Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помощ при избор на GPS

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помощ при избор на GPS

    Здравейте имам голямо желание да си купя GPS приемник. (сигурно има вече постове по този въпрос, моля да ме извините ако повтарям тема) но не можах да намери точно такива, които търся.
    Не съм запознат много с технологията и устройствата ( само това което успях да прочета в и-нет ). От тук идват и въпросите ми, на които не можах да намеря отговори.

    Ще използвам GPS-а за : лов, offroad,разходки, предпочитам джобен вариант, но да може и да се монтира и ползва и в автомобил.

    До колкото виждам вариантите са няколко:

    1. GPS от рода на Garmin ( по-малките и леки устройства)
    а) как стои въпроса с картите, има ли? ( безплатни, платени)

    2. PDA с GPS-може би по-удачен вариант, ползваш и джобно PC
    a) как стои въпроса с картите има ли ( безплатни, платени)?
    б) има ли проблем ( и при какви условия ) с вградената антената?
    в) какъв да бъде марка и модел ( за какво устройство има най-много карти и software)

    3. PDA с GPS +GSM - мисля че това за мен е перфеткен вавиант като съчетание ,какво мислите удачен ли е?
    а) какви да са марката и модела
    б) има ли проблем ( и при какви условия ) с вградена антената?
    в) какъв да бъде марка и модел ( за какво устройство има най-много карти и software)

    сега за парите които мога да си позволя:
    1. до 400лв.
    2. до 700лв.
    3. до 1000-1100лв.

    Сигурен съм че тук много от вас са компетентни по въпроса, ще помоля за вашето мнение, като давате предложения на какво да се спря ще Ви помоля за повече данни относно марката и модела, приблизителна цена и от къде мога да си го купя.
    Благодаря.
    LZ1PER

  • #2
    Re: Помощ при избор на GPS

    Първоначално публикуван от peppy76
    Ще използвам GPS-а за : лов, offroad,разходки, предпочитам джобен вариант, но да може и да се монтира в автомобил.

    До колкото виждам вариантите са няколко:

    1. GPS от рода на Garmin ( по-малките и леки устройства)
    а) как стои въпроса с картите, има ли? ( безплатни, платени)
    За мен това е най-добрият вариант, при условие, че ще искаш GPS И за лов и разходки.
    Карти (гармински) има варианти:
    - Безплатeн - BGTopoMaps. Има нанесени доста неща, включително и за планините. Минус - няма възможност за рутиране. Т.е. не можеш да си направиш маршрут и ГПС-ът да те води "завой по завой".
    - Платени:
    а) Офроуд картата на Събин. Има както големите градове, така и асфалтови, така и черни пътища. Последните са класифицирани в зависимост от това какво може да мине по тях (мотоциклет, АТВ, джипка). Класифицирането е определено консервативно. Т.е. пътят може да е обозначен като "за мотоциклет", но по него спокойно да се минава с лека кола. Обратния вариат, който е много по-лош, поне аз не съм го срещал.

    б) Карта на Геотрейд (вносителите на Гармин). Нямам впечатления от нея, но предполагам че е градовете и пътната мрежа. Т.е. за лов и разходки вероятно няма да ти върши добра работа.

    Проблем ще са вероятно картите за други страни (ако ти трябват такива).
    Доколкото ми е известно, няма вариант да се използват карти с разбита защита на ГПС приемник (на компютър става).

    Първоначално публикуван от peppy76
    2. PDA с GPS-може би по-удачен вариант, ползваш и джобно PC
    a) как стои въпроса с картите има ли ( безплатни, платени)?
    ...
    3. PDA с GPS +GSM - мисля че това за мен е перфеткен вавиант като съчетание ,какво мислите удачен ли е?
    ...
    При положение, че имаш намерение да разнасяш ГПС-а извън МПС-то, лично аз не намирам тези варианти за особени подходящи. ПДА-то ще е по-уязвимо на влага, сътресения и т.н. неблагоприятни въздействия. Освен ако не е някой солиден модел, покриващ военни спецификации. Обаче там цената едва ли ще се побере в бюджета ти ...


    Първоначално публикуван от peppy76
    сега за парите които мога да си позволя:
    1. до 400лв.
    2. до 700лв.
    3. до 1000-1100лв.
    Само 400 лв. за качествен GPS + карта с възможности за рутиране не вярвам да ти стигнат ...
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      Най-добре е гармински ГПС. В клас до 1000 лв - 60 CSx. Най-доброто на пазара. Всичко друго е компромис.

      За варянта PPC плюс GPS - взимаш PPC със или без GSM по твоя избор и блуут GPS приемник. Проблема с вградените GPSи е, че има известно количество софтуеър който не работи с тях. Другия е, че батерията и без това свършва бързо след като го свалиш от зарядното и тръгнеш из гората, ако е постоянно включен... като добавиш консумацията и на GPS-а и GSM-а става само за доста кратки разходки пеша. Общо взето с този варянт също можеш да ползваш гармински карти, както и купища друг софтуеър. Също така блутут модула можеш да го ползваш и с всеки мобилен телефон с блутут и джава, макар и с по-ограничени възможности, но все пак си е навигация. Можеш да се вместих и в ценова категория около 500 лв за PPC и GPS (даже и 400 с разни ТСМ-ски). Няма никакво значение какво ще е PPCто стига да е с правоъгълен дисплей, а не квадратен заради клавиатура или нещо такова. Не всеки софтуеър ще работи с по-малък дисплей.

