Обява

Свий
Няма добавени обяви.

раздатка на лада нива

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: раздатка на лада нива

    Цял процент. Далеч по-важно е, че на ниски в този момент имаш две съседни предавки, които да използваш при нужда. На високи имаш една и тя е много далече надолу по предавателно число.

    Коментар


    • От: раздатка на лада нива

      Аз не мога да го обясня толкова научно като вас с цифри, но съм имал няколко случая при затъване в лепкава кал да не мога да изляза на 2-ра бавна с форсаж до червената зона на оборотомера, а на 1-ва бавна със същите обороти колата си проправя път и излиза.

      Коментар


      • От: раздатка на лада нива

        Първоначално публикуван от Kara Kolio Преглед на мнение
        Аз не мога да го обясня толкова научно като вас с цифри, но съм имал няколко случая при затъване в лепкава кал да не мога да изляза на 2-ра бавна с форсаж до червената зона на оборотомера, а на 1-ва бавна със същите обороти колата си проправя път и излиза.
        Нормално е това явление и то е обяснено по-горе в цифри.Просто на първа бърза имаш малко по-високи обороти на въртене на колелата,отколкото на втора бавна при същите обороти на двигателя.А АТ-гумите в калта-/твоя случай/ искат точно това-яко развъртане,т.е. бърза трансмисия и мощност.Затова винаги,когато ти достига мощността на мотора и виждаш,че не претоварваш съединителя и терена позволява ще ползваш бързите.Бавните в твоя случай,с тези АТ-та само те затрудняват излишно и префорсираш мотора.Истината е,че и с АТ-гуми се минава на много места,но стилът на каране е съвсем друг-много по-динамичен.Не е като с калните да намалиш преди гьола,да влезеш спокойно,да дадеш газ и да излезеш.Просто си искат яко ръчкане и газзз до ламарината.Изводът е,че ако ще се кара често в кал си трябват сериозни кални гуми.Иначе с АТ-та се налагат постоянни засилки,блъскане и излишно амортизиране на машината.
        Последно редактирано от Янко Желязков; 28-12-10, 00:21.

        Коментар


        • От: раздатка на лада нива

          Абсолютно съм съгласен с Янко. Тъй като аз нямам толкова опит в тежки терени, досега само четях и недоумявах. Излизането с от коловоз със шосейни (или АТ) гуми при мен се получи наистина след доста добра засилка и рязко свиване на волана - на 3-тия опит. По темата : аз се възмущавах не за друго, а защото много колеги твърдят, че в кал със зацепен междуосов диференциал (т.нар. блокаж) не се завива или по-точно не се навива докрай волана, защото се чупи раздатката.
          Нека Янко, или някой друг с повече опит да каже дали при здраво разклащане напред-назад с навит волан и включен "блокаж" е чупил нещо по трансмисията и дали това се дължи на блокажа, а не на резките натоварвания по трансмисията от рязкото подаване на газ и разклащане напред-назад. Друг колега, с далеч по-подготвена машина, мисля че беше ninja_1 с кия-та ми каза следното : "При движение на тежък и разкалян терен при слизане от асфалта пускаш бавните и блокажа и като стъпиш на асфалта ги изключваш". Предполагам повечето джипове - Паджеро 2, Витара, Фронтера - са парттайм с възможност за включване на предния мост. Предполагам, че те като стъпят на тежкия терен включват в режим отговарящ на нашият блокиран среден диференциал. Затова се възмущавах - защото маса народ пуска някакви мнения без никаква обосновка и обърква такива като мен (не визирам последните няколко колеги).
          Последно редактирано от axlastro; 28-12-10, 07:38.
          Александър

          Коментар


          • От: раздатка на лада нива

            Има известна разлика между фултайм и парттайм машините. Режимът блокиран междуосев диференциал механично е еднакъв на включения преден мост, да. Фултайм машината, обаче, без блокировка може много неща, които парт-тайм без включен преден мост не може. Ето защо, извън пътя няма смисъл да изключваш предния мост, но често има смисъл да изключиш блокировката - не защото нещо ще се счупи, а за да направиш нещо, за което блокировката ти пречи. Примерно, прецизен завой между дървета, споменатите коловози или някой преход по пясък.

            Разбира се, това цялото разсъждение изобщо е валидно за Нива и много малко други машини, които позволяват включване на ниски без блокаж или преден мост. На високи извън пътя всички са крайно неубедителни.

