Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко Въпроса за Изпарител

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Няколко Въпроса за Изпарител

    Здравейте,
    бих искал да Ви попитам, дали е възможно изпарител да се прецака от прегряване?
    Също искам да Ви помоля, ако някой има принципна схема на работа на изпарител, да я постне.
    Не ми е много ясно, дали изпарителите имат някаква възможност за регулировка за капазитета на подаваната газ към двигателя.
    Има две болчета на моя, който е LOVATO RGE 92:
    -едното поставено на лицето на изпарителя и регулира ниските обороти/така мисля аз може и да греша, ако е така моля Ви ме поправете /
    -и едно като за права отвертка което на входа на газта веднага след ел. клапан на изпарителят. Имали някой, който може дами каже за какво е това?
    Благодаря предварително за отговорите Ви!

  • #2
    До: Няколко Въпроса за Изпарител

    Ето и един метод.

    РЕГУЛИРОВКА НА РЕДУКТОР ЗА КАРБУРАТОРНИ АВТОМОБИЛИ

    Регулировка на електронен редуктор.

    На електронният редуктор-изпарител (за краткост редуктор) има две основни регулировки:

    - налягане във втората степен ( ще я наречем чувствителност - което е по-близо до истината);

    - количеството газ, което минава през канала за празен ход ( ПрХ ).

    Необходимо е ДВГ да се запали на бензин и да се подгрее до работна температура, като оборотите на празен ход се установярат на 950-1000об/мин. Изключва се подаването и се изразходва бензина.

    Изходно положение на регулировките:
    - дозатора ( ДОЗ ) се отвива максимално ( ако дозатора е двусекционен с отделни регулеровки за двете камери, то първа камера ( ДОЗ-1 ) се отваря на МАХ, втора (ДОЗ-2 ) се затваря до край);
    - винта за празен ход ( ВПрХ ) се затваря до край, след което се отвива на 5 оборота;
    - винта за чувствителността ( ВЧу ) се поставя в средно положение.

    Забележка на преводача

    ДОЗ - дозатор, намира се на маркуча м-у редуктора и ДВГ. При тройници с два винта ДОЗ-1 - за първа камера, ДОЗ-2 - за втора камера;
    ВЧу - винт регулиращ чувствителността - намира се на редуктора и е малък - за отверка или шестогран;
    ВПрХ - винт регулиращ празния ход на ДВГ - намира се на редуктора и е голям - удобен за въртене на ръка.

    В някои редуктори ВЧу няма, то е обединено с ВПрХ !

    Наствойка на празния ход

    Запалвате ДВГ на газ и с помоща на смукача установявате 1700 - 2000 об/мин.(При автомобили с автоматичен смукач ви е нужен помощник, който да подава газ от педал !) Сега с няколко стъпки, помалко намалявате смукача и въртейки ВПрХ намирате МАХ на оборотите на празен ход. Повтаряте тази настройка, докато смукача не бъде прибран напълно, а ДВГ работи стабилно на празен ход.
    Чрез ВПрХ намирате МАХ обороти на пр.ход. Полека завивате ВЧу, ако оборотите се променят, корегирайте с ВПрХ на МАХ. Ако не се получава, завийте ВЧу с два оборота и повторете процедурата отначало.
    В крайна сметка ВЧу е почти завит, двигателят работи на МАХ на пр.ход - 1100-1200 об/мин.
    Завивайки ВПрХ намалявате оборотите под нормалните, след което отвивайки го установявате 950-1000об/мин.

    Настройка на чувствителността на редуктора

    Полека отвивате ВЧу докато не започне да влияе на оборотите на ДВГ на пр.ход, след което го завивате 0.75-1.5 оборота. Пробвате да форсирате, ДВГ трябва да откликва пъргаво на педала.

    Настойка на дозатора

    Установявате 3000-3500 об/мин на ДВГ ( с помоща на помощник, но не чрез смукача ) и завивате винта на дозатора ( ДОЗ ) дотогава, докато не намерите праг на изменение на оборотите. Врътнете винта ( ДОЗ ) напред-назад за да се убедите, че сте намерили прага, след което го отвийте с 0-5 - 0.75 об.
    Ако дозатора е двусекционен, с отделна регулировка на камерите, то гореописаното се отнася за винта на първа камера ( ДОЗ-1 ), а винта на втора ( ДОЗ-2 ) го оставете на 25-30% от първия.
    Ако вашият редуктор, има регулировка на налягането в първа степен то загасете ДВГ и спрете притока на газ. Към първа степен включете манометър със скала 1,5 кгс/см2, пуснете газта, запалете ДВГ и на празен ход настройте налягането в първа степен на 0,38-0,42кгс/см2.
    След това повторете регулировките на празен ход и чувствителност. Тази процедура е газоопасна и ако не сте уверени в качеството на връзките, по-добре се обърнете към сервиз.

