Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на ски

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Избор на ски

    ...
    П.П. А драмата с кретените не е само при нас - по всички курорти в Европа са пропищели от самоуверени любители, които след три дена уроци се мислят за велики, а грам идея нямат нито от контрол на ските/борда в критична ситуация, нито от правила за поведение на пистата.
    Как аз съм се учил да карам: като ученик ми купиха ски и на 1 склон в нашия град скачваш се за 15 мин, спускаш за 2 и така повторено много пъти. Преди 4-5г. на Банско цялото семейство си взехме учител и ски под наем. Добър беше, но нищо не спомена за това как да предпазиш себе си и другите от травми. Сега всяка година в зависимост от количество сняг и финанси ходим за няколко дни годишно в Пампорово. Учил съм се, като слушам ски учителите какво говорят на учениците, вкл. и докато сме на лифта. И никой и никога не е споменал и дума за култура на движение и спиране, за предвиждане траекторията на движение на тези около теб, за работа със съоръженията, които те преместват в началото на пистите и т.н.т.

    Е ами защо тогава се чудим, че стават толкова сакатлъци с НУРС-ове по пистите?

    Отклоних се от темата, но и аз не се сдържах. А по темата: бях задал 1 въпросче и отговор не получих до сега.
    Как се представят новите ски? Моля Ви да напишете отзиви и също точния модел на ски и автомати.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #32
      До: Избор на ски

      Ами не знам как се представят. Защото аз самия все още се представям зле. Т.е. нямам никакъв опит с други, за да правя сравнения. До сега съм падал 4 пъти и от тях автоматите откачиха ските 2 пъти. Автоматите са настроени на 7. Ските ммм.. - еми като искаш завиват, ама не много. И трудно спират. А моделите им са написани по-горе: ски Техно про ХСМ 400 с радиус 18.3 и размер 115-74-100. Дължина 176. До колкото разбрах се произвеждат от Елан като търговска марка на веригата Интерспорт. Автомати Саломон С711.

      П.П. Сигерно големи глупости написах, ама толкова са ми познанията по темата.
      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

      Коментар


      • #33
        До: Избор на ски

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Учил съм се, като слушам ски учителите какво говорят на учениците, вкл. и докато сме на лифта. И никой и никога не е споменал и дума за култура на движение и спиране, за предвиждане траекторията на движение на тези около теб, за работа със съоръженията, които те преместват в началото на пистите и т.н.т.

        Е ами защо тогава се чудим, че стават толкова сакатлъци с НУРС-ове по пистите?
        Това наистина е странно... Едно време като ходех на ски училище първо тези неща ни обясняваха.

        Препоръчва се да се спира в края на пистата. Ако се наложи спиране по средата на пистата трябва да е под друг спрял или паднал човек.

        Когато по пистата карат хора от ски училище в група, е препоръчително да не се пресича пътят им.

        Най-общо, културата на каране се свежда до това да се кара със скорост, съобразена със собствените възможности, за да може да се реагира адекватно в критична ситуация. Т.е. ако по-често ските вървят накъдето те искат, а не накъдето ти ги караш, е добре да се кара с по-малка скорост.

        Основна грижа на опитните скиори би трябвало да бъде да пазят по-неопитните от тях. Спускането "на шус" по общите писти, където карат хора с най-различни възможности, включително деца и начинаещи скиори, е излишен риск и далеч не се вписва в културата на каране.
        Да опознаем България, за да я обикнем и да я пазим чиста!

        Коментар


        • #34
          До: Избор на ски

          Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
          Ами не знам как се представят. Защото аз самия все още се представям зле. Т.е. нямам никакъв опит с други, за да правя сравнения. До сега съм падал 4 пъти и от тях автоматите откачиха ските 2 пъти. Автоматите са настроени на 7. Ските ммм.. - еми като искаш завиват, ама не много. И трудно спират. А моделите им са написани по-горе: ски Техно про ХСМ 400 с радиус 18.3 и размер 115-74-100. Дължина 176. До колкото разбрах се произвеждат от Елан като търговска марка на веригата Интерспорт. Автомати Саломон С711.
          Ъъъъ... За настройка на автоматите - виж тая табличка, много лесно си смяташ правилното натягане според тегло, ръст и умения: http://befsa.com/?q=node/view/10902. По-добре да откачат, де, отколкото да лежиш.

