Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

    Здравейте, мъчи ме един, по скоро много въпроси а именно взаймо заменяемите части между двигателите УМЗ 451, 414, 417 и ЗМЗ по-точно ГАЗ 24д.
    Кое е еднакво и кое различно.
    С главите е пълна каша, още не ми е ясно на 451 може ли да се сложи глава с кръгли колектори такава от 414, 417 или ГАЗ 24?
    Разпределителния вал на кой мотор какъв е взаймно заменяеми ли са, разбирам, че има разлики във фазите на газоразпределянето но въпреки това може ли да се сложи от един мотор на друг?
    Колянов вал, в една тема Драгомир 68 казва, че е монтирал вал от 451 на ГАЗ 24,
    какви са разликите между валовете на 451.414.417.ГАЗ 24?
    Ризи и бутала от еди на друг, за 451 и гуменните уплътнители ясно, но за другите мотори?
    Според някакво книжле тук в нета буталата между 451 и Газ 24 са различни, също лагери сегменти и тн.
    Нека някой да разясни кое как и защо.
    Последно редактирано от kra_kra; 16-10-09, 20:17.
    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

  • #2
    До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

    Тука трябва много писане.
    Има го всичко в из подфорумите, ама ако се систематизира тук ще е най добре.
    Нека започне някой пък ще допълваме и ще помолим накрая модераторите да направят прилично (нагледно) писаното тук което се отнася само по темата.
    Аз така предлагам.
    Случайни хора УАЗ не карат

    Коментар


    • #3
      До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

      Нистина много писане.
      Също така е истина, че го има всичко това по други отделни теми.

      Аз поемам ангажимента да редактирам, допълвам и систематизирам отделни постове, за да стане всичко нагледно и ясно.

      Въздържайте се от излишни коментари, всички локуми ще бъдат изтривани.
      Дерзайте, ще стане хубава тема, която към момента е мъгла за страшно много хора.

      п.п. Ако се сещате за някои конкретни мнения в други теми, които заслужават да бъдат тук, ми ги пускайте на ЛС.
      Аз ще ги копирам и подреждам в тази тема.

      Коментар


      • #4
        До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

        Идеята е много добра.
        Хубаво ще е да се включи и информация за по-новите 2,89-литрови двигатели УМЗ-421 и ЗМЗ-410 (съответно ЗМЗ 402), които са доста сходни.
        БИО пчелен мед и пчелни продукти
        0888 66 59 73

        Коментар


        • #5
          До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

          То е ясно, че Ники е човекът, който трябва да развие тази тема.
          Но си е доста работа и все още не се е решил да се захване.
          Сигурен съм, че ще го направи и то качествено

          За начало аз ще впиша моделите с някои по-известни разлики.
          А на Ники ще разчитаме за подробности.

          Някъде до началото на 90те години, дори и малко по-късно, на всички машини УАЗ са монтирани двигатели УМЗ, произведени в "Ульяновский моторный завод" и само на някои фургони и бордови в началото на 70те е качван един модел на ЗМЗ-451.
          Всички Волги (модели ГАЗ 21 и ГАЗ 24) са комплектовани с двигатели ЗМЗ, произведени в “Заволжский моторный завод”.

          Основната разлика между ЗМЗ и УМЗ тогава е била в отдаването на въртящия момент и газоразпределението.
          Или казано иначе разлика в тежеста на маховика(тука влиза общата маса на колянов вал, маховик, феродов и притискателен диск) и разлика в гърбиците на разпределителния вал.
          ЗМЗ(предназначени за леки коли) са с настройки за по-добра работа в по-високите обороти, което е важно за движението по шосе, т.е. по-лек маховик и по-тесни, но пък и по-високи гърбици на разпределителния вал.
          Първото позволява малко по-бързо развъртане на двигателя, а второто подобрява работата на пълнене и празнене на цилиндрите при високи обороти. Всичко това обаче влошава работата на ниски, които за лека кола не са фатални и важни.

