Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от hamilton Преглед на мнение
    Имам един въпрос относно една ситуация:

    Случаят е следния ...............
    През 2006 г. закупих апартамент, находящ се в жилищен блок.о, поради огромно количество натрупани купчини с боклуци, остатъци от строителни материали и разни други ненужни вещи, натрупани през годините.
    Очевидно бе, че не е почиствано и поддържано в продължен

    * В момента, поради създали се взаимоотношения между бившата домоуправителка и новия домоуправител, който твърди че не може да я издири, за да изяснят някои финансови въпроси, в полицията е постъпила жалба срещу нея, съдържанието на която не ми е известно, но доколкото разбрах, едно от нещата, за които я атакуват е, че е извършила несъгласувана реконструкция на таванската си стая.
    Такава жалба срещу мен няма, но ситуацията с реконструкцията на практика касае и мен.

    Гореописаната реконструкция не е съгласувана с ДВСК.
    Какво следва да се направи постфактум при тази ситуация за узаконяване на тази реконструкция?
    Покрива има най-висока точка (кота). При тази реконструкция - променял ли си тази кота ?
    Ако не си променял тази кота - вероятно няма за какво да се тревожиш.
    При всяка постройка е различно и верен отговор за всички сгради няма да чуеш. Конкретно си зависи за твоята сграда,блок, кооперация.
    Често когато правиш такава реконструкция на тавански етаж - изграждане на надзид ДО 1.20 м не се съгласува с общината и не се иска разрешение.
    Вместо да се притесняваш - плати на някой от общината за извънработна консултация и ще разбереш точно в твоя случай как стоят нещата.
    Според мен нямаш основание за притеснения по така описания случай .Дано съм прав ?
    Успех !

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
      Има начин(и), но той не е описан в ЗУТ - там узаконяване на незаконно строителство не съществува като понятие.
      А може ли малко по-подробно да обясните, че освен че не трябва да чета ЗУТ, друго не разбрах.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
        Покрива има най-висока точка (кота). При тази реконструкция - променял ли си тази кота ?
        Моята кота е някъде на около 3 метра под оригиналната на кооперацията

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Първоначално публикуван от G_P_S Преглед на мнение
          [ATTACH=CONFIG]280512[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280496[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280495[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280494[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280498[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280499[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280500[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280501[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280502[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280503[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280504[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280505[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280506[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280507[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280508[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280509[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]280497[/ATTACH]A иска ли някой да се загради с нещо подобно ???
          Има интересни решения,за какви пари става на въпрос,че купих една къща и зида е за подмяна.

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
            А може ли малко по-подробно да обясните, че освен че не трябва да чета ЗУТ, друго не разбрах.
            Имате ли поне копие от документа за разрешението за строеж ? Ще трябва да погледна по-внимателно. В случая е добре, че не е завършена сградата и Ви съветвам да не я пипате, докато не ви издадат разрешение за строеж. Може да заснеме постройката от геодезист и да се възложни на екип от проектанти да ви направи проект. Тънкият момент е как ще се третира постройката, за което ще трябва да се помисли малко. Кога е започнато реално строителството? Имате ли поне някакви копия от проект, армировъчен или кофражен план ?

            Какво ви посъветваха от общината? Дайте повече данни за да може да ви помогне някой.
            Александър

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Първоначално публикуван от hamilton Преглед на мнение
              Имам един въпрос относно една ситуация:

              Случаят е следния:
              През 2006 г. закупих апартамент, находящ се в жилищен блок.
              .....

              * В момента, поради създали се взаимоотношения между бившата домоуправителка и новия домоуправител, който твърди че не може да я издири, за да изяснят някои финансови въпроси, в полицията е постъпила жалба срещу нея, съдържанието на която не ми е известно, но доколкото разбрах, едно от нещата, за които я атакуват е, че е извършила несъгласувана реконструкция на таванската си стая.
              Такава жалба срещу мен няма, но ситуацията с реконструкцията на практика касае и мен.

              Гореописаната реконструкция не е съгласувана с ДНСК.
              Какво следва да се направи постфактум при тази ситуация за узаконяване на тази реконструкция?
              Снимки - ако може преди и след ремонта.
              Александър

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Първоначално публикуван от hamilton Преглед на мнение
                Моята кота е някъде на около 3 метра под оригиналната на кооперацията
                Променал ли си някоя носеща греда, колона,стена ? Ако отговориш с НЕ - тогава:
                Почти сигурно няма да имаш никакви проблеми. Никой няма да се занимава с такава реконструкция (която си описал).
                Но това си е мое мнение .

