Обява

Свий
Няма добавени обяви.

КРИТ И САНТОРИНИ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • КРИТ И САНТОРИНИ

    Днес най-после ми остана време да седна на компютъра.Снощи ме попитаха дали ,,ще заливаш ли пак форума със снимки..'' и затова ,ще се постарая този път да не прекалявам (ако мога де ) .
    Това пътуване беше замислено отдавна ,но самата подготовка стана бързо . Тръгнахме вечерта преди предварително замисления ден ,за да си помогнем с километрите. Спахме във Свилен град в едно ,,нещо'' ( също ,като хотел ) . На сутринта в прекрасно време минахме границата и ,,газ'' към Солун. При прибиранет си от Италия ,,загледахме едно градче ( Nea Iraklista) встрани от магистралата и се отбихме за по кафе (фрапе) .






    Приятно местенце ...



    Понеже ,така и ,така бяхме слезли от магистралата ,решихме да покараме по крайбрежните пътища.Беше пълно с красиви и диви плажове ...


    ... и Ха тук ,ха там ..... забравих да заредя . Качихме се на стария път Кавала -Солун , с надеждата за бензиностаниция. Е ,да ,ама не! Кошмарът ми в Гърция са бензиностанциите по магистралите - няма ги ! Карайки ,забелязах едно селце в планината и реших да пробвам за гориво.Оказа се ,че няма и ме ,,засилиха'' в следващото село ,още по-нагоре. Успокоявах се ,че ако закъсам ,поне няма да бутам - ще се спускам по инерция. УФ! Имаше!В резервоара имаше по-малко от 2 литра гориво! След като заредих ,пътуването продължи приятно и гладко . След кратко гостуване в Атина на приятели ,вечерта се качихме на ферибота - голям и луксозен .
    Тръгнахме...


    Неусетихме ,че сме на кораб. По тъмно се стоварихме в Ираклион.
    Посрещнахме изгрева...




    PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
    КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
    0899187766

  • #2
    До: КРИТ И САНТОРИНИ

    Решихме да изчакаме да отворят двореца Кносос ,че да го отхвърлим в програмата...


    Това в чашата не е бира !!!
    Отвориха и влезнохме да разгледаме. Не ми се иска да коментирам ,какво е впечатлението ми ,но единственото истинско нещо там беше това...


    Визирам пауните! Както каза Теди ,, измислят си история и я продават...''
    Тия Минойци за нищо са нямали бетона... Предполагам ,алуминиевата дограма е била открадната в по-късни времена...


    Толкова за двореца...
    Ираклион ,си беше като всяка столица - разхвърлян ,мръсен , неугледен и голям!


    Поради тези ми опасения бяхме избрали хотел близо до Ханя .Пътя се виеше покрай брега , качваше се доста високо в планината и пак ,край морето...










    Битка с ГПС-а...






    Отбихме се и до град Ретимно .Страхотно градче с много чар...




    ...и движение ....






    ...и изобилиe от църкви и параклиси...




    На път към крепоста...






    ..а водата....




    Как природата си е ,,играла '' с камъка...


    PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
    КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
    0899187766

    Коментар


    • #3
      До: КРИТ И САНТОРИНИ

      Подведени от един пътеводител ,тръгнахме да разгледаме ,,невероятното ждрело '' към село Панагия. НИщо особено ,но пътя беше интересен - завои на ,които си виждаш задния номер...










      Месното население...


      ... и обратно надолу...






      Загуба на време...
      PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
      КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
      0899187766

      Коментар


      • #4
        До: КРИТ И САНТОРИНИ

        Достигнахме и нашта дестинация - градчето Травронитис , на 10 км. от Ханя ....


        ... а хотелът ( Antilia Apartments) беше страхотен...















        След кратка почивка се отправихме към гр. Кисамос - отправна точка ,към първата ни цел - Плажът Балос ! Идеята беше да наемем АТВ ,но... само 50сс , китайски . Компромисът ,беше Сузуки Джимни - все едно си е АТВ ...





        Направихме пазарлъка ...



        Малка разходка из Кисамос и покрайнините му...













        Направихме опит да стигнем до едно селце Фаласама ,за да видим залеза.... ГПС-а ме рутираше из тези ,,улички''...








        Вече ,добре известния на месния престъпен свят , ,,крадец на смокини'' ....


        Покарахме още малко и .... асфалта свърши . Оказа се в последствие ,че Ситинавигатор2009 и Хелас1,8 ,не различават ( с изключение на 3-4 главни пътя) асфалтов от черен път !!! Като казвам ,,черен'' - ама ,,черен''.Камънак уврази и скалисти прагове. (горкото Джимни. какво видя на следващия ден...- дълго ще има да разказва...) Отказахме се от Фаласама - прехвърлихме я в програмата за следващия ден...
        Спряхме в един супер за плодове и....