            Коментар


            • От: раздатка на лада нива

              Вальо (Drukman) обясни най-добре как се пасва раздатката на въпросните боклуци. Прави се метален фланец, който хваща двата вала и се подлагат шайби под захватите на РК, докато валовете застанат строго съосно. През това време РК виси на въже с тежести, така че да се движи свободно и да заема положението, в което я насочва металният фланец. След това се стяга и се монтира карето на мястото на фланеца. Като резултат получаваш виеща, но не и вибрираща РК.
              А най-добре си купете нормални автомобили.
              Последно редактирано от Scrapheap; 28-12-10, 09:54.
              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

              Коментар


              • От: раздатка на лада нива

                Колега, нивата я сменям само с Тойота. Чакай първо да се научим да караме. Я обясни по-добре като за технически неграмотни карачи - каква е тайната на "блокажа" на нивата - правилно ли ми е казал колегата да го включвам в момента в който стъпя от асфалта в калта и да го изключа в обратна последователност
                Изключение прави случая с излизането от коловози - там с блокаж го видях опитно, че не става. Що се отнася до бавните - те не виждам защо трябва да се изключват изобщо в пресечена местност, аз и по асфалта зимата ги пускам от време на време когато ме мързи да държа съединителя постоянно. И в крайна сметка - по-вероятно ли е кашкавалената РК да се строши при навит волан в кал при боксуване с включен "блокаж" отколкто без, какво отношение има волана изобщо в тази ситуация?
                Александър

                Коментар


                • От: раздатка на лада нива

                  Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                  Колега, нивата я сменям само с Тойота. Чакай първо да се научим да караме. Я обясни по-добре като за технически неграмотни карачи - каква е тайната на "блокажа" на нивата - правилно ли ми е казал колегата да го включвам в момента в който стъпя от асфалта в калта и да го изключа в обратна последователност
                  Изключение прави случая с излизането от коловози - там с блокаж го видях опитно, че не става. Що се отнася до бавните - те не виждам защо трябва да се изключват изобщо в пресечена местност, аз и по асфалта зимата ги пускам от време на време когато ме мързи да държа съединителя постоянно. И в крайна сметка - по-вероятно ли е кашкавалената РК да се строши при навит волан в кал при боксуване с включен "блокаж" отколкто без, какво отношение има волана изобщо в тази ситуация?
                  Колега,РК хич не е кашкавалена и достойно си понася оф-роуд натоварванията.Виж за СК съм по-съгласен,че не я бива много,монтирана в Нива.Предния диф също е донякъде слабо място,макар че при някои по-спокойни шофьори е почти вечен,стига да е стегнат добре към лапите.Блокажа ще си го ползваш абсолютно редовно в гората,разбира се когато терена е лек може и е желателно да си го изключих.Най-пагубното за него е да го ръгнеш при някое увиснало и въртящо се колело във въздуха.Тогава се получава много силен удар в раздатката при рязкото блокиране и има реална възможност да го изкъртиш.Затова винаги блокажа се включва преди препятствието,т.е. когато двата кардана се въртят с равни скорости-/няма буксуващи или увиснали колела/.
                  Последно редактирано от Янко Желязков; 28-12-10, 14:16.

                  Коментар


                  • От: раздатка на лада нива

                    Янко, аз малко иронизирах колегата малко по-горе, знам, че РК не е най-слабото място на тази машина, за СК съм се убедил, че се чупи доста, но пък и ремонта и не е кой-знае колко скъп, стига да го прави правилния човек. С една дума, ако целия терен или дълга отсечка от него е "препятствие" включвам си блокажа и си карам, като все пак гледам да не форсирам много рязко в моменти на окантарване.
                    Александър

                    Коментар


                    • От: раздатка на лада нива

                      колеги не ли по-добре блокажа и бавните да се включват при възможност при спрял автомобил

                      Коментар


                      • От: раздатка на лада нива

                        Блокажа може да се включва и в движение не е проблем.Но задължително да няма буксуващи или увиснали колела.В много случай се минава примерно коловози кал,без спиране, спреш ли няма бавни,блокаж.
                        Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

