Обява

Свий
Няма добавени обяви.

малко помощ при избор на големи гуми!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • малко помощ при избор на големи гуми!

    здравейте,

    преди година се разделих с моята витарка и от тогава ми се въртят разни идеи.Имам едно пежо 205 дизел което ми е за "игра".Искам да го повдигна и да му сложа големи гуми защото с това малко купе ще изглежда супер и ще е доста по проходимо.

    тръгнах да търся помощ тук защото виждам на какво ниво се общува тук!!!Във форума на пежо (и повечето форуми за коли)се говори на друг език!!

    та на въпроса повдигането си е моя грижа но моля кажете някакви обективни доводи за това кога трябва да спра при избора на големина на гумата.Имам в превид, ясно ми е че натоварването ще е по голямо но ме интересува кога ще започне да се усеща.

    За момента съм се насочил към идеята да потърся 15" с отрицателно ЕТ и да ги обуя с стандартни витарски гуми.Дори си мисля джантите да са стоманени за да са по леки без значение дали са за кола или за джип защото така или инъче мисля да слагам фланци

    моля Ви споделете си професионалното мнение.Знам, че за някои хора темата ще е глупава но така или инъче аз ще го направя и ще съм благодарен ако ми спестите малко ядове!!!
    Последно редактирано от kokosuz; 10-10-09, 23:54.

  • #2
    До: малко помощ при избор на големи гуми!

    аз обещавам после снимки какво е станало !

    Коментар


    • #3
      До: малко помощ при избор на големи гуми!

      Преди години имах точно такова Пежо.Всъщност е първата кола която съм повдигал поради рибарски причини-подложки на предните пружини,презацепване на задния торсион с 1 зъб и гуми 185х70х13-зимни с някакъв баят грайфер.За кола с предно стана доста проходима.По критериите ми от онова време...А от долу имаше около 30см...
      0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

      Коментар


      • #4
        До: малко помощ при избор на големи гуми!

        Първоначално публикуван от kokosuz Преглед на мнение
        здравейте,

        преди година се разделих с моята витарка и от тогава ми се въртят разни идеи.Имам едно пежо 205 дизел което ми е за "игра".Искам да го повдигна и да му сложа големи гуми защото с това малко купе ще изглежда супер и ще е доста по проходимо.
        ..
        Продаде истинско 4 по 4 и сега лифтиш Пежо за проходимост? Защо не си взе 4х4 ми е мисълта...

        Коментар


        • #5
          До: малко помощ при избор на големи гуми!

          Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
          Продаде истинско 4 по 4 и сега лифтиш Пежо за проходимост?
          Едва ли е толкова за проходимост, колкото за кефа. Познах ли?
          Всъщност, разбирам колегата. Веднъж преди време бях вдигнал Рекса на криковете и сложих в нишите някакви селскостопански гуми, без да ги закрепям, ей така, да проверя визията - убийствена! Само че рекса ми досвидя и не направих нищо по-нататък

          Сериозно: от 185R14 нататък си мисля, че ще трябва наистина много да внимаваш с педала на газта. Тия Пежоци бяха с нещо около 2та литра атмосферен дизел или бъркам?
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #6
            До: малко помощ при избор на големи гуми!

            Първоначално публикуван от kokosuz Преглед на мнение
            Искам да го повдигна и да му сложа големи гуми защото с това малко купе ще изглежда супер и ще е доста по проходимо...
            Има една тема би ли сменил Джипката с нормална кола. Почти всеки, качил се нависоко не иска да слиза. И най-луксозната кола за мен е недовършена, ако спира на всяка калчица, снежец и камъче. Не сме Германия, знаете.
            Та, един колега продаде Фронтерата и джитка с лека кола по баирите. Като го срещнах към Мургаш беше спукал картера. Питам, защото ми е интересно какво би те накарало да слезеш от нещо с повече възможности от кола. Визирам хората , каращи извън асфалта. Засега се сещам две - по - висока разумна скорост на колата и по-добра возия (спрямо малките джипове). А, и разход на гориво.

            Коментар


            • #7
              До: малко помощ при избор на големи гуми!

              Хайде наистина да не пълним темата с разсъждения. Нека, който може да даде съвет на колегата, да го направи. Като вдигне Пежото вече ще му наспамим темата яко
              Мисля, че Нинджа е дал добър съвет, като подкрепям и tef4o, че ако искаш да издържат полуоските 185/14 е разумната граница, другите вариант са по-високи 13ки или по-ниски 15 /май няма смисъл/. Колата ще върви и с по-големи гуми, но просто ще е на ръба и при едно по-дълго буксуване може някоя част да не издържи. Като вдигнеш грамотно колата, не е нужно да е с огромни гуми. Имал съм 205ца 1.9 дизел, която вървеше като луда, но си беше чисто он роуд автомобил.
              http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


              http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
              http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

              Коментар


              • #8
                До: малко помощ при избор на големи гуми!

