Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Най-малкия в света бозайник - бургазлия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Най-малкия в света бозайник - бургазлия

    Стана ми кеф, че най-малкия бозайник в света живее около Атанасовското езеро в Бургас и пускам темата с надеждата, че ловците и риболовците тук, може би са виждали реалити това животинче и могат да разкажат повече.

    Етруска земеровка
    Suncus etruscus
    Сем. Земеровки
    Разред Насекомоядни
    Местообитание : Южна Европа, Кавказ, Иран, Ирак, Индия, Китай, Арабски полуостров, Алжир, Нигерия

    Преди 150 години един италиански природоизпитател открива в гнездо на сова, останки от костите на зверче. Сензационното беше не това, че е непознато на учените, а неговите нищожни размери от само няколко сантиметра. Въпреки че още тогава получи името етруска земеровка-пигмей, дълги години остана загадка за науката.
    Дълга е 3-4см. и с тегло едва 2,5 грама.


    Улавянето на етруската земеровка дава възможност да се разкрият някои удивителни неща от живота на този бозайник. За да може да живее тя трябва да яде непрекъснато. По този начин поддържа телесната си температура постоянна. Дъждовни червеи, паяци, скакалци и бръмбари- това са нейната храна. Не рядко се нахвърля и върху дребни гущерчета. Този чудноват бозайник изяжда денонощно два пъти повече храна, отколкото сам тежи. Той почти няма време да спи. За да намери, улови и изяде необходимата храна, животното е в непрекъснато движение. Ако обаче не намери храна, земеровката ляга, свива се на кълбо и заспива дълбок сън. След около два часа тръгва отново на лов и ако пак не намери нищо,печалният му край е неизбежен - умира от изтощение.



    Тези животни водят самотен начин на живот, с изключение на периода когато майката отглежда малките си в гнездото,сгушени сред корените на някое дърво. Женските раждат по 4 пъти между април-май и септември-октомври, като кърмят малките около 20 дни.
    Всички земеровки притежават слаба отрова. Тя може само да омаломощи животно с големината на земен червей, но служи за защита, тъй като хищника, изял земеровка, обикновено веднага я повръща.
    Още един световен рекорд при бозайниците е притежание на етруската земеровка. Огромното количество храна, която тя поема ден и нощ, изисква голяма жизненост. По тази причина нейното сърце пулсира не колко да , хиляда и триста пъти в минута! Това е 20 пъти по-бързо от човешкото сърце и петдесет пъти от сърцето на слона. Наистина забележително! Поради тази причина и продължителността на живота не е голяма - около 15 месеца.
    Най- голямата наша пеперуда, голямото нощно пауново око, е истински гигант в сравнение с този дребосък.Даже и бръмбарът- рогач е далеч по- голям от етруската земеровка. По- малки от тези зверчета не са открити никъде по нашата планета.



    В България се среща на различни места, едно от тях е района на Атанасовското езеро, което е природен резерват.Тук този вид е застрашен. Използването на пестициди, интензивното селско стопанство и загубата на естествени местообитания водят до намаляване и изчезване на популациите и.

    Интересно ми е, след като майката тежи 3гр.малките, които са 3-4бр. колко тежки ще са.

  • #2
    До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

    Браво! От къде ги вадиш тези бисери?
    Жалко, че отдавна съм го отсвирил нашето Черноморие, иначе много бих искал да се запознаем.

    Коментар


    • #3
      До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
      Браво! От къде ги вадиш тези бисери?
      Жалко, че отдавна съм го отсвирил нашето Черноморие, иначе много бих искал да се запознаем.
      Като не разбирам от коли, нали трябва да се впиша по някакъв начин във форума

      Коментар


      • #4
        До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

        Избрал си много подходящ начин според мен.

