Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снимане на монитор - въпрос...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Снимане на монитор - въпрос...

    Има едно явление при снимане на монитор с каквото и да било(камера, фотоапарат, GSM) той излиза на черно-бели ленти като зебра. Е това защо става така?
    Според мен има някаква разлика в скоростите(незнам как да ги нарека) на тези машинки, която е недоловима за човешкото око. Тези мои разсъждения правилни ли са и ако ДА може ли да се обясни от някой с нужната терминология??? Ако пък НЕ- кое е вярното?

    Нека измислим едно прилично заглавие на темата!
    о 88 з 417 оо 4 - Стоян

  • #2
    Хващаш развивката на екрана.
    Картинката която гледаш на телевизора не е цяла като в киното или на матричните екрани ами е динамична. Един лъч замита ред по ред целия екран от горе до долу и така 25 или 50 пъти в секунда. Затвора на фотоапарата е бърз, няма мозък да я интегрира, и хваща някакво едно моментно състояние на осветеността на екрана. Това и ти показва. Подробностите от които е направена.

    Коментар


    • #3
      Стефане, знаех си, че ти ще си човека, отговорил пръв
      Аз май съм бил прав
      о 88 з 417 оо 4 - Стоян

      Коментар


      • #4
        Снимай някой плосък TFT монитор, там този проблем не съществъва поради бавно загасващата точка (ако не се лъжа не съм спец като стефан )

        Коментар


        • #5
          Снимай на 1/25 - 1/30 и няма да имаш проблем.

          Коментар


          • #6
            Ако снима високочестотен (50 или 100 херцов) пак ще види развивката. На 1/100 сигурно пък вече яркостта на екрана не стига. Едно време като имаше фоторегистрация на разни екрани, на хубавите уреди имаше даже синхронизация на фотоапарата.

            Коментар


            • #7
              Говорете на български
              Не става въпрос за частен случей(моя апарат- Canon Power Shot A410) ами по принцип. Дори понякога и по телевизията маниторите излизат на "зебра" и стоят някак си по-тъмни от реалното. Тези стойности, които цитирате- 1/25, 1/30 и 1/100 какво са?
              о 88 з 417 оо 4 - Стоян

              Коментар


              • #8
                Скоростта на затвора.
                Филмът стои затворен в кутийка, която се казва камера обскура. Тъмна стаичка ако трябва на нормален латински. Стената срещу него се отваря, светлината пада върху него, стената се затваря. Записана е осветеността на нещо си в някой си момент. Снимка значи. Това е целият фотоапарат.
                За удобство, за да има повторяемост и от технологични съображения времето през което затворът стои отворен и филмът получава светлина е фиксирано на някакви дължини. Например четвърт секунда (1/25), стотна от секундата (1/100), или каквото там е било удобно на конструкторите. Фотоапаратите имат набор от такива фиксирани времена, имат и свободно избираемо време - безкрайност. В този режим затворът стои отворен толкова дълго, колкото дълго държиш натиснат спусъкът.
                Когато снимката е записана за време по-кратко от дължината на някакъв цял бърз процес, тя успява да ти покаже подробност от него, която мозъкът ти иначе не успява да види. Като забавените кадри в киното. Може да избириш скоростта на следване на снимките да е такава, че да съвпадне с нещо от процеса. Тогава може да не виждаш нещо от него ако то ти пречи. Значи раетата на телевизионната картина ще изчезнат от твоя запис ако правиш толкова снимки, с колкото картинки в секунда се сменя изображението на екрана, и началото на всяка твоя снимка съвпада с началото на смяната на картинката на екрана. Това се казва синхронизация.
                Сниманият екран е по-тъмен отколкото го виждаш, защото на снимките е събрана по-малко светлина отколкото той е излъчвал. Нали от целият процес си избрал и записал само моментите, през които затворът е бил отворен.

