Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

    Да, така е..., което означава че има доста големи разлики между действителните коти и тези на дем модела от SRTM.
    Всъщност към точките от модела SRTM добавям триангулачните точките и създавам терен. След това трансформирам в DEM.

    Коментар


    • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

      Това го правя при генерация на ДЕМ от векторизирани 5к хоризонтали - добавям и котите. След генерацията преглеждам внимателно повърхнината, щото често има грешка или в някоя изохипса, или в някоя кота. Такава грешка създава характерна "тераса" ли бабуна/дупка в повърхнината. При прегледа се забелязват доста лесно грешки от порядъка на 10-на метра и повече.

      В твоя случай от СРТМ-ски ДЕМ + някакви наши коти, подобен порядък на грешката ти е гарантиран. Да не говоря, че по дерета и ридове можеш да го надхвърлиш няколко пъти (а точно там има най-голям смисъл от "подобрения" чрез коти).

      Преди време тук дискутирахме трикове с каква математика как да се смесят дем и корекционни данни - без адекватен резултат. С Ведрин също сме обсъждали това много пъти, безуспешно. Та - не вярвам да се намери добър напълно автоматичен метод за това.

      Коментар


      • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

        Значително се подобрява SRTM модела след, като ДЕМ повърхнината я повдигнах с 60 м. В района който съм избрал в ДЕМ модела, тя е по ниска. В по стръмните райони е 70 м в полегатите с около 38 м. Включени са и триангулачните точки от района. При ASTER разликите са с около 50% по-малки.
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от tabak; 03-09-14, 20:48.

        Коментар


        • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

          Вихрен удря 2940 метра.

          Коментар


          • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Да, трансформираната кота в UTM84 е 2959,14(BGSTrans). Даже я няма и като триангулачна точка. Могат да се добавят ръчно котите на определени върхове и да се коригира ДЕМ повърхнината за определени интервали на надморската височина. След това се добавят котите в зависимост от целта КС1970 или WGS84.Тогава няма да има разлика във върховете на котите на добавените точки(върхове).

            Коментар


            • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

              Един сравнително приемлив ДЕМ модел поучен от Астер плюс допълнителни точки за подобряване точноста му. Разликата в котите варира между 1 и 15 м. В civil 3d повърхнината напълно съвпада с котите на терена.
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от tabak; 05-09-14, 09:36.

              Коментар


              • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                Здравейте.
                Вижте на какво попаднах тук на този адрес: http://212.122.182.105/ Това е старата система за ГИС на МРРБ която уж трябва да предоставя някакви "свободни данни". Активирайте слоя ЕТК /13-18/ и воала о чудо появяват се едни много търсени преди време карти. От това което виждам мисля че са 5000 хилядни. Като гледам качеството им не е лошо. Основния им плюс са точно изохипсите описващи топографията. Според мен засега те са най-добрия източник за създаване например на ДЕМ по тях отколкото използването на сателитни технологии разни, но надали някога ще ги пуснат за тотално свободно ползване.

                Коментар


                • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  Да, това са точно картите 1:5000, част от които успяхме да съберем преди време. Много са стари, но за релефа са перфектни. Обаче, от този сървър на МРРБ не може да се тегли в geotiff, както можеше от предишната версия. Този е новия, тук има и по-актуално покритие с ортофото снимки от 2011. Но пак, не може да се сваля нищо. Или поне засега не видях начин.
                  "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                  Коментар


                  • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Свалят се, като .pdf формат в нестандартни мащаби поне 5к и аерофото не от 2010-2011 г. За справки вършат работа. Това бета версия и може да се влезе и от официалният им сайт.
                    Последно редактирано от tabak; 07-09-14, 18:58.