        Интересна животинка.Дали може да се отглежда в домашни условия примерно?Макар че щом е застрашен вид предполагам не е удачно, а и сигурно трудно се издържа да я храни човек постоянно.
        Иван Маринов
        Suzuki RMX 250 '92 - sold / Yamaha XTZ 750 Super Tenere '91 - sold / KTM EXC 250 2t '06 - sold
        ЕНДУРО ВАРНА

        Коментар


        • #5
          До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

          Ти прочете ли как се размножава зверчето - на година по 15...

          Иначе, едва ли се отглежда трудно - след като е бозайник, може да се научи да яде човешка храна. Или поне някои продукти. На ден по 5-7 грама храна се преживява. Докато е само едно.

          Коментар


          • #6
            До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
            ... много бих искал да се запознаем
            това ще стане много скоро, и с голямо мое удоволствие

            ..нейното сърце пулсира не колко да , хиляда и триста пъти в минута..
            което си е около 20 Hz ..

            интересно

            Майки, ще си хортуваме с тебе - дълго и интересно

            доскоро..

            Коментар


            • #7
              До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
              това ще стане много скоро, и с голямо мое удоволствие



              което си е около 20 Hz ..

              интересно

              Майки, ще си хортуваме с тебе - дълго и интересно

              доскоро..
              Чудесно!
              Ела да си направим лафа.

              Коментар


              • #8
                До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

                В приятна компания времето е неусетно

                Благодаря за поканата

                Ще се съгласуваме, и ще проточим една дълга зимна вечер..

                ммм...

                С удоволствие ти благодаря

                Коментар


                • #9
                  До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

                  Само за лаф ставам
                  Абсолютен трезвеник съм, пуша по малко, с жените не мога вече освен да ги скъсвам от лаф и това е

                  Коментар


                  • #10
                    До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

                    Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
                    Само за лаф ставам
                    Абсолютен трезвеник съм, пуша по малко, с жените не мога вече освен да ги скъсвам от лаф и това е
                    с колата и аз съм трезвеник, спрях да пуша преди две седмици - сиреч не съм спрял, ..

                    ще ги скъсваме от лафове жените, и ...

                    густо..

                    Коментар


                    • #11
                      До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

                      Ми тренирай де!
                      Колежките да образуват комисия по случая!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

                        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                        Ми тренирай де!
                        Колежките да образуват комисия по случая!
                        абе..
                        да вземе да е окаже, че от дума на дума..
                        много сме се разговорили

                        голяма радост, обща при това..

                        Коментар


                        • #13
                          До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

                          Вие двамцата няма ли да се срещнете най-сетне, в крайна сметка стоите пред екраните, пишете в някакви теми, а като ви знам местоположенията, просто трябва да излезете на улицата и ще се видите!

                          Майкъл, много добър материал.
                          Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

                            В България е установена на 3 места (за толкова знам) - Атанасовско езеро на север от Бургас, Пода на юг от Бс и в Сребърна. Предполагам, защото там са правени изследвания. Миналата година на природозащитната бригада в Ат.езеро поставяхме капани за етруската земеровка, но така и не се хвана. Тъй като хващането в капан застрашава живота и (необходимост от почти постоянно хранене), се проверява на всеки час.
                            За съжаление аз все още не съм я виждал.

                            А най-големия бозайник на планетата е синия кит - достига до 33 метра и над 200 тона тегло ... направете сами сравнението ...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Най-малкия в света бозайник - бургазлия

                              Първоначално публикуван от бат Димо Преглед на мнение
                              В България е установена на 3 места (за толкова знам) - Атанасовско езеро на север от Бургас, Пода на юг от Бс и в Сребърна. Предполагам, защото там са правени изследвания. Миналата година на природозащитната бригада в Ат.езеро поставяхме капани за етруската земеровка, но така и не се хвана. Тъй като хващането в капан застрашава живота и (необходимост от почти постоянно хранене), се проверява на всеки час.
                              За съжаление аз все още не съм я виждал.

                              А най-големия бозайник на планетата е синия кит - достига до 33 метра и над 200 тона тегло ... направете сами сравнението ...
                              Като пишех темата бях сигурен, че точно ти ще си го виждал този звяр.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X