Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 21

Тема: Отглеждане на гъби в мазе

Място
    София
    Публикации
    2,877
    Точки (при гласуване)
    10

По подразбиране Отглеждане на гъби в мазе

Здравейте, от доста време се чудя какво да правя с мазето, защото само боклуци седят вътре. Тъй като абонатната е до него и наблизо минават тръби, вътре е доста топло. Мисля си да отглеждам гъби. Помещението е около 1,50 широко и 3-4 метра дълго. Идеята ми е да сложа чувалчета

Най-ми се иска да гледам тези два вида - Шиетаке и Кладница, може и черна китайска гъба. Интересно ми е дали някой има практически опит и
    евентуално откъде мога да си набавя необходимите материали. Разбрах, че мицел и компост се продават в някакво софийско село, така е сигурно оттам ще е. Проблема е, че не мога да регулирам прецизно температурата в мазето и това може да бъде известен проблем. Все пак, 22 градуса едва ли става вътре, особено зимата.
    Разбира се, юе си ги гледам за себе си, засега. Ако реша, че ми прави кеф, може и да почна сериозно производство.
    Последно редактиран от cveti ; 21-11-09 в 13:09

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    25,476
    Точки (при гласуване)
    50

По подразбиране До: Отглеждане на гъби в мазе

Оправи си снимките. Огромни са. Иначе всичко ще бъде затрито.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

Място
    Бургас
    Публикации
    285
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на sparkybg Преглед на публикациите
    Аз пък тъкмо се чудех откъде ми се разтяга монитора
    SUBARU LEGACY 2.2 4WD GX
    0878299791

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    32,572
    Точки (при гласуване)
    60

Хубаво нещо са гъбите.

Предполагам, че за постигане на правилната температура е достатъчно да топлоизолираш леко стените и да няма пролуки в стените към съседните мазета. В нашето мазе има дупки по ъглите като за дебел котарак или тънко циганче. В общия случай гъбите и компоста отделят топлина, но може да се наложи начално сгряване, докато разберат какво се иска от тях. Това може със всякаква печка и ще е кратко.

Ако трябва точна регулация, можеш да използваш нещо като термостат за инкубатор, но да работи наобратно - като стане топло да пуска вентилация към навън.

А какво мислят съседите за половин тон компост в мазето?
    Как корабль назовешь - так на нём и напиши

Място
    Добрич
    Публикации
    530
    Точки (при гласуване)
    10

Доколкото знам за отглеждане на гъби не е необходима само постоянна температура,но и влажност.Ако предположим,че няма дабра вентилация мазата ще мухляса.Освен това и при отглеждане на гъби помещенията предварително а и текущо се обеззаразяват,защото гъбите са податливи на болести.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    32,572
    Точки (при гласуване)
    60

без вентилация той и за други работи ще загази. Компостът отделя метан, гъбите - въглероден диоксид. Едното гърми, и двете задушават.

Място
    София
    Публикации
    2,877
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на sparkybg Преглед на публикациите
    Ще ги оправя, но не мога да си редактирам темата вече. Незнам защо така. Нещо с настройките ми ли има?

Място
    София
    Публикации
    2,877
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Хубаво нещо са гъбите.
    А какво мислят съседите за половин тон компост в мазето?
    Всички тези неща за които говорите са сериозни, и част от тях не съм премислил. Затова и питам преди да направя някоя глупост. Най малкото искам да изложа себе си или други хора на пряка опасност. Аз смятах да си отглеждам съвсем малко гъби, може би 2-3 чувала с компост като за начало. Не искам да стоваря половин тон. А и гледах, че има вариант кладницата да се гледа върху дънери от дървета. За отделяните газове - по принцип мазето има едно малко прозорче навън, което с подходящата принудителна вентилация би трябвало да е достатъчно. Вратата може да се замени с метална, аз и без това отдавна си го мисля. За отделяните газове предполагам мога да сложа датчици, но не съм проверявал колко струват в момента. А и ако говорим за промишлено производство, не вярвам мазето да ми е достатъчно голямо.

