Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отглеждане на гъби в мазе

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Отглеждане на гъби в мазе

    http://attra.ncat.org/attra-pub/mushroom.html

    http://translate.google.bg/translate...ml&sl=en&tl=bg

    Определено е интересно.Изглежда съм се насочил правилно - тука тези два вида ги дават като за начинаещи.
    Александър

    Коментар


    • #17
      До: Отглеждане на гъби в мазе

      Лаборатория за гъбен мицел Негован. Намира се на 8км. от лъвов мост и на 1км. от мойта къща. Но мисля, че имат само печурки и манатарки. Може да проверя в понеделник и ще пиша.
      Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
      -----------------------------------------------
      Питието определя съзнанието....
      -----------------------------------------------
      0887770735

      Коментар


      • #18
        До: Отглеждане на гъби в мазе

        Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
        http://attra.ncat.org/attra-pub/mushroom.html

        http://translate.google.bg/translate...ml&sl=en&tl=bg

        Определено е интересно.Изглежда съм се насочил правилно - тука тези два вида ги дават като за начинаещи.
        Много интересно занимание си заформяш . Поздравления !
        Когато ще си гледаш първоначално ( като новак) - за проба естествено е да си вземеш заразени торби с мицел или дървени пънове ( пак заразени с мицел) .
        И при двата случая всичко което се иска от теб е лесно изпълнимо .
        1. Там от където купиш подготвения материал ще ти обяснят всичко точка по точка . Различно е за различните видове гъби - за това конкретно за твоя вид ще научиш при покупката .
        2. В повечето случаи от теб се иска само поддържане на ПОСТОЯННА температура и поливане с разтвор ( понякога само вода , но не чешмяна ) . Съотношението "температура-влага" дава или добър добив или болести . Затова наблегни на това съотношение .
        3. За малко количество гъби ( няколко торби или няколко пъна) не са ти нужни датчици за вредни газове . Минимални са и няма да ги отчетеш по никакъв начин . И не са опасни- ако са малко .
        4. Проветрението е задължително .... но в никакъв случай да няма течение .
        И ето за твое успокоение :
        Докато дойде време за реколта ще минат около 30 дни . Още на първите 2-3 дни ще се ориентираш как да поддържаш температурата и влагата подходящи . Или дори ако е подходящо мазето - то само ще поддържа условията .
        В Пловдив ( а сигурно и в София ) има фирми кото се занимават научно с мицел и гъби и усовия за тяхното отглеждане . Потърси !
        Ако дойдеш в Пловдив - ще те заведа и запозная с човек който това му е образованието и професията ( мицела ).
        Успех !
        http://www.agroborsa.com/Plovdiv/Mic...showproduct.do
        От мен- толкова !

        Коментар


        • #19
          От: Отглеждане на гъби в мазе

          Ето тук е дадена цялата технология за производство на мицел
          http://www.youtube.com/watch?v=a-wEP...eature=related

          А ето тук е дадено един вид извличане на спори
          http://www.youtube.com/watch?v=LGfGM...eature=related

          А тук по прост метод за извличане на спори http://www.youtube.com/watch?v=Ua-bA...feature=fvwrel

          Въпросът е да се спазва хигиена, за да не се зарази мицела особено с плесен.

          Коментар


          • #20
            От: Отглеждане на гъби в мазе

            Много ми е чудно,въпреки старата тема,дали вече си опитал,че и мен ме гложди подобна мисъл?

            Коментар


            • #21
              От: Отглеждане на гъби в мазе

              Първоначално публикуван от сашо2 Преглед на мнение
              Много ми е чудно,въпреки старата тема,дали вече си опитал,че и мен ме гложди подобна мисъл?
              Не знам за колегата, но баща ми е пробвал с кладница. Тя е по-непретенциозна гъба

              Първият път беше преди 15-тина години. Бяха 10-тина чувала със слама в една стая на приземния етаж на старата ни къща. Кладница ядохме на корем. От тогава нямам много спомени, но беше сложил няколко луминисцентни лампи за да им осигури светлина.

