Страница 6 от 20 ПървиПърви ... 234567891016 ... ПоследенПоследен
Резултати 101 до 120 от 388

Тема: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Място
    София
    Публикации
    152
    Точки (при гласуване)
    6

По подразбиране От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Цитат Мнение на Kozzzec Преглед на публикациите
    Никой ли не го е правил това нещо по законния начин ?
    Малко късно видях въпроса, но ще се опитам да помогна. Ето това е записано в ЗУТ:

Чл. 147. (1) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
    ….
    12. остъкляване на балкони и лоджии, с изключение на разположените към първостепенната улична мрежа;
    (2) За строежите по ал. 1, т. 1, 3, 5, 7, и 12 се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им.
    (3) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат за недвижими културни ценности и за обекти в техните граници и охранителни зони.

Т.е. за издаване на разрешението за строеж се изисква становище от инж. - конструктор.
    Дано съм била полезна. Успех!

п.п. Сега обърнах внимание, че става въпрос за присъединяване на балкон, а не за остъкляване.
    Според мен в този случай пак е необходимо становище от инженер - конструктор, защото ще се бута стена или поне част от стена.
    Чл. 151. ЗУТ - (1) Не се изисква разрешение за строеж за:
    3. вътрешни преустройства, при които не се:
    а) засяга конструкцията на сградата;
    б) извършват дейности, като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата.
    Последно редактиран от Twilight ; 03-12-10 в 10:36 Причина: допълнение
    Когато не знаеш какво да правиш, придай си угрижен вид и върви забързано!

Място
    София
    Публикации
    1,328
    Точки (при гласуване)
    9

По подразбиране От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Цитат Мнение на Twilight Преглед на публикациите
    Малко късно видях въпроса, но ще се опитам да помогна. Ето това е записано в ЗУТ:

Чл. 147. (1) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
    ….
    12. остъкляване на балкони и лоджии, с изключение на разположените към първостепенната улична мрежа;
    (2) За строежите по ал. 1, т. 1, 3, 5, 7, и 12 се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им.
    (3) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат за недвижими културни ценности и за обекти в техните граници и охранителни зони.

Т.е. за издаване на разрешението за строеж се изисква становище от инж. - конструктор.
    Дано съм била полезна. Успех!
    Благодаря за отговора, но ме интересува процеса стъпка по стъпка. Едно е какво пише в закона, друго е да се сблъскаш с чиновниците, които го четат както си искат. Знам, че се започва със съгласие от съседите, но целия блок ли или само преките ми съседи, или пък съседите от мойта страна на фасадата? ...и т.н. ?

П.П. Аз не остъклявам балкона, а го приобщавам към стая.

Място
    София
    Публикации
    152
    Точки (при гласуване)
    6

Kozzzec, разбрах, въпреки че малко се заблудих в началото.
    Значи за приобщаване на балкон към стая. В случай, че става въпрос за апартамент в блок - репение от общото събрание на собствениците и изрично писмено съгласие от всички собственици - непосредствени съседи на обекта /т.е. отгоре, отдолу, отстрани/; становище от инж. - конструктор и вече в общината/района при главния архитект за издаване на разрешение за строеж.

Място
    София
    Публикации
    1,328
    Точки (при гласуване)
    9

А, точно това ми трябва. Само ми кажи дали си сигурна, че трябва съгласие от непосредствените ми съседи само, а не от всички. Защото, ако тръгна да търся всички става една... Благодаря!

s_s1 е офлайн
    Светослав Генчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |
    Място
    с. Стража до гр. Търговище
    Публикации
    5,469
    Точки (при гласуване)
    18

Въпрос: Мой познат купува имот на село, който вкл. дворно място и къща в процес на строеж. Има строит. разр. за къщата издадено 1985 г. на името на продавача. Къщата е на кота плоча на 2-ри ет. и за това не е включена в нот. акт т.к. не е завършена в груб стоеж. В общината док-ти за стоежа не са запазени.
    Новият собственик какво трябва да направи за да дострои и "озакони" сградата?
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

"Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    9,891
    Точки (при гласуване)
    19

А, точно това ми трябва. Само ми кажи дали си сигурна, че трябва съгласие от непосредствените ми съседи само, а не от всички. Защото, ако тръгна да търся всички става една... Благодаря!
    Аз бих питал във съответната община. Много е вероятно, да те изгледат учудено, и да ти кажат да не ги занимаваш с дреболии.
    Тел. 0877 517965
    Кия спортидж 2.0 бензин 2003г. Кия Спортидж 2.0 ТДИ 2000г.
    И не забравяйте, че всяко натискане на спирачката, Ви бърка директно в джоба. Карайте предвиждайки.

Място
    София
    Публикации
    152
    Точки (при гласуване)
    6

В случай, че не се завземат общи части, общи помещения и площи, не се изискват подписите на всички собственици.

