Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 22

Тема: как се закалява стомана ?

Място
    с.Д.Пасарел
    Публикации
    569
    Точки (при гласуване)
    6

По подразбиране как се закалява стомана ?

сатава въпрос за задната ос на колело
    постоянно се креве и искам да пробвам да я закаля
    как да стане?
    от един приятел знам че ес нагрява докато стане червена и се топи
    в двигателно масло
    пробвах така ама ефект няма
    кажете как да се справя с проблема

Публикации
    7,857
    Точки (при гласуване)
    24

По подразбиране До: как се закалява стомана ?

Термообработката на стоманите си е цял един клон от металознанието.
    Не става просто така-зачервяваш и топиш.
    Така циганите-ковачи правят секачи...
    На първо място за неуспеха ти е причината, че оста на колелото ти е от нисковъглеродна стомана. Която както и да я зачервяваш и топиш няма да я закалиш.
    На второ място е това, че даже и да е с подходящ химичен състав-пак не е само до зачервяване и топене. Трябва да се загрее до точно определена температура, да се задържи известно време така, и да се охлади рязко С потапяне в различни течности.
    Но всичко си зависи от това каква е стоманата, и какво искаш да постигнеш. Ако се закали става крешка, и ще се счупи вместо да се изкриви. За целта след закаляването се прави нормализация-загрява се отново, този път до по-ниска температура, и обикновено се оставя да изстине бавно-заедно с пещта.

И това е само една малка част от всичката наука по термообработката, и детайлите подложени на нея.
    Имай предвид, че металознанието е една от най-древните науки с практическа насоченост, и много знания са натрупани през вековете докато се получи сегашното ниво на здравина и издържливост на металните детайли.

П.П. Купи си ос не за 2 лева, а за 20...
    Това е решението на твоят проблем.
    Има ли желание-има и начин!

Място
    София
    Публикации
    9,068
    Точки (при гласуване)
    22

http://knivesbg.com/index.php?option...d=36&Itemid=29 Това е най опростеното обяснение на процесите и класификация на стоманите на което съм попадал.Само ще ти кажа че имам двайсетина години опит с металите и не се наемам да закалявам. Един колега термик носи на анализ парче от всяка партида която трябва да закалява за да е сигурен къкво има вътре и къква технология да приложи.

Място
    с.Д.Пасарел
    Публикации
    569
    Точки (при гласуване)
    6

благодаря за отговорите колеги!
    аз си мислех че да закалиш нещо е много проста
    операция която всеки я може ама уви!
    значи за сега ще се наложи да си карам велосипеда леко
    докато си купя читава ос

Публикации
    624
    Точки (при гласуване)
    6

Освен това дори да я навъглеродиш технически прието цементоваш и след това закалиш(ако стоманата е ниско въглеродна) при всички случаи втулката ще деформира и ще и трябва последваща механична обработка т.е ще падне под размер.
    Та купи си както казва Кольо за 20 лв.

Място
    Бургас
    Публикации
    2,731
    Блог Публикации
    5
    Точки (при гласуване)
    0

Тук обяснението е по-дълго

http://www.lib.ru/RUSSLIT/OSTROWSKIJ...yalas_stal.txt

Място
    с.Д.Пасарел
    Публикации
    569
    Точки (при гласуване)
    6

това е сложен занаяд за мен

Място
    Русе
    Публикации
    121
    Точки (при гласуване)
    5

Темата е стара ,но все още ако не си се отказал ето ти малко информация за закаляването на Ст 45 .Загряваш до температура 830 градуса и охлаждаш в вода .Следва отвръщане .Загряваш до 450 градуса и го оставяш да се охлади на въздух.Материала най вероятно ще е променил своите размери така че ще се наложи допълнителна механична обработка.

Място
    София
    Публикации
    4,904
    Точки (при гласуване)
    18

Цитат Мнение на Кольо Преглед на публикациите
    .....За целта след закаляването се прави нормализация-загрява се отново, този път до по-ниска температура, и обикновено се оставя да изстине бавно-заедно с пещта.
    Е не точно така . Нормализацията е процес , обхващаш закаляване на стоманата и последващото и отвръщане. ...За останалото си абсолютно прав .

Цитат Мнение на tabak Преглед на публикациите
    Освен това дори да я навъглеродиш технически прието цементоваш и след това закалиш(ако стоманата е ниско въглеродна) при всички случаи втулката ще деформира и ще и трябва последваща механична обработка т.е ще падне под размер....
    Цементацията е процес за създаване на повърхностен по- твърд слой на стоманата и обикновено се използва за износоустойчивост . В случая стоманата сигурно е нисковъглеродна ( щом се огъва) и цементацията не помага . Зависи от стоманата , но като знам китайците тази ос може дори да не подлежи на закаляване.