                ами нека го направи да гледаме може и наистина да стане добре. вижте производителите на автомобили изкарват някви подобия
                на сув ама с предно последното което излезна е ДАЧИЯ САНДЕРО.
                там само си играят с не повече от 2см и гумите ако се не лъжа не се променят но определено по ми хъресва от нормналната версия.
                така да не забравим че ако прекали може и да не мине преглед колегата и тогава става много интересно.
                поздрави

                Коментар


                • #9
                  До: малко помощ при избор на големи гуми!

                  искам да ви благодаря за подкрепата!

                  радвам се, че не ме отрязахте,тъй като настина ми е важно да направя нещата по-най правилния начин за да си спестя нервите по нататък.Както каза колегата Tef4o аз ще се занимавам с колата, за да се забалявам.
                  Както каза колегата Ninja_1 пежото е много лесно за повдигане,задния мост е с торзион и е лесен, от пред нещата са малко по-сложни само трябва да внимавам да не почнат да щтракат каретата.
                  Принципно си мисля че мотора ще понесе по-гелеми гуми.

                  Нека задам конкретен въпрос кое натоварва полуските широчината,диаметъра или килограмите на гумата, за да знам къде да внимавам ?!?!?

                  Коментар


                  • #10
                    До: малко помощ при избор на големи гуми!

                    Първоначално публикуван от kokosuz Преглед на мнение
                    ...
                    Нека задам конкретен въпрос кое натоварва полуските широчината,диаметъра или килограмите на гумата, за да знам къде да внимавам ?!?!?
                    Честно казано - всичко изброено. Може би за теб най-голямо значение ще има диаметъра и евентуално вида на грайфера/широчината.

                    Нека си представим нещата в малко опростен вид:


                    Ако представим въртящия момент на изхода на диференциала с един елементарен лост (синята линия), а противодействието на гумата с друг лост (червената линия), то колкото е по-голямо рамото на червения лост, толкова повече зор виждат полуоската и каретата, за да преодолеят едно и също съпротивление - в случая сцеплението на гумата с повърхността (жълтата линия, грубо представяща широчината на гумата и сцеплението на грайфера). В реални условия полуоската рядко е хоризонтална, а дори и да е - да не забравяме, че гумата може и да завива, а в този случай в каретата се създават още такива "лостови системи", които усилено се старят да потрошат карето и да усучат полуоската.

                    Производителя е сметнал силовото предаване да е достатъчно яко, че да може да се "пребори" с максималното сцепление на стандартната (диаметър, сцепление)гума, без да се потроши. Сам знаеш, като прекалиш с газта, гумите започват да приплъзват.
                    Всяко увеличаване на диаметъра и/или сцеплението на гумата, водят до увеличаване на въртящия момент, необходим да преодолее съпротивлението.Минимално повишаване ще доведе само до по-бързо износване на каретата.
                    Ако се улисаш, все нещо някъде ще поддаде, я каре, я полуоска, я диференциал и т.н.
                    Повишаването на работния ъгъл на каретата има приблизително същия краен резултат.
                    По-тежка гума се отразява не толкова на предаването, колкото на окачването, но ако няма да минаваш много хиляди километри, това според мен ти е по-малкия проблем.
                    Не знам дали успях да го обясня разбираемо
                    Прикачени файлове
                    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                    Коментар


                    • #11
                      До: малко помощ при избор на големи гуми!

                      Изключително ясно !!!
                      Много благодаря за отделеното време!!!

                      лошото само е, че се надявах някъде да в обясненията да се казва,че има някаква допустима промяна сметната от производителя ;-) ама уви......

                      сега остава да реша какво правя! 100% ще има повдигане и фланци.
                      Колата е 1985 год. имайки се в предвид че последните 80 000 км е карана само по черно на всеки му е ясно колко е "уморена".Поради тази причина аз ще я възстановя на 100% с нови качествени части и евентуално тогава може да си позволя да я понатоваря.Точно затова исках да се запозная със тези специфики защото имам варианта отпред да сложа амортисьори от 306 те са с малко по-дълги (по-голямо разстояние от центъра на диска до чашката на прожината) и това щеше да ми е необходимо ако слагам много големи гуми ......но сега при така поставени факти ще видим...в случая е хубаво(аз и заради това се занимавам )че частите за такава кола са ми достъпни...но определено искам да избегна постоянното лежане под машината!!!

                      така че пак изключително благодаря за помоща....

