Обява

Свий
Няма добавени обяви.

.308 Win ....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • .308 Win ....

    Молбата ми е всеки запознат с този боеприпас да си каже мнението, но не от типа "обади се да ти разкажа колко знам за него.."...
    По специално ме интересуват конкретните модификации на известните производители, ако някой е ползвал такива патрони и ги е прострелвал на различни дистанции..
    Особенно, как реагира след 180 метра..

  • #2
    Да ни си намерил отнякъде на аванта? Много са хубави, и ти си велик, и изобщо, ако не те видят, земи и за мене)
    Дълъг, тежък, с много рязък откат. Скъп в сравнение със съседите си. Моден.
    А що собствено питаш? За носене и стреляне са лоши. Балистиката им е хубава. По производители и качество май не мога да кажа нищо смислено, нямам кой знае какви наблюдения.

    Коментар


    • #3
      Балистиката , пацан....
      Имам таблиците на почти всички производители, но ме интересува практиката..
      "Пръви партизан" /Сърбия/ са си изненада с техните ъндърграунди..

      Коментар


      • #4
        А, теоретичната балистика е отлична. Ама нали ти казвам - нямам моя си статистика по производителите(( Ако не ти е жал за времето и цевта, освен да вземеш кяколко кутии от тия и да ги сравниш с други май няма кво друго. Нарочно тука никой няма да направи сравнителни изпитания. По чужбините - ако и когато. Данните на производителя без друго ще са завишени.

        Коментар


        • #5
          За това питам..
          Таблиците са ясни /между другото не са чак толкова изкривени/...
          Искам мнение на баш авджии, дето ги има бол из форума - какво им е мнението конкретно за .308 Win ?

          Коментар


          • #6
            Стрелял съм със Сако варминт 75 и щаер скаут докато си избирах карабина и калибър.

            На 110-120 м.

            Ако искаш мнението ми до тази дистанция - ще ти отговоря.

            Коментар


            • #7
              Всяко мнение по въпроса ми е важно..
              Точна дистанция, производител, температура на околната среда, групираност и т.н....
              Давай инфо!

              Коментар


              • #8
                Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                Всяко мнение по въпроса ми е важно..
                Точна дистанция, производител, температура на околната среда, групираност и т.н....
                Давай инфо!

                Точна дистанция - около 110 метра :-)))))))))))))

                температура - около 23-25 градуса

                Групираност - каквато я умееш (вармитна е sub-MOA out of the box).

                Патрони - Норма Вулкан и Норма Орикс.

                Какво реших за калибър ли ;-)

                Избрах друг. По-ловен.

                Коментар


                • #9
                  Интересно....
                  И двата патрона /особенно конструкцията на куршумите/ са с много добри данни, какво в тях не ти хареса?
                  И какъв е "по-ловния" калибър, всъщност какво означава този термин?
                  Последно редактирано от Volk; 26-01-07, 02:06.

                  Коментар


                  • #10
                    Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                    Интересно....
                    И двата патрона /особенно конструкцията на куршумите/ са с много добри данни, какво в тях не ти хареса?
                    И какъв е "по-ловния" калибър, всъщност какво означава този термин?
                    По-ловен означава боеприпас с дизайн за лов.

                    30-06 и .308 са "бивши" войници

                    Избрах си карабина в 9,3/62
                    И един дрилинг в 30-06 поради липса на 9,3/74R.

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от set Преглед на мнение

                      30-06 и .308 са "бивши" войници

                      Избрах си карабина в 9,3/62
                      И един дрилинг в 30-06 поради липса на 9,3/74R.

                      Това са много сериозни констатации, кажи какво те отблъсна толкова в тия два световни калибъра, явно не са ти свършили работа по нашите земи, за мен е странно, но аз съм начинаещ..

                      Днес Хънтъра ми разказа за ударен от него вълк с Орикс /който не ти се е сторил ловен/..

                      Ударил го е във врата, но удара по негови думи е бил като от гранатомет..

