Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да определим височината на една сграда?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Как да определим височината на една сграда?

    По стечение на обстоятелствата ми се е налагало подобно измерване от разстояние, като за целта съм разполагал само с електронна рулетка и бусола с инклиномер. Заставаш на определено разстояние , отчиташ го с рулетката и тожа ти дава дължината на единия катет на правоъгълен триъгълник. От същата точка точка измерваш с инклиномера ъгъла до върха на сградата и оттук нататък - проста геометрия, даже има таблица в ръководството за употреба на бусолата за бързо изчисляване. Недостатък на метода - цена на измервателните съоръжения
    Hyundai Santa Fe, 2.0 CRDi, 4WD, 2005
    Toyota HJ 60, 4.0 Diesel, 1983
    0886500886
    LZ2TDK

    Коментар


    • #17
      До: Как да определим височината на една сграда?

      ОФФ: Е, не е задължително снимките да са винаги от въздуха. Аз лично съм имал упражнения с фронтално заснета стереодвойка.
      Фотограметрията винаги ми е била противна дисциплина, пък и да впрягаме такава сложна наука за толкова... несериозна откъм точност задача, някак си не върви.
      Георги Тонев

      Коментар


      • #18
        До: Как да определим височината на една сграда?

        Първоначално публикуван от krasen_tr Преглед на мнение
        По стечение на обстоятелствата ми се е налагало подобно измерване от разстояние, като за целта съм разполагал само с електронна рулетка и бусола с инклиномер. Заставаш на определено разстояние , отчиташ го с рулетката и тожа ти дава дължината на единия катет на правоъгълен триъгълник. От същата точка точка измерваш с инклиномера ъгъла до върха на сградата и оттук нататък - проста геометрия, даже има таблица в ръководството за употреба на бусолата за бързо изчисляване. Недостатък на метода - цена на измервателните съоръжения
        Тази цялата композиция в ръка ли я държиш?
        Според мен проблема тук ще дойде най-вече от неточното измерване на ъгъла. Но пак е вариант. Аз все пак бих щракал с фотоапарата.
        Георги Тонев

        Коментар


        • #19
          До: Как да определим височината на една сграда?

          Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
          Да, наистина методът който предлагате г-н VECTOR е много умен и практичен. Друг е въпросът обаче ако дадената къща е частна собственост и е оградена с ограда и дали това е приложимо ...Също в момента ми дойде на ум да попитам дали пък такава информация не се съдържат и в кадастъра? А може ли също за целта да се ползва инклиномер? Незнайно защо смътно в главата ми се върти и тази думичка ...

          Поздрави,
          Не, кадастъра не съдържа височинна информация. Ако изключим опорните геодезически точки, кадастъра си остава строго 2D информационна система. Принципно има запис за етажността на сградите (2МЖ = двуетажна масивна жилищна), но това в твоя случай изобщо не може да ти свърши работа.

          За това че достъпа може често да ти е невъзможен не се бях замислил.
          Добреем, значи продължаваме да мислиме.
          Георги Тонев

          Коментар


          • #20
            До: Как да определим височината на една сграда?

            Добреее, и все пак мисля, че за целите на една навигационна карта (каквато явно е идеята) точност до 1m е напълно достатъчна. Така че мерене на 1000 постройки (все пак в един селски имот има и зимници хамбари и тнт.) би било времеемка работа. Аз пак предлагам следното нещо (самоче с малко по голяма точност): Тук отново ти е необходим барометър, ракия, сателитна снимка и свестен монитор. Значи отиваш в съответното село предлагаш на дваам човека да им подариш барометра или да изпиете заедно ракията за да ти кажат колко са им високи къщите. За останалите от селото ракия няма. След което прилагаш вече предложеното от мен, макар и тогава ненасериозно, измерване на светлосенките на тези 2 сгради и ако височината на сградата от 6.5m отговаря на 4.2mm сянка то по кръстното правило (не помня в кой калас се учеше ) спокойно си намираш височината на всички сгради. Това мога да уверя е абсолютно достоверен метод.
            Вторият вариянт е както вече беше споменат кадастъра да се използва, но той би свършил работа само за Ж (жилищните), но не и за С (стопанските) сгради. Ако някой от вас е обръщал внимание минавайки през някое село, то къщите там са не повече от 4-5 вида, като тип на конструкцията (за пример в едно село 90% от къщите имаха врати на покрива и то не някакви млаки в с напълно стандартен размер приблизително 80/200, така и не разбрах къде трябва да водят освен на керемидите ). Мисълта ми е, че и етажите са им почти еднакво високи и мазетата почти еднакво вкопани (+- 10cm) тъй, като майсторът така или иначе е бил един и същ, та ако се измери от всяко "поколение" по 1, то от броя на етажите спокойно можем да сметнем височината с точност нужна за картата.
            Все-пак аз бих избрал първият метод

            Коментар


            • #21
              До: Как да определим височината на една сграда?

