Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Тук специалисти мисля има.Какъв е точно казуса?Искате да узаконите преустроиство и ремонт без документи?Или сте закупили постройка с незаконно дострояване.Единственният по сериозен проблем би бил кота корниз и то ако сте на калкан с съседа.
    Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
    GSM +359 895 236 182

    А Rhf +

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Няма преустройство и ремонт.Не е достроявано допълнително Така си е построена. Няма съседи на калкан...

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Поздравления за създателя на темата!Имам питане относно монтаж на сглобяема къща или контейнер/един от двата варианта/в парцел в регулация и къща от 1950 година!Питах някакъв архитект в общината и той започна да ми обяснява ,че трябвало да се актуализират/осъвременят/документите на къщата ,за да се даде разрешение за монтаж,който няма нищо общо с къщата/която е една отпървите в квартала/!Просто сверявам нещата и евентуално ще отида на по-горна инстанция,защото нещо ми се струва менте ситуацията!Някой ,ако има мнение и яснота по въпроса- благодаря предварително!
        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Ако къщата ти от 1950-та е незаконна ще трябва да се узакони. В имот с незаконни постройки не може да се строи. Толкова мога да ти кажа предвид оскъдните данни които даваш.
          Александър

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Всичко е законно има резрешение за строеж дата на завършване изобщо всичко което се е изисквало за времето си,но трябвало да минат през актуализация/осъвременяване/ с нови чертежи !Бяха ми казали ,че има някакъв закон за стари жилищни сгради в отлично състояние срещу такса се издават нови документи!
            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Ако имаш разрешение за строеж и книжа, но нямаш удостоверение за въвеждане в експлоатация, ще е най-правилно да се обърнеш към надзорна фирма и да - проектите трябва да се актуализират. Ще трябва да докажеш кога е осветлен строежа, ще трябва да се оформят протоколи и т.н.
              Един приятелски съвет - недей да питаш в Общината за да ти препоръчват надзорна фирма или проектанти.
              Александър

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Така и ще направя май,ще хвана някой фирмаджия да задейства всичко ,ще се излиза от джобовете това е ясно ,но поне няма да се занимавам аз ,че с тая липса на време.Благодъря за съвета!
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Интересува ме дали мога на застроена къща през 2004 година да я узаконя цялата къщата е на площ 115 квадрата, на 2 етажа и втория 115 квадрата
                  а в документите се води 3 стай и сейван с разрешително за строеж в който пише само подмяна на керпича с тухли и вар и се води на един етаж.А в същност е била саборена изцяло и е издигната на същата площ двуетажна сграда с 3 спални 2 хола 2 кухни и 2 бани и 2 тоалетни.Ще имали санкции ако отида да се пробвам да я озаконя понеже ми се налага да я продам иначе нямам проблеми с комшии и така нататак.

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Понеже минах по този път, само че моите имоти са строени преди повече от 20 години от баба ми и дядо ми. Има гратисен период за узаконяване или издаване на удостоверение за търпимост ако сградите са построени до 2001г. Сега варианта е единствено да започнеш все едно изграждаш надстрояването. Само че са доста пари за проектирането, а ако нямаш строителни книжа и за старата част, които да съпровождат преустройството, ще се наложи и за там да извадиш. Не знам дали продажната цена ще може да ти покрие целия бурократичен път, който трябва да извървиш.
                    Аз си извадих само удостоверение за търпимост, таксата в Русе е 100лв+45лв скица от кадастара+25лв скица от общината+2х12лв клетвени декларации на 2-ма свидетели че сградите са строени в съответния период.
                    Ако в общината по някаква причина са унищожени документите за реконструкцията през 2004г, можеш да минеш все едно е построено преди 2001г.
                    Имам 2 гаража близнаци, единия беше на дядо ми, а другия на майка ми. Майка ми нямаше изваден нотариален акт, а на дядо ми беше изряден. Строени са 90-те години. Почнах да оправям документите за гаражите и се оказа че всички строителни книжа не могат да се намерят. Имах аз моите папки, но липсваше разрешение за строеж. На един документ за даване на строителна линия се споменава номера на разрешителното за строеж и датата на издаване. Така ми извади нотариуса нотариалния акт, като цитира разрешението за строеж. Каза ми че общината е длъжна да ги пази и ако иска да провери нещо, да си го търси. В моя случай нямало никакъв провлем.

