Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Оцеляване при земетресения.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Оцеляване при земетресения.

    Здравейте,

    като нов член на форума и скорошен собственик на 4х4 автомобил, реших първата тема, в която участвам да е по-информативна и полезна за колегите съфорумци. Забелязах, че тух има доста хора които се интересуват не само от високо проходими автомобили, но и от техники за оцеляване, взаимопомощ при бедствия и аварии и прочие други важни за обществото теми. Една такава тема за мен е сеизмологията и оцеляването при създадена бедствена обстановка, в следствие от силно земетресение. Попрочел съм разни теми някои от интернет и издания, и реших да се опитам да синтезирам цялата информация в едно практическо ръководство за действия при земетресения, както и да се опитам да обърна внимание на оборудването, което повишава шансовете за оцеляване. Темата, която повдигаме е малко особена и държа на следното уточнение. Не бива нещата които се описват тук да бъдат възприемани емоцианоално, и предизвикващи параноя все едно постоянно чакаме това нещо да се случи и живеем все едно за да го дочакаме и проверим подготовката си. Темата е по-скоро резултат от липсата на отношение и информираност на хората как се действа при земетресение, защото трябва да се съгласим, че тук в България чакаме лошото да се случи, и чак тогава се взимат мерките, които е трябвало да се вземат по-рано.

    Въведение.
    Голяма част от населението живее в големи градове, създадени за да концентрират големи маси от хора при подобрена инфраструктура за живеене. Дали това е наистина така е въпрос на много фактори, някои от които не зависят от нас самите, но на практика усложняват оцеляването във сложни бедствени ситуации. Лошите примери от миналото показват неподготвеността на населението и институциите да реагират на време и адекватно при подобни ситуации. Например много от жертвите на последвала след силен подводен земетръс, - приливна вълна биха били избегнати, при наличие на системи за оповестяване на населението. Огромните жертви от подобна ситуация в Индонезия, биха били избегнати ако съществуваше адекватна подготовка на населението за реакция при подобни ситуации. Много любителски филми показаха, че хората са възприемали ситуацията на шега, и че нищо не може да се случи. Някои спокойно са снимали с видеокамерите и фотоапаратите си приближаването на приливната вълна. Пълни хотели с туристи не са били евакуирани след първичния трус.
    Идеята на темата е не да се пише сеизмология, ами да се направи обикновено ръководство, полезно на хората. Това нещо може да бъде допълнено и от много други хора, сред нас има архитекти, геодезисти, и прочие специалисти които имат доста по-сериозен поглед върху спецификата на работата си и отношението и към темата.


    Скалите за определяне на силата на земните трусове.
    За определяне на силата на земните трусове се използват скали. Ной популярните са скалата на Рихтер, скалата на МШК - Медведев Шпонхойер Карник и наследницата и - EMS (Европейска макросеизмична скала). Важно е да се отбележи, че единствено скалата на Рихтер представлява логаритмичен модел, базиран на изчисление на алгоритъма на общата хоризонтална амплитуда на изместване от нулата на сеизмографа, въз основа на която се определя силата на земетресението - МАГНИТУД. Останалите скали са базирани на степента на разрушенията върху сградите и усещанията на хората, - паника, тревога и при тях трусавете се определят по ИНТЕНЗИТЕТ. По скалата на рихтер всяко едно земетресение с магнитуд над 4.5 и по-голям се регистрира от сеизмографите по цял свят. При различна здравина на сградите Медведев Шпонхойер Карник става неточна, и е нобходимо постоянно да се актуализира. Например ако стане земетресение с магнитуд от 6 по Рихтер в Япония, интензитета му ще е нещо от сорта на 3 по МШК, но ако се случи тук, вероятно интензитета му ще е около 7-8 по МШК, заради лошото строителство и старите сгради.

    Разбира се в света има и други скали за измерване на силата на земетресенията, такава е скалата на Меркали, японската - Омори, Меркали и др.