Цитат Мнение на iv75 Преглед на публикациите
    ...Материала най вероятно ще е променил своите размери така че ще се наложи допълнителна механична обработка.
    Това е така . Изобщо при закаляване на прецизни детайли в 90 % от случайте се предвижда технологичен допуск , за да може размерите след това да се доуточнят с последваша обработка ( в общия случай шлайфане и евентуално полиране).

ПС . Термичната обработка ( в частност нормализацията ) не е чак "космическа" технология , при все че така изглежда на пръв поглед . . При интерес можем да дискутираме тази тема . Още повече , че тук във форума има доста кадърни хора с ценен опит в тази област , още повече че може да е полезно ( а вече има и линкове с данни). Единственото задължително предварително условие е , че марката стомана трябва да е известна. В противен случай правим секачи като мангалите .
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

Място
    Русе
    Публикации
    121
    Точки (при гласуване)
    5

Нещо което е много полезно и може да се направи в домашни условия.Почти на всеки скрап се намират полуоски , валове и други детайли от "качествена" стомана , почти минаги са термо обработени и неможеш да ги стържеш .Та накратко намирам си такъв детайл с нужните ми размери като зареждам камината го набутвам и него и така го оставям докато камината изгори и детайла изстине сам в пепелта и готово , може вече да се обработва .Така спестявам пари за скъпи материали.За новата термообработка вече към специалистите , те определят вида на материала и т.н.

Място
    София
    Публикации
    9,068
    Точки (при гласуване)
    22

Цитат Мнение на iv75 Преглед на публикациите
    Нещо което е много полезно и може да се направи в домашни условия.Почти на всеки скрап се намират полуоски , валове и други детайли от "качествена" стомана , почти минаги са термо обработени и неможеш да ги стържеш .Та накратко намирам си такъв детайл с нужните ми размери като зареждам камината го набутвам и него и така го оставям докато камината изгори и детайла изстине сам в пепелта и готово , може вече да се обработва .Така спестявам пари за скъпи материали.За новата термообработка вече към специалистите , те определят вида на материала и т.н.
    Полуоските в по голямата си част са 60Х ковани закалени са само на шлиците работят се макар и трудно но пък къквото направиш от тях няма мърдане.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

По подразбиране От: как се закалява стомана ?

А я кажете от какво е най-добре да си направя шлаково чукче и как най добре да го закаля... Имаме едни пластини които не ги знам какви са по състав но са по-яки от обикновенната стомана, понеже като са си нови и биеш с тях по някаква обикновенна стомана, ръба им не мърда а прави дупки на стоманата...
    Та от такава пластина си направих шлаково чукче и стана меко (след пиленето с флекса и заваряването)... след което си поиграх и го нажежих до темп, в която не е магнитно (мисля към 720гр. беше) и го охладих за 3-4секунди в горяло масло след което във вода... ама пак, като почнах да работя и се оказа, че не е толкова яко колкото беше пластината преди това. Та въпросът ми е към по-знаещите, как ще да е по-добре да го закаля, при положение че не му знаем състава... или направо да кажат от какво да взема материал и как да го закаля след пиленето и заваряването
    Днешните хечбеци приличат на група послушни ученици, седящи мирно на първия ред, докато 205 GTI е някъде отзад и гамнески маха с ръка към учителя...

DIMILIEV е офлайн
    Димитър Илиев
    Утвърден участник | +ПЛ |
    Място
    с.Камено поле обл. Враца
    Публикации
    497
    Точки (при гласуване)
    6

Цитат Мнение на Ivanko Преглед на публикациите
    А я кажете от какво е най-добре да си направя шлаково чукче и как най добре да го закаля... Имаме едни пластини които не ги знам какви са по състав но са по-яки от обикновенната стомана, понеже като са си нови и биеш с тях по някаква обикновенна стомана, ръба им не мърда а прави дупки на стоманата...
    Та от такава пластина си направих шлаково чукче и стана меко (след пиленето с флекса и заваряването)... след което си поиграх и го нажежих до темп, в която не е магнитно (мисля към 720гр. беше) и го охладих за 3-4секунди в горяло масло след което във вода... ама пак, като почнах да работя и се оказа, че не е толкова яко колкото беше пластината преди това. Та въпросът ми е към по-знаещите, как ще да е по-добре да го закаля, при положение че не му знаем състава... или направо да кажат от какво да взема материал и как да го закаля след пиленето и заваряването
    Шлаково чукче съм забелязал на почти всички заварчици които имахме в работа, а те не бяха никак малко и всички си правеха шлакови чукчета от парче плоска пила, е имаше и такива които правеха и от къдравото арматурно желязо кето се изковава и закалява естествено но това им го правеше бай Ибро на огнището. Според мен пилата е пък доста твърда, но като се заострят двата върха на шмиргела и то твърдоста си идва на мястото. Е това мога да ти кажа аз, говоря ти за само две стомани които можеш да намериш само като се огледаш около теб.