              Лесовъдите имат уред наречен Висотомер. Работи се лесно и удобно. Има различни видове на различни цени.

              Коментар


              • #22
                До: Как да определим височината на една сграда?

                Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
                Здравейте,

                Въпросът сам предопределя темата. Как според вас най-лесно може да се определи приблизително височината на дадена сграда? Първото, което на мен ми идва на ум е електронна ролетка. А на вас?

                Поздрави,
                Като гледам с каква идея започваш - ето ти вариант :
                1. Измерване на хоризонтални ъгли - уреда се казва НИВЕЛИР .
                2. Измерване на вертикални и хоризонтални ъгли - уреда се казва ТЕОДОЛИТ .
                И при двата уреда се ползват таблици и тригонометрични формули за ТОЧНИ данни за терена , сграда и ниво .
                Трябват малко знания и си готов .
                За жалост аз съм ползвал тези уреди отдааааавна и нямам знанията .
                Но - при желание имам човек с такъв уред . Може да го ползваш по всяко време срещу някаква надница . Нормална .
                Има и фирми с такава дейност - топографска , но там тарифите няма да ти паснат .
                Специалист "геодезия и картография" ще ти свърши работа - да ти обясни как стават нещата .
                Успех .

                П.С. Така се картографират почти всички топографски карти .
                Поне по спомени беше така .

                Коментар


                • #23
                  До: Как да определим височината на една сграда?

                  За определяне на наклона

                  http://www.proles.bg//?page_id=16&record_id=9

                  но можеш да използваш и обикновен по-голям транспортир, на който да прикрепиш някаква тръбичка за визьор, и от средата да пуснеш конец с тежест-даже гледах някъде по железарските магазини едни огромни дървени

                  За разстояние - до 60-70м Bosh Dle70, нататък

                  http://www.proles.bg//?page_id=17&record_id=13

                  Ако ползваш лазерен далекомер денем,продават специални очила, за да виждаш лазерната точка. И внимавай много да не се появи такава на челото ти.
                  Ако наистина си много на зор, мога да ти услужа временно с наклономер с точност 1 град.

                  Поздрави

                  Коментар


                  • #24
                    До: Как да определим височината на една сграда?

                    100yanov
                    Тези очила не помагат особено.
                    Проблема при лазерните рулетки е че при по-дълги разстояния, над 15-20 метра, съвсем леко трепване на ръката "мята" точката където си поиска. В даден момент, когато между рулетката и повърхността където искаме да мерим се намират някакви препядствия (ограда, клони и т.н.) може да се окаже голяма битка заветното разстояние.
                    Стана ми интересно това нещо от първия линк, т.нар. "висотомер" какъв му е принципа на работа и за какво се ползва, можеш ли да разясниш?

                    bgbul, нивелира има съвсем друго предназначение от меренето на хоризонтални ъгли. Понякога, на някои нивелири слагат и един хоризонтален ринг, по който можеш да си отчетеш ъгъл, но той по-скоро се слага за разкош.
                    Според мен тук се търси някакъв супер елементарен метод, така че всичко, което стои на тринога и се мъкне и "сетъп"-ва май не е ОК.
                    Плюс това предполагам че инвестицията на време и пари трябва да е минимална, asterix85 да каже.

                    Не ми стана ясно обаче, ако хипотетично разполагаш с височините на сградите, какво ще ги правиш после?
                    И още, в какъв формат ще я сглабяш тая карта и какво точно трябва да може тя?
                    Георги Тонев

                    Коментар


                    • #25
                      До: Как да определим височината на една сграда?

                      Ето още един супер евтин метод за определяне на височина на дърво или сграда
                      http://www.rudimentsofwisdom.com/pag...nts/height.htm

                      Коментар


                      • #26
                        До: Как да определим височината на една сграда?