Място
    Plovdiv
    Публикации
    1,748
    Точки (при гласуване)
    9

Ако желаеш мога да те свържа с мой колега,който произвежда и продава мицел. Намира се в Пловдив и може да те открехне осносно технологоята за неща, дето ние само ще си чешем езиците. Имай предвид,че много от гъбите живеят симбиозно с разни храсти и дървета и за тях мицел няма.
    Поздрави и успех !

Място
    София
    Публикации
    2,877
    Точки (при гласуване)
    10

Да, например Манатарките и трюфелите - тях от векове се мъчат да ги излъжат да растат култивирано. Но още тогава, някакъв благородник се изказал относно трюфелите, че ако може златните накити да се произвеждат по две за лев, няма да са толкова ценни. Иначе кладница, китайски и японски гъби и естествено печурки няма проблем. Ще имам предвид предложението ти като се реша да правя въпросното нещо.
    Мисля си го по-скоро като хоби, но знаеш ли... Според мен в гъбите има много хляб, и в бъдеще ще бъдат един от основните източници на храна , енергия и какво ли още не. А гореспоменатите видове - особено шиетаке и кладница - имат невероятно въздействие върху здравословното състояние, а и на небцето не се отразяват зле.

Място
    Plovdiv
    Публикации
    1,748
    Точки (при гласуване)
    9

Цитат Мнение на axlastro Преглед на публикациите
    Да, например Манатарките и трюфелите - тях от векове се мъчат да ги излъжат да растат култивирано. Но още тогава, някакъв благородник се изказал относно трюфелите, че ако може златните накити да се произвеждат по две за лев, няма да са толкова ценни. Иначе кладница, китайски и японски гъби и естествено печурки няма проблем. Ще имам предвид предложението ти като се реша да правя въпросното нещо.
    Мисля си го по-скоро като хоби, но знаеш ли... Според мен в гъбите има много хляб, и в бъдеще ще бъдат един от основните източници на храна , енергия и какво ли още не. А гореспоменатите видове - особено шиетаке и кладница - имат невероятно въздействие върху здравословното състояние, а и на небцето не се отразяват зле.
    Може би си ме рзбрал неправилно, не те карам да купуваш нещо, информацията ще я получиш по телефона (безплатно ,разбира се). Все пак гъбите си искат няколко условия; температура,влажност,азотни соли и т.н.,които ние няма как да ги знаем.
    ПП: Много ме боли глава от гъбите и се чудя, дали е от маслото,с което ги пържа,или е от червеното вино,дето ги поливам !?

Място
    София
    Публикации
    2,877
    Точки (при гласуване)
    10

Аз за купуване не съм и говорил Хмм за главобола ще да е от виното да знаеш
    Иначе аз ги обичам печени с малко масло или на супа, може и с ориз на фурна.
    Опа offtopic, отплеснах се

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    25,476
    Точки (при гласуване)
    50

Ще ги оправя, но не мога да си редактирам темата вече. Незнам защо така. Нещо с настройките ми ли има?
    Намали ги на сървъра, на който си ги качил, и те ще се намалят и тук.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

Място
    София
    Публикации
    2,877
    Точки (при гласуване)
    10

Ще е малко трудно - те са качени от Wikipedia. Не мога да ги променям. Много странна работа - защо след някое време не може да си едитвам постовете. И как не го пергледах преди да го пусна...

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    32,572
    Точки (при гласуване)
    60

... Много странна работа - защо след някое време не може да си едитвам постовете....
    Нарочно е така. Написаното трябва да остава, имаш само малък времеви интервал, в който да си оправиш грешките. Пуснал съм молба към отговорния модератор да го оправи.

Място
    София
    Публикации
    2,877
    Точки (при гласуване)
    10

Smile До: Отглеждане на гъби в мазе

http://attra.ncat.org/attra-pub/mushroom.html

http://translate.google.bg/translate...ml&sl=en&tl=bg

Определено е интересно.Изглежда съм се насочил правилно - тука тези два вида ги дават като за начинаещи.