        Нашенско ,,ДЕРБИ'' и ,,ЗАГОРКА''
        За сметка на проваления залез ,ресторантчетата в Кисамос си бяха на лице




        Последва здравословна вечеря с миди ,калмари и октоподи
        Последно редактирано от churov; 15-09-09, 15:12.
        PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
        КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
        0899187766

        Коментар


        • #5
          До: КРИТ И САНТОРИНИ

          Добре дошъл. Отново хубаво пътуване, за което ПОЗДРАВЛЕНИЯ. Колкото и да са ми неприятни гърците, не мога да не призная, че имат природа и красоти. Браво и давай още

          Коментар


          • #6
            До: КРИТ И САНТОРИНИ

            Браво, поздравления !
            Очакваме снимките от Балос и Грамвуса. А селцето, с пропуснатия залез, се казва Фаласарна и има един от най-хубавите плажове на Крит. Надявам се да сте го посетили на следващия ден.
            Последно редактирано от Zois; 15-09-09, 16:19.

            Коментар


            • #7
              До: КРИТ И САНТОРИНИ

              Смело със снимките, залей ни... Имате невероятна способност да откривате малки, прекрасни местенца, за които всеки път чета с интерес! Моля те, публикувай после линк с всички снимки, защото дворецът ми се изгуби малко , а и явно си спестяваш от тях

              Коментар


              • #8
                До: КРИТ И САНТОРИНИ

                Относно Фаласарна - правописна грешка .
                За двореца Кносос си спестявам разочарованието , но линк ще дам

                Че ,бях стигнал до здравословната вечеря .
                На другия ден се отправихме към Балос . Носът е тесен и дълъг около 15 км. -теренът напомня на Рила над 2000 м.Голи скали и дребни храсти...


                пътят...


                отначало пътя беше макадан- даже настигнахме един ентусиаст със ситроен...


                Гледките бяха красиви...








                Тък макадана свърши и премина в остри,стръчащи от земята камъни...


                ...от ляво...


                ...на дясно...




                Я ! Колега...





                Навсякъде козите си пасяха свободно по скалите.Чудех се как ли стопанинът си ги събира ... Вероятно си ги отстрелва....


                Все по-нагоре...


                Все още много пазех Джимнито...


                Кози...


                ... кози...



                ...кози...









                Краят на пътя...





                В края на този преход ,открих отговорът на древния въпрос ,,Кой е най проходимият...."
                Най-проходимото МПС е с марка ,,RENT A CAR''!!!!!


                Всички тези коли са под наем! Тази гледка ,,стъжни'' живота на Джимнито от този момент

                От далеч помислих това ,,цвете'' за някакви маркери - колчета с нещо бяло...


                От тук продължихме още 3,5 км. пеш. - еко пътека




                ...интересни камъни...


                ...пътеката към плажа...



                ...и изведнъж...


                Снимките не могат да предадат и милионна част от красотата на това място.Изумрудената вода и снежно -белия пясък...










                ...отсрещният остров Gramvouza...


                Райско място и без туристи...






                Последва къпане .Носенето на бански било задължително...моите си ги носих на врата...ама няма да пусна снимките






                това е най - красивото място на което съм бил!!!




                За съжаление трябваше да си тръгваме ,че ни чакаше тежък ден... и изкачване ...


                ...камък с огнище...




                ...глътка въздух...


                ..каква лукувица...


                На паркинга разбрах за какво служат колите - да пазят сянка на козите .Всяка си имаше по една кола ,а тези двете се сбиха за сузукито... вероятно сянката му е по-така...










                ..обратния път... Джимнито вече се изумяваше от това какво може по камъка



                Поехме към Фаласарна. Както споменах , картата на Крит си е оффроуд карта - само дето всички пътища са отбелязани ,като асфалтови.Така започна пътя ,който Гармина посочи ,като най- бърз.От ,,интересните'' места ,нямам снимки ,защото Теди беше снимала таблото,краката си,небето... - всичко в опита си да се задържи на седалката ,докато Джимнито показваше планини от героизъм ...


                ...тук пътя изчезна и се започнаха едни каменни прагове..




                ...път,като слънце... гааааз!!!...


                ... водомери... ако на някой му трябва...


                Според ГПС-а ,все още се движим по първокласен асфалтов път...




                ...спускането към Фаласарна...


                ...магистрала... с дълбоки уврази...




                ...спускане ,ама пътя е обезопасен


                .... 1-а , 2-а , 3-а ,4-а , гаааз!!!