Място
    София
    Публикации
    152
    Точки (при гласуване)
    6

Цитат Мнение на s_s1 Преглед на публикациите
    Въпрос: Мой познат купува имот на село, който вкл. дворно място и къща в процес на строеж. Има строит. разр. за къщата издадено 1985 г. на името на продавача. Къщата е на кота плоча на 2-ри ет. и за това не е включена в нот. акт т.к. не е завършена в груб стоеж. В общината док-ти за стоежа не са запазени.
    Твоят познат става собственик на сградата, описана в документите за собственост - т.е. на сграда, изпълнена до кота 2-ра плоча. Разрешението за строеж е загубило правно действие, а и след като в общината не съхраняват документи, мисля, че ще трябва да се мине по реда за издаване на ново разрешение.
    А лицето, на чието име е РС не съхранява ли одобрените проекти?

s_s1 е офлайн
    Светослав Генчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |
    Място
    с. Стража до гр. Търговище
    Публикации
    5,469
    Точки (при гласуване)
    18

Твоят познат става собственик на сградата, описана в документите за собственост - т.е. на сграда, изпълнена до кота 2-ра плоча. Разрешението за строеж е загубило правно действие, а и след като в общината не съхраняват документи, мисля, че ще трябва да се мине по реда за издаване на ново разрешение.
    А лицето, на чието име е РС не съхранява ли одобрените проекти?
    Не, няма никакви док-ти у него освен нот. акт и копие от това строит. разрешение.

Това означава ли нов проект, неговото одобрение, ново строит. разр., надзор и т.н.т.?
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

"Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

Място
    София
    Публикации
    1,328
    Точки (при гласуване)
    9

В случай, че не се завземат общи части, общи помещения и площи, не се изискват подписите на всички собственици.
    Ами то оттам идва и объркването ми. Външната част на стените е обща част(фасадата). А аз правя стена с прозорец, т.е. придавам обща част към вече съществуващите общи части. И ми е малко

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    9,891
    Точки (при гласуване)
    19

Ами то оттам идва и объркването ми. Външната част на стените е обща част(фасадата). А аз правя стена peltie 006.jpgс прозорец, т.е. придавам обща част към вече съществуващите общи части. И ми е малко
    Ей това е блpeltie 005.jpgока до нас. Оригинално всичко е с балкони.
    А моята тераса беше покрив. За нея имам конструктивен проект и съгласието на комшиите. Община не съм питал.peltie 007.jpg
    Тел. 0877 517965
    И не забравяйте, че всяко натискане на спирачката, Ви бърка директно в джоба. Карайте предвиждайки.

Място
    София
    Публикации
    152
    Точки (при гласуване)
    6

Не, няма никакви док-ти у него освен нот. акт и копие от това строит. разрешение.

Това означава ли нов проект, неговото одобрение, ново строит. разр., надзор и т.н.т.?
    Мисля че да, след като няма никакви други документи. При евентуално продължаване на строителството, новият собственик няма да разполага с абсол. никакви документи за него, което вече прави строежа незаконен.

Място
    София
    Публикации
    152
    Точки (при гласуване)
    6

Ами то оттам идва и объркването ми. Външната част на стените е обща част(фасадата). А аз правя стена с прозорец, т.е. придавам обща част към вече съществуващите общи части. И ми е малко
    Става въпрос, че ти не завземаш/приобщаваш общи части към твоя собствен имот. Ти правиш промени в своя си имот, с които малко или много променяш общата фасада, затова се иска и съгласието на комшиите.

Място
    София
    Публикации
    152
    Точки (при гласуване)
    6

Цитат Мнение на Пенчо Преглед на публикациите
    Ей това е блока до нас. Оригинално всичко е с балкони. peltie 005.jpg
    А моята тераса беше покрив. За нея имам конструктивен проект и съгласието на комшиите. Община не съм питал.peltie 007.jpg
    Така де. Ама историята познава много случаи, в които някой съсед дава съгласие за нещо, впоследствие си променя мнението и пуска жалба до общината..

Място
    София кв. Борово
    Публикации
    9,891
    Точки (при гласуване)
    19

Така де. Ама историята познава много случаи, в които някой съсед дава съгласие за нещо, впоследствие си променя мнението и пуска жалба до общината..
    А... имам го чернона бяло! Тъкмо и хола отдолу се разшири с едни 6 квадрата.
    Тел. 0877 517965

Място
    София
    Публикации
    1,328
    Точки (при гласуване)
    9

Става въпрос, че ти не завземаш/приобщаваш общи части към твоя собствен имот. Ти правиш промени в своя си имот, с които малко или много променяш общата фасада, затова се иска и съгласието на комшиите.
    Чуденката ми е, че фасадата е на целия блок, пък ти казваш, че трябва съгласие само от преките ми съседи.

