Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Кесов (kiki45) Преглед на мнение
    Искам да си построя гараж на лозето около 20 кв.м.Парцела е УПИ,само не ми се смейте на невежеството,но няма други постройки.Трябват ли ми разрешителни и прочие...Благодаря предварително.
    Иска се разрешение. Според чл. 137 от ЗУТ, гаража е допълващо застрояване, 5 категория строеж. Без значение дали има други постройки.
    За временните постройки не се иска разрешение за строеж, но са обвързани с други неща за които се иска разрешение чл. 54
    Последно редактирано от vuk varna; 13-08-10, 01:08.
    Николай
    VITARA 1.6, 93 къса кабр
    КИА СПОРТИДЖ 2.0 бен, 2002

    Коментар


    • #92
      От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Някой да обясни процедурата по присъединяване на балкон към стая, ако може. Какви документи, ... ? Балконът не гледа към първостепенната улична мрежа. Благодаря!

      Коментар


      • #93
        От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Много хубава тема сте отворили и поддържате. Ще се възползвам да задам един въпрос, който сериозно ме вълнува. Възможно ли е (или да кажем реалистично ли е) да се надстрои допълнителен етаж на стара кооперация в гр. София. Няма да се прави нова плоча - вдигане на покрива и използване на подпокривното пространство за правене на самостоятелно жилище. Наясно съм, че отговора е много обширен и няма да го получа изцяло тук, но поне да знам от къде да започна. Благодаря предварително!
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #94
          От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
          Много хубава тема сте отворили и поддържате. Ще се възползвам да задам един въпрос, който сериозно ме вълнува. Възможно ли е (или да кажем реалистично ли е) да се надстрои допълнителен етаж на стара кооперация в гр. София. Няма да се прави нова плоча - вдигане на покрива и използване на подпокривното пространство за правене на самостоятелно жилище. Наясно съм, че отговора е много обширен и няма да го получа изцяло тук, но поне да знам от къде да започна. Благодаря предварително!
          Реалистично е разбира се. Нереалистично е 100% от съседите ти да се съгласят. С това се почва, че да не си хвърляш после пари и труд на вятъра.

          Коментар


          • #95
            От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
            Реалистично е разбира се. Нереалистично е 100% от съседите ти да се съгласят. С това се почва, че да не си хвърляш после пари и труд на вятъра.
            Това е ясно. Именно защото мога да "мотивирам" всички съкооператори е идеята за проекта. Въпроса е главно от общинска гледна точка мога ли да разчитам на нормално отношение или ще трябва да платя и чакам повече от колкото за строеж на нова сграда.... Т.е. ако се представи съгласие и проект в общината от какво зависи разрешението? Това, че се вдига височината на сградата дава ли им право да ми откажат без обяснения? Как става узаконяването на новото жилище?
            Technical Rescue Direct - life lies in courage
            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

            Коментар


            • #96
              От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Със съседите всякак ще ти е по-лесно. Те са благодатна почва, ако си добър артист.
              В общината е страшно. Най-добре намери фирма, която ежедневно работи с тях и ги натовари със съответното проучване и изпълнение на казуса. Плати им красиво.
              Ако все пак ти се наложи да вършиш нещо лично, слез на Сточна гара и намери някое по-бяло просяче, примерно куцо и с едно оче. Снимайте се с него на входа на някоя болница с криви усмивки и увехнали букети в ръце. После пред всеки служител в общината вади снимката и казвай,че това е дъщеричката, а теб те чакат, аха аха всеки момент да пукнеш Винаги поддържай лош дъх ! Свали накитите, освен екзотичните. По-старите служителки ги е страх от уроки... Намери си бастун от някъде.
              Познавам много малко българи, които биха ти простили, че можеш да вдигнеш още един етаж на стара кооперация в центъра. Повечето са емигранти...

              Коментар


              • #97
                От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                Това е ясно.....
                По принцип в застроителният план има ограничение за кота корниз, правиш си едно геодезическо заснемане, вижда се дали имаш възможност съгласно действащият план ако не може ли да се измени. По начало архитект трябва да се занимава с това, хубаво е да е някой, който го познават в тази община /настоящ, бивш главен/, но при тях числата са и малко по-високи, а и най-важното е колко желание ще има. Оправиш ли застроителният план, следва издаване на виза и инвестицинен проект.
                Най обичам да ми обясняват как няма да стане!

                Коментар


                • #98
                  От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Колега, не е невъзможно. Всичко си го пише в ЗУТ (чл. 183 или 185, не помня точно). Осен съгласието на съседите, ще ти трябват вероятно и договори в нотариална форма със всеки от тях, тъй като вероятно това, което ще обособяваш като самостоятелен обект, се намира върху обща част от сградата (покривна тераса, покрив). Трябва ти и проект от колега архитект, и проект по част конструктивна. Ще ти трябват и проекти вероятно и по инсталациите и вероятно проект за енергийна ефективност. За общината - това разбиране, че трябва да ти го прави бивш главен архитект и т.н. довежда до космическите хонорари, които въпросните лица искат от вас. Има си закон, има си наредби. Всеки грамотен и що-годе кадърен проектант би могъл да задвижи такъв проект, стига да му се занимава. Разбира се, когато си "свой" нещата са по-леки, така е в нашата бананова република.

