Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Uho Преглед на мнение
    .....
    Като имам повече яснота ще "докладвам"
    Да "докладвам" как се развивват нещата при мен:
    1. Оказа се, че няма да мога да мина без нови проекти , защото изискванията били много променени, но ще ми използват части от стария план, с обещанието за отбивка от цената.
    2. Успях да извадя удостоверение за степен на завършеност на сградата - там пише, че е завършена в груб строеж до кота 0.00
    3. Вече имам виза за проектиране на дострояване и архитект, който да работи по новия проект.
    4. Според архитекта, понеже имам прокаран ток и вода в парцела със съответните партиди, няма нужда да искам съответните разрешения от ВиК и ЧЕЗ.

    Това е към момента. Като има развитие, ще продължа с "докладите".

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      По т.4 въпреки всичко ще са ти нужни становища от Кожодерните дружества че това наистина е факт. Ще ти струват около 100лв общо.Изисква ги общината!
      Поздрави.
      Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

      А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        EXLIBUR, тези становища кога ще ми трябват - сега или когато къщата е готова(за Акт 16)?
        И колко време отнема издаването им?

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Колега, аз до колкото разбирам си имаш си изграден сутерен и първи етаж с гараж. А в становището е че е завършена на кота 0,00. За мене това е че построката е завършена само до сутерен, а първия етаж е като незаконен. Обаче има една подробност, че ако е започнат строежа и разполагаш със старите документи, всичко е заверено, трябва да са валидни сега.

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Първоначално публикуван от Uho Преглед на мнение
            EXLIBUR, тези становища кога ще ми трябват - сега или когато къщата е готова(за Акт 16)?
            И колко време отнема издаването им?
            сега.Относно времето-ако ме не лъже паметта 15 -30 дни.Спокойно може да тече проектиране в това време.успех в начинанието
            Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
            GSM +359 895 236 182

            А Rhf +

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
              сега.Относно времето-ако ме не лъже паметта 15 -30 дни.Спокойно може да тече проектиране в това време.успех в начинанието
              Колегата ме е изпреварил със верният отговор, действай и успех!!!!
              Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

              А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                Колега, аз до колкото разбирам си имаш си изграден сутерен и първи етаж с гараж. А в становището е че е завършена на кота 0,00. За мене това е че построката е завършена само до сутерен, а първия етаж е като незаконен. Обаче има една подробност, че ако е започнат строежа и разполагаш със старите документи, всичко е заверено, трябва да са валидни сега.
                На къщата е изграден само сутерена и поради тази причина в удостоверението поше, че е завършена на кота 0.00. Също така във визата за проектиране пише, че ми разрешават проектиране за дострояване от кота 0.00. Гаража е съвсем отделна постройка, не е "залепена" за къщата.
                А иначе продавачите ми дадоха всички документи и хубавато е, че навремето всичко са го започнали законно.

                @Alex052 - т.е. трябва да мина през ЧЕЗ и ВиК, да пусна някаква молба и да ги чакам за това становище? Как се нарича това становище - т.е. какво да искам?

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  на теория предварителен договор за присъединяване.На практика във вашият случай-становище да потвърдят ,че мощностите който са отпуснати /предвидени за имота са налични/действителни/ и достатъчни и за бъдещият строеж.След време като узаконявате ще Ви трябват тези документи.Ако имате газификация имаите предвид ,че те са отделна губерния.
                  Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                  GSM +359 895 236 182

                  А Rhf +

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Добър ден, значи аз искам да си узаконя баня и тоалетна 4 квадрата е цялата. Наех си проектантска фирма и ми изготвиха всички документи за узаконяване. Пуснах декларация в общината заедно с проекта и утре трябва да ходя да подпиша някакъв документ и да ги пратят до кмета да определи глобата. Та въпроса ми е колко горе-долу ще излезе тази глоба за 4 квадрата, че като ми казаха от 1000 до 10000лв се втрещих. Ще ви бъда благодарен, ако знае някой и ме ориентира горе-долу да знам.