    Заключителна регулировка

    Провежда се на няколко стъпки. Последователно
    - рязко настъпвате педала на газта
    - завивате ВЧу през 0,25 об ,
    докато не почувствате пробив при набирането на обороти. Отвивате ВЧу с 0,5 об.
    Тази операция е по-добре да се извърши не на слух, а чрез потегляне на автомобила от място с малко газ.
    След това повторете процедурата по настройка на дозатора.

    Настройка на вакумен редуктор

    Има два вида вакумни редуктори - с разделна регулировка на ВЧу и ВПрХ и с обединена - имат само ВПрХ.
    Регулировката на редуктор с разделна регулировка е същата като при електронните редуктори.

    Настройка на вакуумен редуктор с обединена регулировка.

    Запалвате ДВГ на газ и с помоща на смукача установявате 1700 - 2000 об/мин.(При автомобили с автоматичен смукач ви е нужен помощник, който да подава газ от педал !) Сега с няколко стъпки, помалко намалявате смукача и въртейки ВПрХ намирате МАХ на оборотите на празен ход. Повтаряте тази настройка, докато смукача не бъде прибран напълно, а ДВГ работи стабилно на празен ход.
    Чрез ВПрХ намирате МАХ обороти на пр.ход.
    Завивайки ВПрХ намалявате оборотите под нормалните, след което отвивайки го установявате 950-1000об/мин.

    Заключителна процедура - настойка на дозатора

    Установявате 3000-3500 об/мин на ДВГ ( с помоща на помощник, но не чрез смукача ) и завивате винта на дозатора ( ДОЗ ) дотогава, докато не намерите праг на изменение на оборотите. Врътнете винта ( ДОЗ ) напред-назад за да се убедите, че сте намерили прага, след което го отвийте с 0-5 - 0.75 об.
    Ако дозатора е двусекционен, с отделна регулировка на камерите, то гореописаното се отнася за винта на първа камера ( ДОЗ-1 ), а винта на втора ( ДОЗ-2 ) го оставете на 25-30% от първия.
    Дорегулирайте празният ход и настройката е готова.
    "Винаги правя това, което не мога, за да мога да се науча да го правя. "о8894оЗ81З

    Коментар


    • #3
      До: Няколко Въпроса за Изпарител

      Благодаря колега за изчерпателният отговор!
      Искам да те попитам само още нещо, за да си го изясня напълно.
      Винта за чувствителноста когато го завивам , какво става?
      От него ли зависи количеството газ на високи обороти?
      При мен на отворен до край дозатор газ във високите няма достаъчно.
      Иначе колата пали нормално на газ има много добри и стабилни обороти, но след 3-4хил оборота я няма никаква!
      Само едно бучене от отвореният до край двигател.

      Коментар


      • #4
        До: Няколко Въпроса за Изпарител

        А, добре дошъл в газовите уредби. Във високи режими може да не достига газ, но може и да не е удачен ъгълът на запалване. Без аванс-процесор трудно ще го докараш да е добре и в ниски, и във високи.

        Винтът за чувствителност влияе на всички режими, но с него се гласи само празния ход. Ако имаш само един винт на дозатора и само една дроселова клапа - лоша работа, няма как да направиш мощностно обогатяване. За да потръгнат нещата, ще ползваш газо-инжекционна уредба.

        Изпарител много трудно може да се прегрее - той се отоплява с вода, а тя много над 100 градуса няма да му донесе, колкото и да прегрееш двигателя.

        Коментар


        • #5
          До: Няколко Въпроса за Изпарител

          ами определено ми трябва аванс процесор защото колата е астра Ф 1.6 ми и няма делко!
          Но си мисля, 1е все пак има проблем с изпарителят.
          На един доста дълъг баир, с ремарке с 4 мотора взех да изпреварвам някакъв руски тир, ама гада от вътре кат зададе една газ и пердаши нагоре с 110км/ч. не ме пуска и колата пълна газ 6000об. почна малко да загрява и стигна 110градуса и веднага след това едно дълго спускане, температурата си падна нормално и след краят на пускането подавам газ, колата не върви, обърнах на бензин няма проблеми.
          Викам си газта е свършила, стигнахме до пистата покарахме и преди да тръгнем на обратно, погледнах има газ, врътнах я запали и работи на ниски, понечих да тръгна ама неще !!!
          На място не може да дигне над 4500об. а на пълна газ повече от 4000об/мин.
          Помислих си, че се запушил клапана с филтърчето, но не беше газ има колата невърви!
          Що е то?

