Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    От както се помня на село единия двор с комшията всяка година по един два пъти се викаха геодезисти да мерят границата. Понеже нямаме ограда, а той все оспорваше границата и жалби пускаше до общината. Така два пъти не са давали една и съща точка. Може да е с малко преместена, но все се мести. Спора е станал заради започната вила от баща ми и на първа плоча подава жалба че няма необходимото отстояние. Дефакто си имаше. Сега в предния край има над 4м, а в задния край се получиха 2м. Преди години на накараха да махнем козирката в задния край. След това продаде. Преди 3 години новата комшиика влязла и нарязала всичките дървета за огрев. Ние на следващия ден си отиваме и ги виждаме нарязани и на камарки подготвени за прибиране, а комшииката я нямаше. Докато прибирахме дървата 3-ма бяха се запътили да влизат в двора, но като на видяха и си тръгнаха. Подадохме документи за ограда. Доиде геодезист и ни даде точките за оградата. Набихме коловете. След 2 седмици си отиваме да слагаме мрежа, обаче коловете извадени. Пак ги набихме без да слагаме мрежата. Почети половин година не си ходихме. Отидохме и видяхме че е сложила нови колове и опъната мрежа, но където е към улицата е влязла с 2м в нащо място и мрежата минава на около 1,5м от вилата ни. А дефакто трябва да е в предния на 4м, а в задния край на вилата на 2м. Имахме 3 камиона големи камъни. Един ден отидохме и ди насипахме в нащо място между вилата и реалната граница на имота ни. Две седмици по-късно получихме писмо с което да се явим в общината и да покажем документи за строителството с камъните. Тази комшиика взела камъните и ги бутнала в нейното място. От общината на караха да ги местим. Ние отказахме с мотива че сме си ги сложили в нашия имот. След 10-тина дни като си отидохме, камъните наредени пак в нащо място.
    Всичките проблеми са за 2-3м лице, но няма никакво право на претенция.

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Първоначално публикуван от Танасе Преглед на мнение
      Това са лъжи съшити с бели конци, защото освен в селото по инструкция има още 2 копия, та моля не се изказвайте неподготвени относно система, която не познавате в подробности.

      ПП Извинявам се за назидателният тон.

      Планът се обявява за 15 работни дни и всеки трябва да отиде и да провери собствеността си. След като се нанесат корекциите се издава заповед на кмета на общината, която се обявява за още 15 дни и може да се обжалва безплатно чрез окръжен съд. Отделно и в двата закона има по цял раздел според който могат да се поправят непълноти и грешки.

      Както виждате колегата откри темата за да можем да помогнем и да ви спестим напрежение и нерви /когато може/.

      Поздрави!
      Хич. Местният не отговаря на централния, от централния отказват копие. Иде реч за конкретен случай, при това касаещ имот, дето по всички закони не може да е частен.
      П.П. Макар че не пиша активно в темата, даже не я и чета активно, не съм "външен" за материята.
      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Здравейте, Извинявам се ако темата не е за тука. Ако е необходимо я премахнете.
        Хванал съм се да оправям документите на имотите на родителите ми и на баба ми. С имота на баба ми има доста документи и след около 2 седмици ще сме готови да прехвърлим при нотариус имота чрез дарение. Баща ми и майка ми имат построен гараж без да имат нотариален акт. И понеже има малко отклонение от строителните книжа не са ходили да вадят акт 14, 15 или 16. Говорих с нотариуса и каза да извадя скица, данъчна оценка и разрешението за строеж и ще издаде нотариален акт. Днеска отидохме при него и каза че ще ни струва 280лв. Данъчната оценка на гаража е 5600лв. Струва ми се малко висока цената, но като се има предвид че се съгласи да го оправи след толкова много години ще го оправим при него. Обаче за имота на баба ми, данъчната оценка е 100 000лв. Ако ида при нотариуса ще ми вземе сигурно към 5000лв. Четох че адвокат ако изготвя нотариалния акт и нотариуса само да го завери ще ми излезе много по-евтино.
        Някой може ли да ми разясни как стоят нещата с нотариалните актове и как да постъпя за да не ме оберат че парите са кът?
        Имам около 7000лв с които си мислех да оправя документите и да си оправя малко единия етаж където да се настаня да живея, но ако е толкова скъпо прехвърлянето се чудя как ще го оправя.

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Колеги - нещо много важно! Според последните промени в ЗУТ се удължава срока за узаконяването на постройки, които не са били узаконени до влизането в сила на ЗУТ през 2001 година, но същевременно отговарят на нормативните изисквания според действащите нормативи по време на построяването им. Узаконяването на практика представлява заснемане на съществуващото положение и изготвяне на проектна документация. Заявления за узаконяване се приемат до 1 година от влизане в сила на новия ЗУТ, т.е.
          Александър

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
            Колеги - нещо много важно! Според последните промени в ЗУТ се удължава срока за узаконяването на постройки, които не са били узаконени до влизането в сила на ЗУТ през 2001 година, но същевременно отговарят на нормативните изисквания според действащите нормативи по време на построяването им. Узаконяването на практика представлява заснемане на съществуващото положение и изготвяне на проектна документация. Заявления за узаконяване се приемат до 1 година от влизане в сила на новия ЗУТ, т.е.
            Узаконяването излиза доста скъпо начинание. Аз имах също много незаконни постройки строени от дядо ми. Сега имота се води на баба ми. Така почнах малко по-малко и понеже имота е доста голям и доста постройки има реших само да си извадя търпимост с което може да се ползват постройките в съществуващ вид без никакви документи. Така и получих този документ. Всичко ми излезе около 300лв. Постройките са 2 гаража, къщата е разширена с 40кв.м на първия етаж и изцяло без документи построен втори етаж. Построена лятна кухня, складови помещения и помещения за животни. Ако исках да ми извадят всички документи ми казаха че ще струва детина хиляди лева, а аз буквално ги нямам.

