Обява

Свий
Няма добавени обяви.

как се закалява стомана ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • как се закалява стомана ?

    сатава въпрос за задната ос на колело
    постоянно се креве и искам да пробвам да я закаля
    как да стане?
    от един приятел знам че ес нагрява докато стане червена и се топи
    в двигателно масло
    пробвах така ама ефект няма
    кажете как да се справя с проблема

  • #2
    До: как се закалява стомана ?

    Термообработката на стоманите си е цял един клон от металознанието.
    Не става просто така-зачервяваш и топиш.
    Така циганите-ковачи правят секачи...
    На първо място за неуспеха ти е причината, че оста на колелото ти е от нисковъглеродна стомана. Която както и да я зачервяваш и топиш няма да я закалиш.
    На второ място е това, че даже и да е с подходящ химичен състав-пак не е само до зачервяване и топене. Трябва да се загрее до точно определена температура, да се задържи известно време така, и да се охлади рязко С потапяне в различни течности.
    Но всичко си зависи от това каква е стоманата, и какво искаш да постигнеш. Ако се закали става крешка, и ще се счупи вместо да се изкриви. За целта след закаляването се прави нормализация-загрява се отново, този път до по-ниска температура, и обикновено се оставя да изстине бавно-заедно с пещта.

    И това е само една малка част от всичката наука по термообработката, и детайлите подложени на нея.
    Имай предвид, че металознанието е една от най-древните науки с практическа насоченост, и много знания са натрупани през вековете докато се получи сегашното ниво на здравина и издържливост на металните детайли.

    П.П. Купи си ос не за 2 лева, а за 20...
    Това е решението на твоят проблем.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      До: как се закалява стомана ?

      http://knivesbg.com/index.php?option...d=36&Itemid=29 Това е най опростеното обяснение на процесите и класификация на стоманите на което съм попадал.Само ще ти кажа че имам двайсетина години опит с металите и не се наемам да закалявам. Един колега термик носи на анализ парче от всяка партида която трябва да закалява за да е сигурен къкво има вътре и къква технология да приложи.
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #4
        До: как се закалява стомана ?

        благодаря за отговорите колеги!
        аз си мислех че да закалиш нещо е много проста
        операция която всеки я може ама уви!
        значи за сега ще се наложи да си карам велосипеда леко
        докато си купя читава ос

        Коментар


        • #5
          До: как се закалява стомана ?

          Освен това дори да я навъглеродиш технически прието цементоваш и след това закалиш(ако стоманата е ниско въглеродна) при всички случаи втулката ще деформира и ще и трябва последваща механична обработка т.е ще падне под размер.
          Та купи си както казва Кольо за 20 лв.

          Коментар


          • #6
            До: как се закалява стомана ?

            Тук обяснението е по-дълго

            http://www.lib.ru/RUSSLIT/OSTROWSKIJ...yalas_stal.txt

            Коментар


            • #7
              До: как се закалява стомана ?

              това е сложен занаяд за мен

              Коментар


              • #8
                До: как се закалява стомана ?

                Темата е стара ,но все още ако не си се отказал ето ти малко информация за закаляването на Ст 45 .Загряваш до температура 830 градуса и охлаждаш в вода .Следва отвръщане .Загряваш до 450 градуса и го оставяш да се охлади на въздух.Материала най вероятно ще е променил своите размери така че ще се наложи допълнителна механична обработка.

                Коментар


                • #9
                  До: как се закалява стомана ?

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  .....За целта след закаляването се прави нормализация-загрява се отново, този път до по-ниска температура, и обикновено се оставя да изстине бавно-заедно с пещта.
                  Е не точно така . Нормализацията е процес , обхващаш закаляване на стоманата и последващото и отвръщане. ...За останалото си абсолютно прав .

                  Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнение
                  Освен това дори да я навъглеродиш технически прието цементоваш и след това закалиш(ако стоманата е ниско въглеродна) при всички случаи втулката ще деформира и ще и трябва последваща механична обработка т.е ще падне под размер....
                  Цементацията е процес за създаване на повърхностен по- твърд слой на стоманата и обикновено се използва за износоустойчивост . В случая стоманата сигурно е нисковъглеродна ( щом се огъва) и цементацията не помага . Зависи от стоманата , но като знам китайците тази ос може дори да не подлежи на закаляване.

                  Първоначално публикуван от iv75 Преглед на мнение
                  ...Материала най вероятно ще е променил своите размери така че ще се наложи допълнителна механична обработка.
                  Това е така . Изобщо при закаляване на прецизни детайли в 90 % от случайте се предвижда технологичен допуск , за да може размерите след това да се доуточнят с последваша обработка ( в общия случай шлайфане и евентуално полиране).

