Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помощ за приготвяне на качамак

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помощ за приготвяне на качамак

    Колеги,в неделя мисля да ходя за шаран.Някой може ли да ми каже рецепта за качамак,който да се държи на спиралата?Един познат ги скъсва на водоема,на който мисля да ходя,именно на качамак.Даде ми рецептата си,но мисля че е спестил нещо(или аз не съм разбрал)В резултат само си изгорих зверски ръцете...Качамака който получих беше невероятно пухкав,но с него не можах и един път да заметна...
    Какво направих(според инструкциите на бай Деан-този ,дето ги скъсва):
    Фино царевично брашно(200 гр-половин пакетче)се разтваря в 2 литра вряща вода(предварително кипната,в която се прибавя 1 супена лъжица олио) и се бърка до полудяване(около 50 мин),докато сместа се сгъсти(на силен огън).Качамака се изсипва в памучен парцал-според бай Деан в полиетилен се ,,запарвал'' качамака и за нищо не ставал...Давайте акъл какво да правя...
    Виден столичен ихтиолог

  • #2
    До: Помощ за приготвяне на качамак

    Тук:
    http://forum.nariba.com/viewtopic.ph...0%D0%BA#p84092

    И друга рецепта:

    Качамака се прави в микровълнова печка на max.мощност 800,850W.За целта трябва една чаша царевично брашно добавя се и същото количество вода и един сантиметър от втора чаша вода добавя се сол захар и едно степче.Всичко това се забърква предварително до като се получи еднородна смес.След това се поставя в печката на която предварително са зададени 11 минути.На всяка 1 минута се отваря и се бърка хубаво след като минат тези минути на последното бъркане цялата смес трябва да се събере на бъркалката.След което готовият качамак започва да се меси хубаво за да няма шупли след това може да се направи на питка или топка.Ако се прави на питка за да може да се нареже на кубчета е хубаво да се завие с тензух от горната страна с цел да направи коричка на пада от куката 1,2 часа на течение като на река Дунав.

    Коментар


    • #3
      До: Помощ за приготвяне на качамак

      Тишо,цар си!Благодаря!Дано този път успея,без ръцете ми да получат тежки изгаряния...явно спойката е нишестето...Можех и сам да се сетя...
      Виден столичен ихтиолог

      Коментар


      • #4
        До: Помощ за приготвяне на качамак

        Дано ти свършат работа.

        Коментар


        • #5
          До: Помощ за приготвяне на качамак

          Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
          Дано ти свършат работа.
          Обещавам да снимам начина на приготвяне и да пиша за резултата
          Виден столичен ихтиолог

          Коментар


          • #6
            До: Помощ за приготвяне на качамак

            А,ние го приготвятвяме без никакви добавки,слага се около 200мл вода да заври,след това по малко се добавя царевичното брашно/грис,анай добре и двете ,кто едновременно се бърка,докато стане като каша.Добавя се още малко от сухата субстанция,и се бърка докато се изпари достатъчно от водата,за достигне нужната ни консистенция,след което се слага в памучен парцал,по пояснени по-горе причини.
            Надявам се да съм бил полезен.
            Който пие бира не умира,но не трябва пил да шофира :!: ;)

            Коментар


            • #7
              До: Помощ за приготвяне на качамак

              Марто,това работи при мен цяло лято:
              Мерителна чаша малай/качамак/-при мен 300 мл/л
              1/3 кюспе,две лъжици пшенично брашно и допълвам с малай/това втора чаша/.
              Две мерителни чаши вода/колкото е сухото съдържание/.
              Разбърквам и в микровълновата 15 мин.
              Намокрям по-голям парцал и го изстисквам.Като писне микровелето вадя,бъркоча в парцала и мачкам докато е вряло поне 3/5 минути.Като тесто,всякакви посоки.Няма загаряне,няма разпадане.На Дунава държи повече от два часа,на близкия гьол/язовир де/ ако не обера топката с ръка и го избухам във водата да падне,късам такъми воглаве с пружина и куки.
              Ако искаш,след като го дръпнеш от микровелето-ванилии,анасон,степче,чесън на прах,карамел,шокобан...каквото решиш.

