Обява

Свий
Няма добавени обяви.

.. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

    Привет.

    Голям любител съм на тази гозба. Смело мога да твърдя, че съм изследвал вариантите й от Германия до Турция, но явно защото съм свикнал с вкуса, най-ми допада Българиския вариант.
    Немското си е чиста зеленикава супа с много малко "матрял" вътре - абе направо Швабите правят супите малко кофти...
    Румънското шкембе по-става, ама защо им трябва да го пасират - става на леко жилава каша.
    Турското може да бъде и страхотно и ужасно, защото основно се прави от агнета и овце ...и кочове.

    Та дайте ако не ви се свидят разни успешни рецепти за шкембе чорба.

    Туй е моята:

    Шкембе:
    1. Телешко несварено от магазина - може да ви се стори гадно, но го помиришете още на щанда - ако не е изчистено бързо мирише отвратително на стомашна жлъч, нищо че е бяло.
    2. Свинско шкембе - пак несварено и гледайте да не е чак много тлъсто.
    3. Варя под налягане 2/3телешко и 1/3 свинско под налягане (нарежете ги предварително с ножицата на ситно да не запушат клапата на тенджерата и да го не стържете от тавана) и в бульона се слага много черен пипер на топчета, чесън с обелката и на литър вода 80мл. гроздова ракия. Вари се около 45-55мин. и бульонът се изхвърля.
    4. Прави се нов бульон с шкембетата, чесън (обелен, но се слага накрая) вода, аз обичам и малко свинска мазнинка, сол, малко червен пипер. Не обичам да запържвам и затова около съпена лъжица бяло брашно я разтварям с вода и през цедка я прибавям в супата. Накрая сипвам един филджан прясно мляко като позастине леко , малко магданоз и чесън и така.

    Тъкмо се присетих, че идват празници и темата ще придобие актуалност .
    Черно, мирише и разваля характера!

  • #2
    До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

    батенце .. всеки ден го продавам в количества.. ама вярвай не съм го и опитъл ... има толкова много хора кадето го обужават...и всеки ден хапват щкембенце.... нека си хапват щом си го обичате ..
    лошите неща .. ме правят по добър човек...

    Коментар


    • #3
      До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

      Напоследък нвсякъде се продава шкембе внос, почистено и ...безвкусно. Когато се настроя на вълна угаждане купувам от касапските магазинчета на пазара 1-2 кг българско шкембе, понякога поочистено , по-често недотам добре. В къщи го измивам внимателно с вар докато се почисти и избели, и след това го мятам в тенджерата под налягане да се вари заедно с 1-2 телешки бульона. Като се свари половината оставям за чорбата, а другата половина излапвам още топло на разсол, поръсено щедро с прясно смлян ароматен чер пипер и сол. По желание може да се поръси със ситно счукан чесън в малко зехтин. Задължително полято с нещо студено, може с качествена бира или чаша тъмно вино от хутел разредено с малко лимонадка.
      Тази гастрономическа глезотийка изпълва и тялото , и душата с такова удоволствие, че само който го е опитвал знае за какво иде реч.

      Коментар


      • #4
        До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

        Подкрепям използването на "нестерилно" почистено шкембе...нали не е необходимо да ви припомням вица, в който японците опитвали да готвят шкембе чорба, ама не им се получавала....щото измивали основните "аромати"....
        Аз също варя количество по-голямо от нужното ми за чорбата. Остатъка си го хапвам след запичане във фурната с масълце и червен пипер.....хубаво ме подпалихте с тая тема...диетата пак отиде на .... "кино"...
        00359893488603

        ....нямам си вече LR...

        Коментар


        • #5
          До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

          Като си поръчам шкембе-чорба в някоя закусвалня, чакам 6-7 минути да ми я сервират. Време твърде дълго за обикновено претопляне и съвсем недостатъчно да се сготви. Подозирам, че си имат замразени в пластмасови чаши, като тези от кисело мляко, и ги разтопяват и подгряват в микровълновата...

          Коментар


          • #6
            До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

            Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
            Подозирам, че си имат замразени в пластмасови чаши, като тези от кисело мляко, и ги разтопяват и подгряват в микровълновата...
            Принципно става така: свареното и нарязано шкембе (не е задължително да е топло) се слага в паницата, залива с топъл бульон и се сервира. Така се купува сварено шкембе в по-големи количества, а се приготвя ежедневно само течната компонента
            Черно, мирише и разваля характера!

            Коментар


            • #7
              До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

              Ако може да добавя.моят колега слага малко костен мозък ако имаш разбирасе а след това по един жалтък от яице на купичка така казва тай да вие сладко.