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      A защо не подходихте по обратният начин? Първо проект,подаване на док. за ремонт и преустройство,строеж, приемане и т.н ............тоест на хартия.И защо преди да предприемете тези похвални стъпки не се консултирахте?

                      А иначе сте в този филм:

                      Накратко:
                      1.Процедурата по узаконяване започва по заявление от собственика до Главния архитект на съответната Община. Крайният срок, до който ще се приемат Заявления за узаконяване е 26.11.2013 г. . В самото заявление следва да се посочи кога точно е извършено незаконното строителство, като се има предвид, че се допуска узаконяване само на сгради, построени до юни 2003 г.
                      2. . След постъпване на заявлението в съответната администрация, длъжностните лица при същата, на основание §127 ал. 4 ЗИД ЗУТ (ДВ, бр. 82 от 2012 г.) съставят Констативен акт за установяване на незаконното строителство.
                      3. След съставянето на акта, собственикът има последващо задължение да изготви и представи пред узаконяващия орган инвестиционен проект – заснемане за узаконяване, който се изготвя от архитект. Този проект представлява архитектурно заснемане (архитектурен проект) на сградата, т.е. изчертава се на хартия застроителното петно, разпределението по етажи, фасадите и други изискуеми реквизити на проекта по ЗУТ. В случай, че от инвестиционния проект - заснемане се установи, че има разминаване между действащия застроителен план и построеното, то се дават предписания за отстраняване на противоречията. На собственика се налага предвидената в Закона санкция (глоба) и след начисляване и плащане на дължимите глоби и такси се издава Акта за узаконяване


