Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Re: Full & Part Time

    Първоначално публикуван от Иван Алексиев
    ... Според мен неудобството на Part Time е основно за начинаещи и скрънзи дето си включват муфите след като се закопаят в кал до коляно. Между другото правих опит да измеря разхода на Хънтара с изключени и включени муфи без зацепен преден мост но разликата е около литър по скоро под литър и ми е трудно да я хвана дано да съм прав и за работния ресурс.
    ресурса страда, ако някой го кара постоянно или дълго време на 4х4... аз нали търсех да купувам 2-ри джип и доста поразгледах... попаднах на няколко умника... например самурай, който подкарват на бавни скорости "докато загрее"... друг самурай, който карат на 4Н "щото по малките улички има сняг" /а по основните нямаше грам сняг/... едно Роки караха постоянно на 4Н като изключваха само хъбовете отпред /ръчни/, защото "вакуума не работи пък нали е джип трябва да е 4х4"

    в това отношение, предимство то на постоянното 4х4 е, че е дуракоустойчиво... но не съм съгласен, че има смисъл постоянно да се въртят тия допълнителни и ненужни /за момента/ агрегати например когато не е валяло дъжд 3 седмици лятно време...
    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

    Коментар


    • #32
      Ако на Part Time се включи втория мост, когато движението се извършва по път с добро сцепление проблемът е, че се получава флуктоация на мощност, което претоварва раздатката и останалите елементи от трансмисията. По просто казано при движение по някаква крива различните колела изминават различен път, което изисква диференциал между тях, за да се осигури разминаването им. Когато пътят е с покритие с малко сцепление проблема се решава като гумите приплъзват една спрямо друга.

      В ръководството на Хънтара пише изрично придния мост да се включва в движение
      Да точно така е, даже е задължително да се включва в движение, защото на място може да е трудно или дори невъзможно. В раздатката зъбните колела, които осигуряват предаването към предния мост са синхронизирани така че без значение каква е скоростта спокойно си включвайте предния мост.

      Преди известно време срещнах в някои от руските форуми интересна тема за повишено износване на предния кардан и диференциал на УАЗ при дълго каране без използване на преден мост и изключени муфи
      Да това е вярно. Ако дълго време карате само на заден мост и муфите са изключени това означава, че кардана стои само в едно положение, което не осигурява добро смазване и постепенно се износват само някои от шлиците. Най-добре е от време на време да се включват муфите.
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #33
        Първоначално публикуван от VPetrov
        ... Най-добре е от време на време да се включват муфите.
        има логика - ако не се ползва въобще предния мост, за какво е купен джипа
        помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

        Коментар


        • #34
          Когато дълго не се включва предния мост на УАЗа му отива предния кардан. Елементарно провисва, и се разбиват шлиците.
          Никой парттайм без междуосов диференциал не понася каране с включени допълнителни мостове на сухо и твърдо. Ако е двуосов като правило РК дели момента 50/50. Няма начин реалните радиуси на колелата да са еднакви. Заради микропрофила на пътя всичките изминават различни разстояния. Изминаващите различен път реално вкарват "обратен момент" в трансмисията, и довеждат до забележими кинематични разсъгласувания. Това се казва циркулация на мощност, и товари всичко не по детски. В завой тръгва и паразитна циркулация на мощност, и независимо от това по кои контури текат, на цялата силова част и призлява. От там идва и принципно по-ниския ресурс на подобни схеми. Затова например трещи средния мост на Джугана. Част от тия дърпания-свивания отнасят гумите, част окачването, а сума нещо остава за агрегатите и рамата, колата все пак не е акордеон.
          А хубавото им е че са комплект прости редуктори и по сложност на ремонта са на трето място след брадвата и лопатата.