      От по-евтините гармински туристически модели, ако не държиш на рутираща карта можеш да вземеш еТерекс Лиджънт - 350 лв. За парите си много добър модел. Тези с цветните дисплеи и рутиране вече отиват към 700 и повече лева и просто не си струва компромиса да не си вземеш 60 CSx.

      Аз лично съм на варянта PPC плюс GPS в колата. Същото GPS модулче в джоба по всяко време и мога да го използвам с телефона дори и без PPC. За в гората при движение и ориентиране ползвам eTrex Legend. Единствено, ако трябва да свалям прецизни координати пускам блутут модула, че е с по-чуствителен приемник и ги свалям на телефона. Комбинацията работи много добре... ама определено до пролетта ще мина на един 60 CSx , но блутут модула няма да го изхвърля не заменим е в много случаи.
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • #4
        Аз бих се спрял на PDA+Bluetooth GPS. Много удачен вариант бил Holux 236. Митко Фулда ползва такъв и много го хвали. Предимството на PDA е че дава доста възможности + лесно обновяване на софта, както и изобилието от софт в нета. Bluetooth GPS дава възможност за външно монтиране и избягването на загубата на сигнал в купето - проблем при handheld GPS-сите.

        Коментар


        • #5
          Първоначално публикуван от disem
          Аз бих се спрял на PDA+Bluetooth GPS.
          За в колата добре, но навън?
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            Първоначално публикуван от Zaarin
            Най-добре е гармински ГПС. В клас до 1000 лв - 60 CSx. Най-доброто на пазара. Всичко друго е компромис.

            За варянта PPC плюс GPS - взимаш PPC със или без GSM по твоя избор и блуут GPS приемник. Проблема с вградените GPSи е, че има известно количество софтуеър който не работи с тях. Другия е, че батерията и без това свършва бързо след като го свалиш от зарядното и тръгнеш из гората, ако е постоянно включен... като добавиш консумацията и на GPS-а и GSM-а става само за доста кратки разходки пеша. Общо взето с този варянт също можеш да ползваш гармински карти, както и купища друг софтуеър. Също така блутут модула можеш да го ползваш и с всеки мобилен телефон с блутут и джава, макар и с по-ограничени възможности, но все пак си е навигация. Можеш да се вместих и в ценова категория около 500 лв за PPC и GPS (даже и 400 с разни ТСМ-ски). Няма никакво значение какво ще е PPCто стига да е с правоъгълен дисплей, а не квадратен заради клавиатура или нещо такова. Не всеки софтуеър ще работи с по-малък дисплей.

            От по-евтините гармински туристически модели, ако не държиш на рутираща карта можеш да вземеш еТерекс Лиджънт - 350 лв. За парите си много добър модел. Тези с цветните дисплеи и рутиране вече отиват към 700 и повече лева и просто не си струва компромиса да не си вземеш 60 CSx.

            Аз лично съм на варянта PPC плюс GPS в колата. Същото GPS модулче в джоба по всяко време и мога да го използвам с телефона дори и без PPC. За в гората при движение и ориентиране ползвам eTrex Legend. Единствено, ако трябва да свалям прецизни координати пускам блутут модула, че е с по-чуствителен приемник и ги свалям на телефона. Комбинацията работи много добре... ама определено до пролетта ще мина на един 60 CSx , но блутут модула няма да го изхвърля не заменим е в много случаи.


            Извинявай споделих, че нямам много познания по въпроса, но ако съм те разбрал правилно мога да си купя "bluetooth Gps holux 236" и да го полвам заедно с моята nokia 6230i, а за в колата мога да си взема PPC
            LZ1PER

            Коментар


            • #7
              И навън е добре! И двете устройства издържат поне 8 часа непрекъсната работа. Освен тава екрана е по-голям и съответно по-удобен.

              Коментар


              • #8
                Първоначално публикуван от disem
                И навън е добре! И двете устройства издържат поне 8 часа непрекъсната работа. Освен тава екрана е по-голям и съответно по-удобен.
                Имам предвид по-скоро устойчивост на влага, студ, удари. Там как изглеждат нещата при ПДА?