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Първоначално публикуван от hamilton Преглед на мнение
                  Има интересни решения,за какви пари става на въпрос,че купих една къща и зида е за подмяна.
                  Кол с арматура -33 лева за 1бр. Платно 50см на 2 метра с арматура и арматурна мрежа-34 лв за 1 бр. При произодството на всеки елемент се поставят по 200 гр фибри за бетон. Височината е според броя на панелите но не повече от 4 бр.

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                    Имате ли поне копие от документа за разрешението за строеж ? Ще трябва да погледна по-внимателно. В случая е добре, че не е завършена сградата и Ви съветвам да не я пипате, докато не ви издадат разрешение за строеж. Може да заснеме постройката от геодезист и да се възложни на екип от проектанти да ви направи проект. Тънкият момент е как ще се третира постройката, за което ще трябва да се помисли малко. Кога е започнато реално строителството? Имате ли поне някакви копия от проект, армировъчен или кофражен план ?

                    Какво ви посъветваха от общината? Дайте повече данни за да може да ви помогне някой.
                    Да копието от строителното разрешение е единствената останало нещо. От общината няма запазени никакви планове, но е била по типов проект от соц-а без стоманено бетонни колони и антиземетръсни шайби. Съвета от общината е изцяло нов проект, одобряване и ...все с начале. Но това е бавно и скъпо.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Много хубава тема. Поздравления за автора и водещите.
                      Имам и аз един въпрос: Има ли и къде се помещава някакъв архив на архитектурни и конструктивни планове на сградния фонд? Конкретно става въпрос за сграда от `40-те в София. А ако има, достъпът свободен ли е, възможно ли е запознаване с документацията, получаване на справки и евентуално копия?
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        Много хубава тема. Поздравления за автора и водещите.
                        Имам и аз един въпрос: Има ли и къде се помещава някакъв архив на архитектурни и конструктивни планове на сградния фонд? Конкретно става въпрос за сграда от `40-те в София. А ако има, достъпът свободен ли е, възможно ли е запознаване с документацията, получаване на справки и евентуално копия?
                        През 1996г бяха по общините. Тогава търсих за сграда от 1939г. Намериха ги. Това за Триадица.

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                          Променал ли си някоя носеща греда, колона,стена ? Ако отговориш с НЕ - тогава:
                          Почти сигурно няма да имаш никакви проблеми. Никой няма да се занимава с такава реконструкция (която си описал).
                          Но това си е мое мнение .
                          Мисля че грешиш.
                          Каквато и да било намеса върху фасадите, конструкцията, включително и покрината, се счита за преустройство и съответно трябва да има архитектурно заснемане и становище от проектант или проектанти, чиито части търпят изменение.
                          Всичко това се съгласува в общината.
                          Ако го няма... постфактум не знам как стоят нещата. При всички положения не е добре.
                          Георги Тонев

                          Коментар


                          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Здравей,колега.Имам един имот в регулация е.Къкво трябва да се вземе документално за гараж/хале/.Казаха ми че се ходи със скицата на терена в общината,там гледат кое що,вземат разни таксички.После при проектант -проект на халето и т-н.Възможно ли е да ми кажеш дали съм на прав път, и колко горе долу струва,до преди изработката-документи и т-н.

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              На прав път си. Цената за проекта на част конструктивна идва около 4 евро на квадратен метър за метални конструкции. Питай дали трябва да правиш проект или само становище - ако е гараж само се води допълващо застрояване и може да минеш със становище от конструктор + детайли за изпълнението. Ако е проект - Архитектура+конструкции+електро и евентуално ВиК. Може да ти поискат и други неща. Отиваш в общината и си вадиш виза за проучване и проектиране - на нея трябва да пише какво да и какво не.
                              Колко е голям тоя гараж и какво ще се паркира вътре? Цената е относително нещо при тези неща. Обикаляш, питаш и като намериш подходяща оферта пиши тук да ти кажем дали си уцелил.

                              П.П. Не почвай да строиш без разрешение, защото ще ти излезе солено после като те усетят от общината.
                              Александър

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                За строене без разрешение,няма шанс.
                                За площ м/у 100 -200кв.м
                                Ще е нещо като хале,машини ще има вътре.И гараж за ремонт -коли ,камиони.В общии линии тукашно казано-производствен цех.
                                Тока е около 2бона 20киловата.Водата няма да имам ВиК от общината.А сондажа.С това мисля да го и отоплявам/охлаждам.Но като няма пари,сами си мечтаем.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X