          Коментар


          • #35
            А има ли парт тайм който има и междуосев диференциал?
            offroad фен
            1983 XL500R ->1996 XR600R ->2004 WR450F ->2008 KLX450R ->2009 BETA 450RR Factory ->2009 KTM 990 Adventure + 2013 Husaberg FE450
            TOYOTA Hilux 3.0 D-4D

            Коментар


            • #36
              УАЗ 3172. Обаче никога не е бил в производство(((
              А иначе може да се докара нещо такова, ама тунинг. Атлас ІІ, например, ако вече не са я монтирали Близнаците могат да ти я покажат от всички страни. Отлична РК, малко страшно е само че е с алуминиев корпус. Тия дни зяпах снимки на отнесен наполовина такъв диференциал, един зъб само се е счупил и всичко е свършило. Обаче пък там става дума за петнайста употреба, и въобще.
              Можеш да стовариш всичката мощност на който ти трябва мост. Обаче тогава трябва да внимаваш много, полуоските се чупят лесно, а хазарта си е хазарт...

              Коментар


              • #37
                Стефане за нас по-простите може ли да дадеш повечко информация за това чудо? Какво, от къде, как, за какво става...???

                Коментар


                • #38
                  Стефане не си съвсем прав,
                  УАЗ 3172 е наистина с междинен диференциал но е решен по класическата схема с ръчен блокаж. Автомобила е с изключително добри данни и наистина жалко, че не е влязъл в серийно производство. От произведените няколко броя за тестове в момента има един в движение, човека който го притежава го е събрал на части от полигона за изпитания и го е възстановил.
                  По отношение на раздатката ATLAS също не си прав. Тя не позволява движение като full time 4х4 с междинен диференциал и като part time с един двигателен мост. Нейното предимство е, че позволява да избирате между работа на преден мост, работа на заден мост и двата моста постоянно зацепени. Голям плюс е и това, че може да изберете режим на движение с един двигателен мост и включена понижаваща предавка но за по-вече подробности и преки впечатления ще чакаме коментарите на Близнаците .

                  Първоначално публикуван от Galabin
                  А има ли парт тайм който има и междуосев диференциал?
                  Да има такова решение и това е Super Select системата за управление на 4х4 монтирана на последните (след 1999 г) модели Mitsubishi Pajero тя позволва както движение на автомобила в режим full time 4x4 с междинен диференциал, така и движение по схемата part time със задвижване само от задния мост.

                  Коментар


                  • #39
                    Първоначално публикуван от LJ73

                    не знам защо, но съм останал с впечатлението че при ЛК 7-серия, в раздатката има диференциал, който се блокира при включване на "бавни"? правило ми е впечатление, че на "4Н" на сняг колата завива доста добре... а на 4Л се "носи" настрани... мисля си, че с блокиран межд.диф, би трябвало да има точно тоя ефект на влошено завиване...

                    а иначе, само със задно се върти като лада
                    Странно , и аз имам точно същите впечатления от пикапа
                    Каде ли може да се дръпне малко инфо
                    offroad фен
                    1983 XL500R ->1996 XR600R ->2004 WR450F ->2008 KLX450R ->2009 BETA 450RR Factory ->2009 KTM 990 Adventure + 2013 Husaberg FE450
                    TOYOTA Hilux 3.0 D-4D

                    Коментар


                    • #40
                      Молба

                      Моля, дайте връзка откъдето да разбера достоверно кой джип(и СУВ) с каква схема на 4Х4 е! Става дума за срещаните в България. Тези дни участвах в едни спорове и се разбра, че темата е мътна. И тук виждам разминавания - AWD i full time не са едно и също! Първото е просто търговското название на системата на Субару(както "синхро" на WV, "quatro" на Ауди и т.н.) и не винаги значи full time! Или ако няма такава връзка някой, който е наясно може ли да си направи труда да направи една табличка - марка - модел - вид 4Х4 - особености(блокажи, виско и т.н.)
                      Въпреки това благодаря!