                Освен това, на 60csx му дават към 18 ч. работа на батерии. Т.е. двойно повече.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  Моето мнение е че човек има нужда и от двете,за оффроуд и гората задължително е Гармин или нещо подобно а пък покета е с несравнимо повече възможности на асфалта.
                  [SIZE=4][COLOR=#ff0000]ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА![/COLOR][/SIZE]

                  Коментар


                  • #10
                    Наистина има проблем откъм ударо и влагоустоичивост Но, ако човек е с ограничени възможности, това е по-добрия вариант. Поне за мен

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от peppy76
                      Извинявай споделих, че нямам много познания по въпроса, но ако съм те разбрал правилно мога да си купя "bluetooth Gps holux 236" и да го полвам заедно с моята nokia 6230i, а за в колата мога да си взема PPC
                      Принципно да. Ако си вземеш "bluetooth Gps holux 236" ще можеш да го ползваш и с телефона и с РРС. Има обаче едно "но". Съществуват и джава приложения за работа с ГПС, които можеш да качиш на твоята нокия, но не и такива, които работят с гармински карти. Т.е. може да ползваш растерни карти(примерно сканирани хартиени) или карти от гугъл ърт(има даже и гугъл ерт клиенти, които установяват къде си и изтеглят съответното парче карта, ако ти се плащата трафика). И двете обаче не са толкова добър варянт, колкото гарминските векторни карти(такива обаче можеш да ползваш на РРС). Общо взето без РРС на телефона полезната информация ще ти бъде позицията където се намираш, посоката към крайната цел и/или междинни точки, които си задал и т.н., което принципно е напълно достатъчно за ориентация, но карта трудно ще използваш на телефона. Освен това с телефона можеш да си записваш и траковете във формат, който после можеш да отвориш на гугъл ърт. Пак ще кажа мисли и за батериите на устройствата в този варянт - холукс 236 държи около 10 часа с напълно заредена батерия и има зарядно за кола в комплекта. Колко ще ти издържи телефона с постоянно включен блутут, търкалящо приложение, което пише по картата постоянно, търсещ често липсваща в гората мобилна мрежа плюс някой друг дълъг спешен разговор, ако се наложи вече ти си знаеш...

                      Първоначално публикуван от disem
                      Наистина има проблем откъм ударо и влагоустоичивост Но, ако човек е с ограничени възможности, това е по-добрия вариант. Поне за мен
                      Мани ти водостойчивоста и удъроустойчивоста. С доста старание и подходящи калъфи се докарва... ама повечето тъчскрийнове не носят на студ и се пукат при по-сериозни минусови температури .
                      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                      Коментар


                      • #12
                        значи купих си holux 236, до 2-3 седмици ще с добия и с Pocket PC, интересува ме,имате ли представа от къде да си сваля JAWA приловението което работи с Nokia 6230i- до колкто разбрах мога да го ползвам като компас и да си правя координатни точки. Пък като дойде покета видим как ще се оборудвам с програми и карти мерси !!!
                        LZ1PER

                        Коментар


                        • #13
                          Първоначално публикуван от peppy76
                          значи купих си holux 236, до 2-3 седмици ще с добия и с Pocket PC, интересува ме,имате ли представа от къде да си сваля JAWA приловението което работи с Nokia 6230i- до колкто разбрах мога да го ползвам като компас и да си правя координатни точки. Пък като дойде покета видим как ще се оборудвам с програми и карти мерси !!!
                          Колега от къде си го купи и колко парички е
                          Renault Scenic RX4 2.0 16V 140hp

                          Коментар


                          • #14
                            Първоначално публикуван от Bobkata
                            Колега от къде си го купи и колко парички е
                            Значи аз го взех 2-ра употреба, стана случайно от обява в и-нет ( ако те интересува пускай и следи обявите) иначе го има в много магазини на цени м/у 220 и 270 лв.
                            LZ1PER

                            Коментар


                            • #15
                              Първоначално публикуван от peppy76
                              значи купих си holux 236, до 2-3 седмици ще с добия и с Pocket PC, интересува ме,имате ли представа от къде да си сваля JAWA приловението което работи с Nokia 6230i- до колкто разбрах мога да го ползвам като компас и да си правя координатни точки. Пък като дойде покета видим как ще се оборудвам с програми и карти мерси !!!
                              Програмка достатъчна за навигация (безлатна):
                              http://www.getjar.com/products/7082/vlkGPS

                              Гугъл ърт клиент (безплатен): http://j2memap.landspurg.net/

                              Гугър ърт клиент с повече възможности (платен): http://www.i10n.com/home

                              Програмка работеща с растерни карти (платена): http://www.unteh.com/products/mobitrack/

                              Имай предвид факта, че ГПС-а без вграден електронен компас ти покава посоката като компас само в движение. Ако стоиш на едно място се върти езразборно или не се върти, но не можеш да разчиташ на стрелката. Спрял ли си трябва да се задвижиш поне 10 метра в права посока преди да отчетеш вярната посока в която си обърнат. Спреш ли след няколко секунди показанието вече е грешно.

                              Трябва да се спомене и май единствения рутиращ софтуеър за джава - http://nav4all.com/site2/nav4all.com/bul/index.php Програмата е безплатна, но се тегли и по време на използването си генерира GPRS трафик. Пробвал съм я с мобилтел преди време и редовно имах проблеми с връзката към сайта и трябваше да реканектвам, така че се отказах и не мога да дам много отзиви... Те продават и нови Холукси по 70 евро. Рискуваш малко с гаранцията, но аз лично от моя за сега нямам оплаквания.

                              Това е което ползвам на втория си телефон - СониЕриксон К700. Основния ми телефон иначе е нокия 5500, но тя е смартфон и за нея има по-друг софтуеър(не че ги няма качени и тези де).
                              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X