    Рихтер - статистика

    Статистиката показва, че леки трусове с магнитуд от 4.0 - 4.9 се случват около 6000 пъти годишно в света.
    Средните от 5.0 до 5.9 около 800
    Силните от 6.0 до 6.9 около 120
    Големите от 7.0 до 7.9 ~ 18
    За степените от 8.0 до 8.9 около 1 път годишно
    и изключително силните - 9.0 до 10 приблизително 1 на 20 години. (земетресението ударило Индонезия на 26 декември е
    било с магнитуд от 9.0 до 9.3)

    Видовете земетресения

    първи вид - Текстонски
    втори вид - Вулканични

    по дълбочина на хипоцентъра са:
    дълбоки - 300-700 км
    междинни - 100-300 км
    плитки - до 100 км

    Най-опасни за хората и сградите в районана епицентъра са плитките, до 100 км тектонски земетресения, произхождащи от движението на тектонски плочи. При този тип земетресения се чува даже характерно бучене или гръм, произхождаш от недрата. При тях в повечето случаи типа на труса е вертикален, поради което сградите са по-уязвими. Сериозни хоризонтални колебания и щети по сградите се усещат при далечни земетресения с голям магнитуд, хипоцентъра на които се намира в междинната зона 100-300 км. - например земетресението от Вранча от 1977 година.

    Някои понятия

    Огнище на земетресението - зоната на най-силните разрушения
    Хипоцентър - зоната на размествания на плочите под земната кора.
    Епицентър - проекция на хипоцентъра върху земната кора или иначе казано точката върху земята над хипоцентъра.
    Магнитуд - силата на земетресението, измерено със сеизмограф по скалата на Рихтер
    Интензитет - силата на земетресението въз основа на субективни усещания, щети върху сградите и земната повърхност.
    Разломни зони - мястото на което се допират и контактуват тектонските плочи. На тези места се генерира колосална енергия, която бива освободена при пренареждането им.

    Ако искаш мир, - готви се за воина, Или иначе казано превенцията преди едно такова събитие.

    Противоземетръсното строителство е най-сериозното противодействие на земетресенията, което може да спаси хората от стихията. В много от развитите страни със сериозна земетръсна активност, има създадени правила и изисквания за противоземетрасно строителство и институции които следят изпълнението им, благодарение на което, при много силни земетресения човешките загуби и разрушенията могат да бъдат сведени до минимум. При нас обаче не е така. Другия фактор е подготовката на населението за подобно бедствие, както и подготовката на институциите за реакция на такова събитие. За целта е необходима разработката на един модел при даден магнитуд и какво би могло да се случи след такова бедствие. Земетресение може да възникне навсякъде по света, а в някои от зоните с приплъзващи се плочи (разломни зони) е по-вероятно. Шансът да е слабо е в пъти по-голям от това да е силно. Съответно вероятността да ни удари силно земетресение е по-малка от вероятността да ни раздуса слабо. Но въпреки всичко такава вероятност има и не е за пренебрегване.

    Предвестниците от природата

    От хилядолетия е ясно, че животните реагират доста чувствително на натрупаното напрежение. Доста силна чувствителност към предстоящо земетресение показват котките. При тях се наблюдава паника, търсене на място за убежище, опити за излизане от сградата. Друг интересен пример е поведението на аквариумен сом, която часове преди труса започва да се мята по стените на аквариума. При него се оказва, че влияе интензитета на земното електическо поле. Това е наблюдавано при катастрофалното земетресение в град Кобе-Япония. Електромагнитна чувствителност показват и пчелите, които регистрират магнитни полета в обхвата 0-10 Hz. Това е базирано на наличния в тялото им минерал - магнетит. Други интересни регистатори на повишен магнитен интензитет са електроуредите, които могат да се активират самоволно, - пак забелязано в Япония. Хубаво е да се вглеждамо по-често в тези естествени предвестници на евентуален трус. Освен животните и самата околна среда също би могла да бъде предвестник на такова събитие. От известно време науката разглежда някои феномени които са се появявали преди земетресения.