                        VECTOR,и трите уреда от линка са на принципа на гравитацията.В първия и втория вътре има вертикален кръгъл диск ,нанизан на ос, с капсулована тежест в една точка на периферията, разграфен е наполовина в градуси или гради, а другата половина в проценти, със знак + и –.Разграфката е от страната на...както на автомобилна гума -частта с грайферите. Отгоре на кутията има механичен бутон, който отстопорява диска.Има също визьор и лупа, защото разграфката е много ситна. Като погледнеш вътре,виждаш една черна черта-база, срещу която е скалата с деленията.
                        Номера е следния-взимаш уреда с дясната ръка,слагаш си го до дясното око и натискаш бутона, за да се отстопори диска. Като се увериш, че скалата се върти,се завърташ към желания обект, гледаш го С ЛЯВОТО ОКО-примерно връх на стълб на майната си или кумина на къщата,С ДЯСНОТО ОКО гледаш едновременно вътре и се стремиш да поставиш черната базова линия на нивото на обекта.Като се прицелиш добре, отчиташ наклона със съответния знак и пускаш бутона.
                        На посочените уреди има и груба скала за отчитане без визьор, а на едната страна са гравирани стойностите за редуциране на дължина от 20м (стандартна рулетка) при различни наклони, мерени в проценти.
                        Последния уред от линка е усъвършенстван прототип на описаният по горе от мен транспортир.
                        Дано съм се изразил ясно-малко е шантаво,ако си с едно око, почти нямаш шанс.

                        Предполагам, че ако разполагаш с георефериран план на селото с нанесени сградите, сложен в ГИС + ДЕМ модел, можеш да експанднеш сградите до измерената от теб височина и да получиш 3Д модел, коъто после да си гледкаш в ГЕ или ГМаппер примерно...
                        Последно редактирано от 100yanov; 07-12-09, 06:11.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Как да определим височината на една сграда?

                          Като малък четох тази история, но за огромно мое съжаление сега не мога да я намеря.
                          Но базово беше - Известен Физик като студент получил въпрос, как може да се измери височината на една сграда с Барометър, той знаел отговора, но решил да се направи на интересен и дал няколко отговора (цитирам по памет:
                          -качвате се на покрива на сградата, пускате барометъра и измервате за колко време ще падне, после лесно пресмяте височината
                          -почуквате на вратата на портиера и му казвате "виждате ли този прекрасен Барометър, той ще е ваш ако ми кажете колко е висока сградата"
                          -поставяте Барометъра прав и измервате дължината на сянкатаа му, мерите в същото време и тази на хвърляна от сградата, после лесно пресмятата височината (знает колко е висок барометъра)
                          -Вървите по стълбите и наслагвате барометъра по вертикала, получавате височината в "Барометрични единици"
                          .....
                          .....
                          .....
                          Имаше още 5-6 метода освен тривиалният да се измерят разликите в атосферното налягане долу и горе на сградата

                          Коментар


                          • #28
                            До: Как да определим височината на една сграда?

                            Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
                            Стана ми интересно това нещо от първия линк, т.нар. "висотомер" какъв му е принципа на работа и за какво се ползва, можеш ли да разясниш?
                            Идеята (поне според мен) явно е малко като принципа, по който тоталната станция мери височина. Имаш едно растояние (било то катет (хоризонталното) или хипотенуза (наклоненото)) и ъгъл. Имайки правоъгълен триъгълник с известен един прав (той си е ясен ) и един измерен остър ъгъл, спокойно намираме и трятия. а от 3 ъйъла и една страна намирането ня която си поискаме от другите си е просто sin или cos теорема .

                            Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
                            Не ми стана ясно обаче, ако хипотетично разполагаш с височините на сградите, какво ще ги правиш после?
                            И още, в какъв формат ще я сглабяш тая карта и какво точно трябва да може тя?
                            Наглден пример за предполагаемото от мен приложение КЛИК А след време предполагам и в някоя навигационна карта .

                            Коментар


                            • #29
                              До: Как да определим височината на една сграда?

                              Висотомерите се използват за мерене височини на дървета, мерене на наклони при направа на пътища и др. Застава се на определено разстояние от обекта /10, 15, 20, 25 м..../ правят се две засечки /връх и основа/ и на скалата се отчита височината. При прецизна работа може да се даде точност до 1м. Пробвано.
                              Прикачени файлове

                              Коментар


                              • #30
                                До: Как да определим височината на една сграда?

                                Eто и един супер елементарен вариант с помощта на правоъгълен равнобедрен триъгълник и саморъчно направен клинометър по метода описан от c gul.
                                http://illuminations.nctm.org/LessonDetail.aspx?id=L764
                                Инструкция за направа на клинометъра
                                http://illuminations.nctm.org/Lesson...gHeight-OH.pdf
                                Ето и още малко инфо за този методи и още два такива предложени в предишни мнения подкрепени със снимков материал:
                                http://www.brighthub.com/engineering...les/46130.aspx
                                Последно редактирано от icpart; 07-12-09, 17:46.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X