Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам-Фреза за метал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Направи си сам-Фреза за метал

    Винаги е имало нужда да се обработват дребни детайли, съответно винаги е имало и ще има нужда от малки фрези. Рядко стигат обаче до пазар втора ръка.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • От: Направи си сам-Фреза за метал

      Така е. Преди известно време се продаваше една Сливенска за 1000лв. Малка наистина, но различна от Китайските.
      Същото е и със стругчето. Често ми се налага просто да врътна или да променя нещо.
      Друго е да ми е под ръка в ъгъла на гаража. А и за малки детайли просто не е рентабилно да се върти голяма машина с 2-3Kw мотор.
      Дайте да видим какво и как може да се направи.
      Ако проекта излезе успешен, ще може да се мисли и за повтаряемост.

      Коментар


      • От: Направи си сам-Фреза за метал

        Съвсем случайно, от приказка на приказка с брат ми, се оказа че в работата имат ето това.
        Дали някой може да я разпознае. Според спомени, била взета от ЗММ София, но дали е произведена там не се знае.
        Според мен, точно това е класът гаражни фрези, който липсва на българския пазар. Като изключим новите китайски попълнения.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG1343.jpg
Прегледи:1
Размер:368.8 КБ
ID:5773448

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG1344.jpg
Прегледи:1
Размер:348.2 КБ
ID:5773449

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG1345.jpg
Прегледи:1
Размер:428.9 КБ
ID:5773450

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG1346.jpg
Прегледи:1
Размер:311.1 КБ
ID:5773451

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG1347.jpg
Прегледи:1
Размер:387.5 КБ
ID:5773452

        Коментар


        • От: Направи си сам-Фреза за метал

          Точно такава,никога не съм виждал,може и да е прототип.Има ли си самоходи?
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • От: Направи си сам-Фреза за метал

            Има предвиден самоход на дългата ос, мотора се вижда. Само че нещо е умрял и не можели да го задвижат.
            То и не е ясно самомо бърз ход ли е, какво е.
            Помолих да ми пратят още снимки.
            На едната се вижда че направляващите не са лястовича опашка, а правоъгълни призми.
            Другата на масата, въпреки че се вижда ръбче, все пак ми се струва че не е сглобка.
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG1350.jpg
Прегледи:1
Размер:284.4 КБ
ID:5773500

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG1348.jpg
Прегледи:1
Размер:325.1 КБ
ID:5773501

            Коментар


            • От: Направи си сам-Фреза за метал

              всяка фреза сложена в гараж е гаражна фреза. Това е колонна бормашина с кръстата маса. От това дето е на снимката най-ценното е менгемето. Струва повече от останалата скраб.

              Коментар


              • От: Направи си сам-Фреза за метал

                Повече пролича на бормашина отколкото на фреза. В никакъв случай не бих го определил като скраб. Чудесна база за някакъв не много претенциозен проект.
                Ако решите да го ориентирате към кофата, обаждайте.
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • От: Направи си сам-Фреза за метал

                  Не се продава, работят с нея.
                  Показвам я само за информация.
                  В неделя минах през вторичните да върна малко отпадък.
                  Случайно се натъкнах на един фундамент тип пачи крак. Вертикалният винт излиза от него. След това масивна координатана маса , но сравнително малка и с не много големи ходове. Може да беше част от пантограф.
                  Обаче и дума не дадоха да се обели за някаква сделка. Но ми се струва и че не говорих с който трябва.