                    Коментар


                    • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнение
                      Свалят се, като .pdf формат в нестандартни мащаби поне 5к и аерофото не от 2010-2011 г. За справки вършат работа. Това бета версия и може да се влезе и от официалният им сайт.
                      Табак а знаеш ли тогава аерофотоснимките от коя година са? Това старите ли са? Защото сравних някои например правени над Варна и по някои от строежите които точно ги правеха през тези години ги има на старите снимки ги нямаше затова смятам че са точно от тези години.
                      dhv както и табак посочи то това е още тестова версия на сайта им и явно сега доизграждат още системата и са направили всякакви временни тестови сървъри. Аз успях да набарам на същото IP на МРР но на друг порт това http://212.122.182.105:8080/ Даже предполагам че оттук ще е официалния вход за новата система която ще пуснат когато бъде готова.
                      Ако става въпрос даже успях да набарам тайловете на изображенията където ги държат на сървъра на министерството които са хиляди. Но още по странното е че например за дадена област например тайловете на картите или аерофотоснимките се съдържат в различни папки и например два съседни тайла са с един и същ номер но разположени в различни подпапки и даже да се източат оттам е почти безсмислено защото няма да могат да се обединят лесно.
                      Иначе тези 5к карти ми вършат идеална работа за разглеждането на релефа особено тук из Североизточна България из равнинните райони да мога да видя къде има някое дере в някоя гъста гора като се забутам в нея . Сега даже си поиграх да обединя няколко PDF изображения, между другото се оказа че експортнатия PDF съдържа не едно изображение на всичките тайлове за дадената текуща област и ги експортва така под формата на PDF файл който после само се рендирва от компютъра. А да попитам тъй като сега се опитвам да калибрирам едно тестово парче от тези карти някой може ли да даде идея в каква Географска проекция са направени и система? Иначе ако сравня на сайта им например топокартите със аерофотоснимките си личи че са доста добре калибрирани спрямо някои обекти например. Аз опитах да калибрирам един отрязък за най лесно в Google Earth но не стана работата защото изображението е тотално деформирано и не може да се наложи въобще към релефа. Иначе за проекцията от сайта видях това "EPSG:900913" от този номер из нета успях да разбера че е някаква проекция измислена от Гугъл за Web представяне на карти и най вероятно е Меркатор.
                      Последно редактирано от icpart; 08-09-14, 09:09.

                      Коментар


                      • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        Примерен изтеглен файл и прeмащабиран в 5к.
                        Прикачени файлове
                        Последно редактирано от tabak; 08-09-14, 09:35.

                        Коментар


                        • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          Аз все още не виждам как се тегли в pdf. Засега единствения очевиден за мен метод е printscreen и слепване на парчетата с фотошоп, за да се реконструират оригиналните картни листове. Тях вече ги калибрирам по ъглите. Те са в система 1970.
                          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                          Коментар


                          • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                            Кликваш върху иконката "Print" и след това отворелия се прозорец те води. Мащаб 1:3000 при приближение 1:17062. Маха се отметката на "населени места граници".
                            П.П- .pdf>>>.tif>>>Отваряш с GMapper>>>ОРИЕНТИРАШ>>>>ИЗПРАВЯШ>>>сглобяваш....
                            Последно редактирано от tabak; 08-09-14, 10:37.

                            Коментар


                            • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнение
                              Кликваш върху иконката "Print" и след това отворелия се прозорец те води. Мащаб 1:3000 при приближение 1:17062. Маха се отметката на "населени места граници".
                              П.П- .pdf>>>.tif>>>Отваряш с GMapper>>>ОРИЕНТИРАШ>>>>ИЗПРАВЯШ>>>сглобяваш....
                              По принцип и аз точно така ги експортнах и после със софтуер за панорами например Autopano или Hugin съединих някои парчета. Иначе през фотошопа ще е повече играчка тази процедура.
                              Табак да попитам като калибрираш в Глобал Мапера какви параметри използваш за датума и проекцията? Иначе DHV може ли да се използват например готови точки с познати координати за калибриране така че да се георефирират изображенията например към WGS84 защото от МРР надали са ги георефирирали точно по системата 1970 и координатите на сайта им даже се вижда като се движи курсора най вероятно са по WGS84.

                              Коментар


                              • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                                Аз имам shape-файлове с върховете на всички топографски карти (5к, 25к) във WGS84, конвертирани от 1970. По тях калибрирам картите в с-ма 1970. по-късно ще ги кача някъде и ще пусна линк.
                                "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X