          А за покупката - май че не е лоша ска, според търговците поне. Ако някой за в бъдеще търси ски, тия дни открих един чичка в София - всяка година обикаля производители и домъква всякакви зависнали модели ски и бордове. За актуални модели цените са му горе-долу наполовина на магазинните, за модели отпреди 1-2-3 години - около 3-5 пъти отдолу. Днеска се сдобих с чифт доста сериозни чисто нови фрирайдърки Vist (италианска марка, която се прави в същите заводи на "Елан") за 160 кинта. Телефонът е 0888.876.854, Тодор Манолев. Вади и сергия на "Юнак" в събота и неделя, но няма особени отличителни белези .
          Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

          TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

          Коментар


          • #35
            До: Избор на ски

            Много благодаря!
            Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

            Коментар


            • #36
              До: Избор на ски

              Таблицата е много готина, анимирана, но липсва параметъра възраст за любители скиори, а с нарастването на възрастта мускулите отслабват, макар, че са налице умения за тежки писти, също и намалява плътността на костите. При мен 175/85 кг с екипировката автомат на 7 при падане не дори с висока скорост не се откача, за радост без лоши последствия за мен.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #37
                До: Избор на ски

                Хм, интересна графика
                и какво излиза, значи тия разграфявания на апаратите не са килограми а някакви коефициенти.
                Малкия ръст води до по ниска стойност, килограмите са ясни че са в права пропорция, но пък размера на обувката е в обратна.
                Но усреднения вариант на тия показатели и разнородно каране, излиза че тоя коефициент на автоматите може да се приеме като килограми на скиора по 10.
                Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

                Коментар


                • #38
                  До: Избор на ски

                  [QUOTE=Tontonella;1025336]Това наистина е странно... Едно време като ходех на ски училище първо тези неща ни обясняваха.

                  Препоръчва се да се спира в края на пистата. Ако се наложи спиране по средата на пистата трябва да е под друг спрял или паднал човек.

                  Когато по пистата карат хора от ски училище в група, е препоръчително да не се пресича пътят им.

                  Най-общо, културата на каране се свежда до това да се кара със скорост, съобразена със собствените възможности, за да може да се реагира адекватно в критична ситуация. Т.е. ако по-често ските вървят накъдето те искат, а не накъдето ти ги караш, е добре да се кара с по-малка скорост.

                  Основна грижа на опитните скиори би трябвало да бъде да пазят по-неопитните от тях. Спускането "на шус" по общите писти, където карат хора с най-различни възможности, включително деца и начинаещи скиори, е излишен риск и далеч не се вписва в културата на каране.[/QUOTE
                  Явно колегата визира една част от ски учители и съответно у-ща,а ти си била на правилното мястои си получила необходимите знания и умения.
                  ПАВКО
                  0888802068

                  Коментар


                  • #39
                    До: Избор на ски

                    Да знаеш докато карам ски главата ми е пълна само с грижи!Има ли частни писти та да не карам на общите?За спирането по пистата ами то на всеки се случва.Моят съвет към всички карачи особено към тези с любов към високата скорост , като карате бързо най-важното е да няма хора около вас! Няма по непредвидимо нещо от скиора. Особено ония малки "гадинки" дето се учат да карат на рало на върволици и то на пистата за големите Просто от опит казвам няма какво да разказваме наръчници за каране на ски .Когато караш бясно гледай да няма хора около тебе.В крайна сметка като стане белята дали си виновен или не няма да помогне особено.Винаги вземам елементарни мерки преди юрна.Преценявам мястото преценявам линията ,поглеждам за малките досадници дето вече ги споменах.Карането на ски е за удоволствие ,а не за солидарност към некадърните. Та идва и въпроса какво правят аматьорите по червените и черните писти като сигурно в "наръчника за култура на карането" има и цветно обозначение на трудността на пистите.

                    П.С Много яка таблица за автоматите супер е!
                    Последно редактирано от JoeQ; 04-02-10, 18:07.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Избор на ски

                      Първоначално публикуван от JoeQ Преглед на мнение
                      Карането на ски е за удоволствие ,а не за солидарност към некадърните.
                      Това, че някой сега се учи да кара или все още няма достатъчно опит и кара по-бавно, не значи, че е некадърен.