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Добър вечер. През 2011 година си направих баня на вотрия етаж над входа. Имаше козирка на входа и го удължих и с колони и плоча я дигнах на втория етаж. 4 квадрата е, та искам да я узаконя, за да си нямам проблеми със съседите. Какво трябва да направя какви докуенти ще ми трябват и колко ще струва горе долу. За да знам какво да направя. Моля който знае да ми отговори, ще му бъда много благодарен. Благодаря предварително.

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Не може да се узакони ново строителство. Ако не е снимано и го няма никъде все още, може да се извадят необходимите документи за сега започващо строителство. Ще е пристройка, за което ти трябва всички строителни книжа на сградата, ако няма такива да се направят. С две думи доста средства се хвърлят и не знам дали е оправдано.
                        Другия вариант е да кажеш че е старо строителство с двама свидетели и да си извадиш документи за стар незаконен строеж. Не го препоръчвам, защото си го направил доста във времето и ще е с много лъжлива информация.

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Ясно, лошото е че аз се изпуснах в кадастъра и те ми казаха да ходя в общината да си оправя нещата. И сега ме е страх те да не направят проблем.

                          Коментар


                          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Няма да ти направят никакъв проблем. И мене много ме беше страх докато оправям моите имоти. При мене проблема беше че са постройките и то с голяма площ. Само старата къща където е купена беше сравнително изрядна, но без никакви стрителни документи. В кадастара всичко бяха заснели. Аз много се притесних като видях всички постройки там, но пък беше предимство че не виках вирма да нанася на скицата постройките, че щяха да заминат няколко хиляди за това. После в общината едни мъки, всеки ден ми се обаждаха да занеса някви документи или да ги търся. След почети 3 месеца ми издадоха удостоверение за търпимост. Вече не мога да строя в имота, докато не се съборят всички постройки, но не ми трябва нищо повече. Застрената площ ми е 300кв.м. А едната постройка има и втори етаж от още 90кв.м.

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Благодаря за отговора, при мен нищо не е заснето в кадастара и затова мисля, че няма как да го направя по втория начин, с удостоверение за търпимост. Но ще питам познати в общината дали ще може да го направя.

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                Това че го няма заснето, не означава че не може да стане. Просто трябва да викнеш проектанска фирма и да ти заснеме постройката и да бъде нанесена на скицата. След това се вади скица от кадастара, скица от общината, двама свидетели да заявят кога е строено и до един месец след подаване на заявление, треябва да ти го издат. При нас таксата беше 100лв. Само че в този имот след като се извади удостоверение за търпимост не може да се строи нищо повече преди да бъдат съборени сградите с търпимост. Ако ти са законни другите сгради, но нямат строителни книжа, също не може да се строи друго, преди да се извадят строителни книжа на всички съществуващи сгради.
                                Аз сега имам един имот, където сме 3-ма съсобственици и всеки притежава 1/3. Не може да се дели, заради изискване за минимална площ на всеки дял. Обаче кадастара са отделили една част на единия съсобственик. От общината има два плана ПУП и УПИ. По стария са заедно, а по новия разделени. Искаме от общината документ с които да се каже, кой план да се гледа, но не дават ясно становище. Сега покрай смяната на правителството, има и кадрови промени в общината, никой не се наема да каже ясно становище, понеже едната част остава малка и недостатъчна за самостоятелна. Това се случва от почети година. В началото беше подялба на една обща сграда, и от март тъпчим в общината.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X