                Коментар


                • #9
                  Мерси много! Нещата ми се поизясниха Благодаряти!
                  Първия абзац ми беше ясен, но ми се изясни още повече
                  Първоначално публикуван от Стефан
                  ...Значи раетата на телевизионната картина ще изчезнат от твоя запис ако правиш толкова снимки, с колкото картинки в секунда се сменя изображението на екрана, и началото на всяка твоя снимка съвпада с началото на смяната на картинката на екрана. Това се казва синхронизация...
                  Да разбирам ли, че реално без всякакви "напасвания" човек не може да снима монитора без ленти?
                  Първоначално публикуван от sabin
                  Снимай някой плосък TFT монитор, там този проблем не съществъва поради бавно загасващата точка...
                  Това защо е така?

                  Извинявам се ако вече съм досадил
                  о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                  Коментар


                  • #10
                    Пак ти казвам, нямаш проблем да снимаш без ленти.

                    Правиш проби с различни скорости около 1/25 да видиш коя пасва на твоя монитор/телевизор. След което настройваш блендата и ИСО-то, така че да ти пасва на осветеноста. И най-добре да снимаш от статив, че при тия скорости от ръка ще ти е трудно.

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от jimmy
                      Пак ти казвам, нямаш проблем да снимаш без ленти.

                      Правиш проби с различни скорости около 1/25 да видиш коя пасва на твоя монитор/телевизор. След което настройваш блендата и ИСО-то, така че да ти пасва на осветеноста. И най-добре да снимаш от статив, че при тия скорости от ръка ще ти е трудно.
                      Ще има проблем. Не за друго, ами доста от дигиталките просто нямат или имат само ограничени възможности за ръчно управление.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        Ммм ... Биенето на честотите е следващата глава)
                        Ако началата на двата процеса съвпаднат и те са с еднакви честоти нищо няма да мърда и няма да има раета. Ако съвпаднат но не са с еднакви честоти, сниманото ще тръгне да плува. Като телевизор в киното, колелата на колите които се въртят назад и други забавни ефекти. Случайно меже да се получи. Ако е важно за нещо си, от монитора се взема синхроимпулс, и вече той управлява затвора на снимащия прибор. Това е крайно важно за научната фотография да кажем, за регистриране на свръхбързи процеси, за други особени случаи. За прости и неотговорни неща - това дето ти казва Джими. Е, няма да е като да гледаш направо обекта, но ще имаш всичката информация, и то четлива и разбираема.

                        Коментар


                        • #13
                          На мен ми беше интересна теоритичната част на проблема Но практически Чавдар е най-прав (според мен)
                          Първоначално публикуван от V93
                          Ще има проблем. Не за друго, ами доста от дигиталките просто нямат или имат само ограничени възможности за ръчно управление.
                          о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                          Коментар


                          • #14
                            От: Снимане на монитор - въпрос...

                            Здравейте!Фотографията ми е хоби от 1985г/от 4-ти клас/ и още отгова започнах да правя проби как да снимам в цирк,киноекран,ТВ екран."Потроших" доста ленти докато получа някакви задоволителни резултати.Тогава започнах със "Смена-8" преминах на "Зоркий-4" ислед това само със "Зенит-12ХП".Сега като цифров апарат ползвам камерата/ 5МП/ на телефона ми "СЕ К850и".Независимо с каква техника съм правил снимки от ТВ-р/компютърен екран/ и досега ползвам няколко правила при снимане:
                            1.Екрана/ТВ-р или комп-рен/ да е единствения източник на "светлина" в помещението
                            2.Скоростта на затвора д е 1/30 или 1/25 /зависи с каква техника разполагате/
                            3.Приближавате фотоапарата така че екрана да изпълни визъора
                            4.Никога НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ СВЕТКАВИЦА светкавица при този вид снимки
                            За илюстрация какво успявам да постигна,ще пусна снимки направени с телефона ,тъй като не мога да Ви покажа тук тези направени със "Зенита":



                            Надявам се да съм бил поне малко полезен.
                            Лада-2107 , 1.5л, 1989г

                            Коментар


                            • #15
                              От: Снимане на монитор - въпрос...

                              Друга хитротия, при това професионална - син фон. Как можеш да го направиш.
                              Ако монитора или телевизора са само част от интериора, снимаш каквото искаш и на мястото на екранния образ слагаш някаква картинка. Ако трябва да е точното изображение от екрана, правиш склийн шотче и после го монтираш в снимката върху мястото на екранния образ. Няма недоекспониране, няма и черти.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X