                      Какво по-ловно измисли за нашата скромна фауна, колега??
                      Последно редактирано от Volk; 27-01-07, 01:08.

                      Коментар


                      • #12
                        Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                        Това са много сериозни констатации, кажи какво те отблъсна толкова в тия два световни калибъра, явно не са ти свършили работа по нашите земи, за мен е странно, но аз съм начинаещ..

                        Днес Хънтъра ми разказа за ударен от него вълк с Орикс /който не ти се е сторил ловен/..

                        Ударил го е във врата, но удара по негови думи е бил като от гранатомет..

                        Какво по-ловно измисли за нашата скромна фауна, колега??
                        Е аз го написах по-горе

                        Коментар


                        • #13
                          Това ми напомни един диалог, който чух в оръжеен магазин - "мани го тоя Валтер /основния пистолет на офицерите от Вермахта, изкарал две световни войни/, трябва ти нещо с голям калибър!" ....и взеха някакво огромно желязо, което става само за снимки, ама нали пустия мерак за нещо голямо...

                          Коментар


                          • #14
                            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                            Това ми напомни един диалог, който чух в оръжеен магазин - "мани го тоя Валтер /основния пистолет на офицерите от Вермахта, изкарал две световни войни/, трябва ти нещо с голям калибър!" ....и взеха някакво огромно желязо, което става само за снимки, ама нали пустия мерак за нещо голямо...
                            Че ти знаеш ли за какво му трябва? Може всяка вечер като се прибира в двора да му налитат глутници побеснели от глад тиранозаври. Тогава големия калибър е безценен. Ама си и ти, не знаеш за какво му е на човека пък веднага укор
                            Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

                            Коментар


                            • #15
                              Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                              Това ми напомни един диалог, който чух в оръжеен магазин - "мани го тоя Валтер /основния пистолет на офицерите от Вермахта, изкарал две световни войни/, трябва ти нещо с голям калибър!" ....и взеха някакво огромно желязо, което става само за снимки, ама нали пустия мерак за нещо голямо...
                              Хехехеее!

                              Подсети ме за диалога в един стар български филм (младите не го знаете). в него се изказа мнение точно за този Валтер:

                              Главния герой дава на главната героиня подобен красавец с идеята да застреля "лошия" генерал.

                              А тя му го връща начумерена с думите:

                              - Уууууу, немско!
                              - Немско немско, ама от триста метра вол убива!


                              .......

                              Сега ще ти обясня моята логика.

                              В България повечето ловци купуват една карабина за всичко коз.

                              При мен логиката е типично немска - оръжие за определен тип лов.

                              Дрилинг - ако ще участвам в гонка. Там 30-06 е сравнително добър.

                              Карабина за дистанции до около 200 м. - 9,3. Немски тежък калибър.

                              Карабина за дистанции от 200 до около 400+ м. - 300 винчестер магнум. Повече снайперски и пак военен, но не очаквай да си взема 338 лапуа. Проблемите при по-високите дистанции са комплексни. От намалена скорост и невъзможност за правилна експанзия до умеене да се поразява целта.

                              Карабина за лов на хищници - за България е прекрасен калибър 243. Аз в случая ползвам български СЛР в 7,62/39 и сръбски патрони с увеличена експанзия. Ето подвел съм се по военното но идеята е, че с него стрелям много по стрелбища с децата и е необходим евтин боеприпас..

                              За съжаление повечето ловуващи ще стъпят на 223 и 308 и ще кажат - ние сме намерили истината. Това пак повтарям са военни калибри. Измислени да служат за поразяване (не еднократен летален изстрел а раняване) на човешка сила (около 75 кг.) на дистанции в диапазона до 150 и 400 м.

                              Та такива ми ти.

                              Моята логика не е определяща. Всеки сам може да мисли, да прочете ловните книги, сам да направи своите опити и сам да реши за себеси.

                              Т.е. не се старая мнението ми да бъде меродавно. Просто го обяснявам

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X