          Коментар


          • #6
            До: Няколко Въпроса за Изпарител

            а сега де - какво ли се е прецакало? Теорията, че изпарителят е прегрял не ми се вижда хубава. По-скоро е позамръзнал в този режим. Я първо му източи кондензата, после пак ще го мислим.

            Коментар


            • #7
              До: Няколко Въпроса за Изпарител

              обещавам да го направя веднага, но както пролича от постовете ми, съм сигурен, че е проличало колко съм грамотем по отношение на газовите уредби, с други думи моля кажете ми от къде!

              Коментар


              • #8
                До: Няколко Въпроса за Изпарител

                В най-долната част на изпарителя има една пробка, която се развива с ръка. На загрял и угасен двигател, на открито че мирише.

                Абе, да не се е сгънал от жегата някой маркуч откъм изпарителя? На мен ми се случи лятото - двигателят не прегря, но около него е било по-горещо от обикновено и една плавна крива стана рязка сгъвка.

                Коментар


                • #9
                  До: Няколко Въпроса за Изпарител

                  най-отдолу има едно пластмасово болче, което е доста стегнато сигурно е то?!?
                  Не няма никакви промени по маркучите!
                  Но и преди инцидента, колата нямаше сила след 3-3500об.
                  много мудна и слаба, имал съм и други коли с газово, даже и една 150кс астра, на която развиех дозатора и разхода ставаше над 20л/100км вървеше повече от на бензин!
                  А на тази уж я взех за икономия а тя ми бичи с 13/100 във Варна, а и не върви!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Няколко Въпроса за Изпарител

                    Първоначално публикуван от tinchomtv Преглед на мнение
                    най-отдолу има едно пластмасово болче, което е доста стегнато сигурно е то?!?
                    то ще да е. Ако оттам изтекат няколко капки - значи не е това. Ако изтече повече - може и да потръгнат нещата.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Няколко Въпроса за Изпарител

                      Утре ще пиша дали е имало резултат.
                      Благодаря ви от сърце!!!
                      Ако има някой схема ще съм му много благодарен, ако я постне!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Няколко Въпроса за Изпарител

                        стига бе, схема - разглобяваш и ще видиш. Ама си купи ремонтен комплект предварително, че да използваш случая.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Няколко Въпроса за Изпарител

                          Пробвай при запален двигател да задържиш около 3000оборота и развивай или завивай леко крана на тройника за газта докато получиш най високите обороти.Огледай дали двигателя не смуче от някъде повече въздух.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Няколко Въпроса за Изпарител

                            Понеже темата е за изпарител, да питам и аз нещо.

                            Някой ако има описание на сопотски(мисля, че е такъв) изпарител "АГУ 60" моля да се обади. Имам един такъв, но тези дни все се прибирам по късните часове и не мога да стигна до АГУ-сервиз. Изпарителя има ел. клапан в центъра на предния капак, отзад до монтажния жлеб има малък щуцер и до него "врътка", а отстрани по дъгата на корпуса има завит един издатък(оприличавам го на брадавица), който няма отвор, но е уплътнен с О-пръстен. Някой знаещ да ме светне кое за какво е, че докато се наканя да стигна до сервиз, ще ми мине мерака да се занимавам с АГУ. Въпросният изпарител е свален от ГАЗКАТА на баща ми за да я ремонтират, а аз реших да я подкарам отново на ГАЗ след ремонта.
                            Благодаря предварително.

                            П.П. Ако има нужда от снимки, утре ще пусна, че досега не съм му правил.
                            Приятели не се печелят - губят се завинаги.
                            УМЪТ НЕ Е ЗА ВСЕКИ
                            Времето е ценно, само ако не бързаш.
                            0889623098

                            Коментар


                            • #15
                              До: Няколко Въпроса за Изпарител

                              брадавицата е за източване на кондензат, ел. клапанът е пусков обогатител, малкия щутцер е за вакуум от колекторите (изпарителят е с вакуумно задействане), а врътката вероятно е за празния ход. Лично аз не съм се занимавал с такива, но добро за тях не съм чувал.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X