          При УАЗ, с УМЗ мотори, се цели точно обратното - добра работа на ниски обороти и пренебрегване на високите. Защото това са високопроходими машини, от които огромна част се използват за товарни и работни. А при тези условия изискването е само едно - голяма сила на двигателя в ниските обороти.
          Това се постига с по-голяма тежест на маховика и по-широки, но пък и по-ниски гърбици на разпр. вал. Всичко това обаче влошава работата на високи обороти, които за високопроходима товарна машина не са фатални и важни.

          Та до тук с предназначението.

          От средата на 90те години, с идването на демокрацията, тези два завода вече имат други приоритети, променят се концепции, пазарът започва да регулира тяхното производство и всички се стремят към едно - подобряване на асортимента, привличане на нови клиенти и по-добра печалба.
          От този момент в УАЗ вече може да се видят завдско вградени двигатели и на ЗМЗ освен на УМЗ, които са с променени характеристики за точно такива машини.
          При Волга не съм запознат дали започват да се доверяват и на УМЗ, но малко ме съмнява да е така.
          По-скоро УМЗ произвеждат двигатели за УАЗ и ГАЗела.
          Те продължават да разработват концепции само за товарни и високопроходими машини.
          Имам наблюдението обаче, че в последните 10-тина години ЗМЗ надделява като качество над УМЗ. Говоря конкретно за двигателите вграждани в УАЗ и по-точно 2,9 литровите и инжекторните.
          Имайте предвид, че това е лично мнение и не ангажирам никого с него.


          Сега конкретно за моделите на двигателите до средата на 90те години.

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
          УМЗ имат следните модификации:

          УМЗ 451
          УМЗ 451М
          УМЗ 451МИ
          УМЗ 451МЭИ
          УМЗ 451Ю
          Като 451 варира през годините от 70 до към 76кс(с фрезована глава около 82кс)
          Всичките са с квадратни колектори и еднокамерен карбуратор К131, а на първите версии К129
          Клапаните са 44мм всмукателни и 36мм изпускателни.
          Колянов и разпределителен вал от ЗМЗ 21, алуминиеви пети на основните лагери,
          от зад набивката е с отлят корпус за уплатнението.
          Буква М означава - с колянов и разпределителен вал от ЗМЗ 24(по-нова версия на мотора)
          Буква И са двигатели които се качват на джипове поръчка за армията.
          Буква Э означава, че е с екранирана запалителна система.
          Буква Ю означава, че шайбата на коляновия вал не е ламаринена а чугун, капака и още нещо имаше ма не се сещам иди ги разбери братята.
          451 се качва на автомобилите до около 85г.
          Има един малко известен, 461 ако не се лъжа, предполагам е преходен преди 414. Само 2 пъти съм виждал такъв,
          единият седи в един гараж свален от 452, другият на един джип, но му изгубих следите... а е като 451 на външен вид.



          УМЗ 414
          УМЗ 414.1ххх
          УМЗ 414.4ххх
          Като 414 е с мощност от около 80кс(с фрезована глава около 88кс).
          Има го в два варианта - с квадратни колектори и с кръгли колектори, като и двата вида са за еднокамерен карбуратор К131.
          414 е с колянов и разпределителен вал от ЗМЗ 24.
          Клапаните са 44мм всмукателни и 36мм изпускателни.
          414 се качва на автомобилите от към 83г до към 90г.
          Петите на основните лагери са чугун.
          Отделни пети(корпус) за набивката на коляновия вал.
          При първите 414 блока не е оребрен от към масления филтър (като при 451 е), при останалите е с оребрение (както при 417)
          414.4 е ниската глава, 8,2:1 степен на сгъстяване, към 88кс.


