Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бюджетно уоки-токи ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бюджетно уоки-токи ?

    Здравейте,

    Нуждая се от съвет за покупка на уоки-токи. Прегледах ТАЗИ тема във форума, но не намерих нужната информация, затова пускам подобна тема.

    Значи, трябват ми 2 апарата. Ще се използват предимно (да не кажа единствено и само) за връзка между водач и спасител на средноголяма туристическа група, говорим за пешеходен туризъм. Предполагам една част от вас са се сблъсквали с проблема да сте 2ма души опитни туристи, на 8-10 сравнително неопитни. В такива случаи колкото и да се опитваш да държиш групата стегната, неизбежно се получава ако не разкъсване, то поне значително разтегляне на групата.

    В моят случай аз и един колега запалихме една немалка част от нашата фирма по пешеходен туризъм. За съжаление сме единствените сравнително опитни планинари в цялата фирма, а обикновенно ни се налага да водим групи от по 5-6 човека и нагоре. Колкото и да им втълпяваме някои основни правила, винаги финишираме разтеглени на 300-400 метра, че и повече ("Яяяя, боровинки", "Пишка ми се", "Чакай да снимам тая невероятна гледка" и т.н.). Едно от малките железни правила които успяхме да наложим засега, е че не трябва да има човек пред водача и зад спасителя. Но при група разтеглена на голямо разстояние, понякога без пряка видимост, комуникацията и координацията между мен и колегата е меко казано затруднена. Обикновенно се оправяме с мобилните телефони или крясъци тип "чобанин събира стадо". Високите части на планините обаче не се славят със 100% покритие на мобилните оператори, а и крясъците не винаги вършат работа (гъста гора, липса на пряка видимост и др.).

    Вече втора година се мъчим по този начин, та затова узряхме за идеята че се нуждаем от алтернативен начин за връзка. Общо взето в нашите лаишки представи идеалният апарат би представлявал нещо от рода на:

    - сравнително евтин, все пак ще се ползва не повече от 3-4 пъти годишно. Нещо от порядъка на 100-120 лева за двата апарата е абсолютният максимум който можем да отделим

    - легален за ползване в България

    - лесен и дуракоустойчив за употреба

    - умерено водоустойчив - не говорим да форсираме водни прегради с него, но да не се скапва от лек дъждец, или цопване в някоя локва

    - умерено удароустойчив - няма да чупим орехи с него, но все пак ще се ползва в планината

    - абсолютно задължително със захранване от АА или ААА батерии - мъкненето на зарядно не е опция, още повече че не винаги по хижите има ток, а дори и да има повечето от тях се захранват от доста грохнали дизелови агрегати и напрежението не е съвсем това което трябва да бъде

    - наличието на нещо от типа на "спящ" режим който пести батериите е предимство

    - обхват - колкото повече, толкова повече, както казва Мечо Пух. Нещо с гарантирани 2-3 километра в пресечена местност би било предела на мечтанията ми.

    Както и колегата от темата която посочих по-горе, единственото решение което успях да намеря в българският нет, и което като че ли отговаря на моите изисквания, е тази Моторола.

    Та въпросът ми е, има ли някой преки впечатления от тази джаджа, би ли ми вършила тя работа, и има ли други оферти които да отговарят поне приблизително на моите изисквания, или съм твърде нагъл в тях (в изискванията де)

    Благодаря предварително на всички отзовали се.
    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

  • #2
    До: Бюджетно уоки-токи ?

    Има такива, колкото и големи - и несъвместими - да изглеждат изискванията ти. Мисля след малко да ти покажа моето.

    Поздрави!
    Искам България чиста!

    Коментар


    • #3
      До: Бюджетно уоки-токи ?

      Ето.

      Комплектът, който съдържаше 2 такива + 2 зарядни + 2 слушалки + 2х4 зареждащи се батерии, струваше 65 лв. в Германос преди по-малко от две години.

      Давам си сметка, че това е по-скоро играчка. Само че засега ми върши добра работа, което ми позволи да отложа за неограничено време покупката на "истински" радиостанции.

      Работи с батерии ААА, но аз използвам зареждалките - с тях изкарват повече от един ден.

      Обхватът в пресечена местност (без изобилие на други смущения) е минимум 4 км, макар по документи да са три.

      Поздрави!
      Прикачени файлове
      Искам България чиста!

      Коментар


      • #4
        До: Бюджетно уоки-токи ?


        код: 100101
        производител: ALAN модел: ALAN 421 (code: C710.01) група: Радиостанция
        подгрупа: Разрешени радиостанции
        описание:
        PMR446 радиостанция, 8 канала, Течно-кристален дисплей (LCD),
        Икономайзер (Battery Save)
        f=446.00625-446.09375MHz
        батерии: 3ААА алкални 1.5V или Ni-Cd/MiMH
        размери: 53х88х28мм
        мощност: 500mW ERP


        От...4 или 5 години съм с такава...перфектна...преди беше по-скъпа от заложения бюджет, ама сега не намирам цена, утре ще звънна и ще пиша в темата. Перфектна е за описаната цел - чува се добре, има отлично покритие с 3А батерии държи повече от зарядните(някъде около 2-4 дни говорене).
        Per aspera ad astra.