                  Коментар


                  • От: Направи си сам-Фреза за метал

                    Днес се отбих до пункта да върна малко компютърна скрап, и се огледах отнов в стойката.
                    Не че е нещо страхотно за неизпускане, но все пак се пробвах отново да я взема, този път от друг човек.
                    Е взех я.
                    При по-обстоен преглед, това вероятно е борапарат от някоя голяма дървообработваща машина.
                    Скрап си е, наистина. Но поне една кръстата маса за бормашина, със сигурност може да стане. Мисля че има начин да се монтират винтове.
                    А вертикалният винт е много масивен и здрав, стига да му се намери приложение.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090177.JPG
Прегледи:1
Размер:319.0 КБ
ID:5773641

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090173.JPG
Прегледи:1
Размер:532.8 КБ
ID:5773642

                    Коментар


                    • От: Направи си сам-Фреза за метал

                      Точно същата маса намерих и аз преди време. Направих си я с винтове и я монтирах на бормашината. Мислех си че ще мога да я използвам като фреза. Понеже няма достатъчно височина, мислих да я сложа назад и по-ниско, закрепена към стойката на бормашината. Правил съм няколко шпонкови канала, като разпробивам първо и после минавам да изчистя канала, Получава се но е доста пипкаво. Оглеждам се и аз за фреза, но няма нищо, което да не изисква доста средства за транспорт и подкарване

                      Коментар


                      • От: Направи си сам-Фреза за метал

                        И сега в сайт са продажби излиза една такава, борапарат.
                        Не знам как точно си мислил да я правиш на фреза, и коя точно височина не ти е достигала? На бормашината ли?
                        В този си вид, мисля че това чудо няма шанс за фреза. Някои ще кажат, че въобще няма.
                        Тоя крак отдолу е много висок. За повдигачка става, но масата трябва да се закрепи и към колоната на бормашината, било то вертикално-подвижна или не. В зависимост от къде искаш да ти е вертикалното подаване. В противен случай ще има големи вибрации щом понапънеш малко.
                        Но първата работа е да се проверят и понапасват лястовичите опашки. Ако лепнат задоволително, монтиране на винтове, и чак след това мислене за ъпгрейд до фреза.

                        Междувременно погледнах и Унгарски пантограф. Не че е невъзможно да се преправи, но има няколко проблема така като гледам.
                        Првият е че задната му греда, където би могла да се закрепи фрезовата глава е малко тесничка, а и прекалено близо до подвижната маса.
                        Вторият е асиметрията в конструкцията му, заради втората маса, която също е отпред, в дясно.
                        Друга работа са пантографите със срещуположно разположени маси, отпред и отзад. Те биха се преработили много по-добре.
                        Разгледайте пантографи.

                        Коментар


                        • От: Направи си сам-Фреза за метал

                          Оказа се че имам налични 2 броя напречни ходове от стругове някакви. Даже единия го бяхме започнали да го изтъняваме с един приятел на времето. Имам делителна маса чеупотребявана, от най големите. Вероятно ще я заменя за по малка, че тая е 140 кила. Имам и паралени с плоча комплект подобни на Ц-8. Оня бесния винт се оказа точно от някаква голяма фреза за вертикалния ход. Имам и шпиндел, както се знае. Имам и делителен апарат. Отказвам се да продавам. Скоро ще имам фреза.
                          За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                          Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                          Коментар


                          • От: Направи си сам-Фреза за метал

                            Аз нямам тази колона с винта. На мястото на захвата на винта съм закрепил менгенето. Равната плоча ми ляга отдолу. Малка ми е височината от менгемето до патронника. Вертикалното подаване го правих от бормашината. На чугун нямах ядове, но стоманата не е така. Не съм напъвал много машината. Тези опити ги правих на ПН161

                            Коментар


                            • От: Направи си сам-Фреза за метал

                              По средата на темата се говореше как да се направи финно подаване за шпиндела, ето го моето решение за ПН161.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:038860722.jpg
Прегледи:1
Размер:63.1 КБ
ID:5805914
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:038860720.jpg
Прегледи:1
Размер:62.5 КБ
ID:5805915
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:038860724.jpg
Прегледи:1
Размер:68.0 КБ
ID:5805916

                              Коментар


                              • От: Направи си сам-Фреза за метал

                                Добро решение.
                                За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                                Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X