          УМЗ 417
          УМЗ 417.1ххх
          УМЗ 417.8ххх(след 1992 ако не се лъжа, там вече има разлики)
          УМЗ 417.9ххх
          417.8хххх

          Това е един наистина много, много добър двигател!
          Да не кажа и най-добрия УАЗов на УМЗ.
          За джип или товарен УАЗ е по-добър от колкото ЗМЗ 24 и 402.
          Има мощност от 92кс(с фрезована глава около 100кс)
          Той също е с колянов вал от 24, но с нов разпределителен вал - чугунен.
          Степен на сгъстяване 7.0:1, дават че има модел и с 8.2:1 съответно 103кс. и карбуратор К151.
          Захващането на вала за кобилиците също е различно.
          С кръгли колектори, но вече с двукамерен карбуратор К126ГМ(подобен като на 24) и К151 за по-новите.
          Клапаните са 47мм всмукателни и 36 изпускателни
          Набивката е с капаци като при УМЗ 414, а при по-новите 417.8ххх става със семериг от ВАЗ 2108 (САМАРА). Съответно с различен колянов вал и махаовик не за набивка, а за семеринг.
          Водната помпа е на блока, термостатът на галвата.
          Последните версии излизат с глави за УМЗ 421
          Съответно всмукателни кпапани 47мм, изпускателни 39мм.
          417 се качва на автомобилите от към 90г и до момента все още се произвежда и качва на УАЗ
          417.9 е разновидност на 417.8. Различава се по екранирана запалителна система и подгревател в картера.
          417.9 е разработка за военните. Сгъстяването му е 7,0:1

          Всичките тези двигатели на УМЗ по-горе, са с работен обем 2445сс.
          Някои със сгъстяване 6,7:1, други 8,2:1...
          Казано иначе първите са пригодени за слабооктанов бензин около 76-80.
          За да вървят и работят добре с бензин 95 трябва главата да бъде фрезована с 4мм. Което от своя страна подобрява мощността им с около 10%, а в същото време намалява разхода на гориво с 10%. За повече информация и въпроси в тази тема - УАЗова глава - преработка за 92 бензин
          Маслените филтри на тези двигатели са от дясно с цял външен елемент.
          Маслената помпа е с привод като за "отвертка".
          Пълнопоточна маслена система с ''Ладов" маслен филтър.
          Водната помпа на всичките по-горе изброени е на главата, с изключение само на 417 от последните години,
          която вече е смъкната на блока.
          Съединителите им са с диаметър 250мм

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
          ЗМЗ имат следните модификации:

          ЗМЗ 21(няколко серии между 1957-1972г)
          ЗМЗ 21А
          ЗМЗ 21АЕ
          ЗМЗ 21АД
          ЗМЗ 451

          Този двигател също варира като мощност през годините,
          но най-мощната версия е 85кс
          С квадратни колектори и еднокамерен карбуратор К124
          Клапаните са 44мм всмукателни и 36мм изпускателни.
          Не знам много за този двигател, колегите ще допълват.
          ЗМЗ 21 се качва на Волга модел ГАЗ 21 и ГАЗ 22(комби)
          Колянов вал и разпределителен вал са си за този модел, петите на основните лагери са алуминиеви,
          капак за лоената набивка алуминиев с ламаринки.
          Непълнопоточен маслен филтър с хартиен елемент в метална кутия, най-често стои закрепен някъде по купето от към карбуратора.
          Водна помпа на главата, термостат над помпата в един и същ корпус който се закрепва за цилиндровата глава.
          Отдушник през капачката на клапаните засмукващ и от страни, изхвърлящ от към делкото(два ламаринени капака).
          Ризите в горния край се фиксират от блока, от долу са с гумени пръстени.
          Шпилки на главата 11мм
          Феродов диск 230мм с едри шлици
          Притискателен палцов
          Бензиновите помпи на ЗМЗ 21 НЕ са взаимозаменяеми с тези на ЗМЗ 24, приводите за разпределителя(делкото) също.