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Хахахаха! Е, то бива, бива, ама...
              Селските "инвестиционни намерения" реализирани единствено с роднински юруш не бива да будят съчувствие, ами дори напротив.
              Жертвоприношенията на агнета на всяка "плоча", не покриват строителните нормативи и този пропуск следва да бъде санкциониран.

              П.П.
              Това че е скъпо начинанието само би трябвало да те радва. Аз лично съм на мнение че узаконяване не би трябвало да е възможно изобщо.
              Последно редактирано от VECTOR; 13-02-13, 11:49.
              Георги Тонев

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Ами аз вече се оправих с имота, така че да му мислят тези който имат имоти без документи. Относно строителните нормативи доста и от имотите притежаващи документи не отговарят на изискванията, но никой не ги кара да бъдат събаряни. Евентуално ако се въведе някакъв срок на експлоатация на сградите и да бъдат премахвани след като изтече и по новите стандарти не отговарят. Само така ще се изчисти от такива постройки. На село имаме къща строена от прабаба ми и пра дядо ми. За нея няма никакви строителни документи. РЗП е над 200кв.м. и отделно сайватн към 150кв.м. Имаме документ за собственост от 58 година в който е писано че се притежава къща и сайвант. Но нито брой на стаите, нито какви са, нито колко е застроената площ е описано в него. По тогавашната нормативна уредба е било допустимо това и до ден днешен си е всичко наред. Мястото е било ливада и понеже са нямали къде да живеят са си решили да строят. Никой не им е казал нищо, нито са искали документи. Па сега и за един външен кенеф искат документ да имаш.

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
                  Хахахаха! Е, то бива, бива, ама...
                  Селските "инвестиционни намерения" реализирани единствено с роднински юруш не бива да будят съчувствие, ами дори напротив.
                  Жертвоприношенията на агнета на всяка "плоча", не покриват строителните нормативи и този пропуск следва да бъде санкциониран.
                  П.П.
                  Това че е скъпо начинанието само би трябвало да те радва. Аз лично съм на мнение че узаконяване не би трябвало да е възможно изобщо.
                  Тук нещо не разбирам... Миналото лято бях в района на Стражица. В едно от селата видях Обществен дом, строен с "документи", но с напукана от земетресението стомано-бетонова носеща конструкция, а до него непокътната 2-етажна къща от непечени тухли със стоманобетонови пояси, без колони. Явно, документацията е била твърде слаба, в сравнение с махленския майсторлък.
                  По български обичай, май пак някой иска да "яде без да е сял жито"...
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    И аз видях един дето завърши медицина с четене в интернет и после си пломбира сам зъба...
                    Какво да кажа повече?
                    А, по повод нелепите ти съмнения че строителните инженери са ненужни кръвопийци, които не ги разбират нещата повече от селския майстор... вбесяват ме, но ще замълча.

                    П.П.
                    Като отида на някой на гости в панелен блок и видя едни арки, едни къртени шайби и всякакви безумици на самодейния "дизайнер" и страх ме хваща. Тях също ги съветват народни специалисти.
                    Георги Тонев

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
                      И аз видях един дето завърши медицина с четене в интернет и после си пломбира сам зъба...
                      Какво да кажа повече?
                      А, по повод нелепите ти съмнения че строителните инженери са ненужни кръвопийци, които не ги разбират нещата повече от селския майстор... вбесяват ме, но ще замълча.

                      П.П.
                      Като отида на някой на гости в панелен блок и видя едни арки, едни къртени шайби и всякакви безумици на самодейния "дизайнер" и страх ме хваща. Тях също ги съветват народни специалисти.
                      Мда, принципът е - "Един познат на прадядо ми внук му има чичо дето гледал племеника си, че разказва как приятеля на тъща му го напра'ил така и значи може."

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение

                        П.П.
                        Като отида на някой на гости в панелен блок и видя едни арки, едни къртени шайби и всякакви безумици на самодейния "дизайнер" и страх ме хваща. Тях също ги съветват народни специалисти.
                        Еми, продължавай да строиш панелни блокове, щом са ти голяма гордост !

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Сега седни малко и поумувай защо точно съм дал примера с панелните блокове.

                          П.П.
                          Аз не строя нищо.
                          Последно редактирано от VECTOR; 14-02-13, 22:57.
                          Георги Тонев

                          Коментар


                          • Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
                            Сега седни малко и поумувай защо точно съм дал примера с панелните блокове.

                            П.П.
                            Аз не строя нищо.
                            Не се ядосвай за глупости. И да се мъчиш да обясняваш - все тая. Андрешковска му работа.
                            Александър

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                              Не се ядосвай за глупости. И да се мъчиш да обясняваш - все тая. Андрешковска му работа.
                              Мойте Деди са биле хайдути.Много по лощи от Андрешко !
                              Не са оставяли каруцата в калта а са я палили !

                              П.П. А иначе си правете седянката и си хвалете и величайте професиите.

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                И аз съм подобен потомък,та именно заради това вече 2ра година отлагам монтаж на жилищен контейнер в двора си до къщата-заради таксите,това си е издевателство ,грешни пари за интервенция в лична частна собственост+ това не е строителство ,а монтаж-поставяне на нещо готово и мобилно,тия срам немат,но времето ме притиска и май ще трябва да се действа и се чудя дали да не действам като дедите си от Балкана ,на своя глава!Някакви идеи?
                                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X