    Един от тях е (EQL) - earthquake lights.
    Ефектът е наблюдаван от стотици години, но напоследък се сдоби и с научно обяснение. Ефектът представлява появата на светкавици, без гръм в чисто и ясно небе, визуални експлозии от синя, оранжева и червена светлина, - появяващи се за миг и също така изчезващи. При голямото земетресение в Китай, са забелязани и филмирани, - красиви цветни облаци, с разложен цветен спектър. Подобни ефекти са били забелязвани и в КОбе, както и земетресението в Перу от 1994 година.
    Наблюдават се и кълбовдини мълнии. Обяснението на този пиезо-електрически ефект е следното. Преди труса, започва нарастване на земното електрическо поле, което предизвиква електрически разряд. Насоченото движещите се положитилни и отрицателни йони, както и свободни електрони се удрят в неутралните газови молекули и предават енергията си. Молекулите се освобождават от получената при при удара енергия - чрез излъчване на светлина. Светлина се излъчва и при сблъсъка на движещи се срещуположно положителен йон и свободен електрон, получавайки се неутрална молекула. Тъй като в атмосферата има различни газове, така и цветовете на спектъра на излъчването им е различен. Оттук се получават различни цветни ефекти.

    Вероятно сме чували за странните феномени, наблюдавани от мореплаватели, като огньове излизащи от водата, цветни облаци и прочие.

    Друго интересно явление (EQC) earthquake Clouds. Произхода им е базиран на земният магнетизъм, и е сходен с механизма на северните сияния. Облаците имат странна форма, нетипични разкъсвания странни цветове.

    Към това мога да добавя, че познаването на природата, взирането в нея и обяснението на природните феномени е била своебразна цел на човек от зората на съществуването му. За жалост съвременния човек, - затворен в офиса, дома, бягащ далеч от приодата тези явления си остават винаги странни и необясними. А познаването на природата е спасило много хора в различни ситуации. Разбира се съществуват много и различни теории за предвестниците на земетресенията, някои от тях са отхвърляни от сериозната научна общественост, други се доказват с времето, но въпреки всичко човек е наблюдавал винаги странности в поведението на животните и и околната среда преди и по време на земетресения.

    Дали сме добре подготвени?

    1977 година, на 7 март в 21:22 минути оживява планинският масив Вранча, Букурещ е пострадал доста, хиляди са загиналите. В крайдунавския град Свищов са се срутили 2 жилищни блока, в руините на които загиват стотици. За въпросното земетресения ми е разказвал дядо ми. Като дете историята я възприемах строго приключенска, със скрита завист че не съм пряк участник, но днес нещата вече са се променили и то доста. Апартамента в който е живял дядо ми се намира на
    8-и етаж в един от първите толкова високи сгради в София за времето си, - намиращи се в кв. Света Троица. В деня дядо ми си е легнал рано, малко след което започват трусовете. Люлеенето на сградата е било много сериозно, - набитото око на съсед-архитект забелязва отклонение от близо 1 и 70 - 2м на покрива на блока. Дядо ми, облечен в пижама, в паниката успява да отвори вратата, и цялото семейство хуква надолу по стълбите, където се забелязва същата паника и от други семейства. Мартенския студ обаче затруднява положението на ужасените и страхуващи се да влязат отново в кооперацията хора, които започват да измръзват. Дядо ми разказа, че е успял в тъмнината да грабне една дебела кожена ръкавица, която после използва вместо постелка, на която да сложи босите си крака. Минава известно време преди да се престраши да се качи в тъмния блок, отново в ужаса на преживяното, за да вземе за семейството си необходимите палта и обувки за семейството си. А сега си представете едно типично Българско семейство с 1-2 деца, което остава на улицата, без подслон.

