Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Създаване на DEM модели, програми и източници

    Digital elevation model

    Програми:
    MapInfo Professional
    AutoCAD Raster Design
    AutoCAD LandDesktop
    AutoCAD Civil 3D
    AutoCAD Map 3D
    ArcGIS Desktop
    Golden surfer
    R2V
    3DEM
    Erdas Imagine
    ENVI
    TransDEM
    MatLab Mapping Toolbox
    MapInfo Vertical Mapper
    Global Mapper

    Разглеждани теми във форума:
    Aster Gdem
    Радарна карта на България
    25 м топографски изолинии на България
    Global Mapper - въпроси и проблеми

    Външни линкове:
    Последно редактирано от asterix85; 01-12-09, 14:54.

  • #2
    До: Създаване на карти с DEM

    Здравей, asterix85. И аз разводних темата за астерите, едва сега видях, че си създал тема "Създаване на карти с ДЕМ", иначе щях да си пусна питанката тук и отговорите щяха също да са тук, може би ще е уместно някой модератор да ги премести или да ги изтрие, ако не представляват интерес. Ми- може би темата трябва да започне с това какво е това ДЕМ или ДТМ, за какво се използва, какви видове има, начини за създаване-радари, снимки, векторизиране на карти, измерване на терен..., какво е SRTM, откъде могат да се изтеглят свободно демове за БГ, с какви програми се отварят, как се генерират хоризонтали и накрая как тези хоризонтали попадат в създаваната карта...Така за в бъдеще на всеки въпрос от по-нови членове на форума по тази тема просто ще може да се отговори с линк към нея. Сега нещата са пръснати- има теми за хоризонтали през 20м, през 25м, в темата за глобал маппер също има постове за демове,правени с аутокад...не знам дали някъде няма инфо от какво са генерирани хоризонталите на БГТОПОМАПС, на оффроад картата, 3D modelite на приемниците на Garmin,на Google maps, моделите на Google Earth i NASA Virtual earth, доколко са верни... да не говорим за векторизиращи програми за топокарти...Хубаво описание за SRTM имаше на сайта на бгтопомапс, а вероятно добре написано инфо за демове може би да има на сайта на geodesy.bg
    Поздрави

    Коментар


    • #3
      Създаване на DEM модели, програми и източници

      Предлагам на вашето внимание линк с 3d dem карти на България и Европа за Igo. Вършат работа и за Igo PC. Предполагам че са правени от STRM файлове с резолюция 90 м.

      http://forum.pocketbulgaria.com/viewtopic.php?t=27216

      Коментар


      • #4
        До: Създаване на DEM модели, програми и източници

        Една страничка с обучаващ характер за Aster DEM and Comparison with other DEMs:
        http://www.ersdac.or.jp/GDEM/E/2.html

        Коментар


        • #5
          До: Създаване на DEM модели, програми и източници

          Global Maper се справя доста добре със задачата да създаде DEM модел от съществуващи векторни изолинии (хоризонтали).

          Казвал съм го много пъти, и пак ще повторя: най-подробен и точен 3Д модел би се получил от векторизиране на релефа по топографски карти. За територията на малка държава като България, не е кой знае какъв проблем да се направи. Но никой не го прави засега.

          Вчера разгледах топокартата на Швейцария за Гармин. Там е направено точно това - векторизирани са топографски карти с цялото им съдържание, включително релефа. От хоризонталите е направен DEM модел, като точността му е около 1 метър по моя преценка (всъщност около 3 метра, колкото позволява формата на Гармин). Изкопите и насипите покрай пътищата са изобразени в релефа (!), както е на нашите топокарти 1:5000.
          Последно редактирано от dhv; 13-09-09, 19:34.
          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

          Коментар


          • #6
            До: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
            Global Maper се справя доста добре със задачата да създаде DEM модел от съществуващи векторни изолинии (хоризонтали).

