Обява

Свий
Няма добавени обяви.

80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Re: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

    Първоначално публикуван от msi200 Преглед на мнение
    Това не е баш по темата за алтернативите, но има ли някой, който си кара 80-тата като ежедневен автомобил?
    И аз.
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

    Коментар


    • До: Re: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

      Първоначално публикуван от msi200 Преглед на мнение
      Това не е баш по темата за алтернативите, но има ли някой, който си кара 80-тата като ежедневен автомобил?
      Не слизам от нея .....
      Замества всички други коли в семейството , дори и в малък град ,
      като Разград....
      На бой отиват само старците!

      Коментар


      • До: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

        Преди малко се върнахме от съсъедна Турция ,гр. Измир,тръгнахме късно вечерта в петък на лов за диви свине при познати,четирима души с моята 80-тка.800+800 км,14 часа път в едната посока.Среден разход 10.5 л/100(много малко).Не носихме никакви оръжия и пособия за лов,единствено 5 литра ракия и 10 литра вино,плюс горетексите за авджилък.Имах чувството,че нашите домакини НИКОГА не бяха виждали този модел(ТЛК-80) там(около Чешме).Оглеждаха го като летяща чиния а знаете,че комшиите трудно се впечатляват от брички.Добре се справи камиона,макар да нямаше някакъв сериозен офф,имаше много Ленд-ове от модел Дефендър-дълги с найлоновите каросерии,много нови,оказа се ,че ги събират там някъде.Прасетата в Турция са повече от зайците в България,рядко може да се види подобно нещо както и това,че ги третират като "вреден" дивеч.Преди малко обаче вдигнах щеката на моторното масло(6000 км 5W-40) и откривам,че е видимо намаляло.беше на МАКС,сега е половин сантиметър надолу.Някаква идвя???Не ми е горила масло досега колата,трябва ли да гори изобще,независимо че е на 250К км??

        Коментар


        • Re: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

          И мойта харчи, като харча се засилва примерно 4000км след смяна на маслото... Ще пробвам да сипя по-хубаво масло следващия път, но все пак на километража ми пише 330хиляди в момента.

          Аз незнам защо си мисля, че маслото трябва да се сменя на 5000км. Или това важи само при тежка експлоатация?

          Иначе разхода на нафта ми е същия - 10-на литра на дълъг път.
          "Човекът е човек тогава, когато е на път!"

          Коментар


          • До: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

            Маслото се сменя на 5000 км. при нормална експлоатация..., при тежка този интервал намалява драстично...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • До: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

              Tuni-добре правиш,че караш с масло 5/40,а не с 10/40,независимо от пробега на возилото(само мое мнение)!
              За разхода на масло не се притеснявай-особенно,ако си поддържал продължително време по-висока скорост.
              И,аз съм забелязал,че след 5-6000км. в зависимост от качеството на маслото мотора започва да го попийва,затова го сменявам на 7-8000км.Този ефект е бил на всичките ми дизели,като сега съм с ТЛК-70,с 2-ЛТ.
              много автомати-слаби резултати!

              Коментар


              • До: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

                Пропуснах да отбележа,че маслото е на Политрон,за първи път слагам от него и хвалбите и рекламата бяха грандиозни,преди да го налея сложих на старото масло(Кастрол 5/40 на 7К км)добавки 2 бр.Х35 лв. на Политрон,карах още 1500 км, при смяната изтече нещо като гудрон,мазут и асфалт(може и други деривати на нефта да имаше),вътре двигателя не беше особено чист,както някои колеги споделиха,понеже го гледах през отвора на капака на главата за наливане.Очакаванията ми бяха,че ще почне да го гори на поне 8000(дават му 25К км според уйдурмите),но както казва г-н Петров и вероятно е прав-маслото си е масло и трябва да се сменя на 5К км.Лошото е ,че една смяна на добра марка синтетика на 80-тката излиза около 300 лева с филтъра,все пак са 10 л.масло.Масрафа си с масраф.И да "попийне"толкова за 1600-700 км??
                Последно редактирано от tuni; 16-11-09, 11:47. Причина: дописване

                Коментар


                • Re: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

                  Аз съм възприел друга тактика - слагам по-евтино 10в40 полусинтетика и го сменям на 4500км някъде...

                  Според мен няма смисъл точно в този мотор да се налива масло за 30 лева литъра, и после да се изхвърля след 5000км.
                  "Човекът е човек тогава, когато е на път!"

                  Коментар


                  • До: Re: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

                    Първоначално публикуван от msi200 Преглед на мнение
                    Аз съм възприел друга тактика - слагам по-евтино 10в40 полусинтетика и го сменям на 4500км някъде...