Публикации
    7,857
    Точки (при гласуване)
    24

От каквото и да го направиш-все ще се подбива. То да не е да чукнеш няколко пъти и да си остане остро.
    Моите шлакови чукчета са три, всяко от различна стомана, и трите си се подбиват при по-дълга употреба. Едното е от "къдраво" желязо(арматура), другото е от пила, а третото от черупка на лагер.
    Майката му е постоянно заточване.

Има едни оригинални заводски, с такова не съм работил, но и за него се съмнявам, че ще е същата работа.
    Има ли желание-има и начин!

Място
    Димитровград
    Публикации
    316
    Точки (при гласуване)
    6

Шлаково чукче най добре става от изкована черупка от лагер Но трябва и да се отвърне за да нее крехко.
    Въчо Иванов Tel. 0899 837 607

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    24,676
    Точки (при гласуване)
    47

ЪЪЪ, къдравото не е ли стомана 3? За какво закаляване говорим тогава?
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

DIMILIEV е офлайн
    Димитър Илиев
    Утвърден участник | +ПЛ |
    Място
    с.Камено поле обл. Враца
    Публикации
    497
    Точки (при гласуване)
    6

Цитат Мнение на sparkybg Преглед на публикациите
    ЪЪЪ, къдравото не е ли стомана 3? За какво закаляване говорим тогава?
    В никакъв случай, най малко е ст.45 но незнам точно.

Място
    София
    Публикации
    4,904
    Точки (при гласуване)
    18

Цитат Мнение на Ivanko Преглед на публикациите
    А я кажете от какво е най-добре да си направя шлаково чукче и как най добре да го закаля.....

Ами що не питаш в раздела по заваряване ?

Намери си парче от листов ресор . Не ти трябват никакви закалки . Даже са противопоказни .. .
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    24,676
    Точки (при гласуване)
    47

Цитат Мнение на DIMILIEV Преглед на публикациите
    В никакъв случай, най малко е ст.45 но незнам точно.
    Bst500S е една от стoманите. Сега проверих. Наистина е далеч от ст3.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

Ами Влади... реших, че тази тема е сходна а и раздела ми се стори правилен... защото въпроса е каква стомана и как да се закали...
    Иначе от пили и аз съм виждал... ама не се разкаляват като ги пилиш и после пак да трябва закаляване?
    Иначе, като взема парче от листов ресор, трябва ли някакв обработка или си я пиля със шмиргела само... или не ртябва да посинява докато се пили?
    Също, няма ли да стане от някакъв торсион на кола или от стабилизираща щанга (такова имам под ръка)... те не са ли пак подобни на ресорите каот вид стомана или се бъркам...
    Иначе, "шареното желязо" наистина е доста по-яко... от такова (10-12мм.) згъвам куки когато дойде да изправяне контейнер за вторичните... и до сега нямам скъсана кука а напъна не е малък... докато каквото и друго Ф да сложа се къса на поразия. От такава стомана беше старото шлаково в работата, кована... ама пак си е меко... явно както каза Кольо, явно си трябва периодично заточване...
    А като цяло как е по-правилно да се закали такова шарено желязо за да стане по-твърдо... в старо ("горяло") масло или във вода за да стане по-твърдо... или да се топне пъвро в маслото за малко и после във водата
    Днешните хечбеци приличат на група послушни ученици, седящи мирно на първия ред, докато 205 GTI е някъде отзад и гамнески маха с ръка към учителя...

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Отговори: 212
    Последно мнение: 04-04-14, 17:33
  2. Как се залепва твърдосплавна пластина към мека стомана?
    От Plamen Mitev във форум Стомани, материали, характеристики
    Отговори: 21
    Последно мнение: 22-09-13, 08:15
  3. Дамаска стомана
    От bojitch във форум Хладно оръжие
    Отговори: 77
    Последно мнение: 01-06-13, 21:48
  4. Патиниране/байцване стомана?
    От turtey във форум Горива, смазочни материали, течности и химия
    Отговори: 24
    Последно мнение: 21-03-10, 19:41
  5. Отвори в закалена стомана