            Казвал съм го много пъти, и пак ще повторя: най-подробен и точен 3Д модел би се получил от векторизиране на релефа по топографски карти. За територията на малка държава като България, не е кой знае какъв проблем да се направи. Но никой не го прави засега.

            Вчера разгледах топокартата на Швейцария за Гармин. Там е направено точно това - векторизирани са топографски карти с цялото им съдържание, включително релефа. От хоризонталите е направен DEM модел, като точността му е около 1 метър по моя преценка (всъщност около 3 метра, колкото позволява формата на Гармин). Изкопите и насипите покрай пътищата са изобразени в релефа (!), както е на нашите топокарти 1:5000.
            Колега dhv, защото не поемете една инициатива като направите тема за векторизиране на хоризонталите на топографки карти на България, по подобие на темата за калибрирането на Топографски карти? С удоволствие ще се включа, а мисля и не само аз!
            ...
            В интерес на истината форматът на Гармин позволява много по-голяма точност. Това което бях написал за точността в една друга не е вярно!

            астерикс
            Последно редактирано от asterix85; 13-09-09, 19:49.

            Коментар


            • #7
              До: Създаване на DEM модели, програми и източници

              Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
              ...
              В интерес на истината форматът на Гармин позволява много по-голяма точност. Това което бях написал за точността в една друга не е вярно!

              астерикс

              GPSMapEdit генерализира всичко със стъпка 2.4 метра. А при компилиране със cGPSMapper генерализацията е даже по-голяма. Не знам оригиналния компилатор на Гармин каква точност позволява.

              За векторизирането няма какво толкова да се пише, няма нужда от отделна тема. Просто се чертае върху калибрирана карта и толкова. Рутинна и изключително досадна работа. Ако става въпрос за автоматично векторизиране... забрави. От месеци (всъщност от години) експериментирам, убедил съм се че не става. Ще стане ако се намерят цветоотделки за картографските оригинали. Би трябвало да ги има някъде в бездънните архиви на картографките служби...
              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

              Коментар


              • #8
                До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                dhv възможна е и напълно реална автоматична векторизация, съвременните методи на компютърна обработка позволяват да се направи и такава цветоотделка за която споменаваш наскоро направих бърз опит за отделяне например на хоризонтали от 25000 карта е не стана идеално но все е някакво начало. Основния проблем е в лошото качество на самите карти с които разполагаме с ниската им резолюция и още повече че и са компресирани и това означава още повече че са деформирани цветовете. Ето пример за напълно автоматично векторизиране на хоризонтали с Easytrace и мисля че и самата програма позволява да се създаде и височинен модел, даже това мисля става и по-лесно с R2V остава си само нуждата от векторен материал. Ето един пример за създаване на DEM от контурна карта с R2V http://www.ablesw.com/r2v/contour1.html
                Ето и нагледно векторизиране на хоризонтали от руска топо карта
                http://www.easytrace.com/forum/viewt...hp?f=12&t=1010
                http://www.easytrace.com/site/russia...tersRelief.htm
                http://www.easytrace.com/site/russia...eliefPart1.htm
                http://www.easytrace.com/site/russia...eliefPart2.htm
                Според руснаците ето на какви условия трябва да отоговаря една хубава растерна карта която да може и съответно качествено и почти без много ръчна работа да се векторизира:
                Качественный растр (16M цветов, 400-600 dpi, не перетемнён и не высветлен, сохранён без потерь качества в формате TIFF сжатие LZW)
                Убедится, что имеющийся цветной растр действительно качественный. У хорошего растра объём не может быть менее 100Mb. Больше - лучше. Если это не так, то ваш растр «второй свежести». Или его разрешение мало, или цветов 256 или растр безбожно пережат JPEG–ом. То есть надо применять авральные меры (как и в том случае, который показан в видеоролике – JPEG, 300dpi, 21Mb объёма на диске).
                А ето и алтернативния метод когато не разполагаме с по-качествен растер и с по-ниска резолюция
                Авральные меры - это растяжение растра в 2 раза, с интерполяцией. Информации это не прибавит, зато сделает возможным применение основных растровых инструментов. Если растр имеет 256 цветов, его следует преобразовать в True Color (16M цветов). Объём растра на диске вырастет до 500-800 Мб, но оно того стоит.
                т.е. този метод се състои в поне 2-пъти да се увеличи самото изображение по размер и тогава да се векторизира така си увеличаваме и съответния брой пиксели като естествено това увеличение се прави по някой метод за интерполация на изображението. Вече с Asterix85 сме го използвали този метод и мисля е описан в темата за автоматично векторизиране с bmap2mp като идеята и там е в общи линии същата.
                Последно редактирано от icpart; 13-09-09, 23:33.