                    Според мен няма смисъл точно в този мотор да се налива масло за 30 лева литъра, и после да се изхвърля след 5000км.
                    Аз затова от 2 години ползвам масло Мобил-Екстрийм-Х 5/40 от Метро,или Практикер-5л. туба е 72лв.,ако не греша.И спецификацията по Мерцедес-Бенц е доста висока.
                    Писал съм и преди,че съм проверявал всякак произхода,и качеството на маслото,като писах,и на Ексон-Мобил,и ми отговориха,че е почти,като Мобил-1 Супер-Синт.Изпратиха и много подробна справка за двете масла с двайсетина показателя,от които повечето не разбрах,но както и да е...!
                    Не търся,и не желая спорове-само казвам собствено мнение след повече от 100 000км.,и над 12 смени
                    много автомати-слаби резултати!

                    Коментар


                    • До: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

                      Аха.
                      Намерихте алтернатива на ТЛК80, сега алтернатива на маслата търсите.

                      Коментар


                      • До: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

                        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                        .... но аз за нашите си цели разглеждам основно двата двигателя 1HZ и TD42... Защото 1HD-T никога не е позициониран като heavy duty, той и не може да работи с толкова лоша нафта и т.н. В тази връзка 1HD-FT въобще не обсъждам... Там освен другите неща имаме много "по-надупчена" глава... заради повечето клапани с всичко произтичащо от този факт...

                        ,,,,,,
                        Я един като един заклет патруладжия, който напоследък много взе да се заглежда по тойоти , да посъбудя хубавата тема.
                        По конкретно по отношение на т.нар. heavy duty серии и двигателите им. И връзката с експедициите... Въпроса ми е следния: Какви са недостатъците на 1HD-(F)T спрямо 1HZ? Някои от предимствата са ясни...
                        Аз виждам нещата така - при атмосферен двигател естествено имаме първо малко по-голям ресурс на самия двидател, второ малко по-ниски изисквания към качеството на маслото и трето няма турбина, чиито ресурс така или иначе е 2-3 пъти по-малък от този на двидателя.
                        Тук обаче опираме до рентабилността на атмосферния дизел - за автомобил предвиден за дълги преходи, 3.5 тона и палатка на покрива 130 к.с. идват на границата на комфортното пътуване и неизменно ще доведат до едно постоянно каране с педала до ламарината с произтичащите от това последствия - или постоянно едни 3500-4000 оборота или един "натоварен" до дупка двигател, който не му стига да се развърти по баира....
                        Турбината от своя страна би направила работата на мотора доста по-спокойна и да му даде "живот" когато му трябва. И така стигаме до 1HZ + after market turbo или 1HD-T.... Тук вече т. 2 (за качеството на маслото) отпада , но в крайна сметка и една доста сериозна експедиция ще мине с 1 смяна на масло, което може да си носим в багажа в крайна сметка... по т.3 after market турбото ще е ново - факт, но това в не променя принципно въпроса. И остава ресурса на самия двигател. По мое мнение (всъщност не мое, а това което съм срещал най-често) 1HD-T има сериозно предимство по отношение на прегряването в следствие на директното впръскване. Това би следвало да компенсира в голяма степен дори и "натупчената" глава при 24 клапановия вариянт. Директното впръскване ли е причината за по голямата "претенциозност" към качеството на нафтата за което говори Венци или различната помпа?
                        И последно относно heavy duty сериите - до колко е правилно да се апроксимират техните качества с heavy duty expeditions? Тъй като освен здравина и ремонтнопригодност при тях вероятно са заложени качества като икономическа рентабилност, експлоатационни разходи, цена и др. Като пример бих дал това, че повечето са с ръчни скоростни кутии, противно на широко разпространеното мнение, че при правилна поддръжка автоматичната е много по-здрава.
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • До: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

                          Сашо,
                          Както споменах и преди, благодарение на Пламен и Венци се запознах с Ръководителя на инженеринговия и маркетинговия (забележи) отдел на APS. Изключителен човек. Помня думите му относно 1HD-T. Можеш да бъдеш спокоен. За всичко останало ще ми откапят ръцете от писане а и ще ми пресъхне гърлото за едно, две, три шуменски.

                          Коментар


                          • До: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

                            Ей Сашо, все такива въпроси задаваш, че колкото и да са дълги отговорите ми е кеф да ги напиша... Та какво аз знам или си мисля, че знам по въпроса...

                            Разликата в двата дизела (24-клапановият турбо и стандартния) не е само във впръскването и помпата. То и само това да беше пак нямаше да е малко но има и съществена разлика в компресията. Оттук и принципно различно "понасяне" на различните качества гориво. Да, при хубава нафта карането на обикновеният дизел си е чисто разточителство... Но при лоша? А точно при експедиции в Азия, Африка, Русия и прочие проблемът с качеството горивото е възможно най-актуален... Това от една страна. От друга самата помпа. При турбодизела, помпата е с логаритмична характеристика, която пък за да се впише в ЕВРО изискванията е силно "орязана" в преходните диапазони и ниските режими... оттук и незадоволителното представяне в някои от най-важните за нас моменти... Всичко това съчетано с стандартният проблем на много клапанните машини (перфектна работа горе и лоша долу) Куриозно но факт, стандартният дизел тегли чувствително по-добре долу отколкото турбо версията. Да, като "изсъска" турбината нещата се сменят... но дотогава... мъка...