          Първа серия (57-62г) ЗМЗ 21А
          - Имат по-широка 5-та основна пета (последната от към маховика)с по-широк лагер.
          - Карбуратор К-22И / К-105
          - Степен на сгъстяване 6,6:1, 70 конски сили

          Втора серия (62-70г) ЗМЗ 21АЕ (експорт /за износ)
          - Крабуратор К-124
          - Степен на сгъстяване 6.7 - 7.2:1, съответно 75 и 80конски сили

          Трета серия (след 70та) ЗМЗ 21АД (експорт /за износ, Динамичен)
          - Карбуратор К-124
          - Степен на сгъстяване 7.7:1, 85 конски сили

          451 на ЗМЗ е монтиран на УАЗ 451 и 452 в началото на 70те години.
          Той е модификация на ЗМЗ 21 и се различава от него по карбуратора, опорите(ушите) на двг за тампоните, термостата, картера и някои други дребни разлики.
          Този двг е с мощност от 72кс, 170 Нм въртящ момент и 6,7:1 степен на сгъстяване.
          Оборудван е с еднокамерен карбуратор К 124В.
          Сухата маса на оборудван двигател е била точно 170кг.
          (всичко това съм го прочел от книга за УАЗ 451 и 452 от 1973г. и е достоверна информация)

          ЗМЗ 24
          ЗМЗ 24-01
          24 модификацията има мощност от 85кс(с фрезована глава 93кс).
          Вече е с кръгли колектори и двукамерен карбуратор К126 с букви от зад Г и ГМ.
          Клапаните са като на УМЗ 417 - 47мм всмукателни и 36 изпускателни.
          ЗМЗ 24 се качва на Волга модел ГАЗ 24-01, 24-02, 24-10 и съответните разновидности на линейки, полицейски и т.н. ...
          Водна помпа на главата, в един корпус с термостата,
          цялото събрано в тялото се закача на глвата.(НЕ е взаимозаменяема със ЗМЗ 21 и УМЗ двигателите)
          Колянов и разпределителен вал ЗМЗ 24
          Плуващи ризи, от към главата се фиксират само от нея, от към блока са с медни уплътнителни пръстени.
          Гарнитурата на глвата НЕ е взаимозаменяема със ЗМЗ 21 и УМЗ 451 и 414, но съвпада с гарнитурата на УМЗ 417 главата.
          Дълги шпилки на главата през блока
          Петите на основните лагери са чугун, с набивка със собствен корпус.
          Мотовилковите пети се законтрят с ламаринени гайки както е при УМЗ 417
          Отдушник от към повдигачите на клапаните(цял капак)
          Феродов диск 230мм със ситни шлици
          Притискателен палцов
          Двойни ремъчни шайби, пластмасова вентилаторна перка
          Приводът за маслената помпа и разпределителя има шестограмна форма.
          Шпилките за главата са 12мм
          Горните два двигателя са със сгъстяване 7,0:1
          Казано иначе те са пригодени за слабооктанов бензин около 76-80.
          За да вървят и работят добре с бензин 95 трябва главата да бъде фрезована с 4мм. Което от своя страна подобрява мощността им с около 10%, а в същото време намалява разхода на гориво с 10%.

          ЗМЗ 24Д
          Буквата Д означава "динамичен"
          Този двигател е същия като ЗМЗ 24 и 24-01,
          но с тази разлика, че заводски е със сгъстяване 8,2:1 и е подготвен за бензини 92
          От там и мощността му е 93кс.
          ЗМЗ 24Д се качва на Волга модел ГАЗ 24....(незнам си какво)

          Всичките тези двигатели на ЗМЗ по-горе, са с работен обем 2445сс
          По-горе изброените 3 двигателя са с водна помпа намираща се на главата.
          Маслен филтър намиращ се от ляво, който е с вътрешен сменяем хартиен елемент в метален корпус хванат за блока.
          Съединителят си е с диаметър 230мм.

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
          П.П. Ники, прегледай всичко и казвай къде да направим корекции и допълнения.

