Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Локално парно

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Локално парно

    Здравейте колеги, както всяка година по това време започваме да мислим за отоплението на жилищата ни. Аз си имам една къща, в която не живея постоянно, а ми е нещо като вила, особенно през лятото, защото още малко и трябва да я зазимявам, иначе ми замръзва водата, парното абе знаете как е. И така всяка есен зазимявай, напролет отваряй, абе тегава работа. Наскоро ми дадоха съвет да си купя антифриз и да сложа в парното. Някой има ли подобен опит, на колко градуса се разрежда антифриза и най-важното къде се намира по-евтин антифриз за подобни цели? Предварително благодаря на отзовалите се

  • #2
    До: Локално парно

    Преди да слагаш антифриз помисли за връзките и уплътненията на инсталацията. Ако са ползвани кълчища - недей, антифриза ги разкапвал.
    За антифриза - от някой склад, разраждането - като в охладителната система на колата.
    Ако имаш автоматична пълначка ще ти се объркат сметките, особено ако прегрееш системата и прелее от разширителния съд.
    Не бързай ако искаш да стигнеш
    __________________________________
    Discovery II TD5 10P

    Коментар


    • #3
      До: Локално парно

      Завод Верила, Елин Пелин, тук:
      http://www.verila-bg.com/?lang=bg&pa...off&openprod=1
      го продават сравнително евтино, 18лв за 5л. Необходимо е знаете приблизителното количество флуид, което ще поеме парното Ви. Ако протече след антифриза, значи майстора не си е свършил работата. Разреждането може да е доста по голямо от предписаното за автомобил, все пак радиаторите са вътре в къщата, нали ?
      LZ1AIV

      Коментар


      • #4
        До: Локално парно

        Съветвал съм се със хора,занимаващи се по този въпрос и отговора винаги е бил отрицателен.Иначе още по темата има тук:http://www.napravisam.bg/forum/viewt...9897760cdde6c5

        Коментар


        • #5
          До: Локално парно

          Съединенията не са с калчища, а система ми е с автоматична пълначка, но е затворен тип, т.е. изхърля вода само в критичен случай, когато и разширителния съд неможе да помогне.
          Според вас антифриза би ли причинил по- силна(по-бърза) корозия в системата( водна риза, чугунени радиатори, серпрнтина на бойлера) и кое е по-добре да стои без вода 4 месеца или да седи с антифриз?

          Коментар


          • #6
            До: Локално парно

            Това че е затворен тип ми е малко странно или бъркаме понятията. Затворен тип разширителни съдове са с мембрана и клапани, отворените са прост ламаринен съд, някои с прозорче за следене на нивото на водата и изход в случай, че съда се препълни.
            Антифриза има антикорозионни добавки (ако ги има разбира се) и не причинява корозия, иначе представи си какво би станало с двигателите с вътрешно горене и водно охлаждане.
            Не бързай ако искаш да стигнеш
            __________________________________
            Discovery II TD5 10P

            Коментар


            • #7
              До: Локално парно

              Първоначално публикуван от Михаил Преглед на мнение
              Това че е затворен тип ми е малко странно или бъркаме понятията. Затворен тип разширителни съдове са с мембрана и клапани, отворените са прост ламаринен съд, някои с прозорче за следене на нивото на водата и изход в случай, че съда се препълни....
              Повечето, да не кажа всички, от битовите съвременни газови котли до към 30 kW за парно отопление, са със разширителен съд (хидроакумолатор) до 3 bar с мембрана, както Михаил казва. Имат си ППК(предпазно преливен клапан) и индикатор за налягане. Допълват се при необходимост при спадане на налягането.
              LZ1AIV

              Коментар


              • #8
                До: Локално парно

                купете чист етилен гликол C2H6O2 от някоя лаборатория или антифриз концентрат на -60С и източвате около 1/5 от цялото съдържание на системата. Добавяте го и обезвъздушавате отново. Палите парното за да превърти и размеси антифриза. Купувате 24 часов механичен програматор /моя съм го взел от Метро струва под 10 лв./ за включване и изключване на консуматори и го настройвате така, че на всеки час да работи помпата по 15 мин. Така температурата навсякъде в системата става относително еднаква и няма възможност да замръзне в най-тънките места на системата.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #9
                  До: Локално парно

                  Антифриз концентрат за над -60С .... струва на дребно около 7 лв. за литър ... говоря за марков с всичките му добавки, включително антикорозионни!

                  За отстъпки, количества .... правете си сметката.
                  Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                  Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                  Коментар


                  • #10
                    До: Локално парно

                    Някой мислил ли е за отработено масло?

                    Коментар


                    • #11
                      До: Локално парно

                      Точно така системата си има разширителен съд, който по-принцип е празен и е под налягане. Системата също работи на около 2-2.5 атмосфери. Ако температурата много се повиши и налягането нарасне над 3.5 атмосфери клапана на разширителния съд се отваря и съда поема около 30л(зависи от големината му) вода. В следствие на това спада налягането в системата. Ако и това не помогне има парен клапан, който отваря и водата излиза навън, а автоматичната пълначка компенсира загубата на вода. Така според моите разбирания работи моето парно.
                      Идеята за отработеното масло според мен няма да стане, защото има голям вискозитет и няма да може да циркулира в системата, все пак повечето тръби са полипропилен с Ф=20мм.
                      А за цената на антифриза - днес ми казаха за някакъв наливен руски антифриз със цена около 2 лв/лт. Още проверявам информацията.
                      Знаете ли колко вода събира един чугунен глидер от старите.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Локално парно

                        Само да добава относно коментара на колегата Михаил за прегряване на системата и автоматичната пълначка: значи досега не ми се е случвало да ми избие парния клапан и системата да изхвърля вода, не искам и да си представям какво ще се случи в такъв момент. Иначе толкова ми е загрявала системата, че когато отворих крана на топлата вода, за да започне да изтича топлата вода от бойлера и да охлажда серпентината първите няколко минути излизаше само пара

                        Коментар


                        • #13
                          До: Локално парно

                          Щом си с чугунени радиатори не се занимавай с глупости.
                          Изпускай и пълни когато ти се наложи. Ръждата не може да пробие чугуна. А другите действия са свързани с големи разходи и неудобства за теб, а и хамалогията ти ще е по голяма.

                          Така бих постъпил аз.
                          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Локално парно

                            Аз съм в горе долу подобна ситуация. Вила, камина с водна риза и се ползва 20-30 дни в годината. Системата ми е отворена и събира около 50 литра. Ползвам я от 6 години. От както е въведена в експлоатация е с антифриз. Около 15 литра концентрат на цялата система. Миналата година долях около 4 литра вода с два литра антифриз. Нямам никакви проблеми.
                            За калчищата немога да кажа нищо, защото съм ползвал тефлонова лента на резбовите съединения.
                            Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Локално парно

                              4oveko, твоето парно с котел ли е или с камина/печка с водна риза?
                              Защото тези стойности на налягането на водния стълб в системата лично мен ме изумяват, но аз съм с камина с водна риза и не знам за котлите кое е нормално.
                              Ако системата ти е пълен автомат и не излива в разширителния съд - бухай антифриза и се гледай кефа.
                              А относно замръзването - чувал съм за протекли радиатори в къща в Доспат, на която парното в долния етаж е работело.
                              Не бързай ако искаш да стигнеш
                              __________________________________
                              Discovery II TD5 10P

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X