Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отглеждане на гъби в мазе

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отглеждане на гъби в мазе

    Здравейте, от доста време се чудя какво да правя с мазето, защото само боклуци седят вътре. Тъй като абонатната е до него и наблизо минават тръби, вътре е доста топло. Мисля си да отглеждам гъби. Помещението е около 1,50 широко и 3-4 метра дълго. Идеята ми е да сложа чувалчета





    Най-ми се иска да гледам тези два вида - Шиетаке и Кладница, може и черна китайска гъба. Интересно ми е дали някой има практически опит и
    евентуално откъде мога да си набавя необходимите материали. Разбрах, че мицел и компост се продават в някакво софийско село, така е сигурно оттам ще е. Проблема е, че не мога да регулирам прецизно температурата в мазето и това може да бъде известен проблем. Все пак, 22 градуса едва ли става вътре, особено зимата.
    Разбира се, юе си ги гледам за себе си, засега. Ако реша, че ми прави кеф, може и да почна сериозно производство.
    Последно редактирано от cveti; 21-11-09, 12:09.
    Александър

  • #2
    До: Отглеждане на гъби в мазе

    Оправи си снимките. Огромни са. Иначе всичко ще бъде затрито.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      До: Отглеждане на гъби в мазе

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Оправи си снимките. Огромни са. Иначе всичко ще бъде затрито.
      Аз пък тъкмо се чудех откъде ми се разтяга монитора
      SUBARU LEGACY 2.2 4WD GX
      0878299791

      Коментар


      • #4
        До: Отглеждане на гъби в мазе

        Хубаво нещо са гъбите.

        Предполагам, че за постигане на правилната температура е достатъчно да топлоизолираш леко стените и да няма пролуки в стените към съседните мазета. В нашето мазе има дупки по ъглите като за дебел котарак или тънко циганче. В общия случай гъбите и компоста отделят топлина, но може да се наложи начално сгряване, докато разберат какво се иска от тях. Това може със всякаква печка и ще е кратко.

        Ако трябва точна регулация, можеш да използваш нещо като термостат за инкубатор, но да работи наобратно - като стане топло да пуска вентилация към навън.

        А какво мислят съседите за половин тон компост в мазето?

        Коментар


        • #5
          До: Отглеждане на гъби в мазе

          Доколкото знам за отглеждане на гъби не е необходима само постоянна температура,но и влажност.Ако предположим,че няма дабра вентилация мазата ще мухляса.Освен това и при отглеждане на гъби помещенията предварително а и текущо се обеззаразяват,защото гъбите са податливи на болести.

          Коментар


          • #6
            До: Отглеждане на гъби в мазе

            без вентилация той и за други работи ще загази. Компостът отделя метан, гъбите - въглероден диоксид. Едното гърми, и двете задушават.

            Коментар


            • #7
              До: Отглеждане на гъби в мазе

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Оправи си снимките. Огромни са. Иначе всичко ще бъде затрито.
              Ще ги оправя, но не мога да си редактирам темата вече. Незнам защо така. Нещо с настройките ми ли има?
              Александър

              Коментар


              • #8
                До: Отглеждане на гъби в мазе

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Хубаво нещо са гъбите.
                А какво мислят съседите за половин тон компост в мазето?
                Всички тези неща за които говорите са сериозни, и част от тях не съм премислил. Затова и питам преди да направя някоя глупост. Най малкото искам да изложа себе си или други хора на пряка опасност. Аз смятах да си отглеждам съвсем малко гъби, може би 2-3 чувала с компост като за начало. Не искам да стоваря половин тон. А и гледах, че има вариант кладницата да се гледа върху дънери от дървета. За отделяните газове - по принцип мазето има едно малко прозорче навън, което с подходящата принудителна вентилация би трябвало да е достатъчно. Вратата може да се замени с метална, аз и без това отдавна си го мисля. За отделяните газове предполагам мога да сложа датчици, но не съм проверявал колко струват в момента. А и ако говорим за промишлено производство, не вярвам мазето да ми е достатъчно голямо.
                Александър