                        Коментар


                        • От: раздатка на лада нива

                          Колеги и аз да добавя нещо,значи карам от известно време лада нива(8година се почна),та през този период съм имал доста изживявания с въпросния автомобил и доста ремонти,ремонти който не са толкова фатални,но и мисля,че всичките ремонти който съм извършил по дадения автомобил са причинени от моята експлотация.Защото не става на лада нива да и закачиш 4метрова платформа,която сама по себеси тежи 400+кг и да я натовариш с 3кубика дърва(от фигора) и да я юркам по баирите,все едно.Та по темата,лично аз съм минавал през доста препядствия и искам да кажа,при сухо време карам без бавни и блокаж,щом видя по сериозно изкачване задължително си включвам бавните(то е ясно) и блокажа,защо ли-защото като почне едно такова изкачване и колата стигне до някаде започва да губи сцепление и доста често се предава въртящия момент към някое предно колело,какво следва от това упражнение,ако човек не се усети на време се ражда тема от рода на "Помощ колеги,нивата счупи преден мост,или Помощ колеги скапа се карето и шлиците на полуоската превъртяха"-ето това е от човека небрежност.При включен блокаж нивата просто следва коловозите,както и който и да бил друг 4х4 автомобил,дори и урала.Колеги винаги си пускайта блокажите,бавните и с каквото и друго да разполагата,независимо в какъв джип сте и какво карате.Усетите ли,че има боксуване,задължително на блокаж,иначе каретата на така "слабата" лада нива ще идат фира,пробвал съм го и знам.Вие си правете извод как да карате без блокаж или със.

                          П.С:Весела коледа на всички и щастливо посрещане на новата година

                          Коментар


                          • От: раздатка на лада нива

                            Първоначално публикуван от Rocco Преглед на мнение
                            Колеги и аз да добавя нещо,значи карам от известно време лада нива(8година се почна),та през този период съм имал доста изживявания с въпросния автомобил и доста ремонти,ремонти който не са толкова фатални,но и мисля,че всичките ремонти който съм извършил по дадения автомобил са причинени от моята експлотация.Защото не става на лада нива да и закачиш 4метрова платформа,която сама по себеси тежи 400+кг и да я натовариш с 3кубика дърва(от фигора) и да я юркам по баирите,все едно.Та по темата,лично аз съм минавал през доста препядствия и искам да кажа,при сухо време карам без бавни и блокаж,щом видя по сериозно изкачване задължително си включвам бавните(то е ясно) и блокажа,защо ли-защото като почне едно такова изкачване и колата стигне до някаде започва да губи сцепление и доста често се предава въртящия момент към някое предно колело,какво следва от това упражнение,ако човек не се усети на време се ражда тема от рода на "Помощ колеги,нивата счупи преден мост,или Помощ колеги скапа се карето и шлиците на полуоската превъртяха"-ето това е от човека небрежност.При включен блокаж нивата просто следва коловозите,както и който и да бил друг 4х4 автомобил,дори и урала.Колеги винаги си пускайта блокажите,бавните и с каквото и друго да разполагата,независимо в какъв джип сте и какво карате.Усетите ли,че има боксуване,задължително на блокаж,иначе каретата на така "слабата" лада нива ще идат фира,пробвал съм го и знам.Вие си правете извод как да карате без блокаж или със.

                            П.С:Весела коледа на всички и щастливо посрещане на новата година
                            Роска прав си, при големи изкачвания дори и по малки, си е почти задължителен блокажа..Защото ми се е получавало, така че точно накрая на изкачването, пребуквуваха предните гуми, а бях без блокаж и така колата подчти спря и трябваше да се върна, чааак до долу, да го включа и да мина..За бавните няма какво да се каже, те са почти задължителни..
                            Весели празници и на теб..
                            За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                            Honda Dominator 650
                            088ЧЧ93979-->Борис
                            0878956Ч38-->Борис

                            Коментар


                            • От: раздатка на лада нива

                              Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                              ... при големи изкачвания дори и по малки, си е почти задължителен блокажа..Защото ми се е получавало, така че точно накрая на изкачването, пребуквуваха предните гуми, а бях без блокаж и така колата подчти спря и трябваше да се върна, чааак до долу, да го включа и да мина..За бавните няма какво да се каже, те са почти задължителни...
                              Подрепям това мнение. Но при забоксуване без блокаж връщането за засилка не е задължително, а често не е възможно или безопасно. В такъв случай правилното действие е: спирачка-блокаж-потегляне на полусъединител със съответна на наклона газ.
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар


                              • От: раздатка на лада нива

                                Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                                Подрепям това мнение. Но при забоксуване без блокаж връщането за засилка не е задължително, а често не е възможно или безопасно. В такъв случай правилното действие е: спирачка-блокаж-потегляне на полусъединител със съответна на наклона газ.
                                Да, може и без връщане, но зависи от терена, ако си на бавни с блокаж и настъпиш повечко газ-та, започва да буксува, затова се върнах, да стъпи на що годе по добра настилка и газз
                                За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                                Honda Dominator 650
                                088ЧЧ93979-->Борис
                                0878956Ч38-->Борис

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X