Място
    София
    Публикации
    1,427
    Точки (при гласуване)
    13

Лаборатория за гъбен мицел Негован. Намира се на 8км. от лъвов мост и на 1км. от мойта къща. Но мисля, че имат само печурки и манатарки. Може да проверя в понеделник и ще пиша.
    Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
    -----------------------------------------------
    Питието определя съзнанието...:P.
    -----------------------------------------------
    :!: 0887770735

Място
    Пловдив
    Публикации
    3,724
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

http://attra.ncat.org/attra-pub/mushroom.html

http://translate.google.bg/translate...ml&sl=en&tl=bg

Определено е интересно.Изглежда съм се насочил правилно - тука тези два вида ги дават като за начинаещи.
    Много интересно занимание си заформяш . Поздравления !
    Когато ще си гледаш първоначално ( като новак) - за проба естествено е да си вземеш заразени торби с мицел или дървени пънове ( пак заразени с мицел) .
    И при двата случая всичко което се иска от теб е лесно изпълнимо .
    1. Там от където купиш подготвения материал ще ти обяснят всичко точка по точка . Различно е за различните видове гъби - за това конкретно за твоя вид ще научиш при покупката .
    2. В повечето случаи от теб се иска само поддържане на ПОСТОЯННА температура и поливане с разтвор ( понякога само вода , но не чешмяна ) . Съотношението "температура-влага" дава или добър добив или болести . Затова наблегни на това съотношение .
    3. За малко количество гъби ( няколко торби или няколко пъна) не са ти нужни датчици за вредни газове . Минимални са и няма да ги отчетеш по никакъв начин . И не са опасни- ако са малко .
    4. Проветрението е задължително .... но в никакъв случай да няма течение .
    И ето за твое успокоение :
    Докато дойде време за реколта ще минат около 30 дни . Още на първите 2-3 дни ще се ориентираш как да поддържаш температурата и влагата подходящи . Или дори ако е подходящо мазето - то само ще поддържа условията .
    В Пловдив ( а сигурно и в София ) има фирми кото се занимават научно с мицел и гъби и усовия за тяхното отглеждане . Потърси !
    Ако дойдеш в Пловдив - ще те заведа и запозная с човек който това му е образованието и професията ( мицела ).
    Успех !
    http://www.agroborsa.com/Plovdiv/Mic...showproduct.do
    От мен- толкова !

Място
    Манолово СтЗагора Казанлък
    Публикации
    10
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране От: Отглеждане на гъби в мазе

Ето тук е дадена цялата технология за производство на мицел
    http://www.youtube.com/watch?v=a-wEP...eature=related

А ето тук е дадено един вид извличане на спори
    http://www.youtube.com/watch?v=LGfGM...eature=related

А тук по прост метод за извличане на спори http://www.youtube.com/watch?v=Ua-bA...feature=fvwrel

Въпросът е да се спазва хигиена, за да не се зарази мицела особено с плесен.

Публикации
    144
    Точки (при гласуване)
    7

По подразбиране От: Отглеждане на гъби в мазе

Много ми е чудно,въпреки старата тема,дали вече си опитал,че и мен ме гложди подобна мисъл?

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Бъги
    От Дявол Коледа във форум Бъгита и самоделни конструкции на колесни машини
    Отговори: 30
    Последно мнение: 12-09-10, 21:14
  2. Отглеждане на прасета...
    От Volk във форум Агрономия и животновъдство
    Отговори: 62
    Последно мнение: 19-06-10, 19:08
  3. Наводнено мазе
    От Kozzzec във форум Ремонт, майстори и материали
    Отговори: 3
    Последно мнение: 14-11-08, 12:01
  4. Гъби
    От iai-bg във форум Спам, чат дискусии, всичко което не е за останалите форуми!
    Отговори: 36
    Последно мнение: 19-10-08, 19:13
  5. Най-доброто място за отглеждане на коноп
    От Ясен във форум Други медии
    Отговори: 6
    Последно мнение: 29-08-08, 20:57

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •