Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Окачване +2 инча

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Окачване +2 инча

    Здравейте колеги. Отварям нова тема, защото не видях нещо писано конкретно до сега. Искам тук да обсъдим алтернативите на регулируемото заводско окачване, което както повечето знаят, когато е изживяло живота си е доста скъпо за смяна. Предполагам не всеки може да отдели четири цифрени суми за въпросното +2 инчово окачване, така че ще е по-полезно да се обсъдят по-достъпните марки и модели. Аз лично четейки по чуждестранните форуми, намирам за по-достъпни KYB, Ironman, Desert Fox, ProComp. Естественно не всички правят лифт китове, но и това е тема на разговор какви пружини с какви амове. Може би е добре да се вземат предвид и двете бази - дълга и къса. Все пак различните бази понасят различно едно и също окачване. Моля нека не обсъждаме вариантите с подложки, натягания торсиони и т.н.

  • #2
    До: Окачване +2 инча

    Първоначално публикуван от biogaz Преглед на мнение
    ... Моля нека не обсъждаме вариантите с подложки, натягания торсиони и т.н.
    И откъде ще ти дойдат тия +2" отпред тогава? В "китовете" за отпред има само амортисьори, а те лифт не правят. Дали ще сложиш усилени торсиони или ще си натягаш твоите, зависи само от това дали имаш увеличено тегло отпред - броня, лебедка и т.н. Самото повдигане, така или иначе, се постига от торсионите, което пък от своя страна води до влошаване на геометрията и ходовете.

    Честно казано, за мен начинанието +2" е безсмислица. 32" гуми влизат и без лифт, а за дизеловите мотори това е граничния размер; за 3.0 са тамън, а за 3.5 - спокойно отиваш на 35" и тогава трябват поне +4", плюс сума ти други доработки, вкл. спирачки...
    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

    Коментар


    • #3
      До: Окачване +2 инча

      Естественно, че за отпред само с натягане на торсионите може да се повдигне, имах предвид, че натягане на оригиналните торсиони не бих правил. Едни ХД торсиони по понасят натягането.
      Колкото до гумите, побират се и 33 без лифт. Ако оригиналното окачване е за смяна, не виждам защо да не се сложи +2, разлика в парите ако има, би трябвало да е минимална. По-скоро смятам , че +4 е безмислица, визирайки финансово и трудоемко с какво е свързано. Но всеки си има гледна точка

      Коментар


      • #4
        До: Окачване +2 инча

        Аз разсъждавам така:
        От повдигане има смисъл, само ако то ти позволява да сложиш по-големи гуми, за да си увеличиш минималния просвет - под диференциала отзад и под напречната греда отпред. Технически, цената за това е лимитиране на хода на предните гуми в посока надолу - дори и да отрежеш ограничителните тампони, пак не можеш да постигнеш проектното поведение - равни ходове на носача нагоре и надолу. Може да се постигне ако се правят разни магарии с горните шарнири, но не смятам, че това е надеждно решение.

        Но, както писах и горе, на дизеловите мотори не им харесва да въртят по-големи гуми от 32" или по-маломерни 33" (за 2.5 дори и това е множко, макар че аз съм с пълномерни 32"), а такива влизат и без лифт - тогава за какво да си вдигаш центъра на тежестта и да губиш от страничната стабилност? Защо да си вдигаш ъгъла на полуоските и да си товариш каретата?

        Ако си с 3.5 и не ти дреме много за ламарините - можеш да набуташ и 37" (пример - Станко) - тоя мотор ги върти и пита за още - но тогава +2" не стигат, а и се вкарваш в едни филми със спирачки, карета, кардани... ама пък имаш монстърче

        Финансово:
        Смяната на регулируемото по твърдост окачване с ново такова, барабар с пружините би излязло около 1600-1800 лв (спомням си някакви цени от рода на 300-350 лв. на амортисьор). Ако смениш и торсионите с ХД става 2500.
        Нормално окачване с качествени амове и пружини не би трябвало да е повече от 1000 лв. без торсиони.
        Лифт кит +2" ТМ, без торсиони е към 1350 по последни спомени
        За нови ХД торсиони си спомням нещо като $400 без доставка.

        От изброеното, това което със сигурност не бих направил е да си купя оригинално регулируемо. Но наистина - всеки решава сам за себе си

        Редакция: Длъжен съм да отбележа все пак един съществен плюс на инчовото окачване, а именно значително увеличение на ходовете на задния мост.
        Последно редактирано от stargazer; 12-11-09, 16:39.
        Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

        Коментар


        • #5
          До: Окачване +2 инча

          Ето ви тук едни картинки за размисъл









          Коментар


          • #6
            До: Окачване +2 инча

            Това изглежда интересно
            Макар че не се вижда всичко съвсем добре. Но е едно не много просто за прилагане решение. Предполагам, че е и единично изпълнение, което прави "копирането" му още по-сложно.
            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

            Коментар


            • #7
              До: Окачване +2 инча

              Намерих тези снимки в някакво полско FTP, така че не знам подробности. Обаче не изглежда да е единично изпълнение, детайлите са щанцовани с инструмент, което предполага сериозна серия.

              Коментар


              • #8
                До: Окачване +2 инча

                Относно снимковият материял на Паджеровод не мога да размишлявам защото не сам толкова технически грамотен. Иначе относно +2.5 окачване, има такова барабар с ХД торсиони на ИМ на около 1000лв.

                Коментар


                • #9
                  До: Окачване +2 инча

                  HTML Код:
                  Длъжен съм да отбележа все пак един съществен плюс на инчовото окачване, а именно значително увеличение на ходовете на задния мост.
                  Именно, ако се вкарат 33 гуми без лифт, ще се загуби съвсем така или иначе доста ограничената артикулация на Паджерото, но зависи и кой за какво го ползва. Ако се правят само софт разходки, може и да е ок.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Окачване +2 инча

                    Първоначално публикуван от biogaz Преглед на мнение
                    Иначе относно +2.5 окачване, има такова барабар с ХД торсиони на ИМ на около 1000лв.
                    Сподели къде го има на тази цена! (веднага ще метна 1-2 в кошницата )

                    А що се отнася до
                    ...така или иначе доста ограничената артикулация на Паджерото
                    първо, това важи само за отпред - задния мост си "ходи" доста добре и със стандартно окачване, но наистина инчовото му дава още 10-15 см;

                    и второ - размера на гумите няма никакво, ама никакво отношение към ходовете. Ако имаш предвид, че 33-ките ще опрат при ход нагоре, това означава, че просто не "влизат" без лифт. Влизането се определя от това, гумата да не опира при никаква комбинация от разчекване и завиване. На мен 32-ките не са ми закачали, освен при завой в калобраните отпред - и откакто ги сложих съм без калобрани. От хора карали 33-ки съм чувал, че отзад проблеми няма, но отпред опира в подкалника при макс ход нагоре. Но все пак от гума до гума има голяма разлика - мойте 32-ки са 82см , а съм виждал нова гума със същото обозначение за размер, която няма и 79.
                    Последно редактирано от stargazer; 14-11-09, 09:15.
                    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Окачване +2 инча

                      Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                      ...
                      задния мост си "ходи" доста добре и със стандартно окачване, но наистина инчовото му дава още 10-15 см. ....
                      Колко е хода на стандартния амортесьор и "инчовия"?

                      Коментар


                      • #12
                        До: Окачване +2 инча

                        Ами при вдигане на двуколонен крик, моя заден мост отлепя на около 30см.
                        При Голди, машината на Станко, се отлепи на над 45, но тя е с повече от 2".
                        Това, разбира се, с уговорката, че не е мерено точно, но все пак мойто око е доста тренирано
                        И с втора уговорка, че и мойто окачване отзад не е баш оригинално - пружините ми са от дълга база, а амортисьорите Каяба, но без претенции да са "лифтови".
                        Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Окачване +2 инча

                          Ако тия амове за 2" са по дълги, но със същия ход, няма от къде да дойде по голям ход.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Окачване +2 инча

                            ТМ поне са с по-голям ход. Цифрите мисля, че ги имаше в темата на Голди за Паджерото на Станко (което преди беше негово), ама сега не ми се рови да ги търся.
                            Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Окачване +2 инча

                              Колега сподели довволен ли си от KYB-та. Предполагам като казваш не лифтовани, си сложил стандартна дължина амове, не вози ли доста твърдо така? А относно лифт кит на ИМ аз го гледах тук : http://www.west-coast-4x4.com/, като цена е доста добре, излиза на 1/2 цена от ОМЕ например. Има и още по-ефтин вариант на ProComp за около 800лв пак цял кит. Май и двете са сходни като качество.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X