                Фаласарна - един от плажовете...


                ...оранжерии на всякъде , допълнени от тировете придаваше на района промишлен отенък... а и след Балос , Фаласарна ни разочарова...


                МИнахме през едно асфалтирано кръстовище ,което вероятно беше вярното ,но на Гармина му се играеше и каза ,,аз знам пътя''
                Верно -знаеше го ! Айдеее...щ


                тясно ,високо... - с една дума -забавно


                ...под нас са около 350 м. ...


                Последно редактирано от churov; 16-09-09, 13:40.
                PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                0899187766

                Коментар


                • #9
                  До: КРИТ И САНТОРИНИ

                  отиде ми следобеда в писане и ,когато трябваше да изпратя писаното и снимките....


                  Ще продължа друг път. Съжалявам!
                  PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                  КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                  0899187766

                  Коментар


                  • #10
                    До: КРИТ И САНТОРИНИ

                    Янко, сега да не вземеш да смениш Нисана с Джимни...
                    Като знам как караш и колко ти е леко крачето... трябва наистина да са много здрави тия Сузукита...
                    Чакаме с нетърпение продължението.
                    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                    Коментар


                    • #11
                      До: КРИТ И САНТОРИНИ

                      А, бе ,замислих се , ама ... . ! Да бе! Много е добро Джимнито ,ама си е колкото АТВ (а и след като му се отпра кожения таван , приликата се засили ...)

                      ..... НАй-после асфалт . Леко се разочаровах ,но ЖЕНАТА се успокои



                      Пътя беше тесничък и смного завои ,но пък имаше страхотни гледки . Проблема бяха само изобилието от туристки с онези... проходимите... Rent a Car .




                      ...тия пък от къде се взеха...




                      ...нагоре в планината...


                      в ниското се вижда пътя по който сме минали...


                      ...убавец ,мамин,сладък....


                      ....селца... (извинявам се за качеството на някои от снимките )





                      ...я! бяхме преди малко там...




                      Всъщност ,забравих,дали споменах за къде бяхме тръгнали. Целта ни беше манастир Moni Chrysoskalitissis ( който го прочете да каже и на другите ) .Според реклами,трябваше дае голяма атракция .




                      ..Димооо..




                      ...заливчето до манастира...


                      ..цнимането забранено....


                      ..строен е през 1500 -ната година..


                      Всъщност в манастира нямаше повече за гледане -влизаше се в ,,музея'' с трите икони и в църквата.

                      Следващата ни цел бяха два залива,които си харесах на сателитните снимки от Гугъл ърт...


                      Тръгнахме към първия (сигурно си има и име,ама...)
                      По макадан стигнахме до това райско кътче! Сякаш беше направено само за нас . Нямаше жива душа . ...














                      ..през тези скали се процеждаше водата от морето ...








                      Отидохме до следващия залив,но ...






                      Не ни допадна.
                      Продължихме да видим ,,чудото '' Елафонисия .(отново лоши снимки ). Невероятно место ,но напълно размазано от туризма. Беше делничен ден ,но имаше поне 5000-6000 хиляди човека , барове ,сергии, българки продаваха царевица и псуваха цветущо с пълно гърло.... А иначе водата и пясъка са невероятни...














                      ...какви ли добитъци не плуват тук...


                      ...сол...




                      Следващото място ,което бях набелязал беше Kedrodassos Beach.

                      EEEE!


                      последните 700-800 метра се вървяха пеш ,но си е грехота да стъпчеш това неземно място - не засегнато от масовия туризъм и плажните търговци. Имаше палаткаджии ,но защо ли нямаше никакъв боклук?
                      Пясъка беше като сол ,ана места антрацит.
                      ...моренце ,а?










                      Само за информация - част от плажа беше нудистки (поради естеството на този форум ,няма да приложа снимки )




                      С това програмата за деня се изчерпа и тръгнахме да се прибираме.
                      Последен поглед назад...


                      По обратния път не далеч от манастира с трудното име ,спряхме за по кафе в едно крайпътно заведение - N35.33036 E23.55962 .Много щуро място сред скалите. Имаше котки , канарче , пауни , кокошки , токачки , японско петле и кон .Купон. Не пропускайте това място и пробвайте киселото им мляко с мед - и двете си ги произвеждат сами.




                      ..и отново на път...


                      ..как си стигат до къщите...?




                      ..кръчме...


                      като магистрала...


                      ...светофар за тунел...






                      ...лудо място...