                      исками се да оставя темата отворена още малко, за да видя дали някой няма да каже още нещо по въпроса.........

                      Коментар


                      • #12
                        До: малко помощ при избор на големи гуми!

                        според мен не повече от 1/2см повдигане и гумите също не бива да се прекаляват.по добре тясна и висока гума с грайфер не много агресивен.
                        ето ти една снимка на дачията много малко по висока от стандартния модел и джантите от 15 минават на 16цола

                        поздрави

                        Коментар


                        • #13
                          До: малко помощ при избор на големи гуми!

                          Първоначално публикуван от kokosuz Преглед на мнение
                          ...се надявах някъде да в обясненията да се казва,че има някаква допустима промяна ...
                          Точна граница няма, просто защото параметрите са твърде много и твърде променливи. При добро желание можеш да прецакаш каретата за 5 минути и със стандартните гуми.
                          Ако ти се занимава, можеш да посмяташ, съпромата не е секретен, както казваше Giorgio, но не вярвам да ти се заиграва чак толкова.

                          С читави гуми 205/50/15 каретата си заминават за около две години яко настъпване по асфалт. Със същитя размер, с пилене до последно на гуми на всяко тръгване - примерно 8-9 месеца. Това сочи опита от Пежото на съседа
                          От това и на базата на някакъв личен опит, си правя извода, че гуми 185R14 с грайфер "бутонка", тоест с около 6 сантиметра по-голям диаметър и доста добри сцепни свойства, няма да убият колата поне година, а проходимостта ще е много добра за 4х2. Не забравяй също, че по-високите гуми при еднакви обороти на двигателя минават по-голямо разстояние, а за офроуд каране не е никак лошо колата да може да върви и бавно.
                          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                          Коментар


                          • #14
                            До: малко помощ при избор на големи гуми!

                            ами това че никой не сменя 'жипката за друго не е съвсем вярно де.... аз като усетих кризата и се освободих от 2 ми 'жипки и си зех един ситроен ах 4х4. родих се откъм разходи.вече една година съм без голям джип и разбира се понякога много ми липсват ама като съм на бензиностанцията и усмивката ми се връща ;-). да не говорим че с тая малолитражка (живея си на вилата на 30 км от София) пътя до града ми е почти безплатен, зимата си излизам от двора по-лесно отколкото със голям и тежък джип пък и си карам лека кола. е мойто е малко егоистично де защото имам приятел със няколко подготвени машини на 100 метра от мен и си цъкаме с тях в гората.
                            та да си дойдем на темата за гумите. и аз доста се чудих на кой вариянт на повдигане да се спра. известните натоварвания по ходовата част и последващата загуба на стабилност ме спряха (все пак ми е и ежедневна кола. въпреки че всеки ден почти карам и лек офф) да презацепвам торсиона и да слагам подложки. разширих малко задните калници поорязах тук там и отпред и отзад и й намъкнах едни зимни гуми 185/70/14 при оригинално 155/70/13.спечелих някой и друг сантиметър ;-). возията се подобри даже, нямам оплаквания от клиренса (чисти 20 см отдолу).няма някакви излишни натоварвания и т.н. при мен е малко по-друг случая де защото тоя модел си е по-натопорчен фабрично де. много съм доволен от резултата. та прави и дай да видим. не слагай много тежки гуми според мен.малък е мотора и е слабо окачването за такива. ще береш ядове. пък и със променен ъгъл ще ти яде каретата яко щот са слабички. моя съвет е да се поразвъртиш и да намериш по-агресивни,височки зимни гуми, да поорежеш тук там (не забравяй да укрепиш да не се сгъне некъде де) и да се радваш на спечелените сантиметри без много страх. ето и някоя снимка как съм я нацвъкал мойта. успех и споделяй ''постиженията'' ;-).
                            п.с. сори за последната снимка, сега я цъкнах и се оказа трудно и да снимам почти легнал и да фокусирам, ама т'ва под дифа е стандартна кутия цигари 80мм.
                            Прикачени файлове
                            Последно редактирано от Tony33; 12-10-09, 12:47.
                            висете отпуснато

                            Коментар


                            • #15
                              До: малко помощ при избор на големи гуми!

                              Здрасти,и аз имах такова,ето размери ,които могат да се сложат според каталог:
                              155/70R13
                              165/65R13
                              165/70R13
                              175/65R13
                              165/60R14
                              165/65R14
                              175/60R14
                              175/65R14
                              185/50R14
                              185/60R14
                              195/45R15
                              195/50R15
                              205/45R15
                              Вече според тях се ориентирай колко би могла да се увеличи височината на гумите. Дано съм ти бил от помощ.
                              [COLOR=navy][I]TLC 80[/I][/COLOR]

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X