    За най-голямо щастие обаче, столицата не понася сериозни щети, с изключение на някои паднали комини, керемиди, уплахата на хората и осъзнаването, че тази така твърда земя под краката ни в един момент оживява, и отнася в прах и пепел всичко натрупано и създадено до момента. Историята е поучителна от гледна точка на това колко слабо сме подготвени аз такива трудно предсказуеми събития. На практика не може да има подготовка в пълния смисъл на думата. Подготовката би трябвало да се направи доста по-рано, и то със сериозни мерки на противоземетръсното строителство, за да може да се снижи до минимален броя на човешките жертви и материалните щети. В ситуацията в която живеем, особено в големия град е трудна реакцията при такова събитие, - особено ако се случи нощно време. Въпреки всичко има известна система от практики, които повишават значително шансовете на човек за оцеляване, особено във периода след първия трус. СЪгласете се, че шансовете на неподготвения човек, са доста по-малки от колкото на този с по-сериозна подготовка, особено в зимния период, когато реакцията и организацията при изпращането на помощи би била меко казано, - липсваща.

    План за реакция при всякакви случаи и най-вече вкъщи и на работа, както и по време на път.

    Едно от важните неща в момента на планирането е да се разучи конструкцията на сградата. Да се прецени къде са най-безопасните места при евентуален трус. Най-опасни са външните стени, асансьорите, стълбищата и близостта до масивни недобре укрепени предмети и мебелировка - библиотеки, секции, гардероби, хладилници, както и стъклени елементи - огледала витражи. Най-безопасни са вътрешните носещи стени, както и разположените на тях отвори - трегери на вратите. Освен това, дебелите маси, са добро убежище от падащите предмети, при силен трус. Добра практика е стоенето под такава маса, до преминаването на земетресението. Паниката е също така лош съветник, тъй като багането по стълбищата на високите блокове, по време на трус крие също сериозни опасности. Такава опасност е срутването на стълбите, които са една кострукция тип - хармоника. Излизането от сградата по време на труса може да доведе до травми от евентуално падащи предмети от фасадата и. При земетресение е добре да се запази самообладание и да се намерят организирано най-безопасните места във вътрешността и. При хоризонталните трусове обикновенно силата на люлеене се увеличава постепенно - това е нормално, и в този момент е важно да се запази самообладание.
    Ако се намираме в къща или приземна постройка е хубаво да я напуснем за не повече от 8-10 сек, стига да имаме такава възможност, стоейки по-далеч от електропроводи. Добра практика е да не се разполагат леглата на които се спи, близо до външни стени и стъкла, - не само поради гореописаните ситуации, но и поради опасността от счупване на стъклата при индустриални аварии. Последното мога да подкрепя със сериите от взривове на склада за стари боеприпаси в Челопечене. При ударната вълна бяха изпочупени много прозорци в близките квартали и за късмет никой не пострада от това много. Друга отлична практика е укрепването на високите и тежки мебели в жилищата към стените. Става лесно с ударна бормашина или перфоратор, известен брой ъглови планки и пирон дюбели. Някъде съветват и направата на чанта с най-необходимите неща - фенер, сапун, суха храна, вода, необходими лекарства, ножче, по един кат основни дрехи за всеки член от семейството. За мен лично това е най-добре да бъде подготвено в автомобила, така че ако човек трабва да напусне незабавно сградата, да не му липсва почти нищо за оцеляване в идните 2-3 дни, до реакцията на институциите.

    По отношение на работното място, нещата са сходни. Необходимо е добро запознаване с евакуационния план на сградата, типа на конструкцията, къде се намират пожарогасители и пожарни кранове, аварийни стълбища. Както и горе е добре първия основен трус да се посрещне вътре в сградата, под бюро или маса, далеч от "опасни мебели" и прочие оборудване. След преминаване на първия трус, е хубаво сградата да се напусне веднага, без излишна паника и да се изчака еветуалното преминаване на втория по-слаб трус. Тук мога да спомена и случай от личната ми практика, - не помня годината, бях дете - сам вкъщи, и рисувах с акварелни боички нещо за училище. Тогава започна хоризонтално люлеене на блока, -постепенно усилващо се. Аз естествено се опитах да запазя самообладание. Малко след това трусът утихна. Не бяха минали и 5-6 секунди и започна втори трус, - значително по силен от предишния, отново засилващ се. Сградата скърцаше страховито, на фона на тишината. Тогава вече се паникьосах и бях решил, че още малко трябва за да започне да се руши. Признавам си чистосърдечно, че такъв страх не бях брал никога допреди това. Веднага след утихването на втория трус буквално се изпарих по стълбите, с натежали от ужаса крака. Преди това усетих силно и земетресението в Стражица, което буквално премести спалнята на която бях легнал по корем, запайки телевизия, но тогава паниката ми не бе толкова голяма.