                            Не случайно разните маниаци в Австралия предпочитат "афтер маркет" турбинирането на стандартния дизел пред решенията от завода... При това и ние на практика го проверихме... така си е... не просто мит... Всъщност и за турбинната версия има решение, а именно смяна на турбината с тунингова и промяна на характеристиката на помпата... И това сме правили, да работи, но на друга цена

                            Колкото до свалянето на ресурса на двигателя от "турбинирането" му не мисля, че това е големият проблем... особено ако водача има глава на раменете си. Работим и имам опит с най-добрите тунингови турбини в света и след поредица от заводски тестове официалната информация е, че свалят сумарно ресурса на двигателя с 15%. Което е повече от приемливо... По-големият проблем в случая иде от изискванията към маслото... Турбината принципно променя нещата със смяната и качеството му. Поне на един порядък по-качествено и супер внимателна и навременна подмяна... Забравяме за каране с какво да е, защото едно врътване на турбината (която развива над десет хиляди оборота) с лошо масло и тя си заминава... По книжка и предписание на производителя маслото се сменя на 5000 км. При обичайна експлоатация по пътищата... При всяко по-голямо натоварване и каране извън пътя този интервал намалява... При супер тежка експлоатация интервала може да падне до 500км... Маслото е ~12 литра... Смятай сега при една експедиция колко масло следва да си носиш освен ако нямаш идея от къде да си набавяш такова с гарантирано качество... Въобще по-честата смяна на масло при турбо дизелите и огромният му обем съчетан с цената му, компенсира поне половината от разликата в разхода с бензиновите варианти... Това е мое мнение, има хора дето не мислят така и си сменят маслото по-рядко..., а по-често турбината...

                            Като говорим за това с какво се отличават т.н. heavy duty варианти от стандартните: Всичко което може да иска по-специално отношение, работа, поддръжка или консумативи е съкратено. С други думи, да макар че ръчната кутия е определено по-зле от автоматичната при Тойота, фактът че автоматичната изисква специално масло, навици и поддръжка я изключва от вариантите. Също да речем със задният мост, където е избран вариантът с полу-разтоварени полуоски само и единствено заради по-малко обслужване... С други думи поредица от компромиси, насочени към възможно най-ниско квалифицирана поддръжка, ако може даже и без нея...

                            Колкото до цялостното усещане при натоварен експедиционен автомобил включително с палатка и прочие, да прав си, стандартния дизел там на пътя е пас... Тегава работа, няма изпреварване въобще, динамика и т.н. И е също така факт, че в този си вид постоянно изисква да го натискаш и респективно и харчи като змей... След турбинирането му, нещата се променят коренно, динамика, изпреварвания и... разхода спада с поне 30% - последното проверено и тествано на практика... Но пък се появява проблемът с наличието на турбина и всичко произтичащо от това... Но аз лично намирам единствено този вариант за приемлив за дълги експедиции. Всъщност за да съм точен, личният ми избор е бензин където няма подобни дилеми... имах предвид при избор твърдо на дизел...
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • До: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

                              Виждайки сега това което Яро е написал ще добавя, че да, всички тези разлики дето съм ги описал са предимно за маниаци... Всички двигатели на Тойота 80 са уникално здрави и надеждни за експедиционен автомобил... Пиша това за да бъда разбран правилно, а не да почнат сега коментари че видите ли единият ставал пък другият не... Приемете, че коментарите ми по-горе са за суперманиаци дето се вълнуват от някаква малки проценти... това на фона на разлики с други модели в пъти, е без особено значение...
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • До: 80-та серия на Ленд Крузър и нейните алтернативи...

                                Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                                Виждайки сега това което Яро е написал ще добавя, че да, всички тези разлики дето съм ги описал са предимно за маниаци... Всички двигатели на Тойота 80 са уникално здрави и надеждни за експедиционен автомобил... Пиша това за да бъда разбран правилно, а не да почнат сега коментари че видите ли единият ставал пък другият не... Приемете, че коментарите ми по-горе са за суперманиаци дето се вълнуват от някаква малки проценти... това на фона на разлики с други модели в пъти, е без особено значение...
                                Напълно съм съгласен с теб Венци в преходния ти пост, както и това, че това ти уточнение е важно.
                                Мисълта ми беше, че навлязохме в такива детайли, относно които хората (по-рано в темата) започнаха да си задават неуместни въпроси.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X