          От тук на татък остава двигетелят УМЗ 421(който е в 5 модификации) с обем 2890сс.
          Остават и ЗМЗ двигателите 402(който е в 4 модификации) и с обем 2445сс.
          А също и ЗМЗ 409 с обем 2690сс, и ЗМЗ 410 с обем 2890сс.
          Има и други модели, но те не се монтират на УАЗ с изключение на някои дизелови на ЗМЗ, които също ще ги засегнем по-натам.
          Последно редактирано от Жоро Донечки; 13-01-10, 08:49. Причина: допълнение

          Коментар


          • #6
            До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

            В предишното ми мнение всичко което е с наклонен шрифт,
            е информация дадена ми от Ники Nik

            Коментар


            • #7
              До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

              Добавка - Данните за конски сили са по ГОСТ не по DIN.

              Примерно 92 к.с. на УМЗ - 76 к.с. по DIN.

              Само не знам кое Ви , трябва повече разликите или приликите.

              И кои модификации ще се сравняват.

              Иначе евала на Nik.
              only 4 x 4,sim AWD

              Коментар


              • #8
                До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

                Идеята доколкото разбирам е да се направи сравнение с оглед взаимозаменяемостта на частите при сходни модификации.
                БИО пчелен мед и пчелни продукти
                0888 66 59 73

                Коментар


                • #9
                  До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

                  И не само.
                  Просто хората да знаят какви двигатели съществуват въобще.
                  Да са на ясно какво се монтира на УАЗа през годините.
                  Съответно качествата и възможностите на тези двигатели.
                  Защото не са никак малко.
                  От друга страна да разберат че двигателите не са само 21 и 24
                  каквото мнение битува из народомитологията.
                  Една огромна част от хората не знаят въобще за предимствата на 417.
                  За тях 417 е просто 21, а не си дават сметка, че е по-добър от всички 24 двигатели.
                  Да разберат разликите между изброените по-горе агрегати.
                  Да знаят как да установят модификацията си и да прочетат тук повече за това, което имат под капака.
                  От една страна има доста взаимозаменяеми части, от друга има и страшно много разлики и несъответствия м/у различните модификации.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

                    Много полезна информация. Благодарности на Жоро XR 600 за труда и желанието.

                    Един конкретен въпрос, на 451М е мониран колянов и разпределителен вал както на 414 а именно ЗМЗ 24, клапаните са 44 на 36, обема на цилиндрите е еднакъв, откъде идва разликата в мощноста?

                    Ако се монтира глава от ГАЗ24 на Умз 451 /някой във форума беше писал, че е монтирал такава, за което аз несъм много убеден, че става, има леко разминаване на отворите за водата, но пък аз карах година с гарнитура от 24 на 451/ какъв ще е ефекта, на по-големите клапани?
                    Последно редактирано от kra_kra; 20-10-09, 17:35.
                    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                    Коментар


                    • #11
                      До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

                      Един конкретен въпрос, на 451М е мониран колянов и разпределителен вал както на 414 а именно ЗМЗ 24, клапаните са 44 на 36, обема на цилиндрите е еднакъв, откъде идва разликата в мощноста?
                      Главата и клапаните на 24 е различна от на 451. Колекторите са обли, карба е двукамерен. От тук идват разликите в мощността, които пък в крайна сметка не са супер фрапиращи при еднакво подготвени и читави двигатели. Това е според мен.
                      Имаме един 451М, който е почти нов, фрезовахме му главата, настроихме го перфектно и трябва да ви кажа, че върви уникално добре, а какви ниски има не е за приказване на 24 само може да се мечтае за такава сила на ниски.

                      Ако се монтира глава от ГАЗ24 на Умз 451 /някой във форума беше писал, че е монтирал такава, за което аз несъм много убеден, че става, има леко разминаване на отворите за водата, но пък аз карах година с гарнитура от 24 на 451/ какъв ще е ефекта, на по-големите клапани?
                      Ако се монтира глава от 24 на 451 това е само един голям +
                      Но не знам това дали ще е успешна манипулация.
                      За гарнитурите и аз имам пример но е обратен на твоя - един 417(който е с еднакви отвори като на 24) дълги години караше с гарнитура от 21 с кръглите дупки и не умеша въобще независимо от несъответствието на дупките и размерите им.