    Автомобилът - временно убежище, - защо не и автономно?

    След първия трус, е необходимо да обезопасим максимално жилището срещу аварии. Най-лесно е да се изключи главния бушон, както водата и газта - ако има такава. Евентуален пожар би усложнил допълнително и без това тежката ситуация. Взимайки със себе си документи и пари в брой, както и задължително телефон, напускаме незабавно жилището, поради опасност от вторичен трус с по-нисък магнитуд, но също така много опасен. Тогава можем да използваме автомобила си за временно убежище, стига да е изправен технически и оборудван. За ситуацията много хора използват странни практики, по мое мнение - невъзможни. Например, - съвети за предварително опаковане на важни документи и ценности. Разбирате, че е невъзможно да се предвидят всички пасиви от една такава ситуация. Аз лично нося документите си и телефона в една чанта. Освен това там са и ключовете ми, както и по-важни документи, които са ми необходими. Винаги документите си нося в себе си. При нощен трус от момента на опомнянето какво става, до времето за вземане на решение, минава доста време и е навъзможно човек да се подготви напълно за евакуацията си от сградата. Затова е автомобила. Един добре подготвен офроуд автомобил притежава доста по-голяма мобилност и възможност за предвижване в критични условия, от лекия автомобил. Голяма част от оборудването му за излизане от ситуации, може да спаси и човешки животи ако се наложи. Лично аз винаги поддържам един вид - готовност, за извънредни ситуации в джипа си.

    Това включва:
    Работещ фенер
    Комплект зимен гащеризон-яке
    дъждобран - яке-панталон
    Вода - 5 литра минимум
    Нож джобен
    Брадвичка-малка
    Лопата
    Туба - гориво от 5 л.
    Най-важните инструменти за една кола
    Инвертор 12-220 в
    Зарядно за телефон
    Въже
    Аптека с важни неща, като описаните в темата с аптечките за офроуд.
    Крик - джекът е отлично приспособление
    Помпа за гуми
    Вериги за сняг в зимния период
    Хубаво е резервоара на колата/джипа да е винаги пълен догоре, както и да има някаква суха храна и 2-3 консерви, като
    е добре храната и водата да се предвиди за поне 2-3 дни икономична консумация.
    Тук смятам да спра, защото жена ми ще ме обяви за луд, а инвентара в колата ще стане поне 200 кг. В общи линии се предполага, че институциите могат да създадат някаква известна организация поне до 2-3 дни. Дали това тук е възможно се съмнявам.

    Тренировка на семейството
    Тук ще се усмихна и аз и вие, защото е ясно, че жените са основен, добре подготвен враг на бирата, футбола и тренировките за екстремни ситуации, в които мъжът става автоматично обявен за луд и паникьор. Има и изключения, но моята не е такова. Но децата са отлична възможност да създадете хем забавление, така и навици при реакция на извънредни събития. В крайна сметка си струва и то много. По темата мога да спомена, че ми бе почти навъзвожно да изкарам навън
    жена си заедно с детето, след последния трус в София от 3 степен по Рихтер. А даже и да бях успял щеше да е след най-малко 10-15 минути.

    Чужди практики
    Някъде бях чел статия, в която намерих интересни съвети, писана от Американците. В нея се споменаваше поставянето на
    няколко важни неща под леглото на което се спи.
    - Обувки
    - Бутилка с вода
    - свирка
    което би обезпечило животът известно време в руините, стига човекът да не е наранен сериозно. Практиката показва, че много хора извадени от срутената сграда са силно дехидратирани, няма как да сигнализират за местоположението си, а много от тях и измръзват, преди спасителите да стигнат до тях.