              Коментар


              • #8
                До: Помощ за приготвяне на качамак

                Първоначално публикуван от бат'Марто Преглед на мнение
                Един познат ги скъсва на водоема,на който мисля да ходя,именно на качамак...
                Кажи водоема и ще има рецепта
                Цветан Петров
                "4Х4 АДВЕНЧЪР" ТРОЯН
                0888865583

                Коментар


                • #9
                  До: Помощ за приготвяне на качамак

                  Първоначално публикуван от OSLAR (ЦВЕТАН ПЕТРОВ) Преглед на мнение
                  Кажи водоема и ще има рецепта
                  Да не се счита като реклама(или анти реклама)-Суходол...Често съм там...(защото ми е близо...)
                  Виден столичен ихтиолог

                  Коментар


                  • #10
                    До: Помощ за приготвяне на качамак

                    Добре подсущена тенжера, след това добре намазана с олио навсякаде, слагаш 1-2 еденици вода чакаш да възври добре и слагаш същото количество царевично брашно, но не много ситно след това без да го бъркаш го оставяш да ври 20 минути на умерен оган до като започне да пуфти като локомотив от 70-те години, след това го сваляш от котлона и го бъркаш енергично до като започне да се втвърдява, след това накисваш тенжерата във вода за да истине по бързо и го изсипваш върху влажна кърпа и го смачкваш с кърпата. По този начин ти гарантирам да издържи поне 2-3ч. на дунава. Ароматизатори и каквито си искаш глезотии можеш да ги добавиш когато го слагаш на прожинката.

                    И ти пожелавам една истинска СЛУКА
                    Цветан Петров
                    "4Х4 АДВЕНЧЪР" ТРОЯН
                    0888865583

                    Коментар


                    • #11
                      До: Помощ за приготвяне на качамак

                      Първоначално публикуван от OSLAR (ЦВЕТАН ПЕТРОВ) Преглед на мнение
                      Добре подсущена тенжера, след това добре намазана с олио навсякаде, слагаш 1-2 еденици вода чакаш да възври добре и слагаш същото количество царевично брашно, но не много ситно след това без да го бъркаш го оставяш да ври 20 минути на умерен оган до като започне да пуфти като локомотив от 70-те години, след това го сваляш от котлона и го бъркаш енергично до като започне да се втвърдява, след това накисваш тенжерата във вода за да истине по бързо и го изсипваш върху влажна кърпа и го смачкваш с кърпата. По този начин ти гарантирам да издържи поне 2-3ч. на дунава. Ароматизатори и каквито си искаш глезотии можеш да ги добавиш когато го слагаш на прожинката.

                      И ти пожелавам една истинска СЛУКА
                      Това е рецептата,но ние не мажем тенджерата с олио/слагаме го на салатата/ и варим около 15мин.Пропорциите вода/ц.брашно трябва да са равни.Това е.
                      Чавдар Владимиров
                      0887/912075
                      Ленд Ровър Диско 1
                      Самуад в проект

                      Коментар


                      • #12
                        До: Помощ за приготвяне на качамак

                        Първоначално публикуван от чаро 4х4 Преглед на мнение
                        Това е рецептата,но ние не мажем тенджерата с олио/слагаме го на салатата/ и варим около 15мин.Пропорциите вода/ц.брашно трябва да са равни.Това е.
                        Да бе да, освен когато го сипеш цялото в тигана дето пържим рибата и за салатата да няма
                        Николай Папазов

                        Коментар


                        • #13
                          До: Помощ за приготвяне на качамак

                          Първоначално публикуван от kokoff Преглед на мнение
                          Да бе да, освен когато го сипеш цялото в тигана дето пържим рибата и за салатата да няма
                          Много е злопаметен колегата Кокоф,бе!Ще взема да му направя салата само от олио!
                          Мамалигата направена по описания от мен начин издържа около 3часа ,но не на пружинката,а на гола кука./естественно за Дунава говоря/
                          Чавдар Владимиров
                          0887/912075
                          Ленд Ровър Диско 1
                          Самуад в проект

                          Коментар


                          • #14
                            До: Помощ за приготвяне на качамак

                            Първоначално публикуван от чаро 4х4 Преглед на мнение
                            Много е злопаметен колегата Кокоф,бе!Ще взема да му направя салата само от олио!
                            Мамалигата направена по описания от мен начин издържа около 3часа ,но не на пружинката,а на гола кука./естественно за Дунава говоря/
                            А как слагаш мамалигата на куката?

                            Алтернатива да не я изяде рака?
                            Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                            Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                            Коментар


                            • #15
                              До: Помощ за приготвяне на качамак

                              Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                              А как слагаш мамалигата на куката?

                              Алтернатива да не я изяде рака?
                              Ти поне си виждал.Прави се на топче и се слага на куката-3 или4 номер
                              Чавдар Владимиров
                              0887/912075
                              Ленд Ровър Диско 1
                              Самуад в проект

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X