                      малко по подробно:
                      <<Издаване на Акт За Узаконяване на Незаконен Строеж по §127, ал.(2) от ПЗР към Закон за Изменение и Допълнение на Закона за Устройство на Територията
                      (ЗИД на ЗУТ)>>
                      1. Правно основание
                      § 184, ал.(1) от ПЗР на ЗУТ и § 127, ал.(2) от ПЗР към Закон за Изменение и Допълнение на Закона за Устройство на Територията (ЗИД на ЗУТ):
                      § 184. (1) Строежи, извършени незаконно до влизане в сила на този закон, могат да бъдат узаконени по искане на собственика, ако са допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби.
                      § 127. (2) Строежи по § 184 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията (ДВ, бр. 65 от 2003 г.), незаявени за узаконяване до влизането в сила на този закон, могат да бъдат узаконени по искане на собственика, ако са били допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно този закон.
                      (3) Производството по узаконяване на строежите по ал. 2 започва по заявление от собственика до органа, който е издал или е следвало да издаде разрешението за строеж, подадено в едногодишен срок от влизането в сила на този закон.
                      (4) В едномесечен срок от постъпване на заявлението длъжностните лица от общинската администрация съставят констативен акт за установяване на незаконното строителство, въз основа на който органът по ал. 3 изисква необходимите документи по чл. 144 и определя срок за представянето им.
                      (5) При непредставяне на необходимите документи в определения срок или когато органът по ал. 3 прецени, че не са налице условията за узаконяване, той издава мотивиран отказ, съобщава го на заинтересуваните лица и уведомява Дирекцията за национален строителен контрол за прилагане на мерките по чл. 225.
                      (6) Строежите се узаконяват на името на собственика на земята, на името на лицето, на което е учредено право на строеж, или на името на лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на специален закон. Ако строежът е изграден от несобственик, отношенията между строителя и собственика се уреждат съгласно изискванията на чл. 72 – 74 от Закона за собствеността.
                      (7) За незаконно извършените строежи в съсобствени недвижими имоти и в етажна собственост, които са допустими за узаконяване и могат да се ползват самостоятелно, актът за узаконяване може да бъде издаден на името на всички съсобственици, съответно собственици в етажната собственост, ако те не са възразили срещу незаконния строеж по време на извършването му. В този случай споровете относно правата върху узаконения строеж се решават по общия исков ред.
                      ( Узаконяването се състои в съгласуване на инвестиционен проект - заснемане за узаконяване, привеждане на строежа в съответствие със съгласувания проект, заплащане на дължимите глоби и такси и издаване на акт за узаконяване. Проектът - заснемане за узаконяване, се изработва в обхват, определен с наредбата по чл. 139, ал. 5.
                      (9) Времето за извършване на незаконния строеж се установява с всички доказателствени средства, допустими по Гражданския процесуален кодекс, включително и с декларации. За вписване на неверни данни в декларациите лицата носят наказателна отговорност.
                      (10) За сроковете за съгласуване на инвестиционни проекти - заснемане за узаконяване, и за издаване на актове за узаконяване, за съобщаването на издадените актове за узаконяване или на отказите да се издадат такива актове, за обжалването им по законосъобразност и за уведомяването на съответните регионални дирекции се прилагат изискванията на глава осма.
                      (11) Актовете за узаконяване заедно с инвестиционните проекти – заснемане за узаконяване, както и отказите по ал. 5 подлежат на обжалване по реда на чл. 216.
                      (12) За незавършените части на строежа се съгласува инвестиционен проект и се издава разрешение за строеж по общия ред.
                      (13) При отчуждаването на строежи по ал. 1 и на узаконени строежи по ал. 2 те се оценяват и за тях се дължи обезщетение на собствениците по общия ред.
                      (14) Производствата по заявленията за узаконяване на строежите по ал. 2 и по § 184, ал. 2 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията (ДВ, бр. 65 от 2003 г.) се приключват в двугодишен срок от влизането в сила на този закон.
                      (15) Строежите по ал. 2, които не са заявени за узаконяване в срок или за които производството по узаконяване е приключило с влязъл в сила отказ за издаване на акт за узаконяване, се премахват по реда на чл. 225.2. Характеристика
                      Предмет на настоящата услуга са реда, условията и предпоставките за издаване на Акт за Узаконяване на Незаконен Строеж за строежи, които са изградени преди 22 юли 2003г.
                      Собствениците на тези строежи следва да ги заявят за узаконяване по съответния ред в Община Горна Оряховица до 26 ноември 2013г.