                      Коментар


                      • #41
                        part time 4x4 означава, че в РКто няма диф, full time 4x4 означава, че в РКто има диф, просто и ясно, вие каква дискусия направихте

                        обикновено колите, които имат full time 4x4 имат и part time 4x4, това ще рече, че имат блокаж на междуосовия диф, проста работа

                        принципно на 4х4L независимо от вида на раздатката предния мост е блокиран към задния

                        предимството на колите с full time 4x4 е, че може да се карат с вкл. 4х4 непрекъснато независимо от настилката, недостатъка е, че обикновено тези РК са по - слаби, по трудни за ремонт и по капризни откъм превключване.

                        за колегата, понеже пита за джипове и за техните раздатки ето и сайта, кадето пише всичко за всички TC for Jeep откато има такива коли :http://www.off-road.com/jeep/tech/xfer/np242.html

                        а ако не съм разбрал добре и питаш за РК на различните 4х4 тогава немога ти отговоря щото съм малко ограничен
                        drive alive

                        Коментар


                        • #42
                          Първоначално публикуван от go go go
                          part time 4x4 означава, че в РКто няма диф, full time 4x4 означава, че в РКто има диф, просто и ясно, вие каква дискусия направихте

                          Аз пък го разбирам part като част или в част от времето е 4Х4, а иначе 4Х2(като Паджерото например), а full няма РК, а централен диф, който не се изключва, а само блокира понякога(като Дифендъра например)

                          обикновено колите, които имат full time 4x4 имат и part time 4x4, това ще рече, че имат блокаж на междуосовия диф, проста работа

                          Тук мисля, че грешиш и двете неща не се смесват

                          принципно на 4х4L независимо от вида на раздатката предния мост е блокиран към задния

                          Блокиран чрез твърдо предаване или чрез блокиран диф? При кой как е? Това питам

                          предимството на колите с full time 4x4 е, че може да се карат с вкл. 4х4 непрекъснато независимо от настилката, недостатъка е, че обикновено тези РК са по - слаби, по трудни за ремонт и по капризни откъм превключване.

                          За предимствата и недостатъците е коментирано по-горе. За това ясно

                          а ако не съм разбрал добре и питаш за РК на различните 4х4 тогава немога ти отговоря щото съм малко ограничен
                          Да, бе! Точно това питам - освен скоростния лост аз имам още един 2Н - 4Н - 4L - раздатка без централен диф с бързи и бавни. А при Нивата например са две лостчета? Едното - бързи/бавни - ясно, а другото блокира централния диф или трите дифа заедно?!? А при другите как е?

                          Коментар


                          • #43
                            диференциалите, които ги има по колите в зависиост от работата, която вършат са два вида, междуосев и междуколесен. паджерото няма междуосев

                            не съм чувал за кола, която с едно лостче да блокира всички дифове, нивата блокира само междуосевия

                            не е нужно да има два лоста зада има постоянно 4х4, ровера има само един лост на РК и си има междуосев диф и блокировка за него и бавни, въпрос на концепция

                            мен ако питаш по - добре е да има междуосев диф и затова присадих на моя вранглер РК от чероки и сега се радвам
                            drive alive

                            Коментар


                            • #44
                              Патрол GR от кой тип е и как трябва да се кара-примерно на сух път само на заден мост ,но с включена блокировка на предните колела , или не?

                              Коментар


                              • #45
                                Първоначално публикуван от go go go
                                мен ако питаш по - добре е да има междуосев диф и затова присадих на моя вранглер РК от чероки и сега се радвам
                                За кое е по-добре? От споровете по-горе разбирам, че на асфалт ако бутат и 4-те колела разхода скача, а на лед, кал и т.н. едно колело от всичките да пробоксува и до там. Ясно е че тогава блокираш средния диф и той става на добрата стара раздатка...

                                Интересно ми е каква схема се ползва при G класата например? Сигурно там е върха на всичко при джиповете, щом четвърт вековна машина струва 15 бона?!?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X