        Коментар


        • #5
          До: Бюджетно уоки-токи ?

          Още един глас за АЕГ-то.В пожарната съм,нашата смяна си купихме такива и неможеш да си представиш колко бои са изяли
          В момента (3 год по-късно) всички сме за батерии,но нито един отказ.В градски условия покриват да речем един микрораион като Люлин 10,че и повече.При пряка видимост съм го тествал-6км без проблем.Много пъти са мокрени,изпускани,настъпвани,една даже е пообгоряла
          Батериите караха около 30-40 часа.При по-интензивна употреба малко по-малко.
          Калин Владов,09РСПБЗН

          Коментар


          • #6
            До: Бюджетно уоки-токи ?

            Благодаря на всички отзовали се

            Опитах се да намеря AEG-то което Spas55 и kalin09 така горещо препоръчаха, но се оказа че явно в момента не се предлага, поне не и в по-големите магазини.

            Варианта на Тануцо също изглежда доста добре, но фирмата вносител е чак във Варна, а и наистина бюджетното ограничение е доста строго (правя ремонт )

            След 2 дена обикаляне по магазините и ровене по сходни форуми, най накрая се спрях на Midland G5 от Метро - 70 лв за двете станции + зарядно. Имаше и оферти на Кобра и Унидент, но и на двете на кутията бяха указани някакви странни честоти, и тъй като съм неспециалист не посмях да рискувам.

            В този ред на мисли - можете ли препоръчате читави ААА NiMH батерии ? Тези в комплекта са по 600 mAh (3 броя на апарат), и нещо ми подсказва че няма да издържат по-сериозно натоварване

            И още един въпрос - проблем ли е ако сложа нормални ААА батерии ? В упътването пише да се ползват само алкални и NiMH батерии, и тъй като знам че те са с напрежение 1,2 волта, за разлика от стандартните 1,5 волтови ААА, се притеснявам да не прецакам нещо ако хакна стандартни.
            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

            Коментар


            • #7
              До: Бюджетно уоки-токи ?

              Купуването на батерии винаги е подвеждащо, защото човек дълбоко е свикнал да купува предмет - е, с по-добро или по-лошо качество.

              С батериите не купуваш предмет (макар така да изглежда), а количество енергия.

              Затова винаги вземам алкални, т.е. много по-скъпи, но и далеч по-дълготрайни, макар да не съм в категория "цената-няма-значение".

              За марка - предпочитам Duracel, но по-скоро по навик, отколкото заради някакви особени предимства. А за тънкостите с волтажа и др. електрически данни нищо компетентно не знам.

              Поздрави!
              Искам България чиста!

              Коментар


              • #8
                До: Бюджетно уоки-токи ?

                Акумулаторните батерии NiCd , NiMh условно се водят 1,2 V.
                Когато са заредени тяхното напрежение е 1,44V .Можете спокойно да използвате алкални батерии в устройста използващи акумулаторни и обратно ако използвате батериите в режим разряд.
                Това което не бива да правите е да зареждате алкални батерии (да поставяте устройството в режим заряд с алкални батерии в него) !!!
                Определени устройства имат опция за указване на типа батерии с които работят.
                Това се прави с цел по-ефективно уползотворяване на капацитета на батериите.
                Последно редактирано от Красимир Найденов; 05-09-09, 18:48.
                0+,Bombardier DS650,Discovery II.

                Коментар


                • #9
                  До: Бюджетно уоки-токи ?

                  Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                  Обхватът в пресечена местност (без изобилие на други смущения) е минимум 4 км, макар по документи да са три.
                  Не е МИНИМУМ 4км със сигурност. Има много зависи. Понякога можеш да се чуваш и на 10 и повече, я понякога последната кола от колоната не може да чуе първата, която е 500 метра по-напред.

                  Така че, обхвата е малко субективна преценка. Имайте в предвид и малката антенка на тия играчки. Електрониката може да се направи така, че да компенсира с по-голяма мощност при предаване, но за приемане си трябва добра антена. Малките антенки са голям компромис, в името на габаритите.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Бюджетно уоки-токи ?

                    Батерии - Sanyo Eneloop.Има ги навсякъде -Германос,фото магазини, -маркети,държат заряд и са перфектни.Не са от евтините,но си заслужават.
                    Пътят е целта.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Бюджетно уоки-токи ?

                      Тези жълтите от германос ги ползвах преди и не мога да кажа, че съм много доволен. По-добре сложи още някой лев отгоре и вземи нещо по качествено.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X