                      Така че историята познава какви ли не кръстоски и "побългарявания" по тези двигатели

                      Коментар


                      • #12
                        До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

                        Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                        Главата и клапаните на 24 е различна от на 451. Колекторите са обли, карба е двукамерен. От тук идват разликите в мощността....
                        Маховика е по голям и по тежък, както и съединителя.
                        Колекторите с обло сечение дават много по добро смесообразуване и изхвърляне на изгорелите газове при по високи обороти.
                        Карбуратора играе много голяма роля за параметрите както каза Жоро.
                        Мисля че имат разлика в дължината на мотовилките но не съм 100% убеден.
                        Също незнам кои бутала са оргинални за 24-ките (има модели с широк и с тесен първи компресионен сегмент).

                        Трябва да продължим с 421УМЗ, 402, 402.2, 410 ЗМЗ като следващи.
                        Случайни хора УАЗ не карат

                        Коментар


                        • #13
                          До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

                          Двигатели в производство от 90те години до момента.

                          ----------------------------------------------------------------------------------------------
                          Двигатели УМЗ


                          УМЗ 4213
                          УМЗ 4215.10-10
                          УМЗ 4215.10-30
                          УМЗ 4216
                          УМЗ 4218
                          УМЗ 4219

                          4218

                          4213

                          4216

                          4215



                          4213 е двигател, който се качва на УАЗ
                          4216 е двигател, който се качва на ГАЗела
                          Имат работен обем от 2890сс, сгъстяване 8,2:1, 115кс за 4213; и 8,8:1, 123кс за 4216
                          Това са модернизирани версии съответно на 4218 и 4215
                          Отговарят на Евро 3 стандарт. Микропроцесорно управление за впръскването на горивото и запалването. Кислороден датчик и такъв за детонации. Предполагам, че са моноинжекции.

                          4218 е двигател, който се качва на УАЗ
                          4215 са двигатели, които се качват на ГАЗела
                          Това са 2890сс двигатели, карбураторни с К151
                          4218 е със сгъстяване 7,0:1 и мощност от 100кс(слабооктанов бензин)
                          4215.10-10 е със сгъстяване 7,0:1 и мощност от 103кс(слабооктанов бензин)
                          4215.10-30 е със сгъстяване 8,2:1 и мощност от 110кс
                          4219 е разновидност на 4218. Различава се по екранирана запалителна система и подгревател в картера.
                          4219 е разработка за военните. Сгъстяването му е 7,0:1


                          Всичките са с водна помпа на блока и клапани с размери като на ЗМЗ 402
                          Маслен филтър от дясно с външен сменяем метален филтър


                          -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
                          Двигатели ЗМЗ

                          ЗМЗ 410


                          Двигател, който се качва на УАЗ
                          2890сс работен обем, сгъстяване 6,8:1 и 96кс мощност
                          Карбуратор К151
                          Водната помпа е на блока, масленият филтър е от ляво с вътрешен хартиен елемент,
                          който стои в метален корпус като на 24 и 402

                          ЗМЗ 402 - Волгов
                          ЗМЗ 4021 - Волгов
                          ЗМЗ 4021 - УАЗов
                          ЗМЗ 40217 - УАЗов, тропическа версия
                          ЗМЗ 4022 - Волгов
                          ЗМЗ 4025 - ГАЗелов
                          ЗМЗ 4026 - ГАЗелов

                          402; 4026

                          4021; 4025

                          Това са двигатели с работен обем от 2445сс, карбураторни с К151
                          Този двигател е наследника на ЗМЗ 24 и е една идея по-добър от него.
                          Разликите с 24 са - по-големи изпускателни клапани за 402, изпускателният колектор е с "двуцевка"
                          Карб К151 (К126 за 24), водната помпа е на блока, мисля, че и разпределителния вал е друг.

                          402 и 4021 се качват на Волга. 402 има сгъстяване от 8,2:1 и 100кс мощност, а 4021 е с 6,7:1 и 95кс
                          Съединителят им е 230мм, диафрагмен притискател.