              Коментар


              • #8
                До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

                Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
                ...или чаша тъмно вино от хутел ...
                леле, каква яма зейна в питейното ми образование...

                какво е това вино?
                какво е хутел?

                за първи път чувам - казвай бърже какво е това, че любопитството ще ме довърши..

                а ако го опишеш цветно, то все едно, че съм го дегустирал

                благодаря

                Коментар


                • #9
                  До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

                  След тежка вечер шкембето е най-важното нещо на следващия ден ,направо лек за мен.
                  [SIGPIC][/SIGPIC]

                  Коментар


                  • #10
                    До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

                    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                    леле, каква яма зейна в питейното ми образование...

                    какво е това вино?
                    какво е хутел?

                    за първи път чувам - казвай бърже какво е това, че любопитството ще ме довърши..

                    а ако го опишеш цветно, то все едно, че съм го дегустирал

                    благодаря
                    Хутел по нашия край се вика на едно червено грозде със силен танинов дъх, чиито люспи се отделят от плода като го лапнеш. Използва се за да даде цвят на виното и лек танинов аромат. Когато обаче виното се направи само от това грозде става изключително силно, много гъсто и с невероятен вкус. Аз не съм винар , но за такова вино си продавам душичката.

                    Коментар


                    • #11
                      До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

                      Ще се опитам да се вмъкна с две-три изречения в разяснявката...мисля, че се има предвид вино от гроздето отел, което е тежко и обикновено се разрежда при консумация именно с лимонада или сода. Макар отелът да е просто наречен бял и "черен", в повечето сучаи се ползва тъмното грозде, което понякога се добавя само за аромат и цвят, защото оцветява виното в тъмно, ама убиствено тъмно бордо и има невероятния мирис на ягоди, обикновено не се прави вино само от отел, макар да има и описани в историята на винарството и пиянството подобни "красиви" моменти.... , за жалост отелът е забранен като сорт за конуматив в правенето на вина в ЕС, защото в обвивката си съдържа канцерогенни в-ва /малвидин/, които не се променят при процесите на ферментация и танините като количества са убийствени. Както и да е ...народът от региона пие подобно вино от както се помнят прадядовците ни и ....не вярвам някой да е умрял точно от отела....по вероятно е да е от холестерола на шкембето..., но това също не го вярвам...защото ако се мреше от от вино и шкембе-чорба, българската нация може би щеше вече да е само едно ярко петно в историята на кахърните кефове..с аромат на ягода и чесън..

                      Коментар


                      • #12
                        До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

                        Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
                        Хутел по нашия край се вика на едно червено грозде със силен танинов дъх, чиито люспи се отделят от плода като го лапнеш. Използва се за да даде цвят на виното и лек танинов аромат. Когато обаче виното се направи само от това грозде става изключително силно, много гъсто и с невероятен вкус. Аз не съм винар , но за такова вино си продавам душичката.
                        тя работата си отиде към чист спам, ама ..
                        да ме прощава автора...

                        откъде може човек да си купи, да опита..
                        има ли търговска марка някаква, или е само homemade?

                        инак..

                        шкембе..
                        особено сутрин..
                        особено в особена сутрин..

                        незаменимо е

                        Коментар


                        • #13
                          До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

                          Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                          Като си поръчам шкембе-чорба в някоя закусвалня, чакам 6-7 минути да ми я сервират. Време твърде дълго за обикновено претопляне и съвсем недостатъчно да се сготви. Подозирам, че си имат замразени в пластмасови чаши, като тези от кисело мляко, и ги разтопяват и подгряват в микровълновата...
                          Точно така се правеше в кръчмата(луксозен ресторант),в която работех на младини.И не само шкембето,а всички супи.
                          Виден столичен ихтиолог

                          Коментар


                          • #14
                            До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

                            За да стане хептен ясна ситуацията предлагам сбирка около Филибето някъде си по ваш избор...има достатъчно вили, хижи и поляни все още...в петъчно-съботно време или съботно-неделно . Аз обещавам да сготвя чорбата, за отела вие се разбирайте - това е мъжка работа...организацията как ще се случи не знам, защото ще трябва тежка нощ, за да има сутрин с чорба....Спам- не спам това е положението, при условие кефа на предложението...

                            Коментар


                            • #15
                              До: .. и шкембето люто, горещо, ми е най-любимото нещо.

                              Първоначално публикуван от uzuna Преглед на мнение
                              След тежка вечер шкембето е най-важното нещо на следващия ден ,направо лек за мен.
                              И бирата

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X