                      Стигнахме Кисамос ,за да върнем каквото е останало от Джимнито .Дамата от фирмата , дойде ,погледна бензиномера и каза ,,още 6 евро за гориво''. Избухнах в смях.Дадох и ги и попитах, как успя да го сметне ,като нито погледна километрите ,нито попита колко сме заредили.... Показах и снимка на километража и бензиномера на тръгване .Връщахме колата с поне 8-10 литра в повече..... Нищо в сервиза ,ще плачат ..... А красотата с която се бяхме заредили ,ни караше да сме над тези неща
                      Като казах ,че програмата за деня е свършила ,имаш по-скоро в пред вид ,че теглата на Джимнито свършиха... .Метнахме се на матора и хайе да рагледаме малките градчета по крайбрежието. Направо се спънахме в този ресторант. Не го пропускайте и вие !
                      N35.53257 E23.80119












                      Домашният ни гекон...
                      Последно редактирано от churov; 17-09-09, 12:26.
                      PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                      КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                      0899187766

                      Коментар


                      • #12
                        До: КРИТ И САНТОРИНИ

                        Първоначално публикуван от churov Преглед на мнение
                        ..Димооо..
                        Tук съм бре

                        Вратата е чудесна, що не я затвори

                        Много ми хареса малкия залив след манастира. Виж него не го бях открил. Обаче очевидно началото на септември си е "разгара на сезона". Не мога да повярвам, че на Елафониси е имало 5-6 000 човека . През май нямаше никой.
                        Всъщност какво значение, при положение, че наистина на Крит си заслужава всеки сантиметър да бъде изследван ...

                        А за най-проходимото нещо си абсолютно прав
                        И аз се нагледах на тормоз на рент-нати возила. Най-нелепото беше, когато едно оставено на наклон без ръчна тръгна и помля три други ... пред очите ми. 15 минути търсех жив човек за да му кажа какво съм видял. Минали сте и през два от проходите - този със светофара -предполагам на връщане. Очаквам снимки от Сития

                        Не мога да се сдържа и да не постна една "геройска" снимка от същия път до Балос .. само че с мотор



                        Давай пиши, има още много за разказване
                        ______2
                        Е = MZ

                        Коментар


                        • #13
                          До: КРИТ И САНТОРИНИ

                          Ех, колко хубаво!
                          Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                          Коментар


                          • #14
                            До: КРИТ И САНТОРИНИ

                            Димо, вратата не можах да я затворя,че много се ползваше в момента -пълно беше с туристи . Аз се пробвах да ,,пипна'' и кочана с билетите ,ама оня се дърпаше и не го даде .
                            ....Следващия ден беше посветен на манастирът Moni Preveli , плажът Preveli Palm Beach (според Гугъла ,единствената естествена палмова гора на острова) , и градчето Plakias .За повече нямахме време.Пробегът в едната посока беше около 200 км + отделяне на време за всяка забележителност.
                            Времето и пътя бяха прекрасни ( завоите и малката ширина на платното не ни впечатляваха вече ).


                            Прохода е много красив.Отново Алпийски пейзажи + 35 градуса








                            ... на предното пътуване много се ядосвах ,когато питаха ,,от къде сте'' - сега благодарение на Димо имахме синия знак ,,BG'' на номера ,но за всеки случай имахме и бродерийки на якетата - в огледалото -...


                            ...хамави туристи ...




                            ... ,,геройска'' снимка




                            ...рядко срещано нещо - мантинела...




                            Искам да благодаря на Теди за всички снимки в движение. Скоростта беше доста висока ,а е ,,хванала'' чудесни моменти и то без да ме събори по завоите ,нито веднъж .
                            Малко преди манастира спряхме да починем на това местенце ,не съм сигурен за името ...





                            ..предполагам ,че GEFIRA е името на месото ,но...












                            Ето го и манастира...


                            ...ейй, голям мързел.В момента паркирам на зад и не се помръдна...







                            ...имаха си и зоопарк (или стопанство) не знам за какво ползват животните...


                            ..вътре сме ...


                            ...за да не се изкушават монасите от разголените женора ,на входа раздаваха модни полички . За тази снимка ,женами няма да ми проговори поне седмица ...





                            ...чисто красиво ,но освен параклиса и огромния магазин , нямаше какво да се види - всъщност и не пускаха другаде...






                            ...пауни отглеждаха навсякъде на Крит ...






                            Последно редактирано от churov; 18-09-09, 10:54.
                            PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                            КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                            0899187766

                            Коментар


                            • #15
                              До: КРИТ И САНТОРИНИ

                              Първоначално публикуван от churov Преглед на мнение
                              ... Целта ни беше манастир Moni Chrysoskalitissis ( който го прочете да каже и на другите )...
                              Името се чете "Мони Хрисоскалитисис" (ударения на потъмнените гласни) и означава Манастир на Света Богородица, слязла от небето по златни стълби.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X