Място
    София
    Публикации
    2,816
    Точки (при гласуване)
    10

Чуденката ми е, че фасадата е на целия блок, пък ти казваш, че трябва съгласие само от преките ми съседи.
    Не е зле да отидете в съответната община (районна администрация) и да попитате какви документи Ви изискват. Може и да го оформите като писмено запитване, на което те ще ви отговорят и после може да го публикувате тук ако имате въпроси.
    Александър

Място
    София
    Публикации
    2,816
    Точки (при гласуване)
    10

Има начин(и), но той не е описан в ЗУТ - там узаконяване на незаконно строителство не съществува като понятие.
    Александър

Място
    Sofia
    Публикации
    483
    Точки (при гласуване)
    7

Имам един въпрос относно една ситуация:

Случаят е следния:
    През 2006 г. закупих апартамент, находящ се в жилищен блок.
    Апартаментът се състои от хол и кухня и се намира на последния – трети етаж, а точно над кухнята е разположена моята таванска стая, поради което реших да я конструирам в малка спалня.
    Моята таванска стая и тази на тогавашната домоуправителка се намират една до друга и разположението им е такова, че позволява те да бъдат отделени от останалите тавански стаи на територията на общото таванско помещение.
    Общото таванско помещение беше в окаяно състояние, беше почти необитаемо и трудно проходимо, поради огромно количество натрупани купчини с боклуци, остатъци от строителни материали и разни други ненужни вещи, натрупани през годините.
    Очевидно бе, че не е почиствано и поддържано в продължение на много години и помещенията не се ползват пълноценно, което обясняваше незаинтересоваността на собствениците да участват в реконструиране и хигиенизиране на таванската територия.
    Поради това аз и бившата домоуправителка решихме да изолираме нашите две тавански стаи.
    След устно съгласие на останалите собственици относно ремонта, никой не възрази.
    Отначало извършихме цялостно почистване и изхвърляне на боклуците.
    След това изградихме стена между нашите две тавански стаи и останалите три на територията на общото таванско помещение, като направихме и допълнителен вход. Това не доведе до никакви нарушения на целостта и здравината, както и до неудобства и компромиси за останалите собственици, даже напротив, стана чисто и обитаемо.
    По отношение на моя собствен ремонт извърших следното:
    1. На тавана на кухнята пробих правоъгълен отвор 80/120, през който посредством стълба от кухнята се влиза в таванската стая – т.н. спалня.
    2. Реконструирах таванската стая, като в предната част на покрива я вдигнах с около 1 – 1.30 м.,

Реконструкцията на моята таванска стая и тази на домоуправителката са еднотипни и ги извършвахме едновременно с цел да се получи еднотипна фасада, която е вдигната около 1.30 м. под формата на триъгълник и то само отпред – откъм фасадата, с цел таванската стая да стане малко по – висока, за да бъде използвана като малка спалня.
    Всички работи, свързани с реконструкцията на моята част са извършени за моя сметка. В таванската стая още при закупуването имаше голям теч, поради което със или без реконструкция беше спешно наложителен ремонт и на покрива, което е ангажимент на всички собственици.
    Но поради липса на средства те отказаха да участват в този ремонт, поради което се наложи и него, както и ремонта на комина да извърша за моя сметка, тъй, като течеше именно в моя апартамент и бях потърпевш.

* В момента, поради създали се взаимоотношения между бившата домоуправителка и новия домоуправител, който твърди че не може да я издири, за да изяснят някои финансови въпроси, в полицията е постъпила жалба срещу нея, съдържанието на която не ми е известно, но доколкото разбрах, едно от нещата, за които я атакуват е, че е извършила несъгласувана реконструкция на таванската си стая.
    Такава жалба срещу мен няма, но ситуацията с реконструкцията на практика касае и мен.

Гореописаната реконструкция не е съгласувана с ДВСК.
    Какво следва да се направи постфактум при тази ситуация за узаконяване на тази реконструкция?

Място
    Троян-Пловдив-Лондон
    Публикации
    1,064
    Точки (при гласуване)
    0

Страница 6 от 20 ПървиПърви ... 234567891016 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Узаконяване и одобрение на проекти
    От ves1 във форум Ремонт, майстори и материали
    Отговори: 48
    Последно мнение: 19-02-09, 17:07
  2. Юридически консултации
    От Pretor във форум GPS-и, разработка на карти, средства за ориентиране.
    Отговори: 0
    Последно мнение: 03-04-08, 09:29
  3. узаконяване на пушка
    От c_gul във форум Оръжия за лов и боеприпаси
    Отговори: 17
    Последно мнение: 01-01-08, 12:14
  4. Учим архитектура ...
    От vokel във форум Разкази, случки, хумор, поздравления и игри
    Отговори: 8
    Последно мнение: 10-08-07, 11:50

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми