно и направата на конусни външни и вътрешни резби. Такива са водопроводните и газовите. Желая ви, успешни експерименти :-)
            Съветът ти е полезен за хора които притежават точно такива стругове, въпреки че и те имат ел. спирачка на мотора но никога не е сигурно че ще спре точно където ти трябва. При струговете с ръчен съединител това не е проблем, а за вътрешни ( глухи ) отвори и резби засичам на надлъжният лимб отдолу и резбата си става дори да не поглеждаш вътре. Поне на моя струг този нониус е много точен и никога не ме е подвеждал, е иска си се голямо внимание но то за кое ли не се иска.
            При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Първоначално публикуван от graf_fon_kochev Преглед на мнение
              Браво на колегата sek.1 за усилията, които полага да ни демонстрира различните похвати в стругарлъка. Без него и други като него, форума няма де е същия
              Ти знаеш аз не крия нищо което знам и мога . Така са ме учили навремето старите майстори в стария завод (единя го познаваш) . Лошото е че вече не останахме хора дето да ги мъчим тия занаяти и никой млад не ще да ги учи .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                Става и в патронник но за него трябваше да вадя лагера за да базирам по него а това е повече хамалогия от универсала . Аз за роторите си имам принцип само между 2 центъра . Сърца имам сигурно поне 20 броя всички размери и качвам това което застане най лесно да се законтри .
                Базирането става и по външната гривна, а това става като се пълни лагера с дървени трици от банциг, после се измива, нова грес и готово. Когато не трябва да има никакви следи от интервенция по центровия отвор на вала, това е начина.
                При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
                  Базирането става и по външната гривна, а това става като се пълни лагера с дървени трици от банциг, после се измива, нова грес и готово. Когато не трябва да има никакви следи от интервенция по центровия отвор на вала, това е начина.
                  Не съм сигурен че триците ще удържат ротора той си тежи едни 15 - 20 кила . Освен това в началото на наварената част ножа работи на удар поне 2 - 3 прехода . Може нещо да стане ако стегна в универсала душмански лагера та да затегне ама има вероятност да го счупя .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                    Не съм сигурен че триците ще удържат ротора той си тежи едни 15 - 20 кила . Освен това в началото на наварената част ножа работи на удар поне 2 - 3 прехода . Може нещо да стане ако стегна в универсала душмански лагера та да затегне ама има вероятност да го счупя .
                    Имах в работата серия валове за корекция на работна шийка на нестандартен размер, с набити лагери и задния труден за вадене и с шийка равна на ширината на лагера. Нямаш представа колко здраво държат триците, но омешани с греста на лагера разбира се, а лагер цял колкото и зверски да го стягаш в универсала няма строшване. И аз на първите бройки се притеснявах много но скоро се уверих че не може да има никакъв проблем. Споделям неща които съм ги изпробвал лично и това с триците ми се е налагало и в последствие и в други ситуаций. По този начин също се прешлайфат лагери по външен и по вътрешен. Мразя хамалогията, ама много.
                    Последно редактирано от DIMILIEV; 18-12-12, 08:12.
                    При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Аз със трици/при нас им казват опилки/ съм застопорявал лагер за да направя околовръстен канал на външната гривна като го хвана за вътрешната. Подкрепям колегата,че със стягане много трудно може да се счупи лагер,но ако го разпъваме от вътре на вън счупването е гарантирано.

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Като стана дума пак за лагери, бих попитал как все пак им правите канал? Режещ инструмнт, скорост на рязане, охлаждане?
                        И на всякакъв лагер винаги ли става, или има и такива на които не може?

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                          Като стана дума пак за лагери, бих попитал как все пак им правите канал? Режещ инструмнт, скорост на рязане, охлаждане?
                          И на всякакъв лагер винаги ли става, или има и такива на които не може?
                          На всякакви лагери става . Обороти възможно най ниските при С 11 са 16 - 23 оборота . Става и с кобалтов отрезен нож но е мъка аз съм си източил един отрезен с пластина и правя канали около 1 мм . На времето редовно стържех канали на лагери за скоростите на ладите и москвичите . Може и без охлаждане но е силно препоръчително . Лагери съм стъргал и за други цели . Това е част от стартера на Априля Пегасо 650 върху външна гривна от лагер с подходящ размер агерува и работи фройлайфа на стартера . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6149.jpg
Прегледи:3
Размер:159.4 КБ
ID:5436166Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6147.jpg
Прегледи:5
Размер:123.4 КБ
ID:5436167
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                            Като стана дума пак за лагери, бих попитал как все пак им правите канал? Режещ инструмнт, скорост на рязане, охлаждане?
                            И на всякакъв лагер винаги ли става, или има и такива на които не може?
                            Става на всички(на сферични не съм пробвал),нож със твърдосплавна пластина,примерно К-30 заточен подходящо върши работа.Обороти в порядъка на 11-30,ориентираш се по цвета на стружката,не трябва да е тъмносиня,охлаждането е препоръчително.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Здравейте,колеги!Имам едно питане-нали по принцип сините ножове р10,р20,р30 са за стомана а червените ножовете с,,К,, са за чугун може ли с нож за чугун да се обработва стомана и каква е разликата?

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Може . Аз предпочитам да работя с ножове за чугун с маркировка К и стомана защото са с много по здрава пластина и издържат много повече на удар . По спомени в техните пластини беше повече ТК титановия карбид . По нагоре в темата съм го дал състава на различните пластини . То по принцип работя с каквото имам останало през годините и заварявам пластини на държатели а по твърдите стомани ги работя с нож със сменяеми пластини тип Кнукс . За мене този тип пластина и захват е най добра .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X