                      Първоначално публикуван от JoeQ Преглед на мнение
                      Та идва и въпроса какво правят аматьорите по червените и черните писти като сигурно в "наръчника за култура на карането" има и цветно обозначение на трудността на пистите.
                      То това е част от културата на каране - да прецениш, според възможностите си, на каква писта да караш. Нормално е, хора с по-малко опит понякога да сбъркат в преценката. Аз лично, аматьори по черни писти не съм виждала.
                      Да опознаем България, за да я обикнем и да я пазим чиста!

                      Коментар


                      • #41
                        До: Избор на ски

                        Бе тя тая таблица за по-разбирачи ми се чини, излиза че аз трябва на 8 да натегна автомата, пък те сега мойте са на 13-14 май, под 12 ми откачат в завой, а съм 70кг. Баща ми със същите автомати са му натегнати на 18, на по-малко му откачат, и то пак в завой, е той е и към 115 де. За начинаещ до среден карач хубаво да са по-малко натегнати автоматите за да откачат лесно при падане, но за човек който може да кара си е опасно да са му така натегнати, ама то човек който може да кара едва ли ще я и гледа тази таблица де.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Избор на ски

                          Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
                          Бе тя тая таблица за по-разбирачи ми се чини, излиза че аз трябва на 8 да натегна автомата, пък те сега мойте са на 13-14 май, под 12 ми откачат в завой, а съм 70кг. Баща ми със същите автомати са му натегнати на 18, на по-малко му откачат, и то пак в завой, е той е и към 115 де. За начинаещ до среден карач хубаво да са по-малко натегнати автоматите за да откачат лесно при падане, но за човек който може да кара си е опасно да са му така натегнати, ама то човек който може да кара едва ли ще я и гледа тази таблица де.
                          Колега, кажи модела на автоматите с DIN 18??
                          Lesidren.com

                          Коментар


                          • #43
                            До: Избор на ски

                            Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
                            Бе тя тая таблица за по-разбирачи ми се чини, излиза че аз трябва на 8 да натегна автомата, пък те сега мойте са на 13-14 май, под 12 ми откачат в завой, а съм 70кг. Баща ми със същите автомати са му натегнати на 18, на по-малко му откачат, и то пак в завой, е той е и към 115 де. За начинаещ до среден карач хубаво да са по-малко натегнати автоматите за да откачат лесно при падане, но за човек който може да кара си е опасно да са му така натегнати, ама то човек който може да кара едва ли ще я и гледа тази таблица де.
                            Евала на таткото който кара с автомат на 18...

                            Първоначално публикуван от rfi Преглед на мнение
                            Колега, кажи модела на автоматите с DIN 18??
                            един пример Атомик 1018 (10-18 ), Фишер RC4 (7-17), Маркер Comp.20 (10-20), като почти всяка марка има такива но не и в магазина за да няма "инфекции" със "състезатели"

                            Успех и много положителни емоции в планината на начинаещият скиор, за пореден път тема се превръща в спор....
                            No Pain No Gain...
                            Прости хора и силен вятър спиране нямат.....Не понасям бившия кмет!!!
                            RR P38
                            КТМ 530 ЕXС

                            Коментар


                            • #44
                              До: Избор на ски

                              Бащата си е карач няма спор, Валентин Стефанов се казва, ако някой си мисли че се фукам голословно
                              Автоматите са атомици някакви, по-миналогодишните на националите, понеже са ми служебни не съм и поглеждал какви са пък и това нищо няма да промени, ако знам модела де.
                              За мен обувката си е най-важното нещо в ски екипировката- да е удобна, и най-важното да не се мокри и да топли, със сегашните си обувки-атомици някакви пак направо умирам от студ с тях, в началото ми стягаха, сега са се смачкали и ми хлопат...
                              Май е хубаво да се отвори тема за хора недоволни от екипировка, с аргументирано обяснение защо.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Избор на ски

                                Първоначално публикуван от Falkon Преглед на мнение
                                един пример Атомик 1018 (10-18 ), Фишер RC4 (7-17), Маркер Comp.20 (10-20), като почти всяка марка има такива но не и в магазина за да няма "инфекции" със "състезатели"

                                Успех и много положителни емоции в планината на начинаещият скиор, за пореден път тема се превръща в спор....
                                Полезна информация, благодаря!
                                В спора се ражда истината!
                                Lesidren.com

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X