                      Съгласно разпоредбата на §5, т.38 от ДР на ЗУТ: "Строежи" са надземни, полуподземни, подземни и подводни сгради, постройки, пристройки, надстройки, укрепителни, възстановителни работи, консервация, реставрация и адаптация на недвижими културни ценности, огради, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, благоустройствени и спортни съоръжения, както и техните основни ремонти, реконструкции и преустройства със и без промяна на предназначението.3. Осъществяване на услугата
                      • Компетентен орган:
                      Компетентният орган, издаващ Акт за Узаконяване на Незаконни Сгради е органа, който е издал или е следвало да издаде разрешението за строеж, в случай на законно протичане на инвестиционната инициатива.
                      • Заявител:
                      Заявители на описаната услуга могат да бъдат собствениците на имотите, върху които са построени незаконни строежи, носителите на ограничени вещни права върху тях, според данните от имотния регистър, или от упълномощено от собствениците лице. Заявители могат да бъдат и лицето, на което е учредено право на строеж, и лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на специален закон.
                      • Необходими документи:
                      Заинтересованото лице подава Заявление за узаконяване на незаконен строеж, придружено от:
                      - Документ за собственост на имота (в който има строеж, попадащ под приложимостта на §127, ал.(2) от ПЗР към ЗИД на ЗУТ) или удостоверение за наследници, или документ за отстъпено право на строеж;
                      - Актуална скица на имота;
                      След преглед на гореописаните документи, в определен от длъжностно лице срок, се изисква от заявителя да представи следните документи и проекти за узаконяване, изброени в нормата на чл. 144 от ЗУТ:
                      - Декларация (по образец) за годината на построяване на строежа. За всеки отделен строеж, попадащ под приложимостта на §127, ал.(2) от ПЗР към ЗИД на ЗУТ, е необходимо попълването на отделна декларация;
                      - Три копия от инвестиционен проект – заснемане за узаконяване, разработен в обхват, определен от Наредба № 4 от 21 май 2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти;
                      - Комплексен доклад за съответствие, съставен от регистрирана фирма – консултант, несвързана с проектанта – за обекти от първа и втора категория задължително, а за обекти от по-ниска категория – по желание на възложителя.
                      - Други, в зависимост от спецификата на незаконния строеж.
                      • Вътрешен ход на услугата:
                      Заявлението и необходимият набор от документи се подават в "Центъра за информационно, административно обслужване и други услуги за граждани" (ЦИАОДУГ), след което се насочват към дирекция "Устройство на Територията и Общинска Собственост", където се предават за преглед. Длъжностни лица от този отдел извършва проверка на представените документи и съставят Констативен Акт за Установяване на Незаконно Строителство, въз основа на който Главният Архитект на Община Горна Оряховица изисква от заявителя на услугата да представи необходимите документи и проекти за узаконяване, и определя срок за представянето им.
                      При представяне в срок на документите, се задвижва административно производство, което се състои в съгласуване на инвестиционния проект – заснемане за узаконяване, и заплащане от заявителя (собственика на незаконния строеж) на дължимите глоби и такси. Ако незаконният строеж е допустим по разпоредбите, действали по време на построяването му или по разпоредбите на ЗУТ, се издава Акт за Узаконяване на Незаконен Строеж, който се изпраща в ЦИАОДУГ за получаване от заявителя.
                      При непредставяне на необходимите документи и проекти в срок, или когато незаконният строеж не е допустим по разпоредбите, действали по време на построяването му или по разпоредбите на ЗУТ, следва издаване на мотивиран отказ. Той се съобщава на заинтересуваните лица и на Дирекцията за Национален Строителен Контрол, за предприемане на действия по премахване на стоежа или част от него.
                      • Срок за извършване на услугата:
                      Срокът за преглеждане на Заявление за узаконяване на незаконен строеж и съпътстващите документи е един месец от датата на подаване на документите.
                      Срокът за съгласуване на инвестиционен проект – заснемане за узаконяване, който е съгласуван с Комплексен доклад за съответствие, е 14 (четиринадесет) дни от датата на представянето им.
                      Срокът за издаване на Акт за Узаконяване на Незаконен Строеж е 7 (седем) дни от датата на съгласуване на инвестиционен проект – заснемане за узаконяване и заплащане от заявителя на дължимите глоби за извършване на незаконно строителство.
                      Такса за извършване на услугата: 260.00 лв.
                      • Дължими глоби за незаконно строителство:

                      Глобите се заплащат в размер, посочен в Глава двадесет и трета на ЗУТ, ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание



                      и извадка от глава 23 на ЗУТ от 26.07.13......................

                      (2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г.) Наказва се с глоба от 1000 до 10 000 лв., ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание, лице - участник в строителството, което извършва, разпореди или допусне извършването на незаконен строеж................

                      Та от мен това.Мисля ,че ще минете с глоба от 100-1000 лева и толкова.
                      успех
                      Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                      GSM +359 895 236 182

                      А Rhf +

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Много благодаря за бързия отговор, но иначе нямаше как да мина по първия начин, защото когато купувахме къщата си беше почти построена банята, но нямаше покрив и ние го направихме и я измазхме и и направихме ремонт. Просто ни поставиха пред свършех факт. Едва късно разбрахме, че не е узаконена като отидохме в кадастъра и затова съм тръгнал сега по тези мъки.

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Първоначално публикуван от krasimirem Преглед на мнение
                          Много благодаря за бързия отговор, но иначе нямаше как да мина по първия начин, защото когато купувахме къщата си беше почти построена банята, но нямаше покрив и ние го направихме и я измазхме и и направихме ремонт. Просто ни поставиха пред свършех факт. Едва късно разбрахме, че не е узаконена като отидохме в кадастъра и затова съм тръгнал сега по тези мъки.
                          За тези 4кв. ще ти вземат здравето.
                          Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

                          Коментар


                          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Преди няколко месеца пита в тази теме и спомена че ти си го правил. Сега се установява че е било направено от преди, а ти само си го освежил. Трябвало е да минеш само с удостоверение за търпимост, като намериш 2-ма свидетели и да кажат че е построено в някакъв период. Аз си извадих удостоверение за търпимост на постройки на разгъната площ от 304кв.м, като жилищни са 220кв.м. В тази квадратура влиза и старата постройка от преди поне 100 години, за която нямаме строителни книжа също. Всичко ми излезе около 500лв. След това баба ми да ми го прехвърли на мое име беше цифра, но си заслужаваше да се направи за съответния имот.

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                              Преди няколко месеца пита в тази теме и спомена че ти си го правил. Сега се установява че е било направено от преди, а ти само си го освежил. Трябвало е да минеш само с удостоверение за търпимост, като намериш 2-ма свидетели и да кажат че е построено в някакъв период. Аз си извадих удостоверение за търпимост на постройки на разгъната площ от 304кв.м, като жилищни са 220кв.м. ....
                              Аз също си купих къща с удостверение за търпимост. Построена е преди 2003 година. Нямам никакво намерение да я разширявам или променям. Само ремонти.
                              По-горе четох, че след издадено удостверение за търпимост, не може да се отвори процедура по узаконяване.
                              Така ли е ?
                              Ако не - има ли смисъл да подавам документи за узаконяване ?
                              Защото с търпимост изглежда, че не мога и една беседка в двора да си построя, камо ли гараж.
                              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                Малко е лепкъв и нееднозначен въпросът ви.Най общо казано на прима виста:

                                Удостоверението за търпимост е :

                                Съществуващ строеж, изграден до 07.04.87г. без строителни книжа, но допустим по действащите ПУП, правила и нормативи е търпим строеж. Съгласно §16, ал.1 от ПР на ЗУТ тези строежи не подлежат на премахване и забрана за ползване. Могат да се прехвърлят нотариално след представяне на Удостоверение по § 16, че строжиът е търпим, което се вади от Техническа служба на съответната община. Необходимо е удостоверението да е пълно за да се ползва с доказателствена сила при евентуални административни производства – освен в него да е записано кога е изпълнен строежът, да съдържа и материалноправните изисквания, честроежът е бил допустим по действащите подробни градоустройствени планове, че са спазениправилата и нормативите, действали по време на извършването на строежасъгласно разпоредбите на ЗУТ. Тоест трябва да съдържа удостоверителен текст относно търпимостта на строежа.
                                Ако не са изпълнени условията строежът да е търпим, то той е незаконен и подлежи на бутане, т.е. строежът е незаконен

                                от друга страна:

                                § 16. (1) (Доп. – ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Строежи, изградени до 7 април 1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.
                                (2) Незаконни строежи, започнати в периода 8 април 1987 г. – 30 юни 1998 г., но неузаконени до влизането в сила на този закон, не се премахват, ако са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, и ако са декларирани от собствениците им пред одобряващите органи до 31 декември 1998 г.
                                (3) (В сила от 02.01.2001 г.) Незаконни строежи, започнати след 30 юни 1998 г., но неузаконени до обнародването на този закон, не се премахват, ако са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали за посочения период или съгласно този закон, и ако бъдат декларирани от собствениците им пред одобряващите органи в 6-месечен срок от обнародването на този закон.


                                Но това не трябва да го бъркате с разрешение за ползване.

                                А относно гаража или беседката или друга стопанска сграда/била тя с временен статут или постоянна/ минавате по каналният ред и всичко си е ок.
                                Ако има нужда мога да се разровя още малко.
                                Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                                GSM +359 895 236 182

                                А Rhf +

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X