                          4021 (УАЗов) е със съединител 240мм и с едри(УАЗови) шлици.
                          Сгъстяването му е 6,7:1

                          40217 (УАЗов, тропическа версия) е със съединител 240мм и с едри(УАЗови) шлици. Сгъстяването му е 6,7:1

                          4026 и 4025 се качват на Газела. 4026 има сгъстяване от 8,2:1 и 100кс мощност, а 4025 е с 6,7:1 и 95кс
                          4025 и 4026 са с диаметър на съединителя от 240мм, диафрагмен притискател и феродов със ситните(волгови) шлици.

                          4022 се качва на Волга ГАЗ 3102
                          Той е 12 клапанов(по 3 на цилиндър) с предкамерно горене с мощност от 105кс и карбуратор К156. Третият клапан е за предкамерата.

                          ЗМЗ 409


                          Това е инжекционен двигател с работен обем от 2690сс, сгъстяване 9,0:1 и 143кс
                          Качва се на УАЗ Хънтър и УАЗ Патриот(за други не съм сигурен)


                          -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                          Дизелови двигатели ЗМЗ


                          ЗМЗ 5143
                          ЗМЗ 5148
                          ЗМЗ 514 Евро 3

                          5143

                          5148

                          Това са 4 цилиндрови турбо дизелови двигатели с работен обем от 2235сс.
                          5143 и 514 Евро 3 са с мощност от 98кс и 213Нм в.момент, а за 514 Евро3 230НМ в.момент.
                          5148 е Common Rail дизел, снабден с интеркулер,
                          разполага със 130кс/3900об и 270Нм/1800-2800об. въртящ момент.
                          Тези мотори се качват на Хънтър и Патриот
                          Последно редактирано от Жоро Донечки; 13-01-10, 08:44.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

                            Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                            Главата и клапаните на 24 е различна от на 451. Колекторите са обли, карба е двукамерен. От тук идват разликите в мощността, които пък в крайна сметка не са супер фрапиращи при еднакво подготвени и читави двигатели. Това е според мен.
                            Имаме един 451М, който е почти нов, фрезовахме му главата, настроихме го перфектно и трябва да ви кажа, че върви уникално добре, а какви ниски има не е за приказване на 24 само може да се мечтае за такава сила на ниски.


                            Ако се монтира глава от 24 на 451 това е само един голям +
                            Но не знам това дали ще е успешна манипулация.
                            За гарнитурите и аз имам пример но е обратен на твоя - един 417(който е с еднакви отвори като на 24) дълги години караше с гарнитура от 21 с кръглите дупки и не умеша въобще независимо от несъответствието на дупките и размерите им.

                            Така че историята познава какви ли не кръстоски и "побългарявания" по тези двигатели
                            Аз съм качвал глава от 24 на двигател от 451 и още върви безпроблемно.Дори мога да кажа че е по-добра от 24-та,има по-добри ниски.Мотовилките са с еднаква дължина,руснаците не правят много различни неща.Ако използваш мотора за буханка е по-добре да има голям въртящ момент,иначе на джип му трябва по-пъргав мотор а той с тези двигатели няма как да се постигне.
                            Последно редактирано от Жоро Донечки; 21-10-09, 08:55. Причина: извън темата, преместено

                            Коментар


                            • #15
                              До: Прилики и разлики между УМЗ и ЗМЗ

                              ЗМЗ-4063.10 - карбураторна версия
                              ЗМЗ-4062.10 - с опростена система за подаване на гориво (моноинжекцион).