                  ПС . Термичната обработка ( в частност нормализацията ) не е чак "космическа" технология , при все че така изглежда на пръв поглед . . При интерес можем да дискутираме тази тема . Още повече , че тук във форума има доста кадърни хора с ценен опит в тази област , още повече че може да е полезно ( а вече има и линкове с данни). Единственото задължително предварително условие е , че марката стомана трябва да е известна. В противен случай правим секачи като мангалите .
                  Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                  Коментар


                  • #10
                    До: как се закалява стомана ?

                    Нещо което е много полезно и може да се направи в домашни условия.Почти на всеки скрап се намират полуоски , валове и други детайли от "качествена" стомана , почти минаги са термо обработени и неможеш да ги стържеш .Та накратко намирам си такъв детайл с нужните ми размери като зареждам камината го набутвам и него и така го оставям докато камината изгори и детайла изстине сам в пепелта и готово , може вече да се обработва .Така спестявам пари за скъпи материали.За новата термообработка вече към специалистите , те определят вида на материала и т.н.

                    Коментар


                    • #11
                      До: как се закалява стомана ?

                      Първоначално публикуван от iv75 Преглед на мнение
                      Нещо което е много полезно и може да се направи в домашни условия.Почти на всеки скрап се намират полуоски , валове и други детайли от "качествена" стомана , почти минаги са термо обработени и неможеш да ги стържеш .Та накратко намирам си такъв детайл с нужните ми размери като зареждам камината го набутвам и него и така го оставям докато камината изгори и детайла изстине сам в пепелта и готово , може вече да се обработва .Така спестявам пари за скъпи материали.За новата термообработка вече към специалистите , те определят вида на материала и т.н.
                      Полуоските в по голямата си част са 60Х ковани закалени са само на шлиците работят се макар и трудно но пък къквото направиш от тях няма мърдане.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        От: как се закалява стомана ?

                        А я кажете от какво е най-добре да си направя шлаково чукче и как най добре да го закаля... Имаме едни пластини които не ги знам какви са по състав но са по-яки от обикновенната стомана, понеже като са си нови и биеш с тях по някаква обикновенна стомана, ръба им не мърда а прави дупки на стоманата...
                        Та от такава пластина си направих шлаково чукче и стана меко (след пиленето с флекса и заваряването)... след което си поиграх и го нажежих до темп, в която не е магнитно (мисля към 720гр. беше) и го охладих за 3-4секунди в горяло масло след което във вода... ама пак, като почнах да работя и се оказа, че не е толкова яко колкото беше пластината преди това. Та въпросът ми е към по-знаещите, как ще да е по-добре да го закаля, при положение че не му знаем състава... или направо да кажат от какво да взема материал и как да го закаля след пиленето и заваряването
                        Моите снимки...
                        https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                        https://500px.com/ivankoo

                        Коментар


                        • #13
                          От: как се закалява стомана ?

                          Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
                          А я кажете от какво е най-добре да си направя шлаково чукче и как най добре да го закаля... Имаме едни пластини които не ги знам какви са по състав но са по-яки от обикновенната стомана, понеже като са си нови и биеш с тях по някаква обикновенна стомана, ръба им не мърда а прави дупки на стоманата...
                          Та от такава пластина си направих шлаково чукче и стана меко (след пиленето с флекса и заваряването)... след което си поиграх и го нажежих до темп, в която не е магнитно (мисля към 720гр. беше) и го охладих за 3-4секунди в горяло масло след което във вода... ама пак, като почнах да работя и се оказа, че не е толкова яко колкото беше пластината преди това. Та въпросът ми е към по-знаещите, как ще да е по-добре да го закаля, при положение че не му знаем състава... или направо да кажат от какво да взема материал и как да го закаля след пиленето и заваряването
                          Шлаково чукче съм забелязал на почти всички заварчици които имахме в работа, а те не бяха никак малко и всички си правеха шлакови чукчета от парче плоска пила, е имаше и такива които правеха и от къдравото арматурно желязо кето се изковава и закалява естествено но това им го правеше бай Ибро на огнището. Според мен пилата е пък доста твърда, но като се заострят двата върха на шмиргела и то твърдоста си идва на мястото. Е това мога да ти кажа аз, говоря ти за само две стомани които можеш да намериш само като се огледаш около теб.
                          При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                          Коментар


                          • #14
                            От: как се закалява стомана ?

                            От каквото и да го направиш-все ще се подбива. То да не е да чукнеш няколко пъти и да си остане остро.
                            Моите шлакови чукчета са три, всяко от различна стомана, и трите си се подбиват при по-дълга употреба. Едното е от "къдраво" желязо(арматура), другото е от пила, а третото от черупка на лагер.
                            Майката му е постоянно заточване.

                            Има едни оригинални заводски, с такова не съм работил, но и за него се съмнявам, че ще е същата работа.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #15
                              От: как се закалява стомана ?

                              Шлаково чукче най добре става от изкована черупка от лагер Но трябва и да се отвърне за да нее крехко.
                              Въчо Иванов Tel. 0899 837 607

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X