                Коментар


                • #9
                  До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  Както винаги колегата icpart пише много интересни и полезни коментари Междудругото темата за Easy Trace, както и единствената хакната версия без ограничения, съм я започнал и публикувал ТУК. За съжаление почти никой не прояви интерес към тази тема
                  ...
                  Сега по темата за DEM В програми съм добавил и програмата MatLab Mapping Toolbox. Tуко виж някой с повече мерак отвори и за тази програма тема във форума, която има огромно приложение за обработката и създаване на DEM, както и изобщо в GIS. Ето един интересен според мен сайта с много функции и скриптове за MatLab. Разбира се ако някой знае други нека добави:
                  http://online-gis.com/matlab.php
                  http://www.geo.unizh.ch/~fhebeler/matlab/

                  астерикс
                  Последно редактирано от asterix85; 18-09-09, 21:12.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Днес като си ровичках из нета отнсно ДЕМ модели ето попаднах на два интересни документа относно създаването на такива модели единия за част от южната ни съседка Гърция на основата на топокарти и другия е на Южната част на Черно море. Двата документа са прикачени във файла по-долу.
                    http://dox.bg/files/dw?a=f51d522eb6

                    Коментар


                    • #11
                      До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      И с тази програма могат да се правят Dem модели на снимки с подходящ формат. И два сайта с подходящи снимки:

                      http://gs.mdacorporation.com/product...sing/index.asp

                      http://www.alos-restec.jp/sampledata_e.html
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #12
                        До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        Здравейте,
                        На вашето внимание DEM модел на K3_44(200), създаден от съответстващата растерна карта(основни хоризонтали) и насложенo върху него изображение от карта, предоставена от DHV, свалена от SPOT5.
                        Прикачени файлове
                        Последно редактирано от tabak; 02-10-09, 10:06.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          Здрасти Табак,
                          Много добър модел се е получил който отговаря и съвпада с хоризонталите от топокартата, предполагам че си задавал Z координатата на хоризонталите ръчно и модела е правен в Civil 3D?
                          При теб опледелено липсва това отместване на хоризонталите направени в модела от Еasytrace и Глобал Маппер, доколкото разбрах Астерикс85 е ползвал именно тях за при направата от него на DEM модел.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                            Здравей Icpart,
                            "Z" координатата се въвежда ръчно в полуавтоматичния режим за получаване на хоризонтали в AutodesRasterDesign. Става в момента на векторизирането. Отместването на Asterix85 е от първоначално не добро мащабиране или координиране на растерното изображение към WGS84. Аз също си мислих, че това няма значение и първоначално и при мен се получи така, но се оправя.
                            Tin и DEM повърхнините съм ги създал чрез CIvil3d.

                            Привет

                            П.П Не мога да открия бутон за Refresh, когато съм на даден пост в сайта. Има ли такъв ??

                            Коментар


                            • #15
                              До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              Има - F5
                              Животът се мери не с броя вдишвания, а с моментите които спират дъха
                              GARMIN nuviCam LMT, GARMIN nuvi 200

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X