                              4063.10


                              4063.10 - Бензинов, 4-цилиндров, редови, карбуратор.
                              Въпреки по ниската мощност в сравнение с инжекциона, двигателят осигурява необходимите тягови характеристики за автомобила.
                              Предназначен за камиони с малка товароносимост и микробуси.
                              Съединител: диафрагмен тип, хидравличен привод
                              Електрооборудоване: нормално, напрежение 12V

                              ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ:
                              Брой цилиндри - 4
                              Работен обем в литри - 2,28
                              Степен на сгъстяване - 9,3:1
                              Номинална мощност Бруто, при честота на въртене на коляновия вал мин1, кВт (к.с.) - 80,9(110) 4500
                              Максимален въртящ момент Бруто, при частота на въртене коляновия вал мин1, Нм (кгс м) - 186,4(19) 3500
                              Диаметър на цилиндъра и ход на буталото в мм - 92x86
                              Маса в кг - 190


                              4062.10


                              4062.10 - Бензинов, 4-цилиндров, редови, моноинжекционен двигател.
                              Това е съвременен, скоростен двигател.
                              Има чугунен блок, 4 клапанова газоразпределителна система на цилиндър и диафрагмен притискател.
                              Предназначен за леки автомобили от среден клас.
                              ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ:
                              Брой цилиндри - 4
                              Работен обем в литри - 2,28
                              Степен на сгъстяване - 9,3:1
                              Номинална мощност Бруто, при честота на въртене на коляновия вал мин1, кВт (к.с.) - 106,6(145) 5200
                              Максимален въртящ момент Бруто, при частота на въртене коляновия вал мин1, Нм (кгс м) - 200,9(20,5) 4500
                              Диаметър на цилиндъра и ход на буталото в мм - 92x86
                              Маса в кг - 192


                              ЗМЗ-4054.10



                              Бензинов , 4-цилиндров, редови, с турбо компресор и междинно охлаждане на загрятия въздух(интеркулер).
                              Особености на конструкцията: Стоманен колянов вал, ковани бутала, изпускателни клапани с натриево охлаждане, усилен диафрагмен съединител и маслен радиатор във водния (топлообменник).
                              Двигателя има чугунен блок, 4 клапана на цилиндър, два разпределителни вала разположени в цилиндровата глава,централно разположени запалителни свещи, електронна система за управление на двигателя и турбото.

                              Предназначен за леки автомобили среден клас и джипове.

                              Съединител: диафрагмен тип, хидравлически привод
                              Електрооборудоване: нормално, напрежение 12V

                              ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

                              Брой цилиндри 4
                              Работен обем в литри 2,5
                              Степен на сгъстяване 7,4:1
                              Номинална мощност Бруто, при честота на въртене коляновия вал мин1, кВт (к.с.) 143,4(195) 4500
                              Максимален въртящ момент Бруто, при частота на въртене коляновия вал мин1, Нм (кгс м) 343,2 (35) 2000-4000
                              Минимален отделен разход на гориво, г/кВт (г/ксч) 285,4 (210)
                              Диаметър на цилиндъра и ход на буталото в мм 92x94
                              Маса в кг 190


                              ЗМЗ-40522.10



                              Бензинов, 4-цилиндров, редови, инжекцион.
                              Оборотен, динамичен, с голям въртящ момент и икономичен двигател.
                              Има повишена мощност и въртящ момент в сравнение с базовия модел - ЗМЗ-4062.
                              Двигателят има голяма еластичност в набирането/ динамиката и въртящия момент, което обуславя добро поведение на автомобила при движение, повишава комфорта и качествата в движение.
                              Предназначен за товарни автомобили с малка товароносимост и микробуси.
                              Съединител: диафрагмен тип, хидравлически привод
                              ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ:
                              Брой цилиндри - 4
                              Работен обем в литри - 2,46
                              Степен на сгъстяване - 9,3:1
                              Номинална мощност Бруто, при честота на въртене коляновия вал мин1, кВт (к.с.) - 111,8(152) 5200
                              Максимален въртящ момент Бруто, при частота на въртене коляновия вал мин1, Нм (кгс м) - 210(21,5) 4200
                              Диаметър на цилиндъра и ход на буталото в мм - 95,5x86
                              Маса в кг - 193
                              Тип на двигателя - бензинов инжекцион


                              Превеждано е от сайта на ОАО ЗМЗ от Nik
                              Последно редактирано от Жоро Донечки; 23-10-09, 10:47.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X