                Коментар


                • #9
                  До: Отглеждане на гъби в мазе

                  Ако желаеш мога да те свържа с мой колега,който произвежда и продава мицел. Намира се в Пловдив и може да те открехне осносно технологоята за неща, дето ние само ще си чешем езиците. Имай предвид,че много от гъбите живеят симбиозно с разни храсти и дървета и за тях мицел няма.
                  Поздрави и успех !

                  Коментар


                  • #10
                    До: Отглеждане на гъби в мазе

                    Да, например Манатарките и трюфелите - тях от векове се мъчат да ги излъжат да растат култивирано. Но още тогава, някакъв благородник се изказал относно трюфелите, че ако може златните накити да се произвеждат по две за лев, няма да са толкова ценни. Иначе кладница, китайски и японски гъби и естествено печурки няма проблем. Ще имам предвид предложението ти като се реша да правя въпросното нещо.
                    Мисля си го по-скоро като хоби, но знаеш ли... Според мен в гъбите има много хляб, и в бъдеще ще бъдат един от основните източници на храна , енергия и какво ли още не. А гореспоменатите видове - особено шиетаке и кладница - имат невероятно въздействие върху здравословното състояние, а и на небцето не се отразяват зле.
                    Александър

                    Коментар


                    • #11
                      До: Отглеждане на гъби в мазе

                      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                      Да, например Манатарките и трюфелите - тях от векове се мъчат да ги излъжат да растат култивирано. Но още тогава, някакъв благородник се изказал относно трюфелите, че ако може златните накити да се произвеждат по две за лев, няма да са толкова ценни. Иначе кладница, китайски и японски гъби и естествено печурки няма проблем. Ще имам предвид предложението ти като се реша да правя въпросното нещо.
                      Мисля си го по-скоро като хоби, но знаеш ли... Според мен в гъбите има много хляб, и в бъдеще ще бъдат един от основните източници на храна , енергия и какво ли още не. А гореспоменатите видове - особено шиетаке и кладница - имат невероятно въздействие върху здравословното състояние, а и на небцето не се отразяват зле.
                      Може би си ме рзбрал неправилно, не те карам да купуваш нещо, информацията ще я получиш по телефона (безплатно ,разбира се). Все пак гъбите си искат няколко условия; температура,влажност,азотни соли и т.н.,които ние няма как да ги знаем.
                      ПП: Много ме боли глава от гъбите и се чудя, дали е от маслото,с което ги пържа,или е от червеното вино,дето ги поливам !?

                      Коментар


                      • #12
                        До: Отглеждане на гъби в мазе

                        Аз за купуване не съм и говорил Хмм за главобола ще да е от виното да знаеш
                        Иначе аз ги обичам печени с малко масло или на супа, може и с ориз на фурна.
                        Опа offtopic, отплеснах се
                        Александър

                        Коментар


                        • #13
                          До: Отглеждане на гъби в мазе

                          Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                          Ще ги оправя, но не мога да си редактирам темата вече. Незнам защо така. Нещо с настройките ми ли има?
                          Намали ги на сървъра, на който си ги качил, и те ще се намалят и тук.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Отглеждане на гъби в мазе

                            Ще е малко трудно - те са качени от Wikipedia. Не мога да ги променям. Много странна работа - защо след някое време не може да си едитвам постовете. И как не го пергледах преди да го пусна...
                            Александър

                            Коментар


                            • #15
                              До: Отглеждане на гъби в мазе

                              Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                              ... Много странна работа - защо след някое време не може да си едитвам постовете....
                              Нарочно е така. Написаното трябва да остава, имаш само малък времеви интервал, в който да си оправиш грешките. Пуснал съм молба към отговорния модератор да го оправи.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X