                  П.П. В момента в нашия блок строят такова нещо, гледам почти е завършено, но са от другия вход и не ги познавам да ги питам какво са им искали, а и те не са ме питали дали могат да строят, така че няма нищо невъзможно - едва ли на сградата ще и пречат още 100-200 кг. на квадратен метър в повече. Относно устройствените планове - това са обикновени стари ПЗ или ПРЗ, които нямат указана кота корниз (така е било по ЗТСУ), а примерно 9МЖ. Твоят подпокривен етаж е... подпокривен... т.е. не би трябвало да влиза в противоречие с предвижданията на действащия ПРЗ (ПУП). Въоръжи се с търпение, желание и финанси и почвай смело, пожелавам успех.
                  Александър

                  Коментар


                  • #99
                    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Първоначално публикуван от Танасе Преглед на мнение
                    По принцип в застроителният план има ограничение за кота корниз, правиш си едно геодезическо заснемане, вижда се дали имаш възможност съгласно действащият план ако не може ли да се измени. По начало архитект трябва да се занимава с това, хубаво е да е някой, който го познават в тази община /настоящ, бивш главен/, но при тях числата са и малко по-високи, а и най-важното е колко желание ще има. Оправиш ли застроителният план, следва издаване на виза и инвестицинен проект.
                    Колега, това е ако има собствена сграда и иска да надстрои/пристрои. В случая не му трябва геодезия и може би виза. С "Оправянето" на застроителния план има голяма вероятност да не може да се справи и най-именития архитект в света, поради ужасяващо тромавите процедури, да не говорим колко ще струва. Единственото, което трябва да се случи, е да се нанесе промяната в имотния кадастър.
                    Александър

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
                      Някой да обясни процедурата по присъединяване на балкон към стая, ако може. Какви документи, ... ? Балконът не гледа към първостепенната улична мрежа. Благодаря!
                      Никой ли не го е правил това нещо по законния начин ?

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
                        Никой ли не го е правил това нещо по законния начин ?
                        Малко късно видях въпроса, но ще се опитам да помогна. Ето това е записано в ЗУТ:

                        Чл. 147. (1) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
                        ….
                        12. остъкляване на балкони и лоджии, с изключение на разположените към първостепенната улична мрежа;
                        (2) За строежите по ал. 1, т. 1, 3, 5, 7, и 12 се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им.
                        (3) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат за недвижими културни ценности и за обекти в техните граници и охранителни зони.

                        Т.е. за издаване на разрешението за строеж се изисква становище от инж. - конструктор.
                        Дано съм била полезна. Успех!

                        п.п. Сега обърнах внимание, че става въпрос за присъединяване на балкон, а не за остъкляване.
                        Според мен в този случай пак е необходимо становище от инженер - конструктор, защото ще се бута стена или поне част от стена.
                        Чл. 151. ЗУТ - (1) Не се изисква разрешение за строеж за:
                        3. вътрешни преустройства, при които не се:
                        а) засяга конструкцията на сградата;
                        б) извършват дейности, като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата.
                        Последно редактирано от Twilight; 03-12-10, 10:36. Причина: допълнение
                        Когато не знаеш какво да правиш, придай си угрижен вид и върви забързано!

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Първоначално публикуван от Twilight Преглед на мнение
                          Малко късно видях въпроса, но ще се опитам да помогна. Ето това е записано в ЗУТ:

                          Чл. 147. (1) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
                          ….
                          12. остъкляване на балкони и лоджии, с изключение на разположените към първостепенната улична мрежа;
                          (2) За строежите по ал. 1, т. 1, 3, 5, 7, и 12 се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им.
                          (3) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат за недвижими културни ценности и за обекти в техните граници и охранителни зони.


                          Т.е. за издаване на разрешението за строеж се изисква становище от инж. - конструктор.
                          Дано съм била полезна. Успех!
                          Благодаря за отговора, но ме интересува процеса стъпка по стъпка. Едно е какво пише в закона, друго е да се сблъскаш с чиновниците, които го четат както си искат. Знам, че се започва със съгласие от съседите, но целия блок ли или само преките ми съседи, или пък съседите от мойта страна на фасадата? ...и т.н. ?

                          П.П. Аз не остъклявам балкона, а го приобщавам към стая.

                          Коментар


                          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Kozzzec, разбрах, въпреки че малко се заблудих в началото.
                            Значи за приобщаване на балкон към стая. В случай, че става въпрос за апартамент в блок - репение от общото събрание на собствениците и изрично писмено съгласие от всички собственици - непосредствени съседи на обекта /т.е. отгоре, отдолу, отстрани/; становище от инж. - конструктор и вече в общината/района при главния архитект за издаване на разрешение за строеж.
                            Когато не знаеш какво да правиш, придай си угрижен вид и върви забързано!

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              А, точно това ми трябва. Само ми кажи дали си сигурна, че трябва съгласие от непосредствените ми съседи само, а не от всички. Защото, ако тръгна да търся всички става една... Благодаря!

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                Въпрос: Мой познат купува имот на село, който вкл. дворно място и къща в процес на строеж. Има строит. разр. за къщата издадено 1985 г. на името на продавача. Къщата е на кота плоча на 2-ри ет. и за това не е включена в нот. акт т.к. не е завършена в груб стоеж. В общината док-ти за стоежа не са запазени.
                                Новият собственик какво трябва да направи за да дострои и "озакони" сградата?
                                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X