    България е земетръсна зона
    ...и това е повече от ясно. Опасните зони са няколко, Кресненското дефиле, София, Пловдив, Шабла, Горна Оряховица, Стражица, Ямбол и др. От зоните извън пределите на страната, най-опасни за нас са тези във Вранча - (при тази зона хипоцентъра е разположен на дълбочина над 100 км, което е предпоставка за доста сериозни хоризонтални колебания на голяма далечина от огнището) Другата опасна зона е Тракия-Солун-Одрин. При евентуална активизация на района са вероятни сериозни щети върху сградите на наша територия.

    Заключение
    Нека добавим по нещо и от вашия личен опит, преживявания и идеи за подобряване на културата на населението при бедствия от този тип. Както е описано и по-горе, в света тези събития са наблюдавани от хиляди години, и е ясно че въпреки всичко има начин човек да може да следи промените на природата около себе си, - даже да прогнозира доколкото е възможно такива събития. Отделен е въпросът, че даже и да има такива предвестници, трудно можем да заявим на хората около нас - ще става нещо. Известни са много случаи в които астролози предвещават такива мащабни катаклизми, без да са наясно какво означават тези прогнози за хората. Земетресения са ставали, стават и ще стават, и колкото по-добре човек е подготвен за такива неща, толкова по-големи са шансовете му за оцеляване. Не бих искал материала да бъде причина, за фобия от земетресения. По-скоро да синтезира известни практики за оцеляване при такива събития. Ще се радвам ако съм бил полезен с нещо на читателите на форум Offroad-Bulgaria

    Георги Такев
    Последно редактирано от George Takev; 02-10-09, 15:18.
    KIA Sportage 2000 DOHC 16 v

  • #2
    До: Оцеляване при земетресения.

    Поучително и повече от полезно, благодаря!
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      До: Оцеляване при земетресения.

      Похвала за труда. Колкото си прав за действията и необходимото постоянно поддържано оборудване, толкова е и трудно изпълнимо. Който има джип-добре, но някои сме с паркетници с малък багажник. Като се замисля може би всеки от нас има поне част от изброените от теб неща в колата си. Това за свирката, която си държат американците под леглото е интересно. Аз като съм на 12-ия етаж и стане нещо едва ли ще мога да си намеря свирката, че камо ли да свиря с нея.
      ВСИЧКО Е НА НЕРВНА ПОЧВА
      LZ1YBB

      Коментар


      • #4
        До: Оцеляване при земетресения.

        Благодаря за положителната оценка, сега на второ четене забелязвам някои пропуски в синтезирането на информацията, които ще се постарая да редактирам възможно най-скоро. Другото за което се сещам е да се добави снимков и видео материал, за онагледяване на казаното. Някой ако има желание да добави нещо в темата нека го направи, за да можем да подготвим по-съдържателно ръководство.
        KIA Sportage 2000 DOHC 16 v

        Коментар


        • #5
          До: Оцеляване при земетресения.

          Всъщност, всеки при земетресение е учен, че ако не може да излезе от сградата/по стълбите, а не с асансьор/, то трябва да застане под касата на вратата.

          Коментар


          • #6
            От: Оцеляване при земетресения.

            Да дам един "Up" на темата - отново стана актуална.

            Коментар


            • #7
              От: Оцеляване при земетресения.

              Да бе, говори, говори ...
              Аз викам тия теми да си останат най-излишните, ама ще ли го бъде ...
              Два дена преди това ми стана зле, После съвсем зле, ама де да знам че е на земетресение. И изобщо, в последните години ден - два преди това, и по съседните държави, ми става кофти. А точно по време на, ми стана физически съвсем добре, а после - пак. Ама явно умствено не много, понеже се хванах да мисля че това са простотии, и шибаното земетресение да спре веднага, понеже ще го хвана, и ще реве. А то - не ...
              Пък и много дълго беше ...