              За сламата знам, че трябва да е прясна, хубаво жълта и по възможност да се мине през пара за обеззаразяване.

              Вторият опит беше преди три години в къщата на село. Тогава пак взе слама, навлажни я, смеси я с мицел и напълни чували. Но сламата май беше миналогодишна и леко сивееше. В резултат на което, вътре всичко мухляса и нищо не стана.

              За това се ядоса, купи си един труп от кавак. Наряза го и зарази с мицел. Ето и резултата:

              http://www.offroad-bulgaria.com/show...597#post888597

              Гъби имаше три години. После дънерите бяха осмукани яко и станаха леки като перце.

              Та кладницата е най-лесна и не държи чак толкова на температури и влажности.
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • #22
                От: Отглеждане на гъби в мазе

                Здравейте, някой може ли да ми каже откъде може да се купи компост, засят с мицел на печурка или други гъби? При търсене в Гугъл излизат само такива, които продават на едро - искат да купя няколко тона, а на мен ми трябват за домашно отглеждане като хоби.

                Коментар


                • #23
                  От: Отглеждане на гъби в мазе

                  Първоначално публикуван от pamir Преглед на мнение
                  ри търсене в Гугъл излизат само такива, които продават на едро - искат да купя няколко тона, а на мен ми трябват за домашно отглеждане като хоби.
                  напиши в гугъл "гъби в кутия"...

                  Коментар


                  • #24
                    От: Отглеждане на гъби в мазе

                    Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                    напиши в гугъл "гъби в кутия"...
                    Видях този продукт, хубав е като идея, но една кутия струва 15 лв и от нея излиза килограм кладница, който иначе струва 5 лв - не е много изгодно.

                    Коментар


                    • #25
                      Здравейте.
                      Някой знае ли къде изкупуват култивирани гъби ?
                      Става дума за печурка, шийтаке и кладница.
                      Поздрави!

                      Коментар


                      • #26
                        Ще гледам да не повтарям колегите отгоре какво са написали. Моя баща гледаше гъби в маза доста години, преди да се прехвърли на специализиран гъбарник, и става въпрос за култивирана печурка, но схемата е същата.
                        Самите гъби, преди поне отделно се купуваше мицел и отделно компост. Съгласен съм, че на дребно е доста трудно, както лабораториите за компост, така и компостните площадки работят в индустриални количества. В идеалния случай, си намери някой, който комерсиално гледа гъби, да ти продаде няколко чувалчета.
                        За самото гледане, полива се веднъж дневно поне и се проветрява два пъти дневно, постоянна температура, независима от външната е най-важното и обикновено сложно изискване. Като за начало, ако стените пропускат бързо ще имаш проблем със съседите.
                        Другото специално, тия чувалчета се покриват отгоре с някакъф торф/пепелина/сгурия, което оставя следи навсякъде, обикновено извън гъбите.
                        Един цикъл на такова чувалче, е от три до четири месеца. В началото 30 дни преди да изникне нещо, после няколко вълни засилва и отслабва в следващите 60 дни, после още 30 едвам едвам пуска. Накрая се изхвърлят всички чували и сериозно се дезинфекцира, иначе е вероятно следващото поколение да се зарази. Тази дезинфекция е големия проблем с мазите. Преди се правеше със формалин първо, после с димка с амониева силитра, или обратното. Съответно и двете дейности без противогаз са живото застрашаващи. Това беше преди 20 години, в наши дни може и сигурно има модерни препарати. Ако в наши дни хвана, че съсед в мазата пръска с формалин, ще имаме проблем. Навремето никой не е обръщал внимание.
                        И противно на очакваното като израснат гъбите, пънчетата им се режат в основата, а не се късат. Късането разваля цялата здравина, нямам си на идея защо точно, но беше важно правило.
                        Успех и да снимаш реколтата!

                        Коментар


                        • #27
                          Няма как да отглеждаш гъби в мазе на блок.
                          Гъбарник имаш ли идея как мирише?
                          Влизал съм в стар гъбарник и 40 години по-късно вътре продължаваше да мирише на гъби.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X