              Коментар


              • #8
                От: Оцеляване при земетресения.

                Полезна тема.
                LZ1ZAH

                Коментар


                • #9
                  От: Оцеляване при земетресения.

                  Аз пък Уважаеми колеги, ми се струва много смешно, когато след някаква ситуация всички се втурват да правят разни неща много ентусиазирано..., което им минава след две седмици... до другият път...

                  Подготовка за земетресения и действия за спасяване, се прави преди земетресението, не след него...

                  Я да използвам случая да питам, колко от Вас, си купиха дозиметри и се научиха да работят с тях? Че май по едно време пък за дозиметри беше търсене, а сега нещо умря работата...? Защо така?
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #10
                    От: Оцеляване при земетресения.

                    Темата е много полезна и ще я използвам да си споделя впечатленията.Ден преди земетресението в България имаше в северна Италия,където и живея за сега.Та,това,което ми направи впечатление е,че когато стана земетресението хората се паникьосаха и реално бяха абсолютно безпомощни,отделно 2ма човека (от общо 5 жертви) починаха от СТРАХ (инфаркт) при 5.9 по Рихтер.За мен това крещи само едно...липса на подготовка,минимални знания за оцеляване в подобни условия и най вече разум!Още по-смешно беше,когато започнаха да се питат какво да правят в подобни ситуации,когато реално беше отминало вече.Възникват въпроси както колегата Петров вече описа...Защо хората се сещат,когато е вече късно?Защо всеки си мисли,че "няма как да се случи"?Защо..защо...защо...!

                    И в заключение искам за пореден път да поздравя форума и хората,които се грижат за него.В интернет има много и нищо.Форума е едно от малкото места,където човек може да научи нещо.Поздрави

                    Коментар


                    • #11
                      От: Оцеляване при земетресения.

                      Първоначално публикуван от Симеон Михайлов Преглед на мнение
                      ...Та,това,което ми направи впечатление е,че когато стана земетресението хората се паникьосаха и реално бяха абсолютно безпомощни,отделно 2ма човека (от общо 5 жертви) починаха от СТРАХ (инфаркт) при 5.9 по Рихтер...
                      Всъщност, доколкото изобщо и тук имаше пострадали - то е от паниката и истерията! Няма един случай някому да е паднал дори полилей на главата... Хипертоници, фрактури при суматохата и пр. и пр. Чудно как нямаше и инциденти с МПС, при това ново явление в нашата действителност - безпричинно, паникьорско, абсолютно безпосочно "джиткане", без всякаква идея и цел, но затова пък истерически-трескаво.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Оцеляване при земетресения.

                        Умните хора се учат от това което виждат. Обществата май по-скоро не! А от случилото се, според мен могат и трябва да се направят важни изводи. Хората в голямата си част са съвършено неподготвени за каквото и да е бедствие. За съжаление службите отговарят на общото ниво. В този случай без никакви поражения, бяхме на прага на сериозен кризис, пак повтарям без никаква особена причина. Хайде сега да си представим какво точно ще се случи, когато поне 20-30% от сградният фонд в София е срутен и има поне десетина хиляди жертви? Което е всъщност изключително оптимистичен поглед върху съвсем реалното очаквано в идните 10-20-30 години за тук... Според съвременното виждане на науката това предстои. И макар и никой да не може да го потвърди със 100% то вероятността за този сценарии е много над 50%... Вие ако имате над 50% шанс да спечелите джакпота ще пуснете ли фиш?

                        Ако пък ви се струва този период дълъг, мислите ли, че ако още утре започнем да се подготвяме имаме достатъчно време...? И да, разбира се, още отсега чувам гласовете дето ще ми обяснят да си нося новите дрехи и да не се задълбочавам излишно... Е, според мен са просъществували и ще просъществуват тези нации, които мислят за бъдещето... не за настоящето...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #13
                          От: Оцеляване при земетресения.

                          Стягат се пакетите за оцеляване ,за това са нужни!
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X